Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 01. mai 2023:

Bahmutis pisu rindejoone kõikumist, Avdiivka põhjaserval mitmes rindelõigus vene pool pisu edenes ja Marinkas suutis lõpuks asula keskosa vene pool enda kontrolli alla saada, vene pool üritab laiendada riikide arvu, kes aktsepteeriks nende Mir pangakaarti ja pisu suuremast pildist.

Eile jätkusid mitmetes suuremates Ukraina linnades õhuhäired, sest 17 vene õhuväe TU-95 lennukit olid õhus. Hetkel veel teadmata millega, aga mõned tabamused siiski olid Dnipropetrovski oblastis Pavlohradi linnas ja selle ümbruses. Õhutõrje töötas ka Kiievis, Harkivis ja Dnipro linnas. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine ainult tiheneb ning mõni küla kipub olema terve päev pommisaju käes. vene poole kurtmiste tase on ka kõrgem, ikka väidetavalt vaid eramuid ja elektrirajatisi Ukraina pommitavat. Vahel ikka lipsab läbi mõni video tegelikkusest, et siiski hoopis vene seireseadmeid ja kaudtuleüksusi tabatakse. Tundub, et moskvas kasvab pisu drooni paanika ja võib olla ulakad noored seal droonidega õhus endale põnevust hoopis tekitavad. Olla lausa kaks droonilennutajatest Ukrainlast kätte saadud.

Kupiansk-Kreminna: vaid luurekad ja kaudtuleduell. vene poolel kaudtulemoona puudust pole ning ületatakse kogu sellel rindelõigul u 10x Ukraina oma. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Seni peab üheks vene poole pealetungi võimalikuks suunaks Svatove-Kreminna lõiku. Üksusi vene poolel siin kummagi linna ümber jagub ja arvuline ülekaal peaks olema piisav (njah, teadmata kus asuvad Ukraina võimalikuks pealetungiks asuvad brigaadid). Seireseadmete töö nii siin kui teistel rindelõikudel käib nii sihtmärkide kui teise poole seireseadmete tuvastamiseks. Kogu sõja jooksul on pisu enam õnnestunud Ukraina poolel luua nn pettesihtmärke ja hämada erinevate signaalidega jne. Kuna Ukraina on keskendunud vene luureseadmete hävitamisele, siis kipub arvama, et vene poolel puudub piisav võimekus neid toota (tegu tavapärasest keerukama elektroonikaga) ja sestap saab loota, et pigem nende arv rindel tasapisi hakkab vähenema. Ka pole seadmetega töötavate inimeste koolitamine lihtne…

Siversk: kaudtuleduell.

Bahmut: pisu langes kummaski ümberpiiramise harus vene poole rünnakute surve ja neis rindejoone muutusi ei tuvastanud. Bahmuti linnas karmid lahingud jätkuvad. Tänaseks selgus, et üleeile isegi vene pool varem saadud osadest hoonetest taanduma pidi, aga tänaseks mõnes kagu ja kirde lõigus mõned uued hooned enda kontrolli alla saadi. Kaudtuld vene poolelt siingi palju. Küll arutlesid erinevad blogijad teemal, miks polevat piisavalt kaudtulemoona wagneril ja kahtlustatakse, et vene pool hoiab seda Ukraina suurema vastupealetungi alguse hirmus just siit suunalt. Põhjuseks olla wagneri suutmatus kaitses püsida, rääkimata moraalsest kaotusest.

Donetsk: siin rünnakute surve pole langenud ja Avdiivka põhjapoolsemas harus mitmes kohas rindejoon vene poole kasuks sirgemaks muutus. Hetkel siiski veekogude ja ühe kaevanduse liin püsib. Opytne-Vodyane juures üleeile kaotatud positsioone pole seni vene pool uuesti mehitada suutnud. Rünnakud nii Avdiivka kui Pervomaiske poole jätkusid ja seekord prooviti (üle pika aja) asulat lõuna poolt rünnata, aga ebaõnnestunult. Marinka juures on vene pool edenenud mitu kvartalit peatänavast lääne poole. Eks lauspommitamine on lõpuks teinud oma töö. U 6 kvartali sügavus on veel Ukraina kontrolli all ja kahjuks sealt edasi pikalt vaid põllud metsaribadega nende vahel. Pavlivka küla (Vuhledari juures) pole vene pool üleeile kaotatud possasid veel tagasi saanud. Kaudtuld jagus mõlemapoolset palju ja tundub, et siin suhe u 1:3-le vene poole kasuks.

***

Lõunarinne/Herson: põhiliselt kaudtuleduell ja pisu sagimist Dnepri deltas olevatel saartel. Eile oli vene poole kaudtuld üllatavalt palju Hersoni lõigul. Ukraina on hakanud rohkem töötlema just kaldale lähedal olevaid objekte, tundub, et soovitakse vene eesmisi possasid Dnepri jõest kaugemale suruda. Melitopolis olla soldateid täis hotell ära lastud ning plahvatusi olla kostnud Berdjanski lennuvälja juurest.

Palju arutelu toimub teemal suurem vene kindralite vahetus venemaal. Otsitakse paralleele ajaloost ja olla põhjuseks valitseja kartus populaarse kindrali võimalikest ohtudest tema ametikohale (stalin versus zukov). See võivat olla ka põhjuseks, miks ei pandud kogu Ukraina operatsiooni eest vastutama ühte juhti. Arvatakse, et kogu juhtimise au lootis endale saada putin, aga see ebaõnnestus. kremli hämarustest siiski täpset pilti pole vist isegi kremlil endal ja sestap enamus arvajaid üritab millestki miskit tuletada…

Pole väga suur üllatus, et arhailisi tanke Ukraina suunal laialt venemaalt juurde tuleb. Njah, paraadiks tuleb neid uuemaid hoida. Eks paljud analüütikud ja blogijad ootavad 9. mai paraadi ülekannet, sest pisu aimu mõnest suundumusest või olulisest nüansist võib see anda.

venemaa jätkab katseid laiendada maksesüsteemi Mir kaartide vastuvõtmise geograafiat. Võimud arutavad võimalust ühendada India pangad süsteemiga, kirjutab The Economic Times. Väljaande andmeil arutavad India ja venemaa võimalust korraldada oma riikides Mir-kaartide ja India maksesüsteemi RuPay vastuvõtt. Osapooled arutasid seda võimalust hiljutisel kaubandus-, majandus-, teadus-, tehnoloogia- ja kultuurikoostöö valitsuse sisekomisjoni koosolekul. Sellel osalesid India välisminister Subramanyam Jaishankar ja venemaa asepeaminister denis manturov. Lisaks arutasid pooled võimalust ühendada India pangad SWIFT SPFS-i venemaa analoogiga.

Pärast sõja puhkemist Ukrainas lahkusid rahvusvahelised maksesüsteemid Visa ja Mastercard Venemaalt. Seetõttu lakkasid nende Venemaa pankade väljastatud kaardid välismaal töötamast. Siis hakkasid venelased massiliselt Mir-kaarte tellima, kuid maksesüsteem Mir töötas ainult 10 riigis maailmas. Seda saadi Armeenias, Valgevenes, Kasahstanis, Kõrgõzstanis, Tadžikistanis, Türgis, Usbekistanis, Lõuna-Koreas (autor: pisu üllatusega aga võib olla aeti segi Põhja-Koreaga), Lõuna-Osseetias ja Abhaasias.

venemaa võimud üritavad Miri tutvustada ka teistes riikides. Näiteks eelmise aasta detsembris ütles vene asepeaminister aleksandr novak, et Venezuelas võib peagi hakata vastu võtma venemaa maksesüsteemi kaarte, kuid aprilli lõpu seisuga ei olnud Miri veel Venezuelas vastu võtma hakatud. Märtsis hakkas Mir Kuubal sularahaautomaate vastu võtma. Küll aga ei saanud tollal veel restoranides ja poodides vene kaardiga maksta.

Uudislugu pisu suuremast pildist: Suur-Lõuna riigid on otsustanud mitte võtta pooli kasvavas konfliktis ühelt poolt USA ning teiselt poolt venemaa ja Hiina vahel. Sellest kirjutab Washington Post (WP), viidates Pentagoni lekkinud dokumentidele. Jäädes neutraalseks, püüavad arengumaad nagu India, Brasiilia, Pakistan ja Egiptus ära kasutada USA, venemaa ja Hiina vastasseisu. Seetõttu on Valge Maja administratsioonil tekkinud märkimisväärsed raskused oma poliitikale rahvusvahelise toetuse saamisel, kirjutab ajaleht. USA püüab ohjeldada venemaa „sõjakust” ja Hiina kasvavat mõju, samuti peatada autoritaarsuse levikut. Samas rõhutavad USA võimud, et nad ei nõua valikut moskva või Washingtoni vahel. Arengumaad aga tunnevad, et neile antakse kaudne valik ja hoiduvad seda tegemast, märgib WP. Eelkõige andis USA Pakistanile julgeoleku toetuseks miljardeid dollareid. Samal ajal on Hiina investeeringud muutnud riigi Hiinast sõltuvaks. USA luuretoimikute kohaselt on Pakistani võimud koostanud dokumendi „Pakistani rasked valikud”. Riigi endine välisminister Hina Rabbani Khar rõhutas selles, et Islamabad ei püüa leida tasakaalu USA ja Hiina vahel. Khar kirjutas, et Pakistan võib kaotada „tõelise strateegilise” partnerluse hüvedest Hiinaga, pannes panuse läänele.

Samal ajal esitab teine Pentagoni 17. veebruari dokument Pakistani peaministri Shehbaz Sharifi ja tema alluva vahelise vestluse sisu. Ametnik ootas läänepoolse surve suurenemist enne ÜRO hääletust resolutsiooni üle, millega mõistetakse hukka venemaa sõjaline agressioon Ukrainas. Ta kartis, et selline otsus seab ohtu kaubandus- ja energialepingud venemaaga. Selle tulemusena jättis Pakistan ÜRO Peaassambleel hääletamata. India ja Egiptus olid samas seisus. USA luure andmetel ütles India president Narendra Modi isiklikult venemaa presidendile putinile, et ta ei toeta sõda Ukrainas. New Delhil on aga tugevad sidemed moskvaga energeetikas ja majanduses. Egiptus saab USA-lt aastas miljard dollarit, kuid jätkab suhete tugevdamist venemaaga, kes ehitab riigi esimest tuumaelektrijaama ja lubab tarnida sõjavarustust.

Kesk-Aasia riigid püüavad ära kasutada ka Ameerika Ühendriikide ja venemaa vahel süvenevat konflikti, et vabaneda moskva mõjuvõimust, kirjutab WP. Lisaks kavatsevad nad kasu saada Euroopa Liidu ja Hiina suurenenud huvist. Pentagoni dokumentides ei nimetata konkreetseid riike, kuid märgitakse, et piirkonna juhid „püüdvad teha koostööd nendega, kes pakuvad tulemusi, mis on kohe nähtavad”. Nüüd peetakse Hiinat selliseks mängijaks, öeldakse dokumentides.

Pisu kasvavat paanika vene oligarhide seas. Probleemiks olla kremli peatne soov hakata neid varaliselt rohkem survestama eelarve aukude täitmiseks. Lisaks teeb neid murelikuks kasvav jaht sanktsioonidest kõrvalehiilimiste tuvastamiseks mujal maailmas. Suuri muutusi see siiski kremli survestamiseks ei too, sest sealne repressiooniaparaat tuleb nendega piisavalt hästi toime.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised