Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 07. aprill 2023:

senistes pingelistes rindelõikudes lahingud jätkusid, rindejoones väiksemad muutused, murede tõus vene panganduses, venemaal dirigente ei jagu, vene võtmeisikute surmad jätkuvad, valgevene liigub vaatamata lukašenka tahtmisele liitriigi poole ning 25 aastat vanglat võib oodata venemaal aktiivset opositsionääri…

Vaid paaris Ukraina põhjapoolsemas linnas täna öösel õhuhäire töötas. Küll kasvab rindejoonest kuni paarkümmend kilomeetrit kaugel asuvate Ukraina linnade pommitamine. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkub piki piiri ja ikka väga tihe on see Harkivi oblastis. Terve piiri ulatuses kurtis ka vene pool ja süüdistas Ukrainat terrorismis. Ei hakka siia kõiki luulusid kirja panema.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus tihe vene poole pommitamine nii Dvorichna pihta kui piki Oskoli jõge Kupianskini välja. Nii tiheda ja pikaajalise pommitamise jätkumisel juba kipub suuremat vene poole rünnakut siit ootama. Küll tõusis siin suunal pisu Ukraina tabav kaudtuli. Novoselivske küla ümbruses tugevamad lahingkontaktid jätkuvad ja vene pool üritab nii piki Svatove-Kupiansk maanteed kui selle ümbruses lääne poole saada. Kaudtuld siingi mõlemapoolselt. Võimalik, et mingid eesmised possad vahel omanikku vahetavad, aga täpsed infot pole. Svatove-Kreminna vahel pisu küll surve vähenes, aga siiski mitmetes suundades väiksema intensiivsusega rünnakud jätkusid. Pigem luurekompimised tuvastamaks Ukraina kaitse tugevust ning siis seejärel kaudtulega Ukraina possasid töödeldakse. Kreminnast lõunas olevas metsaalas segane seis jätkub. Olla nii segane, et vist eile ja ka varem on siin juhtunud, et vene kaudtuleüksus oma üksusi pommitab. Võimalused rindejoone muutuseks on mõlemal poolel ja kiirelt tahenev maastik soosib järjest enam soomuse liikumist üle põldude.

Siversk: rünnakuid ei tuvastanud, küll pisu võrdsustus kaudtuleduell ja Ukraina siin kuni Lõssõtsanskini ulatus.

Bahmut: vene pool jätkab ümberpiiramise mõlemas harus väiksema intensiivusega rünnakuid, küll on hakanud uuesti kasvama kompimise suunad leidmaks Ukraina kaitses nõrkusi. Tihe lahingutegevus toimub Bahmuti linnas ja ikka keskööni. Eile vist vene pool vaid paar hoonet enda valdusesse sai. Olla kasvanud hoonete omanikuvahetused. Kogu rindele ja sealt kuni 10 km kaugusele jagub vene pomme palju. Eriti tihe on Bahmuti lääneosa pommitamine. Eilne HIMARS-i rünnak linna idaservas oleva wagneri majutusala pihta olla valus olnud. Eilne wagneri juhi sõnavõtt langenud wagnerlaste kalmistul oli päris mõjus negatiivses mõttes, sest kalmistu oli vist tuhandete värskete haudadega ja peaks „julgustavalt” mõjuma uutele liitujatele. Nagu Kupiansk-Kreminna rindel, siis siingi pingeline olukord jätkub ja võimalused rindejoone muutuseks võimalikud mõlemapoolselt.

Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise katsed jätkuvad kummaski ümberpiiramise harus kuid eile rindejoones need muutusi ei toonud. Mõni mööda põldu uitav vene tank käigult ikka vanarauaks muutub ja nende kaudtuleüksustel pikemalt paigal püsida on päris ohtlik. Eile mõnisada meetrit Pervomaiske suunal siiski edeneti piki teed. Kasvab surve Marinka asula ja selle ümbruse suunal ning üritavad niigi maatasa olevat asulat veelgi madalamaks töödelda. Seni pole Ukraina kaitset siit minema saadud. Eile oli väga tihe kogu rinde ulatuses vene kaudtuli ja vist ükski küla pommisajust ilma ei jäänud. Avdiivkas sajab pomme nii päeval kui öösel. Küll tõusis siingi pisu Ukraina kaudtuletöötlus. Tabati sihtmärke kuni 10km kaugusele rindejoonest ja tihenes kaudtuli Donetskile. Hetkel veel vene poole rünnakute arvu langust pole ning jätkatakse Ukraina kaitse kompamist. Seni veel gerassimovi hammaste näitamise ootel…

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Eile kostusid plahvatuse Krimmi poolsaarel Simferoopoli linna lähistel, vene pool küll teatas, et kõik mis lendas alla lasti, aga tundub, et see jälle tõsi pole, sest tulelaam oli päris kõrge ja kiirabi autod sealse lennuvälja poole sõitsid. Juba igapäevaseks on saanud plahvatuste seeriad Melitopolis. Ukraina soomussülemi paiknemine teadmata ja kuna asukohta reetmata neist mingeid videosid ja pilte liigub sotsmeedias, siis vene poole hirm kasvab ja käib kõva üksuste ümberkorraldamine lõunarindel.

kreml levitab uudist, et neil pole pangaduses probleeme ja läheb hästi aga just teatas venemaa suurim erapank Alfa-Bank 2022. aasta oma ajaloo rekordilisest kahjust — 117 miljardit rubla (1,4 miljardit eurot). Lisaks kuratlikult kiirelt kasvab neil laenukahjude maht. Lisaks Alfa-Pangale lõpetas 13 tähtsama panga hulgas 2022. aasta kahjumiga veel VTB. Pank teatas 756,8 miljardi rubla (9 miljardit eurot) suurusest kahjust. Ka VTB jaoks kujunes kaotus ajalooliseks rekordiks.

Pärast sõja algust Ukrainas lahkusid riigist kümned peamiste venemaa teatrite dirigendid ja nende asendamine olla keeruline. Peadirigente ei leia sealhulgas Suurest Teatrist, E. F. Svetlanovi nimelisest Riiklikust Akadeemilisest Sümfooniaorkestrist (SASO), E. V. Kolobovi nimelisest Moskva Uuest Ooperiteatrist, N I nimelisest Moskva Riiklikust Akadeemilisest Laste Muusikaliteatrist. Mõned muusikud seostasid oma lahkumist sõjategevuse puhkemisega Ukrainas. Suure Teatri peadirigent ja muusikaline juht Tugan Sokhiev lahkus venemaalt eelmise aasta märtsi alguses. Kõigepealt pean ütlema kõige olulisema: ma pole kunagi toetanud ühtegi konflikti. Ma ei aktsepteeri neid üheski vormis ega ilmingus. See, et keegi võib kahelda minu rahuihaluses ja arvata, et mina muusikuna saan kunagi propageerida kõike muud peale rahu meie planeedil, on šokeeriv ja solvav,” kirjutas ta. Valentin Uryupin lahkus Uue Opera peadirigendi kohalt. „Nagu te ilmselt juba teate, olin sunnitud ametist lahkuma väga mõjuvatel isiklikel põhjustel,” ütles ta. Urjupin on pärit Harkivi oblastist Lozovaja linnast. Kunstiline juht Vassili Petrenko lahkus E. F. Svetlanovist. „Reaktsioonina kohutavatele sündmustele Ukrainas olen otsustanud peatada töö venemaal, sealhulgas kõik M-i nimelise riikliku akadeemilise sümfooniakompleksi kunstilise juhi edaspidised kohustused E. F. Svetlanovis, kuni rahu taastatakse,” ütles ta. Dirigente napib ka piirkonnateatrites. Puudust on tunda üheksas linnas: Kirovis, Novosibirskis, Doni-äärses Rostovis, Samaras, Tambovis, Toljatis, Tjumenis, Uljanovskis ja Habarovskis.

Ukraina sõja tõttu ei lahkunud venemaalt mitte ainult kultuuritöötajad, vaid ka ITK-spetsialistid ja arstid. Nii lahkus programmeerijate otsinguteenuse Podbor andmetel riigist 16% enam kui 300 suures venemaa ettevõttes töötavatest IT-spetsialistidest. Arvatakse, et 2022. aasta üheksa kuuga võis venemaalt lahkuda umbes 1,1 miljonit inimest.

15 kuu jooksul on ebaselgetel asjaoludel umbes 40 venemaa tippjuhti, ärimeest ja muud olulist võtmeisikut surnud. Mitmetel juhtudel koos pereliikmetega. Paljud juhtumid üritatakse tembeldada enesetappudeks ning õnnetusjuhtumiteks, aga teadaoleva põhjal ei kipu nii arvama. Eile lisandus siia nimekirja Jakutskis asuvast eeluurimisvanglast surnuna leitud Jakutskenergo peadirektori esimene asetäitja ja peainsener Igor Shkurko, teatas Komsomolskaja Pravda allikas. Kohus saatis tippjuhi eeluurimisvanglasse 31. märtsil päev pärast altkäemaksuasjas vahistamist. Mees ise süüdistusega nõus polnud ja oli just esitanud kaebuse oma vahistamise peale…

lukašenka jätkab vingerdamist ning üritab maalida läänest võimalikult suurt tonti, et ei peaks oma vägesid Ukraina sõtta saatma. Ikka vaja harjutada ja läänepiiril neid aktiivsena hoida. Kahepäevane kohtumisteseeria moksvas siiski liitriigi moodustamise protsessi vaimus toimus ning putin andis teada, et läbitud selles olla u 75%. Eks nii valgevene seaduste kooskõlla viimine vene omadega kui nende kõigi struktuuride integreerimine vene omadega.

Aktiivse opositsionääri staatus võib tuua venemaal 25 aastat vangistust. Prokurör taotles opositsiooniliidri Vladimir Kara-Murzale 25-aastast vanglakaristust, ütles poliitiku advokaat Maria Eismont ajakirjanikele. Tema sõnul võidakse Kara-Murzale määrata selline karistus, kuna ta on süüdi tunnistatud kolmes kuriteos: vene armee kohta valeinfo levitamine, ebasoovitava organisatsiooni tegevuses osalemine ja riigireetmine. Eismont ütles ka, et vanglas veedetud aja jooksul kaotas poliitik 17 kilogrammi. Märtsis rääkisid opositsionääri kaitsjad tema tervise järsust halvenemisest. Kara-Murza vahistati mullu aprillis politseile allumatuse eest. Peagi algatati tema vastu kriminaalasi vene armee laimamise pärast. Juulis sai teatavaks, et poliitiku vastu algatati uus kohtuasi koostöös Avatud Venemaa Fondiga – „ebasoovitava” organisatsiooni tegevust käsitleva artikli all. Oktoobris süüdistati teda ka riigireetmises…

Taiwan: tihenevad nii USA kui Taiwani võtmeisikute kohtumised kummaski riigis ja eks näis, kuidas Hiina reageerib. Eks Ukraina sõja aktiivse faasi algus ja jätkumine oli väike stardipauk kiirendamaks/võimendamaks jõupositsioonide, maailmavaadete aga ka rahakogumite (ei teagi kuidas täpselt sõnastada) võitlust.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised