Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 16. aprill 2023:

„tavaline” sõjapäev, „tavalistes” kohtades, rindejoones eile muutusi polnud ja pommisadu ei vähene ning miskit mujaltki…

Mõnedes lõunapoolsemates Ukraina linnades õhuhäired töötasid. Eile öösel sai tabamuse Slovjanskis üks suurem kortermaja ja üle 10 hukkunu ja paarkümmend haavatut. Pisu on kasvanud rindest kuni 50 km kauguseni Ukraina linnade pommitamine nii juhtivate lennukipommidega kui S-300 rakettidega. Hakati neid kasutama ka üle vene piiri Ukraina piiriäärsete külade pihta ning siingi tõusis tänu sellele mõjutamise kaugus piirist kuni 50 km. Harkivi oblasti külad jätkuvalt tihedama kaudtule all. vene pool kurtis mitmes kohas tabamustest. Hetkel teadmata põhjused (vene pool ametlikult teatab, et miskit pole toimunud) aga kahel vene sõjaväepolügoonil toimusid plahvatused ja oli päris kõrge leegiga põleng koos suure tossupilvega.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus asus vene pool mineerima rindelähedasi teid ja külasid, sestap tundub, et siit vene rünnakute jätkumist lähitulevikus ei tule. Võib olla on neil täpsemaid luureandmeid siinsetest Ukraina plaanidest. vene suuremad raudtee ühendused on põhja-lõunasuunalised ja ida-läänesuunalised ning nende läbilõikamine tõstmaks ühendusteede pikkust vähendamaks vene vägede varustamist osaliselt töötaks ja mõju oleks pigem lühiajaline, sest tänaseks peaks enamus varustust tulema moskvast ida poolt ja seda trassi Ukraina mõjutada ei suudaks. Piirkondliku efekti Svatove ja Starobelski langemine siiski annaks rääkimata selle emotsionaalsest mõjust kummalegi poolele. Kreminna ümber lahingud jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata. Veel jagub siin vene poolel T-90 tanke ning pisu karmimat kaudtuletehnikat ja seni arvamusel, et järgmine nädal võib vene poole surve tõusta. Kaudtuld vene poolelt jagus tihedalt vaid rinde põhja- ja lõunalõigule. Rubiznes sai HIMARS-i tabamuse suurem vene üksuse paiknemisala.

Siversk: eile siingi rünnakud Bilohorivka küla juures aga rindejoones need muutusi ei toonud. Kaudtuld jagus kõvasti ning Ukraina tõstis enda kaudtulelöökide arvu.

Bahmut: mõlemas ümberpiiramise harus jätkub vene poole kompimine leidmaks nõrkusi Ukraina kaitses ja vahelduseks mõnes kohas pisu suurema üksusega proovivad. Lõunapoolsemas harus üllatas Ukraina oma väiksema vasturünnakuga Ozarianivka külast läänes ja vene pool esmased possad seal maha jättis. Bahmuti linnas karmid lahingud jätkuvad kõigis kolmes suunas ja tundub, et eile paar hoonet vene pool suutis vallutada. Tundub, et kumbki pool tõstab siin ringi toimetava soomuse arvu, aga see päris ohtlik teema, sest nende hävitamine tankitõrjerelvade olemasolul eriti kortermajade rajoonis liialt lihtne. Hetkel veel vene poolel rünnakuteks ressurssi jagub. Mõni kõlakas liigub, et siia siiski mujalt rindelt üksusi juurde tuuakse. Pole vist ühtki rindelõiku, kust vene pool ei kardaks suurema Ukraina pealetungi algust. Eks õli valab tulle järjest lisanduvate videote arv suurematest väeüksustest kuskil Ukrainas.

Donetsk: seni vene surve Avdiivka ümberpiiramiseks jätkub mõlemas ümberpiiramise harus, aga eile jätkati kaotusnumbrite tõusuga. Tugev surve Pervomaiske, Nevelske, Marinka ja Pobieda poole näitab, et vene väge jagub veel mitmetele suundadele samaaegsete rünnakute korraldamiseks. Küll pisu muhelema pani vene poole uudis Marinkast, et olla seal mõni kõrghoone kätte saadud. Asula peaks pretendeerima kõige madalama kõrgusega hoonestatud alale Ukrainas. Vuhledari juures vene pool väidab, et tegi mõned tugevamad rünnakud aga Ukraina teatas, et neid polnud üldse. Küll tõusis siin vene poole kaudtulelöökide arv. Kogu rindele seni vene kaudtuld jagub, aga enamasti profülaktiliseks töötluseks ja Ukraina ikka millegi leidmisel seda töötleb ning Donetski kandi kurtmised ei lõppe.

***

Lõunarinne/Herson: eile millegipärast vähenes vene kaudtulelöökide arv lõunarindel. Kas Melitopoli kandi töötlemine tõi tõrkeid kaudtulemoona logistikaahelasse või jätkuv mõne vene kaudtuleüksuse tabamine Ukraina poolt oma mõju annab. Hersoni kandis suht võrdne kaudtuleduell. Miskipärast Sevastoopolis (Krimmi poolsaar) lõpetati rahvale meretransport. Põhjus teadmata. Hetkel vaid kõlakas, et lõunarindel asuvatest linnadest ja küladest soovitatakse okupatsioonivõimudega koostööd teinud isikutel lahkuda Krimmi poolsaarele enne 20. aprilli.

Poola keelas põllumajandustoodete impordi Ukrainast. Sellekohasele määrusele kirjutas alla arengu- ja tehnoloogiaminister Waldemar Buda pärast seda, kui valitsus teda selleks volitas. Dokumendi järgi – kuni juuni lõpuni on Ukrainast keelatud importida teravilja, suhkrut ja mune. Hetkel veel põhjust ei tea, aga pisu kurvaks teeb.

Šveits sai pisu pragada G-7 ja EL esindaja käest, et piisavalt agaralt seal riigis vene oligarhide varade arestimisega ei tegelda ja eks Šveits ikka vastupidist väidab. Njah, kui seal kõik vene oligarhide varad päriselt arestitaks, siis vist jookseks kõik muu maailma varade peitjad sealt kandist minema ja Šveitsi pangandus kukuks kokku.

Mingid elektroonilised kutsed vene meestele sõjakomissariaati tulemiseks (arvatavalt andmete uuendamiseks ja vabatahtlikuks värbamiseks) juba liikuma hakkasid, lisaks läksid teele elektroonilised kohtukutsed vene ajateenistusest kõrvalehoidjatele. Neid kiputakse seal nüüd automaatselt kätte toimetatuks lugema…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised