Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 24. märts 2023:

vene poole intensiivsed rünnakud (u 79) jätkuvad, medvedjev kordas stalini kõnet, Türgi jätkab slikerdamist jne.

Täna öösel kostusid õhuhäired suuremates Ukraina linnades kuni Kiievini välja. Tabamustest hommikuks veel infot polnud. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine ja vene poole kurtmine pisu tõusuteel.

Kupiansk-Kreminna: Dvorichna suunalt Kupianski poole aktiivne kompamine käib ja võimalik, et siit võib vene pool hakata aktiivsemalt suruma jõudmaks Kupianski linnani. Siia saab venemaalt lihtsalt reserve juurde tuua ning raudteelt (ohutumast kohast) rindeni vaid mõnikümmend kilomeetrit soodustab lintidel oleva tehnika jõudmist rindele. Päeval ilm 17 kraadi soojust ning sademeteta. Küll lubab järgmisest nädalast pisu öökülma koos vihmadega. Kaudtulemoona puudust vene poolel seni pole ja Dvorichast kuni Kupianskini tihedalt kõiki külasid töödeldi. Oluliselt kasvas ka seal lähedal Ukraina vene piiriäärsete külade pommitamine ja kipub arvama, et see võib olla suurema surve alguse üks indikaatoritest. Svatove suunalt piki maanteed Kupianski poole eile suuremaid rünnakuid ei toimunud. Põhiliselt jätkab vene pool maantee läheduses olevate külade pommitamist. Plošanka juures jätkab vene pool soomusega surumist lääne poole ja võimalik, et pisu enda possasid parandati. Kreminna ümber kõigis suundades lahingud jätkusid ning tundub, et Kreminnast lõunas asuvas metsaalas on jõuga vene pool pisu veel edenenud. Soomustehnikat vene poolel siin veel jagub ja pigem rünnakute intensiivsus tõuseb. Ukraina suurematest vasturünnakutest info puudus.

Siversk: vene poole rünnakute intensiivsus tõusuteel ja jätkatakse kõigis kolmes paralleelses suunas rünnakuid. Eile suudeti Bilohorivka külast idas hõivata sealsed metsatukad ja nüüd sealt külani veel u 1 km lagedat ala. Olla siin segu nii tsetseenidest, wagnerist kui tavavägedest. Kaudtule kasv vene poolelt jätkus. Kipub arvama, et siingi pigem rünnakute intensiivsus tõuseb.

Bahmut: terve rinde ulatuses jätkusid vene poole rünnakud kuid rindejoones suuremaid muutusi tuvastada ei suutnud. Hetkel kõlakas, et Ukraina olla vähendanud vasturünnakute arvu. Lahingud Bahmuti linnas jätkuvad ning võimalik, et maja või paar linna lõunaosas vene pool hõivas. Kuna rindejoon on paljudes kohtades maanteedest kaugel, siis vene poolel keeruline teostada järelvedusid oma üksuste varustamiseks ja surnukehadki kipuvad eesmistel possadel vedelema. Ega neid ka hõivatud aladel asuvatest metsadest eriti kokku ei korjata. Hoolimatust langenud kaaslaste suhtes kipub jaguma vene poolel palju ning võib arvata, et paljudel üksustel mott suht maas. Küll kipub lokkavat viinaäri ja vist enamusel soldatitel taskus mingi kõlava sõjateemalise nimega kangem jook. Eile üllatas wagneri juht prigozin suht leebe ja pigem kiitva sõnavõtuga vene kaitseministeeriumi suunal. Ju üritab pisugi suhteid klattida tagamaks enda üksuste paremat varustatust. Küll tundub, et mitte laskmaks wagneril ülepea kasvada (turul domineerivaks muutuda) on hakatud looma järjest uusi erinevaid eraarmee üksusi, mis ei kuulu wagnerile. putin allkirjastas just ukaasi, et nüüd saab anda medaleid ka eraarmee soldatitele ja välismaistele kodanikele lahinguliste teenete eest. Kaudtuld jagub vene poolel piisavalt kogu rinde töötlemiseks. vene pool on asunud venemaale küüditama Bahmutis hõivatud aladelt Ukraina inimesi ja enamus ikka Siberi poole saadetakse. Enne käiakse läbi „filtreerimislaagrist”. vene pool on hädas kiirelt kasvava haavatute hulgaga ning järjest voodikohti meditsiiniasutustes juurde luuakse.

Donetsk: siingi vene poole intensiivsed rünnakud jätkusid. Avdiivka põhjapoolset ümberpiiramise haru peab kinni nii raudteetamm kui üks suurem karjäär. Üritab vene pool nii lääne kui lõuna poole end keerata ning ressurssi rünnakute jätkamiseks jagub. Siin kandis olla kõige rohkem mobbituid, keda üritatakse integreerida teiste üksustega, mis kindlasti rünnakute kvaliteeti ei tõsta ja kipub ikka nii olema, et kvantiteedi abil läbi murda üritatakse. Hetkel vaid kõlakas, et peatselt võib minna siin pisu kitsamaks soomustehnikaga. Lihtsalt kaotused on nii suured ja asemele ei kipu samas mahus tulema. Opytne-Vodyane juures need soomuse kaotuse numbrid jätkuvad seni edu toomata. Nagu Bahmuti all, siis siingi pole selge, kas lõplikult Ukraina kaitse peab või hoopis murdub vene pool. Kipub arvama, et see„“krõks” võib hetkega siiski pigem vene poolel juhtuda, et lumepall hakkab veerema ja rünnakud lihtsalt lõppevad. Marinkas seisab rindejoon peatänaval ning teistelgi rünnakusuundadel pole edasi saadud. Vuhledari juures suuremaid rünnakuid polnud. vene poolel kaudtulemoona puudust pole. Donetski töötlemine jätkub ning ikka leitakse kõrge tasuvusega sihtmärke rindejoonest kaugemal ja kirja läheb nii vene luuretehnikat kui kaudtuleüksusi.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Eile pisu langes Ukraina kaudtulelöökide arv. Ikka veel vene pool kurdab, et lõunarindel mitmes kohas Ukraina otsib vene kaitses nõrkusi. Ukraina seda seni pole kinnitanud. Madinad Dnepri deltas olevas saarestikus käivad ja tundub, et mõlemalt poolelt pigem aktiivsus kasvab. Eile jälle üks tegelane autopommi otsa sattus Melitopolis.

putin pani eelmise aasta lõpus medvedjevi juhtima sõjatööstuse töörühma (kaitseminister šoigu, peastaabi ülem gerassimov, julgeolekunõukogu sekretär patrušev, välisluureteenistuse, kgb, rahvuskaardi juhid jt.) tagamaks paremaid tulemusi. Tundub, et see pole õnnestunud ja eile medvedjev luges ette kaitseettevõtete juhtidele stalini telegrammi 17. septembrist 1941. aastal. „Palun teil täita ausalt ja õigeaegselt tankide kerede tarnimise tellimusi … Kui osutute oma kohustuste rikkujaks kodumaa ees, hakkan teid purustama kui kurjategijaid, kes eiravad oma au ja meie kodumaa huve. Me ei saa sallida, et meie väed kannatavad rindel tankide puudumise tõttu, samal ajal kui teie kaugemas tagalas jahutate end ega tee midagi.” Väidetavalt suutvad vene sõjatööstus toota kuus paarkümmend tanki aga kaotatakse u 150.

Türgi jätkab slikerdamist, eile teatas Erdogan uuesti, et ta ei vali pooli ja on rahu poolt ning üritab jätkata vene poolega igatsugu majandustehinguid. Uue võimalusena pakkus ta välja, et venemaa võiks hakata oma vilja saatma Türki, kus veskid selle ära jahvatavad ja edasi Aasia ja Aafrika poole saadavad. Ka kritiseeris ta, et Ukraina vili ei jõudvadki Aafrikasse vaid lääs selle kõik endale ostvat.

Uudisekild USA-st, et Biden plaanivat üht suuremat rahvusvahelist 120 riigi kohtumist, aga kahte autokraati, Erdogani ja Orbanit ei kutsutavat, eks näis. Küll kasvab poleemika teemal, et 1. aprillist peaks saama ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujariigiks vastavalt roteerumiskavale venemaa…

USA hoiatas üht suuremat Austria panka oma aktiivse tegevuse eest venemaal, sest see kipub sanktsioone eirama. Lisaks võeti luubi alla kaks šveitsi panka, kes seni on teeninud vene oligarhide vara teenindamisega aastas sadu miljoneid.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised