Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 30. aprill 2023:

rindejoones mõned väikesed muutused, Bahmutis jätkub vene poole edenemine hoone kaupa.

Täna öösel mõnedes rindest kaugemale jäävates linnades õhuhäired töötasid, tabamustest info puudus. Piiriäärsete Ukraina külade igapäevane pommitamine ja vene poole kurtmine, et mitmeid kohti olla ka Ukraina tabanud. Sevastoopolis mere ääres asuva suurema naftahoidla tabamine väiksemate Ukraina droonidega hävitas Ukraina sõnul 40 000 tonni naftat. Edu tõi u 10-se lainega rünnak ja mõned neist kohale jõudsid (teised lasti alla). Paanikat vene poolel jagus ja olla kasvanud järjekorrad Krimmist venemaa suunal Kertsi silla ületamiseks. Väidetavalt olla rünnak kättemaksuks üleeilse rohkelt ohvreid nõudnud raketirünnaku eest. Küll teatas vene pool, et neil Sevastoopolis hukkunuid polnud.

Kupiansk-Kreminna: pigem luurekad Kreminna ümbruses ja kaudtuleduell. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Pisu tavapärasest kaugemale Ukraina ulatus ja eks kas hea satipilt või pikema lennuulatusega droonid enamuse vajalikku infot toovad.

Siversk: Bilohorivka küla ründamised algasid uue hooga aga seni edutult. Küla on pisu tavapärasest suurema pommisaju all.

Bahmut: intensiivsed lahingud Bahmuti ümberpiiramise kummaski harus jätkuvad ning vene pool teeb pingutusi lõikamaks nendes suundades olevat kahte suuremat Ukraina ühendusteed läbi. Seni see neil õnnestunud pole. Bahmuti linnas hoona kaupa siiski vene pool edeneb ja eile olla mõned neist saadud nii loode- kui edelaküljel. vene blogijate sõnul olla vene poole käes u 90 protsenti linnast. Kaudtuld vene poolelt jagus palju nii linna kui 10 km kaugusele rindejoonest. Pisu arusaamatu on wagneri juhi kurtmine, et talle piisavalt kaudtulemoona ei anta ja kui asi ei paranevat, siis võib Bahmutis wagner asjad kokku pakkida ja ära minna. Ukraina kaudtuld jagub üle nädala tavapärasest rohkem.

Donetsk: Avdiivka kummaski ümberpiiramise suunas lahingud jätkuvad ja hetkel vaid kõlakad, et Opytne juures olla hoopis vene pool eesmised possad kaotanud. Lisaks olla tavapärasest kaotuserikkam päev neil olnud. Pervomaiske ja Nevelske suunal vene poole rünnakud edu ei toonud. Marinka juures vene poole sõnul olla nad saanud kätte paar kvartalit peatänavast läänepool. Kaudtuleduell juba paar päeva pisu võrdsem. Donetski suunalt ja kaugemaltki tuli päris palju vene poole kurtmist.

***

Lõunarinne/Herson: põhiliselt kaudtuleduell. Kuna vene pool Hersoni päris kõvasti igapäevaselt pommitab, siis Ukraina plaanivat linnast inimesi ära evakueerida. Dnepri jõe deltas asuvate saarte üle pole kumbki pool täielikku kontrolli saanud.

Võib olla järgmisel või ülejärgmisel nädalal hakkab kumbki pool rohkem aktiviseeruma, sest ilm läheb alates neljapäevast päikseliseks…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised