Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas. 

Ukraina 02. aprill 2023:

Svatove-Kreminna joonel jätkab vene pool mitmes suunas rünnakuid, Bahmutis suudeti nii põhja- kui lõunaosas pisu edeneda ja Donetski rindel vist liialt paljudes suundades vene pool surub, ikka Hiina…

Vaid rindejoone läheduses paiknevad Ukraina linnad tabamusi said. Mitme neist kaudtulega töötlemine on kasvanud ja üritatakse linnasid maatasa pommitada. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine, vene poole kurtmist ei tuvastanud.

Kupiansk-Kreminna: Svatovest kuni Kreminnani jätkab vene pool soomusega surumist piki läänesuunalisi teid ning üritab Ukraina omasid Kreminnast lõunas asuvast metsa-alast välja suruda. Eilegi suutis vene pool kaudtulega toetada oma rünnakusuundasid, aga tundub, et ründavad üksused on läbimurde saavutamiseks siiski liialt väiksed. Hetkel vaid kõlakas, et Kreminnast loodes isegi vene pool mõne eesmise possa võis kaotada. Vaid arvamus, et lumesadu võis Ukraina pisu ära kasutada ja varajatult end ohutult tundvate soldatite possadele läheneda sai. Siia on lisandunud vene poolele ka eriüksusi, et kuidagigi metsas (Kreminnast lõunas) edu saavutada.

Siversk: Bilohorivka küla suunal jagus vene poole surumist terveks päevaks. Hetkel pigem tundub, et kuna siin mitu erinevat sorti üksusi (wagner, luganski omad, elukutselised), siis igaüks omaette neid rünnakuid seal läbi viib ja tänu koostöö puudumisele vist jäävad rünnakud liialt kitsasse koridori ja kõrval olevate üksuste toetus puudub. Verhnokamjanske poole vene rünnakud jätkuvad ja kõlakas, et sealt kirdes võis hoopis Ukraina oma possasid edasi nihutada. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt.

Bahmut: ümberpiiramise harude suunalt rünnakuid pisu vähem ja rindejoones muutusi polnud. Küll jätkab Ukraina täpse kaudtulega vene üksuste hõrendamist täie hooga. Sellevõrra aga on kasvanud Bahmutis lahingutegevus. Nii päeval kui öösel surub vene pool põhjast, idast ja lõunast. Eile suudeti põhjalõigul u 500 m edeneda ja nüüd peaks seal rindejoon minema piki raudteed. Kumbki pool töötleb linna seda lõiku kaudtulega aktiivselt. Miskit suurema plahvatusjõuga raketi abil lasi Ukraina ära sealse raudteed ületava maanteeviadukti ja seal vene poole kontrolli all oleva suurema tehasehoone. Loodan, et see pisu mõjus vene poole rünnakukiiruse maha surumiseks. Lõunasuunalt on kõige pingelisem ühe kõrgema kortermaja hõivamisega tekkinud nn sillapea kortermajade rajoonis ja nüüd tänu sellest hoonest tuletoetusele kiputakse siit edenema (üle nädala siin rinne varem seisis). Lisaks paar kvartalit lõunalõigu idapoolsemas osas kaotati. Pingeline olukord jätkub ja hetkel võimalikud soodsad arengud mõlemal poolel. Küll peaks vene poole üksuste kiire kulumine jätkuma.

Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise ponnistused jätkuvad kummaski ümberpiiramise harus ja eile siin vene poole edenemist ei tuvastanud. Võimalik, et Vodyane juures pidi vene pool ise eesmised possad ühes kohas maha jätma ja hall ala laienes. Marinka juurde olla Vuhledari juurest toodud soomust ja üritavad asulat kätte saada. Kas otsib vene pool lihtsalt kuskil surve suurendamisega läbimurde võimalust või lihtsalt on vaja mingigi edulugu saada. Kaudtuld vene poolelt jagus kogu rindejoonele ning ikka Donetski kant enda halva kohtlemise üle kurdab.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja pisu vene poole kurtmist, et Ukraina luurekaid teeb. Olla ka pisu kasvanud Ukraina aktiivsus Dnepri deltas.

Mingi vene kindralite vahetuse laine vist algamas, paar vahetust vist juba käimas ning kõlakate järgi mõni kõrvale lükatud mees vist tagasi siiski tuuakse. Kuna gerassimovil jäi putini ülesanne tähtajaks täitmata („vabastada Luganski ja Donetski oblast”), siis eks näis, mis temast saab. Väga ei imesta, kui surovikin asemele pannakse. Vähemalt vene milblogijate kogukond pisu rohkem sumisema hakkas. Lisaks kasvas seal arutelu talvise vene pealetungi ebaõnnestumise üle ja pakuvad, et suure Ukraina kevadise pealetungi ootuses peaks hakkama rohkem kogu rindejoonel kaitsele mõtlema, mitte jaburalt suuri kaotuse kandes igalt poolt ründama. Vähemalt lõunarindel jätkub vene poole aktiivne kaitserajatiste arvu kasv ja kipub arvama, et nende rohkus peaks vene poolele endalegi piisavalt segadust tekitama ning kui kuskilt Ukraina edenema pääseb, siis nende jaoks ka peaksid need rajatised sobima…

Jätkub kõrgete peade mööda vene sõjatehaseid tormamine ja otsitakse teid, kuidas toodangu mahtu tõsta. Õnneks kiireid lahendusi enam pole. 1. aprillil läks u 140 000 ajateenijat venemaal postile. Arvab, et instruktoreid peaks nappima.

Hiina kutsus tuumarelvi omavaid riike üles neid teistesse riikidesse mitte paigutama. Selle sõnumi edastas Hiina suursaadik Geng Shuang ÜRO Julgeolekunõukogu briifingul. „Kutsume üles tühistama tuumarelvade ühiskasutuse lepinguid ja seisame selle eest, et kõik tuumarelvadega riigid loobuksid tuumarelvade paigutamisest välismaale ja eemaldaksid välismaale paigutatud tuumarelvad,” ütles Geng Shuang. Sõnad, sõnad, sõnad… samaaegselt muudeti venelaste reisimine alates 1. aprillist Hiina viisavabaks…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised