Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09. mai 2023:

uus õhurünnakute laine Ukraina suunal, pingeline olukord jätkub Bahmuti, Avdiivka ja Marinka juures (rindejoone muutusi ei tuvastanudki), pisu segased infokillud lõunarindelt, vene paraadist (pisu kreml siiski kardab Ukrainas hukkunute mälestamisega seonduvalt rahutuste algust), vene kohalikeeelarvete raskustest ja uus USA abipakett jne.

Eile öisele ja varahommikusele õhurünnakute lainele järgnes täna öösel ja varahommikul uus (droonid ja rakettid). Õhuhäired olid üle Ukraina. Kiievit rünnati droonidega, aga olla kõik alla lastud ja tabamusi põhjustasid alal langenud droonide rusud (36 Iraani drooni) ja kokku kogu Ukraina peale u 60 drooni. Rünnakud algasid õhtul hilja ja viimased raketid lasti välja alles täna varahommikul. Harkivi suunal läks 6 S-300 raketti ja mitmeid plahvatusi need linnas põhjustasid. Ukraina Punane Rist teatas, et üks Vene rakett hävitas Odessa oblastis terve Punase Risti lao. Plahvatusi jagus ka Dnipros ja Pavlohradis. Hetkel üks vene poole väide, et töös olla ka Iskander rakette (lühimaa ballistiline rakett lennukaugusega kuni 500 km ja lõhkeaine kaal 500-700 kg). Tundub vene sõnumite järgi, et väga palju miskit olulist ei tabatud, sest kogu aur läks vaid suurele õhurünnakule ning tabatud sihtmärgid jäid „kuidagi” uudisvoost välja. Rindele lähemad linnad (Kupiansk, Kramatorsk, Slovjansk, Herson ja Mõkolajev) said lisaks tavapärasele pommitamisele ka droone ja rakette lisaks. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkub väga tihedalt. Küll kurtis vene pool, et lausa 7 nende küla (Belgorodi oblast) pihta sai.

Kupiansk-Kreminna: luurekad ja kaudtuleduell.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne küla suunal vene poole rünnakud jätkusid rindejoones muutusi toomata.

Bahmut: eile tõusis nii ümberpiiramise harudes kui Bahmuti linnas vene poole rünnakute arv ja intensiivsus. Kaks tugevamat rünnakud paralleelsetes suundades ümberpiiramise põhjaharus Bahmuti ühendava maantee suunas edu ei andnud. Ukraina jätkab siin suunal väiksemate vasturünnakutega ja eks vastasel ole pisu keerulisem end rünnakuformatsiooni sättida. Mida suuremat üksust kokku klopsivad, seda suurem on tõenäosus, et juba enne rünnaku algust kaudtuli peale saadakse. Bahmuti linnas tõstis wagner rünnakute intensiivsust. Olla nad saanud täiendust ja eks värskemad üksused kohe lahingusse saadeti. Küll ei tuvastanud rindejoones suuremaid muutusi. Tavaliselt vene pool vahetult enne pimeduse saabumist suuremaid rünnakuid ei alusta, aga eile oli erand. Mingit kaudtulemoona puudust vene poolel pole tuvastanud ei siin rindel ega mujal. Enamasti võivad kohatised laskude arvud langeda seetõttu, et mõni vahepealne laskemoona ladustamispunkt ära lastakse. Lõunapoolses ümberpiiramise harus alustati ka tugevamaid rünnakuid vähemalt kolmes paralleelses suunas teise Bahmuti ühendava tee poole, aga siingi rindejoone muutusi ei tuvastanud.

Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise põhjassuunal käivad aktiivselt vene poole rünnakud nii lääne- kui lõunapoole aga siingi rindejoone muutusi eile ei tuvastanud. Pisu rahunes olukord Opytne juures, vaid mõned väiksemad katsed nii otse põhja poole üle põldude kui Avdiivka linna suunal. Pervomaiske ja Marinka suunal lahingud jätkusid, aga tundub, et pigem surve pisu langes ja rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld vene poolelt jagus kogu rindele palju. Pisu rohkem sai pommitamist Vuhledari linn. Donetski linn ja selle ümbrus Ukraina tõsisema töötluse objektiks ikka on.

***

Lõunarinne/Herson: luurekad ja kaudtuleduell. Liikus vene poolel kõlakas, et Ukraina olla siin alustanud suuremat pealetungi ja otsa kõlakas, et hoopis vene pool soomusega suuremat rünnakut öösel alustas. Ukraina ametlikud uudised siiski kummastki tegevusest miskit ei kõnele, sestap pigem hirmul suured silmad ja soovmõtlemised toredaid pettekujutelmasid loovad. Pisu valas ka Zelensky õli tulle ja eile andis teada, et miskit suuremat plaanis mais või juunis. Kertsi silla vene poolse otsa lähistel olla alla lastud „tundmatu” droon. Lisaks elanikele olla hakatud okupeeritud aladelt ära vedama ka okupatsioonivõimude dokumentatsiooni ja okupatsioonivõimude ametnike peresid. Jätkub kaitserajatiste tegemine. Hetkel ei tea suunda, kust vene pool Ukraina suuremat vastupealetungi ei oota.

venemaal korraldatakse täna lühendatud võidupüha tähistamine seoses julgeolekuprobleemidega pärast eelmisel nädalal kremlile toimunud droonirünnakut ja ootusi Ukraina vasturünnakule. 78. aastapäev Nõukogude Liidu võidust Natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas on tõenäoliselt üks tagasihoidlikumaid pidustusi president putini kahe aastakümne jooksul ametis. Sõjaväeparaadid on ära jäetud enam kui 20 venemaa linnas, sealhulgas mitmes Siberi linnas, mis asuvad rindejoonest tuhandete kilomeetrite kaugusel.

Sel aastal ei toimu venemaal ühtki Surematu polgu rongkäiku, millest võtab osa tavaliselt miljoneid. Otsus Surematu polk tühistada tehti selle aasta alguses pärast kohtumist putini staabiülema asetäitja sergei kirijenkoga, ütles kremli endine ametnik ajalehele The Moscow Times.

Ta ütles, et turvakaalutlused ei olnud ilmselt otsustamisel peamine tegur. „kreml kartis, milline kumulatiivne mõju oleks rongkäigul, kui massid venelasi marssivad Surematu polgus oma lähedaste fotode ja portreedega Ukraina sõjas hukkunud sõduritest” ütles endine ametnik. – Võimalik, et see võib muutuda sugulaste massiliseks aktsiooniks ja seejuures seaduslikuks. Sellel oleks hävitav poliitiline mõju.”

Surematu polgu marsid on tühistatud, et vältida Ukrainas hukkunud sõdurite perekondade „volitamata leina väljavalamist”, ütles USA mõttekoja RAND Corp. sõjaväeekspert Dara Massicot. Kümned piirkonnad on droonide kasutamise võidupühal keelanud pärast eelmisel nädalal kremlile ja venemaa naftarajatiste vastu suunatud rünnakuid ning sõltumatu meedia teatel on moskva kohalikud parlamendiliikmed sunnitud osalema „terrorismivastastes” patrullides. dmitri peskovi sõnul arutas putin reedel julgeolekunõukoguga võidupüha ettevalmistusi.

Võimud astusid ebatavalise sammu ja sulgesid moskvas punase väljaku kaheks nädalaks enne 9. maid ilmselt kartuses võimaliku rünnaku ees. „Riski ja terroriohu tase on praegu kõrgem kui kunagi varem,” ütles anonüümsust palunud kõrge valitsusametnik ajalehele The Moscow Times. kreml on traditsiooniliselt kasutanud võidupüha sõjalise jõu demonstreerimiseks ja isamaalise kirglikkuse õhutamiseks. Kuid kaotused Ukrainas ja Kiievi vägede eeldatav rünnak tähendavad, et tänavust sündmust varjutavad kõrgendatud julgeolekumeetmed ja välisriikide liidrite vähene huvi osaleda.

Analüütikud ütlevad, et eelseisvatel sõjaväeparaadidel, sealhulgas punasel väljakul toimuval kasutatakse tõenäoliselt palju vähem regulaarvägesid ja varustust kui enne Ukraina sissetungi. Massicot usub, et kogu Venemaal sõjaväeparaade korraldavad ametnikud toetuvad vähestele sõjaväelastele, kes ei asu Ukrainas, sealhulgas meremehed, tegevteenistuses ajateenijad, kadetid ja sõjaväeinstruktorid. „Piirkondlikel paraadidel on raskem kahju varjata, kuna suurem osa maavägedest ja õhudessantüksustest on viidud Ukrainasse,” lõpetab Massicot.

Vaatamata riskidele ütlesid venemaa ametnikud, et punase väljaku paraad on mastaapselt võrreldav eelmise aasta omaga. venemaa kaitseminister šoigu lubas selle aasta alguses, et paraadil osaleb 125 ühikut sõjatehnikat ja 10 000 isikkoosseisu liiget.

Erinevalt varasematest aastatest kinnitas oma kohalolekut moskvas toimuvatel pidustustel vaid üks välisliider, Kõrgõzstani president Sadõr Japarov. Tadžikistani presidendi Emomali Rahmoni kutsus putin eelmisel nädalal ja esmaspäeval sai teatavaks Türkmenistani liider Serdar Berdimuhamedov. Kas keegi neist jõuab nii lühikese ajaga kohale jõuda, on ebaselge. Armeenia teatas esmaspäeval, et paraadil osaleb peaminister Nikol Pašinjan.

Muideks, sel aastal moskva punasel väljakul 9. mai sõjaväeparaadi proove riiklikes uudistesaadetes ei näidatud. Tavaliselt olid sel päeval eetris Pervõi Kanali ja Rossija 1 saatelõigud proovidest, eriti peaproovidest, kuid tänavu selliseid lugusid polnud, märkis ajakirjanik ja telekriitik Arina Borodina Telegrami kanalil.

Kuus venemaa piirkonda on ammendanud eelarve reservid ja sisenenud 2023. aastasse täieliku või peaaegu täieliku rahapuudusega nende kontodel. Kuigi üldiselt kasvas piirkondade arvelduskontodel olev raha 2022. aastal 13% ja ulatus 2,28 triljoni rublani (27 miljardit eurot), oli osa piirkondi sunnitud oma sääste aktiivselt kulutama ja osa „sõi” need jäljetult ära. See on eelkõige Tõva Vabariik, mille reservidesse pole „midagi jäänud”, lisaks Kalmõkkia, Burjaatia, Karjala, Murmanski oblast ja Tšukotka autonoomne ringkond kulutasid peaaegu kõik reservid ära. Sügisest saadik on aga iga kolmas piirkond kogenud maksutulude puudujääki ja viies regioonis on tekkinud tulude täielik kokkuvarisemine. Tjumeni oblastis jäi neljandas kvartalis maksudest tulemata iga teine rubla: tasud langesid 48,9%. Krasnojarski krai tulud langesid 39%, Murmanski oblastis – 33%, Hakassias – 32%, Kemerovo oblastis – 30%.

USA uus sõjaline abipakett peaks olema mahus u 1,5 miljardit dollarit ja täpsem info peaks kohe laekuma. Horvaatia andis üle üheksa 14-st Ukraina relvajõudude vajadusteks kavandatud Mi-8 helikopterist. Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak teatas, et Ukraina relvajõud said kümme Poola lennukit MiG-29.

Transnistria võimud palusid kremlil suurendada „rahuvalvajate” kontingenti. Mida moskva vastab sellele, pole veel teada.

Türgi hakkas mingil põhjusel vähendama turismiviisade pikendamist venelastele. Eks nende arv seal kõrgeks läkski.

Poola rekkajuhtide põhjustatud streik olevat tekitanud väga pikad järjekorrad Ukraina piiril.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised