Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 26. aprill 2023:

Kupiansk-Kreminna lõigus aktiivsem tegevus lõunaosas, Bahmuti rindel karmid lahingud jätkuvad ja kahes kohas rinnet läänepoole lükati, Donetski rindel vaid ühes kohas pisu rinde muutust, vene kaudtuld mõnes sektoris tavapärasest rohkem ning kasvab 500 kg juhitavate pommide kasutamine vene lennuväe poolt ning paari nädala pärast peaks kummalgi poolel olema võimalus alustada suuremat pealetungi. Mõned uudised suundumustest maailmas ja venemaal ei lähe hästi ei kodus ega mujal maailmas ning punane väljak moskvas läheb paraadi ettevalmistamiseks kaheks nädalaks „lukku”.

Õhuhäired täna öösel töötasid idapoolsemates Ukraina linnades. vene pool tõstab rindest kuni 50 km kaugusel asuvate Ukraina linnade pommitamist (ikka droonid, S-300 ja 500 kg juhitavad lennukipommid). Surma saavad kohalikud elanikud. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine ja pisu kurtis nii elektri kadumise kui „eramute” tabamisest vene pool.

Kupiansk-Kreminna: eriti tihe kaudtuletöötlus vene piirist kuni Kupianski linnani piki Oskili jõge. Juba paar kuud on seda rindelõiku kõige tihedamalt töödeldud. Kipub arvama, et siia kaudtulemoona vedu kõige lihtsam ja suuremat rünnakut vene poolelt siiski ei arva tulevat, sest seni neil suuremate jõgede ületamisega kurvad kogemused. Rinde keskmises osas tuld hõredalt. Kreminna ümbruses käib enamus tegevust lõunas asuvas metsaalas ja tundub, et eesmised possad käivad käest kätte. Pisu Ukraina pool siit vangide fondi lisa sai.

Siversk: rünnakuid ei tuvastanud ning rindejoone muutusi polnud.

Bahmut: Bahmuti ümberpiiramise põhjapoolse haru tippu lükkas vene pool u 1-3 km edasi ja tundub, et aktiviseerunud on nii vene õhudessantväelased kui muu kribu-krabu. Kui palju täpsemalt, on siiski selguseta. Kindel vaid see, et seal asuvast veekanalist Novomarkove küla juures üle saadud pole. Ukraina omad olla teinud Hromove juures vasturünnaku surumaks vene poolt kaugemale seal olevast Bahmuti linna ühendusteest, kuid edu see ei toonud ning teed seni kasutada masinatega sõitmiseks ei saavat. Bahmuti linnas õnnestus wagneril hõivata mõned hooned kindlustatud lõigus rinde keskosas ja lõhkusid sealse tervikliku kaitsesüsteemi. Lisaks on Ukraina kontrolli all olev linnaosa nii tiheda pommisaju all, et pigem on arvata, et võitlejate hoidmiseks peaks sellegi linnaosa käest andma. Ümberpiiramise lõunapoolses harus rünnakuid vaid pisu vene poolelt ilma rindejoones muutusi toomata. Seni arvamusel, et Bahmut kuu lõpuks kaotatakse, kui Ukraina siia suuremaid reserve ei too.

Donetsk: Avdiivka põhjapoolses ümberpiiramise harus kipub vene pool kuni paarisaja meetriste edenemistega jätkavat, aga ei midagi ohtlikku. Opytne juures kipub jätkuma edenemine ja taganemine ning kaotuste kasv vene poolel. Pervomaiske ja Marinka juures ka rünnakud ebaõnnestusid. Vuhledari juurde olla vene pool toonud tagasi varem suuri kaotusi kandnud merejalaväe brigaadi riismed (ju anti kuskilt lisa) ja kipub arvama, et neil võib olla käsk häbi maha pesemiseks taastamaks väeosa au. Kaudtuld mõlemapoolselt palju.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja luurekatest info puudus.

Herson: segane seis jätkub. Kipub arvama, et kindlaid sillapäid Ukrainal siiski Dnepri idakaldal pole. Küll olla parem seis kontrolliga Dnepri deltas olevate saarte üle. Eriti tihedaks on läinud kaudtuleduell ja Ukraina omad suudavad efektiivsemalt leida vene kaudtuleüksusi ja neid hävitada. Otsitakse ka igatsugu seireseadmeid. vene pool vastab pigem massiga ja kasvab 500 kg juhitatavate lennukipommide kasutamine. Nendega pommitati ka saari. Hetkel täpsem info puudub, aga liigub kõlakas, et Ukraina suutis anda päris tugevad löögid piki Dnepri jõge kuue suurem asustatud punkti pihta millegi võimsamaga. Kuna tegevus siin kandis on muutnud aktiivsemaks, siis vene pool arvab, et Ukraina pearünnak tuleb ikka lõunarindelt otse Mariupoli-Melitopol suunal ja seejärel rünnak ka Hersoni suunalt. Njah, pontoonsildadega luua ühendus üle Dnepris olevate saarte võib isegi võimalik olla…

Ukraina valmistuvat alustama vastupealetungi juba järgmisel kuul (mõnede allikate sõnul). Aprilli lõpuks olla rünnakuks valmis 12 Ukraina relvajõudude lahingubrigaadi, igaühes umbes neli tuhat võitlejat, kirjutab New York Times viidates Pentagoni lekkinud dokumentidele. Üheksa neist saavad NATO väljaõppe ja relvastuse. Seni on suutnud Ukraina hoida nende paiknemist saladuses.

Vangi langes esimene vene Gazpromi eraarmee võitleja. vene kaitseministeerium üritab rahaliselt innustada venemaa vange Ukrainas võitlema, pakkudes neile hüvitist, mis on samaväärne vene vabatahtlike omaga. Väidetavalt pakkub vene kaitseministeerium vangidele 205 000 rubla suurust kuupalka (umbes 2510 dollarit). Samuti pakub venemaa kaitseministeerium väidetavalt vangidele hüvitist kolm miljonit rubla (umbes 36 720 dollarit) vigastuse korral või viis miljonit rubla (umbes 61 200 dollarit) vangide perekondadele, kui nad lahinguväljal hukkuvad. wagnerlased paljastasid venemaa opositsiooniväljaandele, et paljud wagneri süüdimõistetud surid esimese kolme nädala jooksul rindel ja pole selge, kas nende perekonnad said kunagi oma surma eest hüvitist. vene kaitseministeeriumi püüdlused vangide värbamist rahaliselt stimuleerida näitavad, et vene kaitseministeerium ei saa meelitada vange sõtta üksnes armuandmislubadustega. Kipub arvama, et selle vabatahtliku värbamisega siiski venemaal nii hästi ei lähe kui loodeti.

moskva punane väljak on 27. aprillist 10. maini rahvale suletud seoses paraadi ettevalmistamise ja läbiviimisega. Arvatakse, et seda pole varem juhtunud. Välistada isegi väiksemat sorti ja näiteks juba varem moskvasse toodud droonide rünnakut on siiski keeruline.

Gazprom kipub kaotama Ida-Euroopa viimased suuremad kliendid, kes sõltuvad endiselt vene gaasist. Aserbaidžaani gaasi hakkavad lähikuudel ostma Ungari, mis katab 85% gaasivajadusest venemaa arvelt ja Slovakkia, mille turul Gazprom omab umbes kolmandikku. Seda ütles Aserbaidžaani president Ilham Alijev Bulgaaria, Rumeenia, Ungari, Slovakkia gaasiülekandesüsteemide (GTS) operaatorite ja Aserbaidžaani riikliku naftakompanii (S OCAR) vahelise vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamise tseremoonial Sofias. Viie riigi ministrite allkirjastatud dokument võimaldab ühendada riikliku GTS-i üheks „rõngaks”, nii et Kaspia mere väljadelt pärit gaas tarnitakse tarbijatele Budapestist Bratislavani. „Me suurendame oma gaasitarnete geograafiat kuuelt riigilt vähemalt 10 riigile,” ütles Alijev: Aserbaidžaani riiklik korporatsioon SOCAR varustab juba Gruusiat, Türgit, Kreekat, Bulgaariat ja Itaaliat. Sel aastal algab eksport Rumeeniasse. „Selle aasta lõpuks kavatseme kõigi vajalike ühendustorude olemasolul alustada gaasi tarnimist Ungarisse ja Slovakkiasse,” ütles Alijev (tsiteerib TASS). Tema sõnul tarnis Aserbaidžaan eelmisel aastal Euroopasse 8 miljardit kuupmeetrit gaasi, tänavu oli eesmärk kasvatada eksport 12 miljardi kuupmeetrini. Mullu juulis allkirjastasid Aserbaidžaan ja Euroopa Komisjon energeetikavaldkonna strateegilise partnerluse memorandumi, mille kohaselt plaanitakse 2027. aastaks kahekordistada Aserbaidžaani gaasi tarnimist Euroopa turule.

Gazpromi eksport Euroopasse võib langeda 20-30 miljardi kuupmeetrini, prognoosis S&P Global Ratingsi direktor Aleksandr Grjaznov varem. Torujuhtmegaasi välismaale müümise monopoolset õigust omav riigikorporatsioon tarnis eelmisel aastal EL-i ja Türgi turgudele 85 miljardit kuupmeetrit – see on väikseim maht alates NSV Liidu viimastest aastatest.

venelased jätkavad välisvaluuta kontode tühjendamist venemaa pankades ja oma säästude väljavõtmist välismaal rekordmahus. Märtsi tulemuste kohaselt vähenes venemaa eraisikute hoiustel ja arvelduskontodel hoitava valuuta maht veel 3,2 miljardi dollari võrra, selgub vene keskpanga statistikast. Eraisikute välisvaluuta netoostud valuutaturul ja suurimate pankade kaudu ulatusid keskpanga andmetel 121,8 miljardi rublani ehk 1,6 miljardi dollarini. Seega ulatus kogu väljavool välisvaluuta kontodelt välismaal 4,8 miljardi dollarini. See on üle kahe korra kõrgem kui veebruaris ja jaanuaris, milleks keskpank hindas vastavalt 2 miljardit ja 1,9 miljardit dollarit.

Eelmise aasta lõpus kandsid venemaa kodanikud välismaistele pangakontodele rekordilised 63,6 miljardit dollarit ehk ligi 12 korda rohkem kui aasta varem. Selle tulemusena hoidsid venelased 2023. aasta alguses esimest korda ajaloos välismaal rohkem valuutat kui vene föderatsioonis – 94,3 miljardit dollarit versus 55,1 miljardit dollarit. Jaanuari, veebruari ja märtsi väljavool võib selle summa suurendada üle 100 miljardi dollari.

vene riigiduumas ringleb mõte tuua tagasi stalini aegsed meetodid korra tagamiseks. Alates sõjaväekohtutest otse rindel ja „rahvavaenlase” mõiste uuesti kasutusse võtmine. Eks näis…

Juhtum Ameerika drooniga, mille märtsi keskel vene hävitaja Musta mere kohal alla tulistas, pole kaugeltki ainus eskaleerumise äärel olev juhtum, mida nende kahe riigi õhujõudude vahel on viimasel ajal täheldatud. Ülejäänud juhtumid toimusid Süürias.

Seal asusid vene õhujõud pidevalt rikkuma USA ja venemaa vahelist kokkulepet, mis on mõeldud sõjalise kokkupõrke ärahoidmiseks, teatavad USA sõjaväelased. Viimase paari kuu jooksul on vene lennukid sattunud regulaarselt ameeriklastega ohtlikesse kaugustesse ning lennanud üle ka USA sõduritest, õhujõudude kindralleitnant Alexus Grinkevitšist, kes vastutab USA õhuoperatsioonide eest Süürias ja teistes Lähis-Ida riikides ning Kagu-Aasias. Peaaegu kümme aastat on USA ja venemaa püüdnud vältida vastasseisu piirkonnas, kus nad sattusid Süüria kodusõjas vastaspooltele ja võitlesid ka Islamiriigi (ISIS) vastu. Eelkõige korraldati spetsiaalne vihjeliin ja sõnastati reegel, mille kohaselt ei tohi lennukid üksteisele läheneda vähema kui 3 meremiili (5,5 km) kaugusele. Alates 1. märtsist on aga vene lennukid seda reeglit rikkunud enam kui 60 korral, ütles Grinkevitš ning viimastel nädalatel on vähemalt kaks korda lennatud Ameerika lennukitest kuni 150 meetri kaugusele. Veelgi enam teeb Grenkevitšile muret see, et venemaa sõjalennukid on sama aja jooksul lennanud üle 25 korra üle USA sõjaliste positsioonide Lõuna-Süürias. Sel nädalal möödusid hävitajad, pommitajad ja droonid üle al-Tanfi baasi, kus USA instruktorid õpetavad kohalikke sõjaväelasi Islamiriigile vastu astuma, ütles ta.

USA sõjavägi on korduvalt võtnud ühendust venelastega, et protesteerida lennunduse tegevuse vastu, kuid moskva ei vasta kaebustele, öeldes, et neil on õigus Süürias sõjalisi operatsioone läbi viia, kirjutab The Wall Street Journal viidates Ameerika kindralile. venemaa kaitseministeerium teisipäeval kommentaaritaotlusele ei vastanud. USA sõjaväe sõnul on Süürias viimase paari kuu vastuolulise käitumise põhjus ebaselge, kuigi on selge, et venemaa ja USA suhted on Ukraina sõja tõttu drastiliselt halvenenud. Märtsi keskel lasi hävitaja Su-27 Ameerika drooni MQ-9 ees kütust, misjärel põrkas droon kokku Su-ga ja kukkus Musta mere vetesse. Pärast seda ei peatanud USA luuredroonide lende, vaid nihutas nende marsruute Krimmi poolsaarest ja Musta mere idapoolsetest piirkondadest eemale.

Esimest korda maailma liidrite Gallupi reitingute jälgimise ajaloos ei kiida enamus maailma elanikkonnast venemaa juhtimist heaks. Vastupidiselt levinud arvamusele pole USA ja tema liitlased ainsad, kes on mures venemaa sissetungi pärast Ukrainasse 2022. aastal. Gallupi küsitlused 137 riigis näitavad, et venemaa maine kogu maailmas on pärast Ukraina sõja algust kannatanud. Esimest korda maailma liidrite Gallupi reitingute jälgimise ajaloos ei kiida enamus maailma elanikkonnast venemaa juhtimist heaks.

Ameerika ja tema liitlaste juhid mõistsid hukka venemaa sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruari lõpus ning toetasid tugevalt Ukraina kaitset sõja ees. Just sellest vaatenurgast käsitletakse konflikti lääne uudistes.

Mitmed läänemeelsest blokist väljapoole jäävad riigid, sealhulgas globaalse geopoliitika peamised tegijad nagu India ja Hiina on aga võtnud vähem ranged või strateegiliselt erinevad seisukohad. Kui enamik riike mõistis invasiooni ühel või teisel viisil hukka, siis mõned hoidusid selle otsesest kritiseerimisest. Tavainimesed üle kogu maailma seisavad igapäevaselt silmitsi probleemidega, mis on neile lähemal – ja võivad venemaa ja Ukraina vahelise sõja täielikult unustada.

Siin on parimad ülevaated Gallupi 2022. aasta andmetest venemaa usaldusväärsuse languse kohta ülemaailmsel areenil.

1. Ülemaailmne pahameel venemaa juhtkonna suhtes on kasvanud enamuse tasemele. 2022. aastal Gallupi poolt küsitletud 137 riigis ja territooriumil ütles keskmiselt 57% vastajatest, et ei kiida venemaa juhtimist heaks – see on järsk tõus 2021. aasta 38%-lt ja üldiselt on venemaa hukkamõistu kõrgeim määr pärast küsitluste algust 2007. aastal.

2. Ainult iga viies täiskasvanu maailmas kiidab venemaa juhtimise heaks. venemaa juhtkonna heakskiidu mediaantase langes 33 protsendilt 2021. aastal 21 protsendile 2022. aastal. Langus tühistas heakskiidu pideva tõusu 2014. aastast, mil venemaa esmakordselt tungis Ukrainasse ja okupeeris Krimmi, kuni 2020. aastani, mil heakskiidu tipp oli 34%.

3. Uuele madaltasemele on jõudnud ka nende osakaal, kellel pole venemaa juhtimisest arvamust. Gallupi globaalse juhtkonna küsitluse alguses ütles keskmiselt 35% küsitletutest, et nad ei tea venemaast piisavalt, et hinnata selle juhtpositsiooni. See näitaja oli kõrgem kui heakskiidetud või mitte heaks kiitnute keskmine protsent. See näitaja on viimastel aastatel pidevalt langenud, saavutades 2022. aastal uue madalaima taseme, 18%: venemaa tegevus on jätnud vähem ruumi neutraalseks suhtumiseks riigi juhtkonda.

4. 2022. aastal küsitletud 137 riigist 81 taunib venemaa juhtimist. Suure sissetulekuga, läänega seotud demokraatiatel oli tavaliselt kõrgeimad taunimishinnangud, üle 90% USA-s (93%), Kanadas (91%) ja 10 Euroopa riigis (95%), sealhulgas Poolas, mis on üks Ukraina suuremaid liitlasi. Ukrainas endas peab 96% venemaa võimu halvaks.

5. venemaa juhtkonna taunimine kasvas nii 2021. kui 2022. aastal 84 uuritud riigis ja territooriumil vähemalt 10 protsendipunkti võrra. Suurim kasv registreeriti Leedus – seal kasvas Venemaa taunimine 44%-lt 2021. aastal 91%-le 2022. aastal. Üle 40 punkti võrra halvakspanu tõusu täheldati Taiwanis (26%-lt 72%-le) ja Rumeenias (alates aastast 2021). 37% kuni 79%).

6. Ladina-Ameerika elanikkond kipub kremlit taunima. Enamik piirkonna liidreid püüdis jääda konflikti suhtes neutraalseks, moskva-vastaste sanktsioonidega ühines vaid Costa Rica. Kuid enamiku Ladina-Ameerika riikide elanikud mõistavad erinevalt nende juhtidest venemaa hukka. Piirkonnas tõusis venemaa juhtkonna taunimise keskmine määr 31 protsendilt 2021. aastal 61 protsendini 2022. aastal. Seevastu keskmine heakskiidu määr langes 37%-lt 16%-le.

7. Aafrika riikides on nihe venemaa juhtkonna taunimise suunas pehmem. Piirkonna juhid püüdsid vältida konflikti kummagi poole valimist. Paljud Sahara-taguse Aafrika riigid on pikaleveninud konfliktidest tulenevate toiduainetega kindlustatuse kriiside suhtes haavatavad. venemaa juhtkonna heakskiit piirkonnas langes tõepoolest 45%-lt 2021. aastal 35%-le 2022. aastal. Sahara-tagune Aafrika oli aga ainus piirkond maailmas, kus venemaa juhtimist taunivate inimeste arv (32%) osutus olema väiksem kui heakskiit.

8. venemaa juhtkonna heakskiit on langenud peamise liitlase – Kasahstani – poolt. President Kassõm-Jomart Tokajev ühines Lääne venemaa-vastaste sanktsioonidega ja saatis Ukrainale humanitaarabi. Kasahstani meeleolud järgisid sama eeskuju: venemaa juhtkonna heakskiit langes 55 protsendilt 2021. aastal 29 protsendile 2022. aastal, samas kui taunimine kasvas 20 protsendilt 50 protsendile.

Kokkuvõtteks võib öelda, et vaatamata venemaa püüdlustele levitada konflikti puudutavat desinformatsiooni, näitab massiline suhtumise muutus kremli suunal, et putini Ukrainasse sissetungi geopoliitilised tagajärjed pole jäänud tähelepanuta suurele osale maailma elanikkonnast.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised