Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.                

Ukraina 01. aprill 2023:

Ukrainas sadas lund ja pisu lahingutegevust see mitmes rindelõigus häiris, rindejoones siiski muutusi toimus ja vene poole rünnakute arv isegi tõusis (u 80), putini uus välispoliitika kontseptsioon, Hiina…

Eile õhtul töötasid õhuhäired lõunapoolsemates Ukraina linnades ja öösel idapoolsemates linnades. Rünnati nii Iraani droonide kui S-300 rakettidega. Tabamusi said Harkiv, Slovjansk, Siversk, Kramatorsk ja Zaporižži. Jätkuvalt arvamusel, et väiksemalt, aga tihedalt Ukraina linnade sellist töötlust jätkatakse. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine ja ikka Harkivi oblastis päevas seda mitu korda tehti. Pisu kasvas vene poole kurtmine, et päris mitmes kohas olla nemadki pihta saanud.

Kupiansk-Kreminna: varahommikune rünnakueelne kaudtuletöötlus kõigis rünnakusuundades ja sellejärgselt Svatove-Kreminna suunalt paljudel läänesuunalistel teedel suurem vene soomusega surumine algas. Kas oli Ukraina kaitsjate hea töö või lõi plaanid pisu sassi maha sadanud lumi, aga vaatamata suuremale rünnakutelainele eile siin rindelõigus muutusi ei tuvastanud. Edasi hakkab soojemaks minema ja järgmisel nädalal peaks enamusel päevadel ka vihma tulema, sestap peaks põldude kandvus oluliselt vähenema. Ei saa vene pool Ukrainat välja Kreminnast lõunas asuvast metsaalast ja tundub, et siin käivad mõned eesmised possad käest kätte. Lisaks on kasvanud kummagi poole reidid nende taha. Hetkel vaid kõlakas, et siit olla osa tanke viidud Avdiivka kanti. Kindlasti hakkab vene pool järgmine nädal veel kõvemini suruma, et jõuda kogu rindel esmalt Zerebetsi jõeni, et võtta jõeületuskohad enda kontrolli alla. Osa profülaktilist vene kaudtuletöötlust nende sihtmärkide pihta käib igapäevaselt.

Siversk: siingi vene pool jätkab nii Bilohorivka, Verhnokamjanske ja Spirne poole surumist. Tundub, et siingi mõni eesmine possa omanikku vahetab ja siis jälle tagasivahetus. Põllud siin isegi kannavad tanki, aga jälg vist umber mõnikümmend senti sügav, sestap massiga ühes jäljes ei saa. Kaudtuld vene poolelt jagus ja töödeldi isegi kaugemale kui 10 km kaugusele rindejoonest.

Bahmut: ümberpiiramise harudes vaatamata mitmetele vene poole üritustele kuskil edu saadud pole. Võimalik, et lõunapoolses harus isegi possasid kaotati. Bahmuti linnas siiski käivad lahingud keskööni ja tasapisi hoone ja eile isegi kaks kvartalit ühes lõigus edeneti. Kaudtuld mõlemapoolselt palju. Pingeline olukord võimalustega mõlemale poolele jätkub. Seni suudab Ukraina hoida saladuses suurema soomussülemi paiknemiskohta ja sellega igas rindelõigus paiknevaid vene soldateid närvi ajavad.

Donetsk: vene poolel ressurssi jagub enamuse rindel kõvaks surumiseks ja tundub, et pisu sirgendati Avdiivka põhjapoolset ümberpiiramise haru. Surutakse ka Opytne-Vodyane juurest põhjapoole ning võimalik, et siingi pisu edeneti, aga täpsem info puudub. Pervomaiske, Krasnohorivka linn, Marinka ja nende vahel asuvad külad pidasid eilsele survele vastu ja võimalik, et vene pool pisu Marinkas edenes, aga loodab siingi homme targem olla. Kaudtuld jagus vene poolel kogu rinde töötluseks. Vuhledari juures toimuvad kummagi poole luurekad ning tihe kaudtuleduell. vene poolel on keeruline kuni 10km kauguseni rindejoonest suuremaid üksusi hoida ning suure tähtsusega sihtmärgid (kaudtuleüksused, luuremasinad ja moonaveokid) kiputakse ära laskma. Donetski kandis jätkub vene poole kurtmine, et sadu kõva…

***

Lõunarinne/Herson: tavapärane kaudtuleduell. Siin vene poolel sama häda, et rindejoone läheduses miskit suuremat ja olulist eriti hoida ei saa, Ukraina omad leiavad üles ja ära lasevad.

Paneb copy USA Sõjainstituudi analüütikute kokkuvõttest, sest neil see lühidalt ja täpselt ära kirjeldatud: putin kiitis 31. märtsil heaks venemaa uue välispoliitika kontseptsiooni, mille eesmärk on tõenäoliselt toetada kremli katseid edendada potentsiaalset läänevastast koalitsiooni. Uus välispoliitika kontseptsioon maalib läänt venemaa-vastase ja rahvusvaheliselt destabiliseeriva jõuna palju suuremal määral kui venemaa eelmine 2016. aasta välispoliitika kontseptsioon ning ütleb selgesõnaliselt, et USA ja selle „satelliidid” on vallandanud hübriidsõja, mille eesmärk on venemaa nõrgestamine. Uues dokumendis rõhutatakse tugevalt ka venemaa eesmärki luua multipolaarne maailmakord ning allutatakse sellele eesmärgile venemaa laiaulatuslikud välispoliitilised eesmärgid, mille hulka kuulub ka USA väidetava domineerimise lõpetamine maailma asjades. Dokumendis kinnitatakse, et suurem osa inimkonnast on huvitatud konstruktiivsetest suhetest venemaaga ning ihaldatud mitmepooluseline maailm annab võimalusi mittelääneriikidele ja piirkondlikele juhtivatele riikidele.

Euroopa liidrid on asunud tihedalt Pekingit väisama arvamusega, et suudavad Xi-d kallutada rohkem Euroopaga koostööd tegema ning miskit jõulisemat panust andma Ukraina sõjas. Kipub arvama, et see tühi töö, sest esmalt on Hiinal siiski vaja pisu tugevamat venemaad lääneriikide survestamiseks ja enamus nende nn tiivaripsustamist toimub vaid sellepärast, et kasvatada enda majandust, müües rohkem ja rohkem kaupu lääneriikidele ning mitte sattuda suuremate piirangute alla.

Varjatud mobilisatsioonilaine venemaal käib ja hakati isegi e-posti teel kutseid sõjakomissariaati tulemiseks saatma. Seetõttu on asunud sealsed meeskodanikud kustutama oma kontosid riigi registrites ja eks näis, kuidas selle piir pannakse.

Kolmas suurem vene vilja vahendaja välismaale kaalub venemaalt lahkumist ja surve olla kasvanud seetõttu, et kohalikud oligarhid tunnevad võimalust saada kogu ettevõtte vara enda kätte ning ka turg enda kontrolli alla. Sarnane muster kordub ka teistel tegevusaladel.

Valge Maja kuulutab esmaspäeval välja kuni 2,6 miljardi dollari suuruse sõjalise abipaketi Ukrainale; see pakett sisaldab ka staffi, mida Ukraina vajab oma eelseisvaks pealetungiks, sealhulgas tanke, sillatehnikat jne.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised