Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 14. aprill 2023:

suuremaid muutusi rindejoones polnud kuid pingeline olukord vähemalt neljas rindelõigus jätkub ja uudiseid venemaaga seonduvalt.

Vaid rindelähedased linnad oma igapäevase pommisaju said (ikka kordustega). Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine ja tihedam see Harkivi oblastis. Kurtis ka vene pool ja nagu ikka, nemad endi sõnul vaid militaarobjekte pommitavad ja Ukraina ainult tsiviilobjekte. Suurem põleng moskva linnas simferoopoli maantee lähedal, aga eks see võib tavapärane olla ning hetkel teadmata, mis seal öösel põlema läks. Kipub olema suurema drooni/raketirünnaku ootel…

Kupiansk-Kreminna: vist vihm võttis hoogu pisu maha ja enamasti pigem väiksemad torkimised. vene kaudtuli tihe nii rinde põhja- kui lõunalõigus. Ukraina andis HIMARS-i löögi Svatove linnale ja kasvas Kreminna, Rubizne ja Lõssõtsanski suunal kaudtuli. Arvan, et järgmine nädal võib oodata vene poole surve kasvu…

Siversk: Bilohorivka küla ründamine jätkus ilma muutusi rindejoones toomata. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt.

Bahmut: ümberpiiramise mõlemas harus tasapisi kompimiste surve vene poolelt tõuseb ja võimalik, et lisandunud õhudessandi üksused toimetavad. Proovitakse järjest ka uutest kohtadest. Bahmuti linnas käivad terve päeva ja osa pimedat aega lahingud. Võimalik, et mõne maja eile vene pool enda valdusesse sai. Kaotused peaksid neil suured olema. Tuleb jälle kurtmist, et kui Ukraina jätab hoone maha ja seda massiga rünnatakse, siis lõpuks selgub, et hoone mineeritud ja hukkunuid jagub. Eks nad hädas, sest vaid paari soldatiga ka maja hõivama ei lähe. Tundub, et vene pool on parandanud paljudes rindelõikudes kaudtuletööd ja õnnestub neil rünnakusuundadele teha eelnevat töötlust nii eesmistele Ukraina possadele kui minna sügavusse. Õnneks pole küll tuli nii täpne aga kaotusi ikka põhjustab. Lisaks kurdab vene pool, et seni pole nad suutnud Bahmuti varustamist Ukraina omadel seisma panna.

Donetsk: rünnakud mõlemas Avdiivka ümberpiiramise harus jätkuvad ja eile vaatamata soomusega kõvale surumisele vaid kaotuste statistikas soomukite kaotuse numbreid suurendati. Ei õnnestunud rünnakud Pervomaiske ja Marinka juures, kuigi üritati päris tugevalt. Kaudtuld palju mõlemapoolselt. Tundub, et vene pool on ära õppinud kiire possade maha jätmise, kui esimene tabav kaudtulelask kaitsekraavi tabab, sestap jätkub rindejoone edasi-tagasi kõikumine. Pisu olla tõusnud Vuhledari juures vene poole aktiivsus ja eks näis nädalavahetusel, kas saavad uuesti rünnakud käima.

***

Lõunarinne/Herson: vene pool kurdab, et Ukraina omad olla suurendanud luurekaid ja liikuvat rohkem diversioonigruppe ning seostavad seda peatse Ukraina vastupealetungiga. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju. Melitopolis mitmed plahvatused kostusid ja miskit suuremat plahvatas Krimmi poolsaarel Simferoopoli ja Kertsi silla vahelise maantee läheduses.

Kõigis neljas pingelisemas rindelõigus on võimalused jätkuvalt kummalgi poolel. Ukraina on vähendanud mitmes lõigus vasturünnakute arvu ning võimalik, et pisu suuremaks aktsiooniks siiski valmistutakse. Seni pole kuulnud vene poolelt, et nad oleks tuvastanud Ukraina suuremate soomussülemite paiknemise kohta ja nõnda nad kardavad enamuses rindelõikudes Ukraina suuremat rünnakut. Kuna Krimm on putini nn lemmiklaps, siis selle kaitsmisele on pühendatud suurim tähelepanu. Ukraina üks eelis on kasvanud kõrge tasuvusega sihtmärkide leidmine ja tabamine ning igapäevaselt alates vene seire-ja häireseadmetest ja lõpetades erinevate kaudtuleüksustega. Hetkel vaid kõlakad, et suur värbamiselaine venemaal kohe üldse ei edene ning kohustuslikest numbritest täidetud vaid mõni %protsent Sestap suurendab vene kaitseministeerium wagneri sarnaste üksuste loomist ja sinna värbamist ja liitumispreemia küündivat lausa 4500 euroni.

vene riigiduuma võttis neljapäeval teisel, põhilugemisel vastu seaduseelnõu, mis vabastab vene õigeusu kiriku rahapesuvastaste õigusaktide nõuetest. Vastavalt dokumendile, mille vene valitsus koostas 2020. aastal ja läbis esimese lugemise 2021. aastal, arvatakse usuorganisatsioonid välja nende isikute nimekirjast, kelle suhtes kehtivad seaduse rahapesu vastased reeglid.

Sudaani võimud süüdistasid vene kodanikku, kohaliku firma Al-Sawlaj turvateenistuse juhti 5 kilogrammi kulla ebaseaduslikus väljaveos. Ettevõte on seotud PMC „Wagneriga”. Sellest teatas Bloomberg. Uurimisel tekkis huvi ka ettevõtte enda tegevuse vastu. Nad kuulasid üle 58 Al-Sawlaj töötajat, kellest umbes 30 on venemaa kodanikud. ELi ametiasutused seovad Al-Sawlajit wagneri emafirmaga. Veebruaris kehtestas Euroopa Liit Al-Sawlaji vastu sanktsioonid ja nimetas seda „varjuks wagneri grupeeringu operatsioonidele Sudaanis”. Piirangud selle vastu kehtestas ka USA rahandusministeerium. Al-Sawlaji aga sanktsioonide nimekirja ei kantud. Mursali sõnul asub seal kullatöötlemisrajatis Al-Sawlajis, Sudaani pealinnast Hartumist umbes 280 km põhja pool. Ettevõte jätkas tööd umbes kaks nädalat tagasi, ütles advokaat. Ametlikult eksportis Sudaan 2022. aastal umbes 34,5 tonni kulda. Suurem osa sellest veetakse aga kohalike võimude sõnul välja salakaubana. Eelmisel suvel teatas CNN, et wagneri palgasõdurid ekspordivad Sudaanist venemaale illegaalselt kulda. Tema kulul rahastavad venemaa võimud Ukraina sõda. Kanali teatel saab Sudaani valitsev hunta koostöö ja kulla eest moskvalt võimsa poliitilise ja sõjalise toetuse. wagner alustas tegevust Sudaanis 2017. aastal, kui presidendiks oli Omar al-Bashir. 2021. aastal kaotas ta aga sõjaväelise riigipöördega võimu. Sellest hoolimata jätkas venemaa oma äri riigis.

Möödunud aasta sügisest on vene õiguskaitseorganid raudteel toimunud sabotaažijuhtumites kinni pidanud vähemalt 66 inimest. Kolm neist on alaealised. Mediazona andmeil hakkasid julgeolekujõud kinnipidamistest aru andma alles 2022. aasta sügisel. Enamik juhtumeid alustati ühe stsenaariumi järgi: seltskond noori peeti kinni releekapi (sisaldab rongide liikumist reguleerivat varustust) süütamise eest, mida palus neil raha eest teha tundmatu isik. Lisaks releekapile olid uurimisasutuste hinnangul sabotaaži sihtmärkideks rööpad, veoalajaamad, sektsioonipostid ja vedurid. Kokku algatasid vene õiguskaitseorganid vähemalt 27 kriminaalasja. Sageli algatasid nad esmalt asja tahtliku vara kahjustamise alusel ja seejärel kvalifitseerisid selle terrorirünnakuks või sabotaažiks. Raudtee sabotaažijuhtumite arv on alates 2023. aasta jaanuarist kasvanud pärast seda, kui võimud laiendasid sabotaaži eest määratud karistusi. 2022. aasta detsembris kirjutas putin alla seadusele, millega karmistatakse sabotaaži eest määratavaid karistusi. Sabotaaži läbiviimiseks loodud kogukondade organiseerijaid ähvardab eluaegne vangistus. Kriminaalkoodeks kehtestas uued karistused ka sabotaaži väljaõppe ja soodustamise, edasikaebamise ja neile õhutamise eest. Enne seda nõudis putin, et julgeolekujõud spioonide ja saboteerijate tegevuse „kõvasti maha suruksid”. Mediazona kirjutab, et 58 kinnipeetavate ligikaudne vanus on teada. Nende hulgas 20 inimest on alaealised, veel 25 on venelased vanuses 18–21 aastat. Vaid kaheksa kinnipeetavat on üle 30 aasta vanad.

Euroopa Liit kehtestas sanktsioonid „ärimees” jevgeni prigožinile kuuluva sõjalise erafirma wagner ja tema uudisteagentuuri vastu. Põhjenduses öeldakse, et „wagneri rühmitus osaleb aktiivselt venemaa agressiivses sõjas Ukraina vastu ja juhtis rünnakuid Soledari ja Bahmuti linnadele”. Seega on ta „vastutav Ukraina territoriaalset terviklikkust, suveräänsust ja iseseisvust õõnestavate ja ohustavate tegevuste materiaalse toetamise eest”. Njah, võttis aga aega, kurb, et sellised otsused tulevad nii suure hilinemisega. Kas põhjuseks kehv haldussuutlikkus, vene mõjutustegevus või pole see piisavalt oluline teema? Kommünikees märgiti, et wagneri palgasõdurid on kohal mitte ainult Ukrainas, vaid ka Liibüas, Kesk-Aafrika Vabariigis, Malis ja Sudaanis. „wagneri grupp kujutab endast ohtu nende riikide inimestele, kus ta tegutseb ja Euroopa Liidule. Selle palgasõdurid kujutavad endast ohtu rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule, sest nad tegutsevad väljaspool mis tahes õigusvaldkonda,” ütles Euroopa diplomaatia juht Josep Borrell.

Haagi rahvusvaheline arbitraažikohus kohustas venemaad maksma Naftogazile annekteeritud Krimmis kaotatud vara eest 5 miljardit dollarit. Sellest teatas Ukraina ettevõtte juhatuse juht Aleksei Tšernõšov. venemaa annekteeris Krimmi 2014. aastal, arestides Ukraina ettevõtete ja kodanike vara poolsaarel. Pärast seda esitasid Ukraina võimud ja eraldi Naftogaz venemaa vastu rahvusvahelistesse kohtutesse mitu hagi, milles süüdistatakse vara arestimises. „Räägime gaasiväljade arendamisele suunatud varade taastamisest ja muu strateegiliselt olulise infrastruktuuri arendamisest, millest sai üheksa aastat tagasi Ukraina poolsaare okupeerimisel agressori üks peamisi eesmärke”” selgitas Tšernõšov. Kohtuotsuse saab täitmisele pöörata, teatas Naftogazi pressiteenistus. Ettevõte leiab, et kui venemaa keeldub kohtuotsust täitmast, on Naftogazil õigus alustada venemaa vara sundkonfiskeerimise protsessi teistes riikides. Sellest hoolimata on Ukraina ettevõttel raske hüvitist saada. Protsess võtab tõenäoliselt aastaid ja seda ei pruugita kunagi rakendada, märgib Bloomberg. Sarnases naftafirma Jukose varade arestimise juhtumis ei tunnustanud venemaa rahvusvaheliste kohtute otsuseid maksta endistele omanikele kümneid miljardeid dollareid. venemaa võimud on juba keeldunud täitmast Haagi rahvusvahelise arbitraažikohtu otsust maksta 17 Ukraina ettevõttele, kes kaotasid Krimmis vara, 2018. aastal hüvitist 159 miljonit dollarit. „venemaa ei olnud mingil moel esindatud ega saatnud oma esindajat sellele kohtuprotsessile, seega ei pea me end selles juhtumis vastutavaks,” ütles venemaa presidendi pressiesindaja dmitri peskov.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega…ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised