Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 18. aprill 2023:

pingeline olukord mitmes rindelõigus jätkub ning paaris kohas vene pool edenes ja uudiseid venemaalt.

Eile hilisõhtul ja täna öösel idapoolsemates Ukraina linnades õhuhäired töötasid, tabamusi said vaid rindele lähemad linnad (kuni 50 km). Piiriäärsed Ukraina külad oma tavapärases pommisajus. vene pool kurtis, et paar kohalikku alajaama ja mitmeid muid purustusi neil olla. Tjumenis (peetakse vene nafta ja gaasi pealinnaks) põleb midagi väga laialdaselt ja kõrge leegiga ning kahtlustab nafta või gaasi infra põlemist. Asub see Ukrainast u 2000 km kaugusel ja sestap kas õnnetus või sabotaaz. vene pool ise uudistes väitis, et rohi põleb…

Kupiansk-Kreminna: pigem luurekate ja kaudtuleduelli päev. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Siversk: eile Bilohorivka külast lõunas õnnestus vene poolel läbi murda esimesest Ukraina kaitseliinist mõne kilomeetri sügavusse. Samaaegselt üritati tagasi saada tööstushooneid küla kaguservas, aga see vähemalt ebaõnnestus. Loodab, et homseks targem täpsema seisu suhtes. Eks küla ümberpiiramise oht kasvas ja eelmine kord oli lõpuks sama stsenaarium, kuidas vene pool Bilohorivka küla vallutas. Spirne suunal vene poole rünnakud jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata. Kaudtuld vene rünnakute toetuseks jagus.

Bahmut: surve tasapisi mõlemas ümberpiiramise harus kasvab ja pisu suurendab vene pool torkivaid üksusi leidmaks Ukraina kaitses nõrkusi. Bahmuti linnas põhjas, läänest ja lõunast rünnakud jätkuvad ja eks kas maja või kvartali kaupa see edenemine päevas toimub. Siiani kannab põhiraskust wagner. Eile liikunud videod ja kirjutised kahe wagneri värvatud vangi loost, et tapavad kõiki tsiviilelanikke ja lasevad maha enda omasid, kes käsku ei täida pole kahjuks midagi uut, sest see on olnud nende läbiv käitumismall kogu sõja jooksul. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju.

Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise ponnistamine jätkus ja tundub, et eile pisu rohkem kaotusi vene pool Opytne suunal sai. Pervomaiske ja Marinka juures lahingud jätkusid, aga kogu rindel muutusi rindejoones ei tuvastanud. Kaudtuld vene poolelt jagus kogu rindele tihedalt ja Ukraina jätkas Donetski kandi ja tuvastatud vene üksuste töötlemist. Juba mitmeid nädalaid igapäevaselt tabab Ukraina pool vene luure/seire tehnikat ja vene kaudtuleüksuste hävitamist.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja see võrdne vaid Hersoni suunal. Mingite luurekate üle lõunarindel vene pool kurdab.

Pärast sõja algust Ukrainas kaotas Peterburi Riiklik Ülikool umbes 50 protsenti matemaatika ja arvutiteaduse teaduskonna õppejõududest, rääkis Yandexi endine tegevjuht Elena Bunina, kes emigreerus eelmise aasta veebruaris Iisraeli. Tema sõnul läksid paljud lahkunutest ka välismaale, kus saavad töötada nii haridusvaldkonnas kui ka „lihtsalt programmeerijana”.

Vastates küsimusele vene tudengite meeleolude kohta, ütles ta, et paljud tema lõpetamas olevad tudengid otsivad ka välismaal aspirantuuri. Tema sõnul on teised riigid huvitatud vene andekate noorte meelitamisest. Näiteks Iisraeli Bar-Ilani ülikool, kus Bunina ise töötab, on alates septembrist avanud venekeelse programmi. Sinna pääsevad sisse ka juudi juurteta venelased, kui nad maksavad õppemaksu ja sooritavad matemaatika testi.
Õppejõudude väljaränne venemaa parimatest ülikoolidest sai alguse pärast venemaa sissetungi Ukrainasse. Mobilisatsioon kiirendas ülikoolide töötajate lahkumist veelgi. Paljud üliõpilased said mobilisatsioonikutse edasilükkamise, kuid nende õpetajad mitte. Selle tulemusena algas personali väljavool piirkondlikest ülikoolidest. Samal ajal algasid suuremad koondamised paljudes venemaa ülikoolides, sest pole ka piisavalt raha eelarves.

Enne selle aasta oktoobrit-novembrit tuleb tasuda ühekordne sissemakse venemaa riigieelarvesse, mida valitsus nõuab suurettevõtetelt sõjaliste kulutuste tõttu puudujäägi katmiseks. venemaa rahandusministeerium esitas sellise nõudmise, ähvardades vastasel juhul kahekordistada tulumaksu määra, vahendab Interfax olukorraga kursis olevatele allikatele viidates. Kokku ootab vene rahandusministeerium 300 miljardit rubla (5,6 miljardit eurot) ettevõtetelt, mille maksueelne puhaskasum ületab 1 miljardi rubla (12 miljonit eurot). Selle rahaga soovitakse lappida auk riigikassas, mis püstitas 2023. aasta esimestel kuudel vähemalt 25 aasta rekordi. Jaanuari-märtsi tulemuste kohaselt kaotas eelarve 45 protsenti nafta- ja gaasituludest, 3,5 protsenti tasudest majanduse ressursivälistelt sektoritelt ning sai 2,4 triljoni rubla puudujäägi kogukuludega 8 triljonit rubla.

Kumulatiivselt on viimase 12 kuu jooksul auk riigikassas jõudnud 7 triljoni rublani (84 miljardit eurot) pärast seda, kui valitsus suurendas sõjalisi kulutusi 1,5 korda ja kulutas salajastele valdkondadele rekordilised 2,4 triljonit rubla.

Euroopa embargo, naftasoodustuste ja Euroopasse suunatud gaasitarnete vähenemise tõttu kaotab venemaa majandus 460 miljonit eurot päevas, hindasid Deustche Banki analüütikud varem. Nende prognoosi kohaselt jääb tänavu eelarvest maksutuludest saamata 1,5-2 triljonit rubla ning selle puudujääk võib planeeritud 3 triljoni rubla asemel kasvada ligi 5 triljonini rublani (60 miljardit eurot). Selle tulemusena: 2024. aastal ei pruugi kremlil enne presidendivalimisi olla raha traditsiooniliseks elanikkonnale jagamiseks, hoiatasid panga analüütikud.

venemaa kodanikud seisavad silmitsi kasvavate probleemidega pangateenustega Küprosel, mis on vene kapitali suurim „offshore”, kus enne sõda oli vene päritolu 200 miljardit eurot. Riigi suurim Bank of Cyprus on hakanud venemaalt pärit klientidele kontode sulgemise kohta teateid saatma. Tingimused on kõigile ühesugused: konto sulgemise protseduuri läbiviimiseks on ette nähtud kaks kuud. Põhjuseks olla USA ja teiste lääneriikide surve, et täidetakse venemaa vastaseid sanktsioone.

Vene opositsioonipoliitik Kara-Murza pandigi 25 aastaks vangi vene sõjaväe kritiseerimise pärast (hetkel küll alles alamastme kohtu otsus).

G7 „tuumaklubi” viis riiki leppisid kokku venemaa domineerimise lõpetamises ülemaailmsetel tuumaenergia turgudel. Suurbritannia, USA, Kanada, Jaapan ja Prantsusmaa on moodustanud tuumaliidu, mille eesmärk on lüüa Rosatomit ja tõrjuda Venemaa ülemaailmsetest uraani tarneahelatest välja.

„Need viis riiki kasutavad oma tsiviilotstarbelise tuumasektori ressursse ja võimalusi, et õõnestada Venemaa kontrolli tarneahelate üle,” teatas Ühendkuningriigi valitsus. Seni on venemaa suurim uraani müüja maailmas ja eks näis, kuidas see neil õnnestub, sest sõltuvus vene uraanist on suur ka neil endil.

venemaa blokeeris teist korda nädala jooksul Ukraina laevade läbipääsu teraviljaga läbi Musta mere. Seda väitsid nii EL-i välisminister Josep Borrell, USA suursaadik Ukrainas Bridget Brink kui ka Ukraina ametnikud. Borrelli sõnul ei lubanud venemaa 50 Ukraina laeva viljaga Mustal merel liikuda.

Hiina kaitseminister Li Shangfu kohtus 16. aprillil moskvas putiniga ning lubas tugevdada sõjalist vahetust ja koostööd venemaa ja Hiina vahel. Li väitis, et saabus moskvasse, et viia ellu Hiina presidendi Xi Jinpingi ja putiniga märtsi lõpus sõlmitud kokkulepet, ning väitis, et vene-Hiina suhted on „juba astunud uude ajastusse”. Li märkis, et Hiina on valmis tegema koostööd venemaaga, et „tugevdada kahe sõjaväe vahelist strateegilist suhtlust, tugevdada mitmepoolset koordineerimist ja koostööd ning anda uusi panuseid piirkondliku ja ülemaailmse rahu tagamisse”. Kommentaarina, et venemaa ja Hiina mõiste rahu tagamisest erineb meie omast…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised