Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 30. märts 2023:

pingeline olukord Kreminna, Bahmuti ja Avdiivka juures jätkub, kasvab vene poole närvilisus seoses võimaliku Ukraina vastupealetungiga ja muudki venemaalt…

Vaid rindejoone lähedased Ukraina linnad said eile tabamusi. Tavapärane Ukraina piiriäärsete külade pommitamine jätkus ning Harkivi oblastis kipub see käima terve päev. Eile kasvas vene poole kurtmine, et mitmes kohas olla tabatud mingit infrat (elekter ja gaas) ja kohati polnud voolu jne. Miks plahvatas Sverdlovski oblastis (Uraalide lähistel) suurem gaasitrass on teadmata. Kuna lennuliiklus Iraani ja venemaa vahel on läinud tihedaks, siis peatselt drooni rünnakuid Ukraina linnade pihta peaks tulema ning prognoosib selle tiheduse kasvu.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus vene pool tõstab kaudtulelöökide arvu joonel Dvorichna-Kupiansk. Eile tegi vene pool soomusega mitmeid rünnakuid Svatove-Kupiansk maantee suunal ja sellega paralleelselt kulgevatel teedel, tundus nagu õpikunäide. Küll ei suutnud tuvastada rindejoone muutusi. Kaudtuld rünnakutoetuseks vene poolel jagus ning halvenenud ilm ei seganud. Paljude väide, et põllud pole eriti läbitavad soomustehnikal ei kipu päris õige olevat, sest nii siin kui teistel rindelõikudel näeb põldudel toimetamas ka tanke, mõnes kohas on jälg pisu sügavam ja võimalik, et 5-10 tank peab sellest jäljest kõrval sõitma. Kreminna ümbruses jätkas vene pool nii läänepoole surumist kui lahinguid Kreminnast lõunas asuvas metsamassiivis. Eile rindejoone muutusi ei tuvastanud. Tundub, et seal metsas mõned possad käest kätte käivad ning mõlemad pooled teevad reide. Olla siia toodud juurde vene SOF üksusi olukorra parandamiseks. Kaudtulemoona puudust ei tundu vene poolel seni olevat ja rünnakute lõppemist veel niipea ei prognoosi.

Siversk: rünnakute tihedus ja intensiivsus kogu rindel ja vähemalt kolmes suunas jätkatakse koos tiheneva kaudtulega. Hetkel vaid kõlakas, et Bilohorivka juures võib olla vene pool mingeid possasid hoopis kaotas.

Bahmut: põhjapoolse ümberpiiramise haru vene poole rünnakute arv on pisu langenud, aga proovivad mitmes suunas Ukraina kaitses nõrkusi leida. Kaudtuletöötlus mõlemapoolselt tihe. Bahmuti linnas tundub, et eile võib olla maja või paar Ukraina kaotas. Pisu paneb imestama, et nii tiheda ja intensiivse rünnakutelainega on vene poole edenemise kiirus Bahmutis nii aeglane. Lõunapoolne ümberpiiramise haru üritab ikka Bahmuti ühendava maanteeni jõuda ja ründavad mitmest suunast. Lisaks üritavad haru pikendada läänepoole. Eile siingi rindejoone muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld mõlemapoolselt palju. Ikka veel gerassimovi üllatuste ootel…

Donetsk: vene poole rünnakud Avdiivka põhjapoolse ümberpiiramise haru edendamiseks jätkusid, üritavad nii läänepoole kui keerata lõunasse otse Avdiivka peale. Proovitakse nii soomuse kui jalaväega, nii donetski üksused kui elukutselised ning sekka mobiliseerituid. Enim kurdavad mobiliseeritud, et neid ilma suurema väljaõppeta, ilma luureandmeteta, ilma kaudtuletoetuseta lihtsalt edasi saadetakse ja tavaliselt see hästi ei lõpe. Vodyane-Opytne suunal põhjapoole surumine jätkus eilegi ning siin jätkub kõige tihedam soomuse kaotamine. Olla siiagi toodud reserve juurde ning pigem näeb intensiivse surumise jätkumist. Kuna väge siin rindelõigus vene poolel jagub, siis õnnestus neil edeneda läänepoole Pervomaiskes ja asula idaserv nüüd nende kontrolli all. Enamuse külade ja linnade poole kuni Marinkani eile rünnakud toimusid, suudeti neid kaudtulega pommitada ja tulemuseks võib olla mõnesaja meetrine edenemine Marinka põhjaserval teisel pool jõekest oli. Vuhledari juures vaikne. Olla aga siia toodud vene sõjaväeluure üksusi lisaks SOF-ile. Eks nad ei saa jonni jätta ja Vuhledar tuleb iga hinna eest kätte saada. Tundub, et nii Avdiivka kui Vuhledari puhul üritatakse tekitada Marinkat ehk ilma neid maatasa saamata pole üldse lootust mingitki edu saavutada (njah, Marinkagi seni võtmata). Eile olla Donetskis HIMARS tabanud üht vene juhtkonna ja soldatite majutusala linnas ning hukkunuid paarikümne ringis pluss u 60 haavatut. Egas sealt täpsema info saamine keeruline, sest vene pool ikka väidab, et pihta said tsiviilelanikud.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja juba mitu päeva ületab Ukraina kaudtulelöökide arv u 3 kordselt vene tuld Hersoni lõigul. Lisaks olla mitmeid plahvatusi kostnud Melitopolist ning võimalik, et tabati sealset raudteetaristut ning kohati olla vooluga muresid. Krimmi poolsaarel vene pool küll väitis, et ühe drooni alla lasi aga ometigi Krimmi keskel asuval lennuväljal (Hvardiyske) teatati mitmetest plahvatustest. Üllatusega eile kinnitas paari luureka korraldamist lõunarindel ka Ukraina pool.

Mingid vene kindralite vahetused jätkuvad ning egas täpseid põhjuseid teagi, küll olla paarile korruptsioonisüüdistus esitatud. kreml asus blokeerima sotsiaalvõrgustikes mobiliseeritute kaebusi, juba varasemalt pandi piiri omaste kurtmistele. Lisaks olla Hiina saatnud appi oma ITK spetsialiste hakkamaks blokkima koostöös venelastega Youtube kanalit venemaal. Seal liigub palju Ukraina sõja videosid, mis ei toeta kohe sugugi kremli esitatud pilti sõjast. Hetkel pisu ootel võimalikest suhete käärimisest vene kaitseministeeriumis.

Kuna järjest enam tuleb videosid suurematest soomustehnika (lääne) kogumitest kuskil Ukrainas, siis isegi vene peameedia kanalitel on tunda ärevuse kasvu ka kõige suuremate rusikatega vehkijate suust. Kaevikute rajamine käib paljudes rindelõikudes täie hooga ja isegi Krimmis veel leiavad kohti, kuhu saab neid juurde teha.

Kaks suurimat rahvusvahelist kauplejat, kes on alates 2022. aasta suvest eksportinud kokku 3,5 miljonit tonni venemaa teravilja, otsustasid korraga loobuda venemaa toodetest alates 1. juulist sel aastal. Pisu hakkas levima vene poole hirm, et sellega võivad kaasa minna ka teised vene vilja ostjad ja vahendajad. Lisaks teatas sealne põllumajandusamet, et olla oodata sel aastal u 20 protsenti väiksemat viljasaaki. Põhjuseid pole juurde pandud, aga kipub arvama, et tööjõudu lihtsalt pole. Sõjatööstusele vist anti venemaal luba hakata tööle võtma vange, et katta tööjõu puudust. Selle kasutegur peaks jääma madalaks, sest enamuses suudavad vangid teha vaid lihtsamaid töid ning selles riigis oskavad vangid ideaalselt „slangi panna”.

Iraani välisminister kohtus eile moskvas vene välisministriga suhete tihendamiseks. Ikka „püüdlused maailma erinevates piirkondades rahu saavutamiseks”. kreml kinnitas, et Ukraina probleem lahendatakse sõjaliselt ning eks peaeesmärk ikka Ukraina enda kontrolli alla saamine ükskõik mis hinna eest. Sestap rahukõnelused Ukraina teemal pole päevakorras.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised