Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 08. mai 2023:

pingelisemad lahingud Bahmuti ja Marinka kandis, rindejoones muutus vaid Bahmuti linnas (vist 2 hoonet), droone ja rakette Ukraina suunas lendas eilegi, mitmetes venemaa piirkondades on väga kuiv ja algasid suuremad maastikupõlengud, medvedevi bla-bla, takistused välisfirmade lahkumisel venemaalt, Türgi keeldumine anda S-400 süsteeme Ukrainale, Moldova plaanib sarnaselt EL-ile keelata osade Ukraina põllumajandustoodete impordi…

Jätkub igapäevane Ukraina linnade rünnakulaine. Täna öösel võeti sihikule (5 vene X-22 raketti) Odessa ja Zatoka ümbrus (seal raudtee ja maanteesild ühenduseks Rumeeniaga). Plahvatused küll kostusid, aga tulemustest veel varahommikuks infot polnud. Kiievi kandis töötas öösel õhutõrje ja olla alla lastud ports droone, aga mitte kõik. Harkivi kandis, Kramatorskit ja Slovjanskit tulistati S-300 rakettidega. Kuskil olla ka droone tabatud. Piiriäärsete Ukraina külade tihe pommisadu jätkus. Juba mitmel nädalal kasutatakse ka lennukeid nende pommitamiseks. Kurtmine vene poolelt ei kahane ja olla ulatunud peaaegu Belgorodi linnani.

Kupiansk-Kreminna: pigem luurekate ja kaudtuleduelli päev. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Mitmikraketiheitjate (GRAD) tuld vene poolelt oli pisu enam. Sel nädalal Kreminna suunalt suurema vene poole surve alguse ootel. Seni teadmata Ukraina suurem soomussülemi paiknemine (vene poole hirmul suured silmad ja igas rindelõigus Ukraina suuremat pealetungi oodatakse).

Siversk: eile piirduti Bilohorivka ja Spirne küla pommitamisega. Ukraina töötlus Kreminna ja Rubizne kandi suunal on päris tihe.

Bahmut: rünnakute intensiivsus uuesti tõusuteel nii ümberpiiramise harudes kui Bahmuti linnas. Liikus kõlakas, et Bahmuti äravõtmise kuupäevaks olnud 7. mai, aga eks teevad veel täna kõva pingutuse putini kõne jaoks. Ümberpiiramise harudes kombitakse mitmetes suundades ja Ukrainagi vasturünnakuid teeb. Siiski maastikul rinne seisab. Bahmuti linna tihe pommisadu jätkub ja linna töötlevad mõlemad pooled. Süüte- ja fosformoon on juba mitu päeva Ukraina kaitsjatele linnas kaela sadanud. Seni seda viimast 2,5 km2 hoitakse. Tundub, et eile vene pool vaid kaks suuremat hoonet ära suutis võtta. Pisu vist läks ütlemiseks kadõrovi poolt prigozini suunal (silovikkude tavaline kemplemine). Hetkel wagner jätkab Bahmuti suunal rünnakuid. Hetkel vaid kõlakas, et surovikin pandi vene vägede ja wagneri vaheliseks kontaktisikuks. Kui nii, siis pigem veelgi aktiivsemalt wagnerit kasutama hakatakse.

Avdiivka: rünnakute aktiivsus Avdiivka ümberpiiramise suundades eilegi langes (ei kadunud ära). Pervomaiske ja Marinka suundades surve siiski jätkus aga kogu rindel muutusi joones ei tuvastanud. Kõigil rinnetel suuremat kaudtulemoona puudust vene poolel märganud pole ja jagub seda nii tuvastatud sihtmärkide pihta kui profülaktiliseks töötluseks. Kasvab ka vene lennuväe kasutamine rindejoone lähedaste sihtmärkide töötlemiseks.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell. vene pool jätkab rahva küüditamist rindejoonest kuni 40 km kaugusele. Nagu inimesed viidud, nii algasid rüüstamised ja „kaubaks läheb kõik”. Rüüstajad ikka vene soldatid. Krimmist teatas vene pool, et olla 20 Ukraina drooni alla lasknud… vene poole sõnul olla siia rindelõiku Ukraina toonud rindejoone lähedusse portsu tanke…

Herson: Ukraina olla katkestanud mobiili ja neti levi Hersoni kandis (vene poole teatel) ja siingi kasvab vene poole hirm, et suurem Ukraina rünnak tuleb hoopis siit suunalt. Kaudtuld Ukraina poolelt pisu enam kui vene poolelt ning jätkuvalt üritab Ukraina suruda vene üksusi Dnepri jõest kaugemale.

Videosid vangi langenud vene soldatitest ikka tuleb nagu ka hõivatud/vallutatud vene eesmistest possadest. Pole seni aru saanud, kuidas neid vangide vahetusi suudetakse kokku leppida, aga ju siis mingid isiklikud kontaktid siiski toimivad ja 45 Azovstali oma vabaks sai. Vastu olla antud kaks kolonelleitnanti ja üks major. Kipub vastupidiselt enamusele arvajatele arvama, et pealetungi võimalused siiski kummalgi poolel ja seda ikka kuni sügiseni välja. Tundub, et vene pool on seekord suutnud hoidma uue värbamislaine infot suht salajas, vaid kõlakad, et neid Ukrainasse juurde laekub ning olla paranenud väljaõpe. Ka käib venemaal paiknevate väeosade täiendamine ja sestap annab sealt elukutselisi Ukrainasse lisaks tuua. Kindlasti on Ukraina poolel suurem üllatuse tegemise võimekus. Nagu ütleb Ukraina president Zelensky, siis iga vabastatud meeter on oluline…

Kogu Tjumeni oblastis kehtestatakse kasvavate tulekahjude tõttu eriolukord, ütles oblasti kuberner Aleksander Moor. Varem kehtestati eriolukord Sverdlovski oblasti teatud piirkondades. Moori sõnul on Tjumeni piirkonnas viimastel päevadel kujunenud „tulekahjudega seotud väga pingeline olukord”. Tuli kandub üle elumajadesse, põlevad asulad, ütles ta. „Iga päev kustutame uusi maastiku- ja metsatulekahjude allikaid. Seda kõike süvendavad väga kuum ja kuiv ilm ning tugev tuul. Kõige sagedamini on tulekahju põhjuseks süütamine ja inimfaktor: hooletu tulega ümberkäimine, lõkke tegemine, grillimine,” märkis kuberner.

Moor ütles ka, et kõik eriolukordade ministeeriumi kohaliku osakonna jõud paisati tule kustutamisse. Tulekahjude kustutamisega tegeleb ka üle 1100 piirkonna tuletõrje ja metsakaitseametniku, lisas kuberner. Lisaks kutsusid võimud päästjaid ja varustust teistest piirkondadest – 130 langevarjurit. Õhust kustutamisega tegelevad viis helikopterit ja üks IL-76 lennuk. Tuli levib ka Sverdlovski, Orenburgi ja Kurgani oblastis. Eriolukordade ministeeriumi andmetel hõlmas tulekahju 56 000 hektarit metsa. Talitus teatas, et piirkondades on tulekahjude kustutamisega seotud üle 6000 inimese. Kõige keerulisem olukord tekkis Sverdlovski oblastis, kus tulekahjud hõlmasid üle 33 tuhande hektari metsa.

Julgeolekunõukogu aseesimees dmitri medvedjev ähvardas propagandisti zakhar prilepini auto õhkimise eest kinni peetud inimesi surmaga. medvedjev meenutas, et kuigi venemaal kehtib hukkamistele moratoorium, juhtub vanglas mõnikord õnnetusi. medvedjev rõhutas, et on oluline, et kinnipeetavad „ja teised temasugused” sellest aru saaksid. „Ja siis katkeb pikaajaline karistus loomulikel põhjustel seoses kinnipeetava surmaga kiiresti. Ja sellel on suur hariduslik väärtus ka tapma palgatud uutele pättidele,” kirjutas julgeolekunõukogu aseesimees.

Pärast sõja algust Ukrainas lahkus venemaalt täielikult ainult 20% „ebasõbralike” riikide ettevõtetest. Sellise hinnangu andsid ajakirjanikud venemaa juriidiliste isikute registri ettevõtete arvu muutuse põhjal 2022. aasta veebruarist 2023. aasta aprillini. Väljaande hinnangul vähenes nende arv 2,5 tuhande võrra. Vaatamata suurtele investeeringutele lahkusid paljud autokontsernid venemaalt täielikult: Mercedes-Benz, Renault, Nissan, Mazda. Väljaanne nimetab ka Shelli tanklaketti, Tobacco Groupi tubakafirmat, McDonaldsi kiirtoiduketti jt. Väike osa lahkunud ettevõtetest on seotud piirangutega, mida venemaa võimud kehtestasid välismaistele ettevõtetele, kes kavatsevad oma äri venemaal müüa. Välisfirmad saavad venemaa äri müüa vaid allahindlusega, mis on vähemalt 50% sõltumatu hindamise käigus määratud hinnast. Lisaks peab ettevõte tasuma 5-10% varade turuväärtusest (olenevalt tehingu summast). Isegi kui ettevõte selliste tingimustega nõustub, ei pruugi vene valitsuskomisjon tehingut lubada. venemaa turult lahkumise järjekorras on umbes 2000 ettevõtet, kirjutas Financial Times märtsi lõpus, viidates valitsuskomisjonile lähedasele allikale. Väljaande andmeil käib komisjon koos kolm korda kuus ja igal koosolekul arutab kuni seitset taotlust. Sellise kiirusega kulub ainult olemasolevate taotluste läbivaatamiseks umbes kaheksa aastat.

Türgi keeldus venemaalt ostetud raketisüsteeme S-400 Ukrainale üle andmast, ütles välisminister Mevlut Cavusoglu telekanalile Habertürk antud intervjuus. Diplomaadi sõnul pöördus USA sellise palvega Ankara poole, kuid see teema „puudutab otseselt Türgi suveräänsust”.

Moldova kavatseb seada piirangud Ukraina osadele põllumajandustoodetele. Majandusarengu, kaubanduse ja põllumajanduse aseminister – Ukraina kaubandusesindaja Taras Kachka teatas, et Ukraina valitsus on vastuseks Ukraina põllumajandustoodete ekspordipiirangutele valmis kehtestama igasuguse impordikeelu Moldovast. „Oleme Chişinăud teavitanud, et igasugust Moldova-poolset piirangut peetakse äärmiselt ebasõbralikuks sammuks ja sellega kaasneb viivitamatu impordikeeld Moldovast,” ütles aseminister. Ukraina on Rumeenia järel Moldovasse kaupade eksportijate hulgas teisel kohal, omades 16,6% kogu ekspordist riiki. Eile teatas Moldova Põllumajandusministeerium, et kavatseb ühineda EL-i otsusega kehtestada Ukrainast pärit nisu, maisi, rapsi ja päevalille ajutine impordikeeld, võimaldades nende transiiti. Selle põhjuseks on suure viljakoguse ladudesse jäämine, mistõttu on põllumeestel hirm tulevase saagi osas. Nagu ka kodumaise ekspordi vähenemine riigis.

„Kodumaise teravilja hulk ladudes on suur, mis survestab põllumehi. Muretsetakse, et uuele saagile ei jää ruumi. Samas on kodumaise teraviljaekspordi dünaamikal kalduvus langeda, logistika kulud on kasvanud ja hinnad rahvusvahelistel börsidel kokku kukkunud. Meie põllumehed peavad ära kasutama oma teraviljavarud ja valmistuma uueks põllumajandushooajaks,” ütles põllumajandusminister Volodõmõr Bolja. Moldova ei ole EL-i liige, kus EL-i riikide põllumajandussektor tugineb toetustele. Ukraina panustab oluliselt Moldova turu käibesse, seega võivad sellised tegevused riiki suuresti mõjutada. Miks sellised avaldused tehti, pole selge, kuid Ukraina valitsuse vastus on otsustav ja valus, nii et moldovlastel on, mille üle mõelda.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised