Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 11. mai 2023:

Kupiansk-Kreminna rindel 3 rünnakut vene poolelt ilma muutusi rindejoones toomata, Siverski rindel Bilohorivka ja Spirne edutu ründamine, Bahmuti lõigul rinne kipub linnas hanguma ja esimene edukam vasturünnak Ukraina poolelt, Avdiivka ja Marinka juures jätkub surve, paraadist, Poolast kaks uudist, vene külmutatud varade kasutamisest Ukraina suunal jne.

Täna öösel idapoolsetes Ukraina linnades õhuhäired töötasid aga kella 6-ks tabamustest info puudus. Rindele lähemates linnades Kramatorskis ja Zaporižžis oli mitmeid plahvatusi. vene pool on tõstnud oluliselt lennuväe aktiivsust ja pommitatakse nii rinde läheduses asuvaid linnu kui külasid kõigis rindelõikudes. Kupiansk olla saanud lühimaa ballistiliste rakettidega Iskander tabamusi ning Hersoni kanti pommitati juhitavate pommidega FAB-500 ja KAB-1500-LG-F. Arvata on, et järjest suuremaid pomme vene pool kasutama hakkab ja neid seal arsenalis jagub. Ukraina piiriäärsete külade tavapärane tihe pommitamine. Lisaks olla olnud väiksem relvakontakt Harkivi kandis piiril. Küll kasvas oluliselt vene poole kurtmine kuni poole moskva maani välja. vene meedia teatas, et kaks tundmatut drooni ründasid eile õhtul Voroneži oblastis sõjaväepolügooni (170 km piirist) ja 14 soldatit sai vigastada. Alla olevat lastud kaks Ukraina drooni Kaluga kandis (250 km piirist). Lisaks olla tabatud drooniga Starodubi linnavalitsuse hoonet Brjanski kandis. Transneft teatas ründekatsest Družba naftajuhtmesüsteemile Brjanskis asuvas laadimisjaamas, kahjustuste ulatus hetkel teadmata. Belgorodi oblastis toimus mitmeid plahvatusi ja mõni neis oli ka linnas endas.

Kupiansk-Kreminna: kolm pisu tugevamat rünnakut, esimene Kupianski linnast kirdes, teine Svatove-Kupiansk maantee läheduses ja kolmas Kreminnast lõunas asuvas metsaalas. Rindejoones need muutusi ei toonud. Kumbki pool jätkab põhiliselt kaudtulega vastase töötlust aga suhe kahjuks ikka u 1:7 vene poole kasuks. Pisu kompenseerib seda Ukraina täpsus. Jätkuvalt peaks vene poolel olema Kreminna juures piisavalt suur ülekaal alustamaks tugevamat survet.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne küla suunas tugevad rünnakud jätkuvad lisaks tugevale pommisajule aga rinne seisab.

Bahmut: jätkuvalt mitmest kohast väga erinevat infot tuleb. Põhjapoolne Bahmuti ümberpiiramise haru vist eile pisu sai suurele maanteele lähemale ja kipub arvama, et hetkel see kasutatav pole. Lisaks jätkub Ukraina kaitses nõrkuste otsimine. Bahmuti linnas üleile linna kirdesuunal ühe kvartali võrra edasi liiguti, aga tundub, et eile isegi üht hoonet ei langenud vene poole kätte. Tundub, et nii tankide kui soomukite kasutamine on pisu segamini löönud wagneri edenemise, rääkimata tihedast Ukraina kaudtulest. wagneri juht prigozin jätkab segaste ja vastuoluliste sõnumitega ning tundub, et kipub pisu isegi kremlil harja punaseks ajama, sest ühest sõnumist tõlgendati kriitikat putini suunal, mida selle peale kohe prigozin asus eitama. Ähvardused rindelt lahkuda on jätkuvalt retoorikas ja sestap asuti vene ametlikus meedias prigozinit juba võimalikus reetmiskatses süüdistama. Õli aga valas tulle Ukraina edukas vasturünnak ümberpiiramise lõunapoolse haru lääneserval, mille järel süüdistas prigozin vene vägesid reeturlikult oma possade mahajätmises ja suutmatuses kaitsta tema tiibasid. Lisaks ikka ei saavat nad vene väelt piisavalt moona. Hetkel küll ei suuda tuvastada, et Bahmuti kandis oleks vene kaudtulelöökide arv vähenenud. Lõunapoolses Bahmuti ümberpiiramise harus jätkas vene pool surumist põhja poole jõudmaks sealse maanteeni ja siin pisu segane seis, sest mitmed kaardid näitavad erinevaid tulemusi. Kipub siiski arvama, et teeni jõutud pole. Küll üllatas värskete jõududega (vist ka lääne soomukitega) Ukraina ja suutis osa vene üksusi u 3 km laiusel lõigul u 1,5 km vene üksusi ida poole lüüa ning jõudis Siverski Donets-Donbass kanalini. vene poole kaotused olla isegi 200-500 soldatit. Saadi ka vange ning paras ports vene sõjatehnikat lisaks. Tegu olla eelmine aasta värvatud üksusega, mis varasemalt kandnud mitmes rindelõigus suuri kaotusi ning mille arvatav moraal ja hõre isikkoosseis koos kehva varustusega võimendas kiiret taandumist. Lisaks tabas Ukraina sealkandis oma kaudtulega nii koondumiskohti kui moonaladusid. Pisu loodab, et surve jätkub, aga suurema murde jaoks mängimaks rolli Bahmuti vabastamiseks peaks sealt suunal 10 kilomeetrit vähemalt edenema. Eks siin ole enamus vene üksusi vaid rünnakule orienteeritud ning kuna erinevaid üksusi on palju, siis koordineerimine puudulik ja sealt tuleneva segaduse ärakasutamine peaks rünnakut soodustama.

