Sõja ülevaade: 411. päev – pingeline olukord rinde neljas lõigus
Avaldatud: 10 aprill, 2023Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.
Ukraina 10. aprill 2023:
pingeline olukord rinde neljas lõigus (Kreminna, Bahmut, Avdiivka, Marinka) jätkub ning eile neis kõigis ka mõned rindejoone muutused, kaudtulemoona puudust vene poolel seni pole, vangide värbamine ja Ukraina laste küüditamine jätkub.
Eile õhtul olid õhuhäired mõnes lõunapoolsemas Ukraina linnas, öösel nii kirde kui idapoolsemates. Tabamusi said Zaporižži (2 S-300 raketti) ja Siversk. Rindejoonest kuni 10 km said enamus linnu ja külasid tabamusi. Järjest kasvab mitmes rindelõigus vene poolel lennukitelt juhitavate pommide suunamine Ukraina linnade pihta (üritavad kallimate ja täpsemate rakettide puudust kompenseerida). Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkub ning tihe löökide andmine Harkivi oblastis isegi veel tõusis. Pisu kurdab ka venemaa, et mõnes kohas miskit olla tabatud. Suurema drooni- ja raketirünnaku ootel.
Kupiansk-Kreminna: rinde lõunalõigul väiksemad torkimised, vaid Kreminnast lõunas asuvas metsaalas käib aktiivsem tegevus ning Ukraina pidi seal osa eesmisi possasid loovutama. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju tavapäraste sihtmärkide pihta. vene poolel peaks suuremaks pealetungiks siiski ressurssi jaguma…
Siversk: Verkhnokamyanske juures mõne eesmise possa käest kätte käimine jätkub, pisu kaudtuld ja Ukraina oma on siin kasvanud.
Bahmut: pingeline olukord jätkub. Tõuseb uuesti mõlemas ümberpiiramise harus rünnakute arv, aga enam ei tulda nii arutult massiga frontaali (mõni rünnak ikka). Enamasti proovitakse u rühma suuruste üksustega leida maastikul kohta, kus Ukraina võitlejaid piisavalt hõredalt, et läbimurre õnnestuks. Bahmutis siiski wagner põhiliselt massiga ja dessantnikud pisu rohkem õpiku järgi suruvad. Eile linna kirdelõigus suutis wagner lausa 5 kvartalit kätte saada. Idaservas mõni maja käest kätte käib ning lõunaküljel muutusi rindejoones polnud. Siin ongi keerulisem, sest suurte kortermajade vöönd soodustab Ukraina kaitset. Pisu rohkem on soomust hakanud kummaltki poolelt linnas toimetama ja õhuväe aktiivsus tõuseb. Lõunapoolne ümberpiiramise haru eile vaatamata mitmetele rünnakutele ei edenenud. Kaudtuld mõlemapoolselt palju. Tasapisi tõuseb vene luuretehnika tuvastamine ja tabamine.
Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise katsed jätkuvad ja eile ümberpiiramise põhjapoolses harus suudeti mõlema läände eenduva vaheline enamus ala enda kontrolli alla saada. Pisu vene pool taandus Kraskonohorivka külast läänes raudtee lähistel ja olla Ukraina tabava kaudtuletöötluse tagajärg, miks seal eesmised possad maha jäeti. Siin kandis „hulgub ringi” ka mõni Ukraina tank ja eesmistel possadel olevate vene soldatite elu põrguks teeb. Vodyane-Opytne suunal vene poole rünnakud jätkuvad ja seni edutult. Väge suuremaks pealetungiks nagu peaks jaguma, aga miks sellega veel suuremalt alustatud pole seni teadmata. Võib olla ootab vene pool rohkem maa tahenemist. Ressursi puudust veel olla ei tohiks. Marinka juures suutis vene pool asula kaguserval terve tööstusala hõivata. Kuna siia on oluliselt lisandunud vene dessantväge ja abiks tihedalt vene lennuvägi, siis kuskilt lõpuks võib miskit murduda. Läbimurret siiski pole. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju ja siingi tuntav Ukraina kaudtulelöökide kasv.
***
Lõunarinne/Herson: tavapärane kaudtuleduell. Olla siingi rindejoonele lähemale nihkunud suur hulk vene väge ja eks näis, kes enne alustab…
vene kaitseministeerium asus erasõjafirmade järel Ukraina sõtta vange värbama, hakkas nendega pooleteiseks aastaks lepinguid sõlmima. See praktika sai alguse vähemalt Sverdlovski ja Jaroslavli oblasti kolooniates 2023. aasta veebruarist, ütles fondi Rus’ Sedentary Foundation juht Olga Romanova. Varem sõlmiti süüdimõistetutega lepingud kuueks kuuks. Tingimuste tõus võib tuleneda sellest, et vene võimud ei kavatsegi sõda lõpetada, usub Romanova. „See tähendab, et nad loodavad võidelda ka järgmisel aastal,” kirjutas ta.
Ukraina laste küüditamine venemaale käib täie hooga. Küll üritatakse seda rohkem meditsiiniliste põhjustega varjata ning neile igatsugu hädasid külge poogitakse, miks lapse peab kohe viima venemaale „ravile”.
vene õigesusu kiriku teemadel pole palju kirjutanud, sest nende positsioon on valdavalt olnud kremlit toetav läbi kogu sõja perioodi. Muutunud on vaid Ukraina surve nende mõju vähendamiseks Ukrainas.
Maaailmamajanduse jahtumise jätkumine veel mitmel aastal paneb suurema surve alla paljud riigid (ka Eesti). Eks kipub kasvama rahulolematus nii lääneriikides kui mujal. Sestap peaks vene pool tõstma nii Euroopas kui USA-s survet toetamaks sealseid protestimeelseid rahutuste õhutamiseks. Kindlasti kasvab migratsioonisurve Aafrikast Euroopa poole ja jõujoonte siia-sinna nihkumine käib edasi. Õnneks laseb aias mõnes kohas juba toimetada (pool siiski paksu lumekihi all), Haanjas suusalund jagub ja ei saa kurta, et elu meitel liialt halb on. Kahjuks tihti kipub nii olema, et me väga ei taha mäletada, mis seisus me olime kolmkümmend, kakskümmend või kümme aastat tagasi…
Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.