Sõja ülevaade: 422. päev – Bahmuti juures läks pingelisemaks
Avaldatud: 21 aprill, 2023Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.
Ukraina 21. aprill 2023:
Kreminnas hetkel pisu pinge langust, Bahmuti juures läks olukord veelgi pingelisemaks, Avdiivka juures surve jätkub ning Marinka lähistel vene pool eesmised possad kaotas, pisu venemaalt ja Stoltenberg Kiievis.
Öösel enamuses suuremates Ukraina linnades õhuhäired töötasid. Hetkel teada vaid rindest kuni 40 km kaugusel olevate linnade tabamused paaris kohas. Olla vene poolele saabunud uus partii Iraani droone. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine. vene pool mitmes kohas kurtis, et miskit olla neilgi pihta saanud. Suurema uudisena oli vene Su-34 tulnud suurema lennukipommi kukkumine Belgorodi kesklinnas kortermaja ette. Miks pomm sinna kukkus on hetkel teadmata ja eks vene pool keerab juba uudist enda kasuks, sest kohe tuli info, et oli pommilaskesüsteemi rike. Surma polevat kedagi saanud.
Kupiansk-Kreminna: Ukraina omad olla põhjarindel tõstnud luurekate arvu (vene poole teatel). Kreminna ümber eile pigem vaid luurekad. Rindejoone muutusi ei tuvastanud ja kaudtuld nagu varasemalt (vene pool põhiliselt põhjalõiku ja Kreminna ümbrust pommitab ja Ukraina Kreminna ja Rubizne kanti). Vihmaseid ilmu jagub seal ka järgmisesse nädalasse, aga sooja tuleb järjest enam. Hetkel ei oska hinnata juba nädal olnud vihma mõju maastikule ning videosid soomuse maastikul toimetamisest siit kandist väga ei liigu. Kipub arvama, et pigem pisu maastiku läbitavus halvenes.
Siversk: Bilohorivka suunal rünnakud toimusid rindejoones muutusi toomata. Küll kasvas küla pommitamine.
Bahmut: Bahmuti põhjapoolse ümberpiiramiseharu lõunaservast õnnestus vene poolel jõuda kahe põllu vahel olevat metsariba pidi ühe olulise Bahmuti ühendusteeni Hromove lähistel. Kindlasti see vedudele mingit mõju avaldab, kui paari päeva jooksul seda edenemist likvideerida ei suudeta. Kuna tegu suht kitsa metsaribaga (u 50 m), siis peaks saama kaudtulega selle ära töödelda (kui moona piisavalt jagub). Linnas eilegi vene pool mitu kvartalit enda kätte sai. wagneri kasutuses olla siin T-90 tankid (pisu pigem üllatus) ja neid siis otsetulega kahuritena kasutatakse hoonete töötlemisel. Põhjapoolsemas rindelõigus vene üksused soomuse toel üritavad lääne poole suruda aga siin rinne seisab. vene kaudtuld jagus palju ja ulatuti 25 km kaugusele.
Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise mõlemas harus vene rünnakud jätkusid ja kaotusi küll lisandus neil, aga rindejoone muutusi ei tuvastanud. Pervomaiske ja Nevelske suunalegi soomukeid jagub, aga siingi rinne seisab. Marinkas lahingud jätkuvad ja vene pool pidas suures edulooks, et peaaegu on peatänaval asuv tuletõrjedepoo nende käes. Pobieda küla juures tegi Ukraina pisu survet ja vene pool pidi mitmekilomeetrisel põlluribade alal u 1 km taganema. Vuhledari juures vene pool mingite rünnakutega uuesti alustas kahest suunast (teine Prechystivka suunal, 13 km Vuhledarist lääne pool). Rindejoones need muutusi ei toonud. Kaudtuld vene poolel tavapäraselt palju ja Ukraina ikka põhiliselt Donetski ümbrust töötleb.
***
Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja Hersoni kandis see suht võrdne. Mõned kummagi poole luurekad lõunarindel. Seni vene poole kaitserajatiste ehitamine ei lõpe.
Kuidagi väheseks on jäänud infovoog venemaa värbamiselainest. Numbreidki ei tea. Küll on hakatud osasid vene reserviste survestama astumaks kas wagnerisse või teistesse palgalistesse ühendustesse. Hetkel ei oska põhjust öelda, miks kreml seda teed läheb.
Eile olla madalamale ametikohale viidud vene Vaikse ookeani laevastiku ülemjuhataja. Ametlik põhjus vanus (üle 65) aga seda ei usu, sest neil mitmed kindralid vanemad. Väidetavalt olla põhjuseks nii valmisolekukontrolli tulemused kui kaotused Vuhledari juures. Teine imelik asi oli, et sõnumi tõi vene asepeaminister, mitte kaitseministeeriumi esindaja. Hetkel veel ei oska arvata, kas kremli ja vene kaitseministeerium vahel kasvavad erimeelsused või on miskit muud teoksil.
vene sõjatööstus ei kipu suutma täita oma lepinguid välispartnerite ees. Sanktsioonid, mis takistavad venemaal hankimast lääne komponente relvade tootmiseks, on saanud venemaa Indiaga sõlmitud lepingute mittetäitmise põhjuseks. Eelkõige tekkis probleeme viie õhutõrjeraketisüsteemi S-400 saatmisega Indiasse, mille tarneleping sõlmiti juba 2018. aastal. Lepingu maht on 5,4 miljardit dollarit, venemaa on võtnud kohustuse see täita 2024. aasta lõpuks. 16 kanderaketist koosnev õhutõrjesüsteemide S-400 üksus maksab üle 1 miljardi dollari.
Ukrainast saab tulevikus kindlasti NATO liige, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg. „Ukraina õige koht on Euro-Atlandi perekonnas. Ukraina õige koht on NATO-s ja aja jooksul tänu meie toetusele see eesmärk saavutatakse,” ütles ta Kiievis pressikonverentsil (tsiteerib Interfax). Stoltenberg märkis ka, et Ukraina julgeolekugarantiide arutelu on üks Vilniuses toimuva bloki tippkohtumise teemasid. „Praegu peaks aga NATO põhieesmärgiks olema Ukraina võidu tagamine, sest see on ainus viis sisukaks aruteluks tema tulevase liikmesuse üle,” rõhutas ta ja lisas, et sõja algusest peale on alliansi riigid eraldanud Kiievi toetuseks 150 miljardit eurot. Stoltenberg saabus Ukrainasse neljapäeva hommikul, tema reisist ette ei teatatud. Tegemist on esimese NATO peasekretäri visiidiga Kiievisse pärast venemaa sissetungi algust.
Hetkel vaid kõlakas, et G7 riigid võivad arutama hakata oluliselt karmimate sanktsioonide tegemist venemaale. Välja jäetaks vaid toit ja ravimid. Eks näis…
Ramsteini formaadi kohtumise tulemuste ootel…
Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.