Sõja ülevaade: 410. päev – pingeline Kreminna, Bahmuti, Avdiivka ja Marinka kandis
Avaldatud: 9 aprill, 2023Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.
Ukraina 09. aprill 2023:
Pingeline Kreminna, Bahmuti, Avdiivka ja Marinka kandis ning Hiina suured õppused Taiwani ümber.
Eile kostusid õhuhäired idapoolsemates Ukraina linnades hoopis keskpäeval. Tabamustest siiski info puudub. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine ja mitmes kohas kurtis ka vene pool. Liigub arvamus, et vene pool on korraldamas vene-Ukraina piiril uusi „vale lipu” rünnakuid ja ikka üritatavat sinna kuidagi miskit seoses keemialaboritega juurde pookida. Olla Ukraina uuesti võimekus isegi elektrit eksportida…
Kupiansk-Kreminna: aktiivsem lahingutegevus vaid Kreminna ümbruses ja põhiliselt piirdub vene pool Ukraina kaitses nõrkuste otsimisega. Kaudtulega on siin juba u nädal selliselt, et jagub seda sektorite kaupa, rohkem rinde põhja (Dvorichna) ja lõunalõigule (Kreminna) ja pisu Svatove-Kupiansk maantee ümbrusele. Väidetavalt olla vene poolel siiski kaudtulemoonaga pisu muresid, sestap olla rinnete mitte aktiivsete lõikude pommitamist vähendatud. Päris kindel kaudtulelöökide arvu vähenemises siiski pole, sest pigem näen löökide tihenemist just rinde aktiivsetes sektorites. Soe ilm tõi paariks päevaks mõned tugevamad vihmad ja kohati läks läbitavus kehvaks.
Siversk: miks Bilohorivka küla pole juba nädal rünnatud jääb teadmata. Küll on igapäevaseks saanud Lõssõtsanski-Siversk maantee läheduses vene poole kompimised. Eile siin ühes põlluservas olevas metsatukas Ukraina oma eesmistelt possadelt lahkus (see edasi-tagasi liikumine kipub käima ülepäevaselt).
Bahmut: ei saa öelda, et ümberpiiramise harudes on vene poole rünnakud päriselt hangunud. Pigem ei rünnata massiga ja korraga paljudes suundades. Põhjapoolsemas ümberpiiramise harus jätkub selle läänepoolsemas tipus nii põhja, lääne kui lõuna poole Ukraina kaitses nõrkuste otsimine. Kaudtuld vene poolelt jagub nii rünnakute toetamiseks kui kogu ümbruse profülaktiliselt töötlemiseks ja tundub, et siin pigem kaudtulelöökide arv vene poolelt kasvab. Bahmuti linnas tasapisi vene pool lääne poole edeneb ja eile rinde kirdeservas saadi isegi paar kvartalit edasi ning kaguservas mõned hooned langesid. Seni pole täheldanud, et wagner ja vene dessantnikud suurt koostööd teeks ja pigem näeb rivaalitsemise jätkumist. Rinde lõunapoolsemas harus üritavad nii wagner kui õhudessandi üksused murda otse lääne või põhja poole. Seni pole see edu toonud, aga murdepunkti võimalus siiski veel olemas. Vihmad olla siingi halvendanud maastikul olevate Bahmuti ühendusteede läbitavust, aga vähemalt Ukrainlased väidavad, et saavad hakkama.
Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise katsed jätkuvad ning nii põhja- kui lõunapoolsemas ümberpiiramise harus lahingud jätkusid. Tundub, et pisu tihenenud kaudtule tõttu Ukraina mõnest põlluservas asuvast metsatukast põhjapoolsemas harus pidi taanduma. Marinka juures hetkel isegi kõige pingelisem, aga no ei suuda vene pool peatänavast lääne poole saada ning seni on edutud ka ümberpiiramise katsed. Vuhledaris vaid kaudtuleduell. Siingi töötleb vene pool oma kaudtulega aktiivsemates ründesektorites rohkem ja Donetski ümbrus saab Ukraina põhitähelepanu.
***
Lõunarinne/Herson: olla kasvanud Ukraina luuretegevus nii maad kui õhku pidi. Hirm siin Ukraina vastupealetungi ootuses on tõusuteel ja eks Ukraina kaugemale ulatuvate luuredroonide tiirutamine kuni Krimmini lisab õli tulle. Pisu on tihenenud Ukraina kaudtuletöötlus. Üle Dnepri ründamise võtmeküsimus on suutlikus parandada piisavalt kiirelt peale õnnestunud dessanti kas Nova Kakhovka tamm või Hersoni sild täiendavate üksuste jõe ületuseks, aga hetkel endal selline insenertehniline teadmine puudub, kas see kiirelt võimalik on. Krimmi idaosas tulistati alla Feodosia kohal Ukrainast välja lastud rakett, ütles okupeeritud vabariigi juht Sergei Aksjonov. Kohalikud Telegrami kanalid teatavad kahest plahvatusest kella 11.00 paiku sadama ja maksuameti piirkonnas. Postitatud fotodel on näha linna kohale kerkivaid suitsupilvi. Samal ajal on kaugus Feodosiast lähima Ukraina vägede poolt okupeeritud territooriumini – Dnepri paremkaldani – 250 km. Sellise ulatusega rakettide olemasolust Ukraina relvajõududes ei ole varem teatatud. Teoreetiliselt võib ainuke Krimmi idaservani ulatuv mürsk olla Grom-2 rakett, mida arendatakse Dnepropetrovskis asuvas Južmaši tehases. Ukraina võimud teatasid, et see suudab tabada sihtmärke kuni 500 km raadiuses. Kompleksi katsetused pidid toimuma 2019. aastal, kuid lõpuks tuli need edasi lükata. Zaporožje ja Hersoni oblasti okupatsioonivõimud on asunud ette valmistama kohalike elanike evakueerimist annekteeritud Krimmi, teatab Ukraina relvajõudude peastaap. Raporti kohaselt korraldati sel puhul Melitopolis ja Skadovskis kohalike elanike küsitlusi: elanikelt kontrollitakse passi, elamisluba ja haridustaset. Bussid evakueeruda soovijatega on juba hakanud riigi lõunaosas okupeeritud aladelt lahkuma, teatas peastaap. Lisaks levib info, et alates aprilli lõpust on evakueerimine sunniviisiline.
venemaa ja Ukraina vahel pole praegu võimalusi rahuläbirääkimisteks, ütles USA välisminister Antony Blinken intervjuus Saksa meediakontsernile Funke. „Mõte relvarahust võib olla ahvatlev ja ma mõistan seda. Aga kui see tähendab venemaa poolt osa Ukraina alade hõivamise tegelikku ratifitseerimist, siis see õiglast ja kestvat rahu ei too,” sõnas ta. Blinkeni sõnul saab moskva tinglikku pausi kasutada vägede ümberrühmitamiseks ja mõne aja pärast uuesti rünnata, nii et „venemaa peaks jõudma selleni, et ta on valmis konstruktiivseteks läbirääkimisteks”.
Hiina alustas Taiwani ümbruses mastaapseid sõjalisi õppusi „Üks terav mõõk” – neis pidi osalema üle 40 lennuki ja kümmekond sõjalaeva ja harjutatakse Taiwani ümberpiiramist. Tegemist on suurima õppusega alates 2022. aasta augustist, mil Nancy Pelosi Taiwanile tuli. See on vastus Taiwani presidendi visiidile USA-sse. USA Esindajatekoja väliskomisjoni esimees Michael McCaul ütles Fox Newsi vahendusel, et Ameerika Ühendriigid on Hiina sissetungi korral valmis saatma vägesid Taiwani. Pingekoldeid maailmas jätkub kahjuks palju, aga Ukraina järel on vist hetkel Taiwan teisel kohal ja kolmandal kohal Iraan…
Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.