Donetsk: rünnakud Avdiivka mõlemal ümberpiiramise suunal jätkusid ning prooviti ka otse Avdiivka peale, aga üritusteks need jäidki. Pervomaiski ja Marinka ründamine ka vene poolele edu ei toonud. Kasvab vene poole kurtmine mitmes rindelõigus, et rünnakutetagi on kaotuste arv kõrge. Nii Avdiivka, Marinka ja Vuhledari juures peaks pisu jaguma üksusi vene poolel ka suurema surve avaldamiseks.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell aga kummaltki poolelt töötlus vähenes. Põhjus teadmata. Enerhodaris asuva tuumajaama töötajate peresid olla hakatud sundevakueerima. Lisaks jätkub lõunarinde lähistelt kohalike küüditamine suurte lubaduste ja hirmutamisega. Lubati Berdjanskis hotelli majutusi, rahalisi toetusi jne aga kipuvad nad jõudma kõik Voronezi (venemaa) kanti suurde telklaagrisse. Okupeeritud aladel ikka mehi taga aetakse ja püssi alla pannakse ning laste küüditamine ka ei lõppe. Krimmis oli kuidagi vaikne.

Herson: tasavägine kaudtuleduell. Küll ei jõua isegi vene sõjablogijad ühisele arvamusele, kas Ukrainal on Dnepri idakaldal sillapead või mitte. vene pool enda kinnitusel näeb siin suunal suuremat Ukraina tehnika koondumist ja sestap kasutab siin suunal rohkem suuri juhitavaid lennukipomme.

Paraadist: oli tunduvalt lahjem kui tavaliselt ning uuemat tehnikat kippus ka vähe olevat. Njah, putini kõne oli ka „lahja”, peale lääne süüdistamise sõja alustamises venemaa suunal miskit polnudki. Pole lihtsalt edusõnumeid ja kipub arvama, et veel mõned kindralid erru saadetakse. Arvatakse, et prigozin ka ei suutnud täita putini isiklikku käsku vallutada Bahmut vähemalt 9. maiks ja mingi „kaugenemine” wagneri rahastajate ja prigozini vahel olla tekkimas.

Jätaks suurema tähelepanuta putini kolmapäevase dekreedile, millega kutsutakse reservis olevad kodanikud sõjalisele väljaõppele. See iga-aastane rutiin. Küll kasvab erinevate ametnike ja vene riigiduuma saadikute soov käivitada teine mobilisatsiooni laine. Ju ikka vabatahtlik värbamine ei lähe piisavalt hästi.

Eksperdid kinnitavad „Wyborcza” (Poola) leide: venemaa rakett Kh-55 kukkus Bydgoszczi lähedal alla detsembris. Lisaks andis Poola teada, et nimetab ümber kaliningradi kandi ja uueks nimeks ajalooliselt varem olnud nimi Królewiec. moskva läks pisu marru ja nende saadiku välja kutsus.

Prantsusmaa parlament võttis teisipäeval vastu resolutsiooni, milles kutsutakse EL-i üles tembeldama wagner ametlikult „terroristirühmituseks”. Otsus võeti vastu ühehäälse toetusega. Selline tunnustus muudaks ettevõtete või pankade koostöö wagneriga võimatuks.

Copy kahest uudisest seoses vene poole külmutatud varadega lootuses, et siin rohkem jää sulama hakkab: Šveitsi võimud ei näe seadusandluses takistusi venemaa keskpanga külmutatud reservide konfiskeerimiseks Kiievi kasuks. vene föderatsiooni keskpanga varade kasutamine Ukraina taastamiseks on „seaduslikult võimalik”, ütles majanduse riigisekretariaadi pressiesindaja Fabian Mayenfisch RIA Novostile. Kokku avastati ja blokeeriti Šveitsis 7,4 miljardit franki (8,3 miljardit dollarit) venemaa keskpanga raha, mis langes sõja esimestel päevadel lääne sanktsioonide alla. Alates märtsi lõpust on Šveitsi valitsus otsustanud käivitada nende varade kohta kohustusliku aruandluse, mis avaldatakse kord kvartalis.

Šveits jälgib tähelepanelikult Euroopa Liidus toimuvaid arutelusid vene föderatsiooni keskpanga varade võimaliku kasutamise üle, teatas valitsuskabinet kolmapäeval.

Euroopa Komisjon (EK) jõudis pärast mitu kuud kestnud arutelusid ja konsultatsioone juristidega järeldusele, et külmutatud reserve on võimatu konfiskeerida, kuna nende suhtes kehtib riiklik puutumatus. Selle asemel tegi EK EL-i liikmesriikidele ja rahvusvahelistele partneritele ettepaneku luua fond, kuhu saaks hallata külmutatud reservidest likviidseid varasid ning nende vahendite investeerimisest saadavat kasumit kasutada Ukraina taastamiseks.

Probleemiks jääb aga see, kui palju on keskpangal Euroopas raha ja kus see asub. Bloombergi andmetel avastati ja konfiskeeriti veebruari seisuga vaid 33,8 miljardit eurot (36,4 miljardit dollarit) 258 miljardist dollarist, mis venemaa panga enda aruannete kohaselt ELis oli.

Kokku külmutas EL venemaa varasid (sealhulgas eraisikuid ja ettevõtteid) 68 miljardi euro eest. Sellest summast 50 miljardit eurot tuleb Belgiast ja 5,5 miljardit Luksemburgist; nendes kahes riigis asuvad arvelduskojad Euroclear ja Clearstream, mis tegelevad rahvusvaheliste väärtpaberitehingute arveldamise ja nende hoidmisega. Nende hulgas peaksid olema valitsuse võlakirjad, mida ostetakse välisvaluuta reservidest.

USA peaprokurör Merrick Garland andis esimest korda loa konfiskeeritud venemaa varade üleandmiseks Ukraina vajadusteks. Jutt käib vene ärimehelt konstantin malofejevilt sanktsioonidest kõrvalehoidmise eest konfiskeeritud 5,4 miljonist dollarist, teatab Reuters.

„Kuigi see on esimene konfiskeeritud venemaa raha ülekanne riikide poolt Ukraina taastamiseks, ei jää see viimaseks,” ütles Garland.

Eelmise aasta juunis teatas USA rahandusministeerium, et külmutas 30 miljardi dollari eest venemaalt pärit oligarhide varad, millest osa plaanitakse üle kanda Ukrainale, märkis riigi justiitsministeerium. Eelmise aasta lõpus võtsid senaatorid ühehäälselt vastu 2023. aasta eelarve muudatused, mis võimaldavad konfiskeerida venemaa ärimeeste külmutatud varad.

malofejev on Tsargradi telekanali asutaja, kes avaldab avalikult toetust putini alustatud sõjale. Alates 2014. aastast on ettevõtja suhtes USA, EL ja Kanada sanktsioonid. Meedia nimetab teda sageli „õigeusu oligarhiks”, kuigi tal pole teadaolevalt ühtegi muud suuremat avalikku äri. Möödunud aastal esitas USA justiitsministeerium malofejevile süüdistuse 2014. aastal Krimmi separatistlike liikumiste rahastamise eest kehtestatud sanktsioonide rikkumises. Osakonna teatel lõi ärimees skeemi, mis võimaldas tema väljaannetel Euroopas töötada. Samal ajal teatas Garland malofejeviga seotud Ameerika kontodel olevate „miljonite dollarite” külmutamisest. Tänavu veebruaris kiitis USA peaprokurör heakskiidu nende üleviimiseks Ukrainasse.

Märtsis sai teatavaks, et malofejev juhtis preemiafondi, mille lõi ärimeeste rühm, et maksta venemaa sõjaväele preemiaid eduka pealetungi eest Ukrainas. Iga püütud kilomeetri eest lubasid nad 50 tuhat rubla. Varem väitis endine donetski „rahvavabariigi” kaitseminister igor strelkov (girkin), et just malofejev andis talle raha 2014. aastal Donbassi sissetungi jaoks, millest sai 2022. aastal alanud sõja proloog. malofejev ise eitas seda.

VChK-OGPU Telegrami kanal avaldas koopiad dokumentidest, mille kohaselt ärimehe struktuurid pakkusid venemaa võimudele luua okupeeritud aladel metallurgiakontsern, mille aastatulu on 240 miljardit rubla. Njah, eks ikka varalised huvid on vene oligarhidel suurimaks motivaatoriks rahastamaks sõdasid…

Pisu murelik, et osades NATO riikides kipub Ukraina teema jahtuma ja on võimalik, et osa antud lubadusi ei pruugita täita. Küll tuli kõlakas, et Suurbritannia koos mitmete põhjapoolsemate EL riikidega kavatsevad soetada kaugemale ulatuvaid (u 300km) rakette Ukrainale…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised