Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 11. aprill 2023:

pingeline seis kõigis neljas rindelõigus jätkub ning tasapisi siiski vene pool neis edeneb, suurema vastupealetungi võimalused mõlemal poolel, pisu üldistatud arvamust ning venemaal toimuvast…

Idapoolsemates Ukraina linnades öine õhuhäire, tabamusi vaid rindele lähemate kohtade pihta. Pole tuvastanud päeva, kui Hersoni linn poleks tabamusi saanud. Piki piiri kõik Ukraina külad eile tabamusi ei saanud, aga Harkivi oblastis jätkub tihedam pommitamine. Kurtis päris mitmes kohas ka vene pool. Järjest läänepoolsemad Ukrainale lähemal asuvad suuremad vene linnad teatavad, et jätavad 9. mai paraadid ära pommitamise kartuses. Vangide vahetused seni toimuvad ja eile kaheksakümmend meest ja kakskümmend naist, sealhulgas üheksa ohvitseri tagasi saadi. Küll on muutnud vangide vahetamise koht, varasemalt toimus see lõunarindel, nüüd kuskil Sumõ kandis (juba mitmes kord).

Kupiansk-Kreminna: Kreminna ümbruses tasapisi järjest vene poole surve kasvab ning Kreminnast lõunas asuvas metsaalas pisu edeneti. Olla abiks olnud piisavalt soomust, et eesmistel possadel olevates Ukraina jalaväelastest jagu saada. Läbimurret siiski pole. Pingeline olukord jätkub, sest elukutseliste vene üksuste arv piisav ka suuremaks surumiseks. Kaudtuld jagus lõiguti, enamus põhjalõigus Dvorichna kanti, pisu Svatove-Kupiansk maantee ümbrusele ja paras ports Kreminnast läänepoole. Sellele rindelõigul on Ukraina kaudtulelöökide arv vähenemas.

Siversk: Bilohorivka tihe ründamise päev ja Verkhnokamianske kandis vene poole surve jätkub, rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld keskmiselt aga siingi Ukraina oma vähenes.

Bahmut: põhjapoolses ümberpiiramise harus nõrkuste otsimine Ukraina kaitses jätkub ja rinne peab. Bahmuti linnas siiski vene pool maja kaupa edeneb. Kaudtuld jagub palju mõlemapoolselt. Lõunapoolses ümberpiiramise harus on vene surve vähenenud ja tundub, et siin Ukraina kaudtuli nende tagalaala/logistikaahela pihta kõige mõjusam. Ukraina idagrupi vägede ülem Syrsky külastas eile Bakhmuti rindejoont ja käis ka linnas. Eks moti hoidmine ole raske ka Ukraina poolel. Uuesti on hakanud tulema nii videosid kui sõnumeid, et vene pool laseb maha Ukraina vange ja egas peade maha lõikamisedki pole lakanud jne… eks vene poole suured kaotused ei mõju hästi ja oma frustratsiooni igal võimalikul moel välja elatakse…

Donetsk: põhjapoolne Avdiivka ümberpiiramise haru põhjaserval pisu vene pool jätkab maastikul edenemist ja jälle mõnisada meetrit edeneti. Tihedamalt üritati lõunapoolsemast harust Vodyane juures nii põhjapoole kui otse Avdiivkale peale edela poolt. Suuremaid rindejoone muutusi siiski ei tuvastanud. Surve Pervomaiske poole pole langenud ja kuna suruda suudetakse selles lõigus paljudes suundades korraga, siis peaks seni rünnaku ressurssi jaguma. Marinkas ja selle ümbruses lahingud toimuvad ikka veel peatänaval ja selle ümbruses. Küll üleeilsele edenemisele eile vene poolelel lisa ei tulnud. Vuhledari juures vaid kaudtuleduell. Donetski rindel vähenes Ukraina kaudtulelöökide arv. Egas põhjust ei teagi, miks paljudel rindelõikudel eile Ukraina kaudtuld oli oluliselt vähem. vene poolel jagus kaudtuld palju ja enamuses neile lõikudele, kus rinne aktiivsem.

***

Lõunarinne/Herson: lõunarindel põhiliselt vene kaudtuli ja Hersoni lõik on ainuke, kus Ukraina ületab oma kaudtulelöökidega vene oma.

Võib-olla liialt karm hinnang, aga rindel seni võimalikud mõlema poole edulood. Muidugi olen pisu kallutatud (ok, palju) Ukraina poole aga üritab jääda realistlikuks. Ukraina mured:

1. liialt palju erinevat tehnikat ja relvastust ehk siis logistiku õudusunenägu. Kiireid parandamisvõimalusi kahjuks pole, sest erinevatel riikidel ongi palju erinevat tehnikat…

2. seni on vene poolel pikem relvade ulatus ja suurema mõjuga tehnikaarsenal. Meite liitlased veel ei julge Ukrainale anda vastavat relvastust. Eestile ei saa miskit ette heita, sest meil sellist staffi anda pole ja me oleme andnud ikka palju ja loodan, et see trend jätkub… iga ära lastud vene soomus on üks võimalik meie ründaja vähem…

3. korruptsiooni tondist pole seni lahti saadud. See polegi kiirelt lahenev probleem, aga miskit pisu on siiski muutuses (õnneks on venemaal sellega kordades hullem). Küll jagub rindele Ukraina võitlejate frustratsiooni, et see siiski toimub tihti nende arvelt.

4. rindel on mitmetes lõikudes näha vene üksuste paranevat taktikat ning seire võimekust. Seni on Ukraina pool kõrgema motiveeritusega suutnud seda tasakaalustada, aga mõnes kohas on oht, et võitlejad väsivad….

5. lääne sanktsioonid pole piisavalt mõjusad… (õnneks mõjutab maailma majanduse jahtumine ka venemaad).

6. venemaal jagub ressurssi pikemaks sõjaks ning kogu võimekust pole seni tööle rakendatud.

7. suurte ja ka pisu väiksemate riikide geopoliitilised huvid…

8. seni on rindel vene väge rohkem ning venemaal on kordades rohkem sõjaväeealisi kodanikke.

Õnneks on ka venemaal muresid ja ajalugu näitab, et diktaktuuride murdumine hakkab peale väikestest muredest ja neid venemaal jagub. Egas ilmaasjata sisejulgeoleku eelarvet sealt suurelt ei tõstetud. Küll pole paha number, et u 1/3 venemaa interneti kasutajatest juba oskab kremli piiranguid vältida…

venemaal kehtestatakse ajateenistusest kõrvalehoidvatele kodanikele uued piirangud. Neil keelatakse välismaal reisimine, autojuhtimine ja kinnisvaratehingute tegemine. Samuti ei anta enam laenu ega registreerita ettevõtteid neile, kes kohale ei ilmunud, ütles riigiduuma kaitsekomisjoni esimees andrei kartapolov, vahendab TASS. Ta märkis, et sõjaväe registreerimis- ja värbamisbüroode elektroonilised teated ja paberkutsed saavad sama juriidilise jõu. Ajateenistuse eest vastutav isik saab need kätte isikliku konto, riigiteenistuse või muu keskkonna kaudu.

kreml ja teised venemaa riigiasutused said uuesti juurdepääsu oma Twitteri kontodele ning neil on jälle võimalik maailmale „oma tõest infot levitada”. Küll peaks Twitter seni olema venemaal keelustatud…

vene riigiduuma saadikud tulevad „päris huvitavate” ideedega välja ja vahel tundub, et Monty Python ruulib. Enamasti pole neile suuremat tähelepanu pööranud, sest ideeliselt ikka vähem vabadusi ja rohkem kohustusi ning karistused mitte ainult karmimaks, vaid paragrahve ka juurde. Nüüd tahetakse hakata karistama neid, kes liialt palju või põhjendamatult riigiasutuste peale kaebavad ja venemaa mõistes tähendab see igasuguse kaebamise lõppemist, sest sind võidakse kaebamise eest kinnimajja panna. See vaid üks näide…

Pisu vaikseks on jäänud kremlist tulev sõnum, kas seni loevad lekkinud USA luurematerjale ja peavad aru või on miskit muud käärimist tavapärasest rohkem? wagneri juhi prigozini tegutsemine nii suurema poliitlise mõju saavutamiseks venemaal kui kasvav vene ametiasututuste kritiseerimine jätab kuidagi kentsaka mulje, sest miskit tavapäratut selles on. Tavaliselt nii isemeelseks seal minna ei lasta… Lisaks pakub wagner vabatahtlikele ühinejatele u 500 eurot suuremat palka pluss paremat preemiasüsteemi kui ametlikud vene kaitseministeeriumi värbamispunktid.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised