Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 03. mai 2023:

Bahmutis, Avdiivka ja Marinka juures vene surve jätkub, mõned rindejoone muutused, plahvatused venemaal ja Krimmi poolsaarel ei lõpe nagu ka Ukraina suuremate linnade pommitamine ning järgmine rong lõhutud raudtee tõttu Brjanski oblastis teelt maha sõitis, wagneri salavanglast, erinevad vene linnad jätavad ära 9. mai paraade ning vene meediale anti „täpsemad juhised” kuidas Ukraina võimaliku vastupealetungi kajastust teha.

Täna öösel olid õhuhäired ja töötas õhutõrje Tšerkasõ, Kirovogradi, Kiievi, Poltava ja Zaporižži oblastis. 26-st Iraani droonist lasti alla 21. Kiievis toimus vähemalt üks suurem plahvatus, lisaks oli mitmeid plahvatusi Dnipro linnas (seni teadmata, kas tegu oli õhutõrje tabamustega droonide pihta) ja plahvatused Zaporižži linnas ning Harkivis vähemalt üks plahvatus. Kas põhjuseks peatselt saabuv 9. mai ja putin ootab oma paraadi kõnele (olevat seda tegemas) uusi märksõnasid või ongi uus taktika, et hakatakse pidevalt rindejoonest kaugemal võimalikke sõjalisi objekte ja taristut ründama. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane tihe pommitamine. Vist esmakordselt teatas vene pool vähemalt ühes kohas, et Ukraina droonilt pillatud lõhkekeha tõttu 3 vene soldatit vigastusi said vene piirist mõne kilomeetri kaugusel. Lisaks olla tabatud nii „eramuid” kui elektriliine. Juba teist päeva järjest lõhuti raudtee Brjanski oblastis ning nüüd juba 20 vagunit koos veduriga teelt maha sõitis. Küll olevat laadungiks olnud ka salpeeter.

Kupiansk-Kreminna: luurekad piki rindejoont ja pisu tugevam üritus piki Svatove-Kupiansk maanteed Novoselivske küla juures. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld põhiliselt vene poolelt ja ikka vene piirist kuni Kupianski linnani tihedamalt, siis rinde keskmises osas hõredamalt ja lõunaosas jälle tihedamalt (nagu ikka). Pehmematel aladel seni katteta teed kehva läbituvusega soomusele ja pisu hädas ka Ukraina sellega. Suurema pealetungi võimalused võib olla järgmisest nädalast kummalgi poolel.

Siversk: Bilohorivka küla ründamised sai uuesti hoo sisse aga muutusi need eile rindejoones ei toonud. Peale selle küla ja Spirne pommitamist ulatuti ka Siverski ja Kramatorskini. Ukraina ulatus Lõssõtsanskini aga mida tabati, ei tea.

Bahmut: vene pool jätkab kummaski Bahmuti ümberpiiramise harus mitmetes suundades Ukraina kaitses nõrkuste otsimist. Suuremaid muutusi rindejoones ei tuvastanud. Bahmuti linnas karmid lahingud jätkuvad. Kõik diviisi tasemega kaudtulerelvad on linnale suunatud ja jätkatakse „musta maa” taktikat. Isegi suuri kortermaju on järjest suudetud maatasa teha ja eks paneb juba pikka aega imestama, kuidas Ukraina seal vastu peab. Eile vene pool veel mõned hooned vallutas, aga kvartali kaupa edenemist pole enam olnud. Tundub, et 9. maiks vist Bahmuti ära võtta ei õnnestu ja siingi putini paraadi kõnele „suurte võitude” nimekirja veel jätku ei tule. Järjest enam lisandub videosid, kus tapjadroonidega (ikka need odavad tsiviildroonid kuni mõne kilomeetrise ulatusega) koos väikse koguse lõhkeainega isegi ühe vene soldati hävitamiseks käiku lähevad. Ka on kasvanud just Bahmuti lõigul saadud vene vangide arv, sestap arvab, et pisu enam Ukraina väikseid vasturünnakuid teeb. vene poole blogijad väidavad, et Ukraina siia suunale toob lisavägesid ning kardavad siit suunaltki suuremat pealetungi. Kaudtule puudust vene poolel pole ja jääb täiesti arusaamatuks wagneri juhi väide, et neil ei jaguvat kaudtulemoona. Miskit käärimine siiski vene kaitseministeeriumis käivat ning võimalik, et putini toetus kaldub gerassimovi vastasleerile. Olla leitud üks wagneri salavangla, kus piinatavat ja hukatavat nii Ukraina vange kui sõdimast keelduvaid vene soldateid ja wagnerlasi. Asuvat see Luganski oblastis Pervomaiski linnas. Ohvreid olla vähemalt mitmetes sadades ja kõik mongoli-tatari ikke ajal kogetu (600-800 aastat tagasi) on käiku lastud.

Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise üritused jätkuvad. Üks kõlakas tuli, et võimalik oli hoopis Ukraina tugevam rünnak Opytne kandis, mis olla löönud vene poole 1,5 km lõuna poole aga kinnitust sellele pole. Kindel vaid see, et eilsed vene poole rünnakud ühelgi suunal Donetski rindel suuremat edu ei toonud, vaid üks väike rindejoone sirgenemine (mõnisada meetrit). Ka Marinkas jätkuvad lahingud ühe kvartali kaugusel peatänavast ja siingi üks kõlakas, et kuskil läheduses olla vene pool tänu Ukraina vasturünnakule possasid kaotanud. Eks homme rohkem selgust majas. Kaudtuld jagub mõlemapoolselt ja suhe ikka sinna u 1:7 kanti.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja tihe on nii Melitopoli kui Tokmaki linna töötlemine kahjustamaks sealseid logistikasõlmi. Krimmis kipub plahvatuste seeria minema igapäevaseks. Sevastopolis teatati vene poole sõnul õhutõrje väljaõppe tõttu toimunud plahvatustest, aga kuidagi suitsu oli selleks liialt palju. Lisaks töötas õhutõrje Edela-Krimmis ning mingil põhjusel süttis teisel pool Kertsi silda (5 km kaugusel) tamanis naftabaas. Väidetavalt olla tegu droonirünnakuga. Lisaks on juba mitmeid päevi tõusnud Ukraina kaudtuletöötlus Mariupoli suunal rindest kuni paarikümne kilomeetri kaugusele. Jälle toimus ühe okupatsioonivõimude juhtivametniku kodus (Melitopolis) pommiplahvatus ja mees viga sai.

Herson: Ukraina on võtnud tõsisemalt käsile vene poole välja surumise Dnepri deltas asuvatelt saartelt ning tundub, et u pooled peaks tänaseks olema Ukraina kontrolli all. Kaudtuld mõlemapoolselt palju.

Uued meediajuhised kremlist võimaliku Ukraina suurema pealetungi kajastamiseks venemaal tekitab huvitavaid mõtteid, aga jätab need lugejal endal leida ja copy uudisest: väidetavalt levitas kreml uut käsiraamatut, milles juhendatakse venemaa riigimeediat, kuidas kajastada eelseisvat potentsiaalset Ukraina vastupealetungi, mis, kui see on tõene, näitab, et kreml seab informatiivsed tingimused nii tõhusaks venemaa kaitseks kui ka selleks, et leevendada Ukraina õnnestumistest tulenevaid šokke venemaa inforuumis. venemaa opositsiooniväljaanne Meduza teatas 2. mail, et on saanud käsiraamatu, mis väidetavalt annab vene riigimeediale korralduse „mitte langetada ootusi Ukraina väljakuulutatud vastupealetungile” või väita, et Ukraina ei ole valmis vastupealetungi korraldama – selle asemel käsitletakse võimalust, et Ukraina rünnak on kui iseenesestmõistetav. Käsiraamatus rõhutataksel, et venemaa meedia peaks keskenduma Lääne julgeolekuabile ja Ukraina toetusele. Meduza teatas, et venemaa presidendi administratsioonile lähedased allikad väitsid, et kajastuse eesmärk on võimaldada kremlil kuulutada välja sõjaline võit Ukraina ebaõnnestunud vastupealetungi korral ja põhjendada edukat vasturünnakut väitega, et venemaa kaotused on mõistetavad, sest „kogu Lääs on koondanud tohutud jõupingutused rindele”. Väidetav dokument viitab sellele, et kreml valmistub Ukraina eduks ning kavatseb leevendada demoraliseerumist venemaa inforuumis. See on oluline venemaa kohandus Ukraina varasematest vastupealetungidest Hersonis ja Harkivis, mis tekitas nii venemaa sõjaväes kui ka venemaa inforuumis dramaatilisi šokke ja demoraliseerimist, mida kreml tõenäoliselt püüab leevendada.

kreml üritab viia seoses võidupühaga Ukrainas hukkunute mälestamise üritused suletud ringidesse ja seda ilma suurema meedikajastuseta. Lisaks üritatatakse sundida neid tegema juba enne 9. maid ja ikka kipub olema põhjuseks varjata suurt hukkunute arvu Ukraina sõjas. Lisaks teatavad järjest mitmed suuremad vene linnad, et julgeoleku kaalutlustel 9. mai paraad ära jäetakse. Hm, võib olla on oma osa ka piisava marssimisoskusega soldatite ning värskelt värvitud tehnika puudusel.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised