Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 07. mai 2023:

Bahmuti ja Siverski rindel jätkub intensiivne lahingutegevus, mujal on rünnakute arv ja intensiivsus languses. Õhurünnakud Ukraina linnade pihta jätkuvad kõige käepärasega ja venemaal ning Krimmis plahvatuste seeriad jätkuvad, prigozini ja kadõrovi „diil”, okupeeritud aladel surutakse vene passi meestele kätte, et neid seejärel sõtta saata ja üks Kinzhal siiski alla lasti… järgmisel nädalal peaks enamus kohtades olema maa suht tahenenud suuremateks operatsioonideks…

Eile jätkus mõnede suuremate Ukraina linnade pommitamine. Ikka Iraani droonid ja sekka ka rakette. Kh-101 raketilöök Harkivi oblastis Tšõstovodivka linna (Kupianski-Izjumi vahel) pihta. Sumy piirkonnas (vene piiri lähistel) teatati plahvatustest pärast venemaa kohalt lennukitelt rakettide väljalaskmist. Õhutõrje tulistas Dnipro linna kohal alla arvatava drooni Shahed (kokku kogu Ukrainas 18 neid alla lasti) ning Krõvyi Rihi linnas oli mitmeid plahvatusi. Ukraina õhutõrje tulistas samas kohas alla vene Kartograf drooni Krõvyi Rihi lähedal. Droon on mõeldud panoraam-aerofoto ja -video (12 kaamerat) salvestamiseks võimalusega edastada kogutud info reaalajas. Seda saab kasutada luureks, et korrigeerida suurtükitule või rakettide lööke.

Piiriäärsed Ukraina külad elavad ikka pommisajus. vene poole kurtmine erinevatest tabamustest ei lõpe ja ikka vaid „eramud ja elektriliinid”. Uuralite kandis Sverdlovski oblastis Pervomaiski külas põlevad püssirohulaod (seal laskemoona tootmise tehas). Põleng oli nähtav ka mitmekümneid kilomeetrid kaugemal ja tule kiire leviku tõttu olla asutud evakueerima lähedal asuvaid külasid. Miks põlema läks, ei tea. Eks võimalused ikka samad, kas sabotaaž, lohakus või ulakus.

Kupiansk-Kreminna: luurekad rinde põhja ja lõunalõigus ilma muutusi rindejoones toomata. Kaudtuld vene poolelt põhiliselt samades suundades. Küll sai eile Rubizne kant lisaks tavapärasele pommisajule ka HIMARS-i tabamusi. Kreminna kandis vene üksuste konsentratsioon jätkuvalt kõrge ja kipub arvama, et järgmisest nädalast alates võib oodata suuremat survet.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne küla rünnakud jätkuvad, aga seni edutult. Osa üksusi on siin kadõrovlased, aga sellest allpool Bahmuti osas. Kaudtuld keskmiselt.

Bahmut: ainukesed rindejoone muutused linnas. Eile kaotati kaks kvartalit ja rindejoon jookseb nüüd piki peatänavat (see kirde-edela suunaline lõik). Ümberpiiramise mõlemas harus jätkub tihe rünnakute tegemine piki rinnet. Põhjapoolne haru üritas eile suruda kuskiltki lõuna poole sooviga sulgeda Bahmuti siin kandis olev ühendustee, aga edu ei saadud. Linnas on Ukrainale suureks abiks nii tankid kui soomukid, mis suudavad töödelda hooneid ja siis kiirelt kohta vahetada. Põhjapoolses harus prooviti nii põhja suunas siinse ühendustee läbilõikamist teostada, aga ei õnnestunud. Tundub, et siiski miskitki üritavad 9. maiks saavutada. wagneri juht prigozin teatas eile, et jõudis kadõroviga kokkuleppele, et tsetseenid võtavad 10. mail Bahmuti operatsiooni neilt üle. Sama avaldusega esines ka kadõrov. Hetkel ei oska veel seisukohta võtta, millega täpsemalt võiks tegu olla. Kadõrovlased ei suuda isegi Bilohorivka küla juba mitmeid kuid ära võtta ja nüüd siis loodavad Bahmuti lõpuni ära vallutada… Kuidas kogu võimalikku tegevusse suhtuvad tiibadel paiknevad vene õhudessantväelased ning milline käitumisjuhis tuleb vene kaitseministeeriumist on hetkel teadmata. Ei saa välistada, et tegu võib olla hoopis sooviga ahvatleda Ukrainat muutma oma suurema vastupealetungi plaane ja ahvatlevad neid siin võimaliku üksuste väljavahetamise aknaga… eks ootame ära.

Donetsk: pisu on suurem rünnakute surve langenud kõigis lõikudes. Siiski New Yorki poole mingid rünnakud jätkusid ja tegevust jagub Avdiivka ümberpiiramise mõlemas suunas, siis suuremaid rünnakuid ei tuvastanud. Enamus kaotusi tuleb ikka kaudtulega ja nagu kas droon või mõni muu seireseade miskit olulist avastab, siis võimalusel see ka ära lastakse. vene poole kaudtulelöökide arvu suurt vähenemist veel pole. Marinka juures ka rünnakute intensiivus eile langes, põhiliselt kaudtuleduell. Vuhledari juures on vene poolel jätkuvad päris pikalt kaotused vaid passiivses kaitses olekuga. Kaotavad nii tanke, eritehnikat kui isikkoosseisu.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Krimmi poolsaare plahvatuste seeria ei taha lõppeda. Eile kostus plahvatusi piki merekallast Sevestooplist lõuna pool. Väidetavalt Kertši sillast mõnikümmend kilomeetrit läänes lasti alla kaks Ukraina ballistilist raketti. Korraks olla liiklus üle silla seisma pandud. Segane seis on raudteesilla korrasolekuga, nagu sõnum tuli, et peaks valmis olema, aga seni rongide liiklust pole tuvastanud. Küll kasvavat igasuguste kontrollpunktide arv enne silla kumbagi otsa. Okupeeritud aladel jätkub vene passi võtnud meeste surumine mobilisatsiooni alla. Igal liikumisel tehakse Ukraina passi omanikele takistusi ja nagu mees vene passi võtab, nii samas kohas ta ka mobilisatsioonipunkti viiakse. Ukraina laste küüditamine ikka meditsiini sildi all jätkub.

vene propagandisti zakhar prilepini mõrvakatse eest, kelle auto laupäeval Nižni Novgorodi oblastis õhku lasti, ei lasu vastutus mitte ainult Ukrainal, vaid USA-l, teatas venemaa välisministeerium. Jätaks teema käsitlemata, sest hetkel paistavad siit pigem vene eriteenistuse „käed” või lihtsalt mõned „aktivistid” üritasid saamatult miskit toimetada.

Üleilsele kõlakale tuligi Ukraina kinnitus: nende õhutõrje tulistas esimest korda alla venemaa hüperhelikiirusega raketi „Kinžal”, mida peetakse tabamatuks. Seda ütles Ukraina õhujõudude ülem kindral Mõkola Oleštšuk. Oleštšuki sõnul tulistas raketi MiG-31K venemaa territooriumilt 4. mai öise rünnaku ajal. Õhutõrjesüsteem Patriot lasi Kiievi piirkonna kohal selle taevast alla.

venemaa kaitseministeerium pole seda infot veel kommenteerinud. Möödunud aasta augustis ütles kaitseminister šoigu telekanalile Russia 1 antud intervjuus, et venemaa relvajõud kasutasid Ukrainas lahingutegevuses kolm korda ülihelikiirusega raketti Kinžal. „Ja ta näitas oma hiilgavat esitust kolm korda,” ütles šoigu (tsiteeritud TASS). Tema sõnul pole kellelgi teisel sellist raketti: „ja hüperhelikiirusega ja sellise kiirusega ja selliste läbitungimisvõimetega.” „Pistoda” ei saa „ei avastada ega kinni pidada,” kinnitas šoigu.

Patrioti õhutõrje uusim modifikatsioon suudab alla tulistada hüperhelikiirusega rakette „Dagger” (Kinžal) ja „Zircon”, selgitas Ukraina reservkindral Igor Romanenko BBC-le.

Esimene Patrioti süsteem asus Ukraina relvajõududes teenistusse märtsis, hiljem viisid Saksamaa ja USA üle veel kompleksi Kiievisse. venemaa president putin väljendas veendumust, et vene väed „klõpsavad” Patrioti.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised