Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 04. mai 2023:

suuremaid rindejoone muutusi polnud, pingeline olukord Bahmutis, Avdiivka ümber ja Marinkas jätkub, vene pool tõstis Hersoni kandis kaudtulelöökide arvu (21 hukkunut ja üle 50 vigastatut), kaks drooni kremli kohal, plahvatusi venemaal jagub ning Iraani droonid jätkasid ka eile lendamist Ukraina kohal, vene pool plaanivat uusi valelipuoperatsioone, Türgi diilitamine venemaaga, uutest võimalikest sanktsioonidest venemaa suunal jne.

Täna öösel mõnedes lõunapoolsematest Ukraina linnades õhutõrje töötas (ka Odessas). Õhuhäireid jagus kuidagi kaootiliselt, läänepoolseim oli Vinnõtska oblastist, lisaks Dnipro kant ja Harkivi suund. Ukraina põhja/kirde suunalt olla tulnud varahommikul ports Iraani droone üle piiri aga tundub, et kuskil mingit kahju nendest ei tulnudki (18 neist alla lasti). Piiriäärsete Ukraina külade tihe pommisadu jätkus. Ukraina korraldas u 5 drooniga rünnaku Brjanski oblastis asuva Seshcha sõjaväe transpordilennuvälja pihta ja kaks ka sihtmärke tabasid. Vähemalt üks An-124 pihta sai. Kaugus Ukraina piirist u 160 km. Lisaks kurtis vene pool Ukraina pommitamise kasvu pärast. Isegi üks kohalik väiksem veetorn olla piiri lähedal ära lastud. Kipub arvama, et eks selle küljes siis vene seireseadmed olid. Kaugemal venemaal ka mitmeid plahvatusi kostus aga suuta selgitada, mis seal tavapärane, mis mitte jääb keeruliseks. USA saatkond Kiievis saatis täna õhtul hoiatuse Ukrainas viibivatele ameeriklastele: „Võttes arvesse hiljutist löögisagedust Ukrainas ja moskva sütitavat retoorikat, hoiatab välisministeerium USA kodanikke jätkuva kõrgendatud raketirünnakute ohu eest, sealhulgas Kiievis.”

Kupiansk-Kreminna: „vaikne ja tavaline” rindepäev oma kaudtuleduelli ja luurekatega. Numbrites: Ukraina idavägede grupi pressiesindaja Serhi Tšerevatõ teatas, et venemaa väed tulistasid üle 565 suurtükiväe lasu Ukraina positsioonidele ja toimus sellel rindelõigul viimase päeva jooksul 11 lahingukokkupõrget. Rindejoone muutusi ei tuvastanud.

Siversk: Bilohorivka küla aktiivne ründamine jätkub aga õnneks edutult.

Bahmut: mõlemas ümberpiiramise harus Ukraina kaitses nõrkuste kompamine jätkub ilma edu toomata. Edenemine Bahmuti linnas on ka pisu toppama jäänud ja võimalik, et hoone või paar vaid eile lisaks saadi. Ukraina jätkab siin väiksemate, aga tulemuslike vasturünnakutega ja eile jõudis juba wagneri juht säutsuda, et siin olla alanud Ukraina vastupealetung ja ta olla kaotanud eilse päeva jooksul Bahmuti linnas 116 wagnerlast. Lisaks kurtis ta, et tiibadel asuvad vene „tava”väed ei aita piisavalt. Võib-olla on põhjuseks isikkoosseisu kahanemine kriitilise piirini ja peatselt suurem wagnerlaste rünnakulaine lõpeb. Kaudtulemoona puudust vene poolel pole ja jagus seda kuni Kramatorskini. vene poole blogijate sõnul olla tõusnud ka Ukraina kaudtulelöökide arv.

Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise ponnistamised jätkuvad, aga peale kaotuste (põhiliselt vene poolel) muud deklareerida polegi. Pisu selguseta on seni paari päeva taguse Ukraina kohaliku tähtsusega vasturünnaku tulemused Opytne-Vodyane lähistel. Kipub arvama, et löödigi üllatusega u 1,5 km sisse ja oma endistele possadele taanduti. Pervomaiske suunale jagub ka vene rünnakujõudu aga siingi muutusi rindejoones ei tuvastanud. Marinka juures tugev vene poole surve jätkub ja üritavad järgmist kvartalite rida kätte saada. Küll olla asulast pisu lõunas asuva Pobieda küla juures Ukraina hoopis oma possasid parandanud. Vuhledari ümber „vaikus”. Pommitamist jagus palju mõlemapoolselt.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell. Eilegi Krimmis õhutõrje poolsaare kagunurgas (Feodosia) töötas aga tulemusi ei tea. Ukraina üritab jätkuvalt tabada vene seireseadmeid ja kaudtuleüksusi ning logistikasõlmesid.

Herson: eile oli päris karm Hersoni rindelõigu pommitamise päev. Umbes 550 mürsku teele saadeti ning põhiliselt tsiviilobjekte tabati. Ühe poe tabamise järel oli hukkunute arv 21 ja vigasaanuid u 50. Pildid on väga karmid. No on jonni täis paljud Ukrainlased ja pole nõus Hersoni linnast ära minema. Üksikutest inimestest saab veel aru, aga lastega pered… Tundub, et Ukraina suurendab survet saamaks kõigi Dnepri deltas asuvate saarte üle kontroll ja ei kao vene poole kurtmine, et dessante tehakse ka Dnepri jõe idakaldale. Jõe idakaldal levivat lendlehed, kus kohalike hoiatatakse hoidmaks end kaugemale vene üksustest ja paiknemiskohtadest. Lisaks olla Hersonis kehtestatud 58 tunniks liikumiskeeld. Kas püütakse diversante või soovitakse liigutada pisu olulisemat staffi või hoopis pisu häma aetakse on hetkel selguseta.

kreml võib enne Ukraina vasturünnakut kavandada valelipuoperatsioone ja suurendada desinformatsiooni, et suurendada siseriiklikku toetust sõjale. Ukraina vastupanukeskus teatas 2. mail, et vene väed Brjanski ja Kurski oblastis said Ukraina mundrid, et viia piirialadel läbi valelipuoperatsioon. vene blogijad võimendasid riikliku meediaväljaande Russian Today väidet, et Ukraina väed valmistavad ette provokatsiooni Transnistria vastu ja üritavad 9. ja 15. mai vahel Transnistriasse siseneda ehk siis sealgi võib valelipuoperatsioone tulla. Eks parim relv nendega võitlemiseks ongi need võimalused ennetavalt avaldada. Ahjaa, eelmine nädal vahistati Moldovas venemeelse opositsioonipartei üks asejuhte…

Kaks drooni üritasid eile öösel rünnata kremlit, teatas venemaa presidendi pressiteenistus. Kiievi režiimi tegevust peetakse kavandatud terroriaktiks ja katseks president vladimir putini elu vastu, teatas kreml, lisades, et venemaa pool jätab endale õiguse võtta vastumeetmeid. Keegi viga ei saanud. Pealtnägijate sõnul oli öösel kremli kohal taevas näha sädemeid ja suitsusammast ning pärast intsidenti ilmusid kremli müüride lähedale taskulampidega inimesed. Serafimovitša tänava majade elanikud kuulsid mürinat, mis nägi välja nagu äike, mille järel kremli hoonete valgustus mõneks ajaks välja lülitati. Kipub nõustuma osade blogijatega, et pigem oli tegu kas moskva lähistelt või linnast endast üles lastud droonidega ja seda võisid teha kas Ukraina meelsed inimesed, üleannetud vene noorukid jne. Ukraina kinnitas, et ei tea sellest rünnakust miskit. Küll asusid vene riigiduuma saadikud nõudma vastavate relvade kasutamist, et Kiievi režiim maa pealt kaotada.

Rünnakust hoolimata jääb plaan korraldada 9. mail punasel väljakul paraad, ütles presidendi pressiesindaja peskov RIA Novostile. moskva linnapea teatas, et alates 3. maist kehtestatakse pealinnas droonide väljalaskmise keeld, välja arvatud need, mis toimivad riigiasutuste otsuste alusel. „Otsus tehti selleks, et takistada mehitamata õhusõidukite kasutamist, mis võib raskendada õiguskaitseorganite tööd,” selgitas linnapea. 2. mail sai moskva hädaabiteenistus telegrammikanali Baza andmetel 203 teadet droonidelennutamise kohta. moskvalased pöörduvad iga päevaga üha enam õiguskaitseorganite poole – teadete arv droonide kohta kasvab iga päevaga. Kui veel aprillis registreerisid päästeteenistused umbes sada sellist kõnet päevas, siis nüüdseks on nende arv kahekordistunud.

Türgi üritab enda väga kehvas seisus majandust aidata ikka venemaaga diili tehes. Olles saanud Gazpromi suurimaks kliendiks ja üheks peamiseks venemaa-vastastest sanktsioonidest möödahiilimise keskuseks, on Türgi hakanud ostma vene gaasi võlgu ja seda odavamalt kui teised. Türgi energeetika- ja loodusvarade minister Fatih Donmez ütles, et Gazpromiga on saavutatud kokkulepe, maksta gaasi eest „hilisemal perioodil”. Kuulujutud, et kogusumma on 20 miljardit dollarit, nimetas ta valeks. Türgi president Recep Tayyip Erdoğan küsis putinilt isiklikult gaasikontsessioone mullu augustis Sotšis toimunud kohtumisel. Ta nõudis allahindlust Gazpromilt, kelle gaas muutus Türgi hapra majanduse jaoks liiga kalliks: inflatsioon riigis ületas eelmisel aastal 80% ja maksebilansi puudujääk püstitas ajaloolised rekordid – 48,7 miljardit dollarit kogu eelmise aasta kohta. Tehing siiski Gazpromile väga edukas pole, sest putini lubatud allahindlusega pole arvestatud. Lisaks putin pakkus Erdoğanile „vastastikusteks” teeneteks Türgi gaasikeskuse loomist, mis asendaks plahvatustes hävinud Nord Streami torujuhtmesüsteemi, et tarnida Euroopasse. Õnneks aga pole hetkel kummalgi selleks investeeringuks raha ja eks näis, kuna Hiina seda pakkuma tuleb. Erdoganil on vaja gaasi maksete peatamist ja hinnalangust võitmaks presidendi valimisi veel sel aastal.

Türgi järeleandmised tabavad Gazpromi tulusid, mis on juba kaotanud oma Euroopa võtmeturu, mille tarned on alates NSV Liidu viimastest aastatest langenud miinimumini. Arvatakse, et sel aastal väheneb Gazpromi eksporditulu poole võrra 40 miljardi dollarini. Tarned Hiinasse läbi Power of Siberia torujuhtme toovad vaatamata selle kavandatud võimsuse suurendamisele sisse vaid 6,9 miljardit dollarit. Hiina gaasi hind on mitu korda madalam kui Euroopa turul ja jääb umbes 290 dollari kanti tuhande kuupmeetri kohta. Gaasi kogueksport võib venemaa valitsuse hinnangul langeda 50 miljardi kuupmeetrini ja see on madalaim alates 1970. aastate lõpust.

EL-i riigid arutavad „paljude kaupade” transiidi keelustamist läbi venemaa, mis võib sisalduda üheteistkümnendas Ukraina sõja sanktsioonide paketis, kirjutab Bloomberg informeeritud allikatele viidates. Samuti saab nende sõnul võtta eraldi meetmeid transpondereid välja lülitavate laevade vastu. Lisaks kannab EL uue sanktsioonide paketi raames musta nimekirja veel umbes 30 venelast. Kellest aga jutt on, pole täpsustatud.

Samal ajal valmistavad USA ja Jaapan ette omapoolseid sanktsioonipakette. Riigid võtavad uusi piiravaid meetmeid omal jõul, kuid need on plaanis eelnevalt kooskõlastada, märgib Bloomberg. Järgmiste piirangute põhieesmärk on sulgeda venemaa jaoks „lüngad” juba olemasolevates meetmetes. Sanktsioonid kuulutatakse välja mai keskel G7 juhtide (Ühendkuningriik, Saksamaa, Itaalia, Kanada, Prantsusmaa, Jaapan ja USA) tippkohtumisel. Enne seda plaanivad G7 riigid arutada, millised meetmed venemaa vastu on toiminud ja mida nad peaksid veel kasutusele võtma.

Varem teatas Bloomberg, et riigid võivad kaaluda venemaale ekspordile täieliku embargo kehtestamist. Asjaga kursis olevate allikate sõnul keelatakse sel juhul igasugused tarned vene föderatsiooni, välja arvatud kaubad, mille puhul kehtivad erandid. Tõenäoliselt on need ravimid ja toit. Peaaegu täielik ekspordiembargo aitab läänel katkestada keelatud kaupade tarnimise venemaale läbi kolmandate riikide „paralleelimpordi” kaudu. See suurendab survet venemaa majandusele, mille eesmärk on sundida putinit lõpetama sõda Ukraina vastu.

USA loodab veenda EL-i riike ekspordiembargoga ühinema, kuid see võib osutuda keeruliseks. Saksamaa, Itaalia ja Poola jätkavad vaatamata sõjale ja sanktsioonidele kaubavahetust venemaaga, tarnides kaupa 5-13 miljardi dollari väärtuses aastas. Enne seda nõudsid Balti riigid ja Poola EL-i üheteistkümnenda sanktsioonipaketi raames Gazprombanki lahtiühendamist SWIFTist ning gaasi ja alumiiniumi impordi keelustamist venemaalt, kirjutas EuObserver. Uued piirangud võidakse kehtestada juba mai teisel poolel, teatas Poola välisministeerium.

Jätaks suurema tähelepanuta uudislood sellest, et vene pool aktiivselt kaardistab lääne riikide vahelisi merepõhjas olevaid sideliine eesmärgiga sõja korral neid koheselt kahjustada (95% interneti liiklusest neist läbi läheb). Sellega on tegeletud kogu aeg, pigem pole see varem selliselt võimendatult uudistes olnud aga jagub neid lugusid igasse varasemasse aastasse. Ahjaa, osa merepõhjas asuvaid sihtmärke on ka ainult sõjalised ja need on seireseadmed jägimaks kogu laevaliiklust…

Sõjalise abi paketid järjest lisanduvad nii USA-st, Lõuna-Koreast, Euroopast jne. Kipub vist 1 miljardi euro eest kaudtulemoona sel aastal kasvama 2 miljardiliseks (vist vaid kaklused, kelle kaukasse kui suur boonus langeb veel osaliselt pooleli aga õnneks neid kaklejaid vähe). Zelenski eilne üllatusvisiit Soome andis ühe huvitava killu: kui Soome saab kätte uued hävitajad F-35, siis olla võimalik senised lennukid (vähemalt osaliselt, F-18 ja neid on neil 72tk) Ukrainale anda.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised