Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 23. märts 2023:

vene poole rünnakute arv pigem tõuseb (vähemalt 114), Bahmutis rinne seisab ja olukord Avdiivka ümber järjest pingestub, vene pool hädas soldatitele palkade maksmisega, arste venemaal ei jagu ja šoigu soigumisest…

Eile öösel oli üks suurem drooni ja raketirünnak ning enamasti tabati eluhooneid. Iraani droonidest enamus lasti alla (21-st 16). Jätkub S-300 rakettide kasutamine põhiliselt rindejoonele lähemate linnade pihta. Kuna S-300 varud venemaal suured ja neid lihtsam toota, siis õhurünnakute lõppu kogu sõja jooksul tulemas ei näe. Küll järjest väheneb vene poole võimekus tabada läänepoolseid linnu. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine tavalises mahus jätkus ning vene poole kurtmist tuli nii Brjanski kui Belgorodi oblastist.

Kupiansk-Kreminna: põhjarindel tihe vene kaudtuli Dvorichnast kuni Kupianskini piki Oskoli jõge. Siiani pole tuvastanud, et vene pool oleks suutnud Ukraina sillapea Dvorichna juures likvideerida. Miskit toimetamise aktiivsust vene pool Svatove suunalt piki maanteed Kupianski poole peaks tulema hakkama. Jälle suutis Ukraina siin kandis ära lasta TOS-1. Plošanka ja Kreminna ümber lahingud jätkusid ning metsaalal Kreminnast lõunas vene pool järjest rünnakute intensiivsust tõstab. Seni rinne peab. Kaudtuld vene poolel lõiguti, enamus koondus Kreminnast läänepoole ja Ukraina Kreminnat ja Rubiznet töötleb.

Siversk: kolmes suunas rünnakud jätkusid ja võimalik, et rinde keskosas mööda maanteed Siverski poole suudeti u 200m edeneda. Kaudtuletöötlus vene poolelt tõusutrendis.

Bahmut: kuigi tihedalt ja intensiivselt vene pool kõigis suundades üritab Ukraina kaitses auke leida, siis juba teist päeva ei suuda rindejoones muutusi tuvastada. Ukraina jätkab oma vasturünnakutega mõlema ümberpiiramise haru suunas ning tundub, et see hoiab praegu rinnet paigal. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju, aga vene oma peaks olema u 5-7 korda rohkem. Veel peaks vene poole rünnakuvõimekust jaguma, aga loodetavasti mitte kauemaks kui kuu… aga eks murdehetk võib ka varem tulla… ja Zelenski käis Bahmutis.

Donetsk: siin rindel vene poole rünnakute arv on tõusuteel ja jätkatakse põhiliselt Avdiivka ümberpiiramist. Ümberpiiramise põhjapoolset haru suudeti põhjaserval u 2 km edasi nihutada Novobahmutivka küla juures piki maanteed ja üle põldude. See rünnakusuund on paralleelne Krasnohorivka küla omaga, aga asub mõned kilomeetrid põhja pool ja seni pole see suund jõudnud sama kaugele kui Krasnohorivka oma. Küll laieneb sellega põhja haru ning olukord tasapisi muutub pingelisemaks. Tundub, et miskit reserve siia vene pool rünnakute jätkamiseks toob. Lõuna poolt Vodyane-Opytne juures „väike Vuhledar” jätkub ning põhiliselt kaotatakse siin soomustehnikat. Põllud kannavad tanke, sestap üritatakse end rohkem laiali tõmmata. No ei näe vene poole rünnakute intensiivsuse langust veel ning seni ootel, mida gerassimov tegelikult plaanib. Tihedad rünnakud isegi piki rindejoont kasvasid ka uutes suundades, aga hetkel veel läbimurde kohta ei leitud. Marinka juures suutsid Ukrainlased ära lasta (vist juba teine) vene 240 mm 2S4 iseliikuva miinipilduja. Soovitan googeldada. Eks Marinka peab maa pealt ära kaotama, sest maapealsed rünnakud seni edu pole toonud. Vaid Vuhledari juures oli vaikne (pomme ikka lendab). Hetkel vaid kõlakas, et siia vene pool soomusüksusi juurde toob. Kaudtule puudust vene poolel pole ja jagus seda kogu rindele. Eile oli ka pisu tihedam Ukraina töötlus Donetski suunal.

***

Lõunarinne/Herson: tavapärane kaudtuleduell piki rindejoont. Küll väidab vene pool, et mitmes lõigus jätkuvad Ukraina kõvemad rinde kompimised, aga Ukraina pole seda seni kinnitanud. Eile varahommikul ründas Ukraina paari meredrooniga ja õhust Sevastoopoli sadamat. Vähemalt vene pool väidab, et kõik tõrjuti. Samaaegselt suudeti häkkida kohalikesse raadiojaamadesse ja anda nn evakueerimise signaal jne ehk siis segadust poolsaarel jagus.

vene pool hädas soldatitele palkade maksmisega ja hilinetakse isegi mitu kuud ning makstakse oluliselt vähem kui lubatud. Osa muret on seotud suure segadusega, sest üksuste struktuurid sassis ning arvata on, et täpset jooksvat ülevaadet pole idanaabril ollagi. Lisaks jätkub soldatite võimetus tõestada, et nad paiknevad Ukrainas ja peaks saama lisatasusid, sest keegi ei anna neile vastavat paberit, mis seda tõestaks. Mured olla massilised ja enamuses vene kubermangudest selliseid sõnumeid tuleb. Ainukesed üksused, kes eriti ei kurda on vene elukutselised ja wagner.

šoigu vibutas pisu näppu Jaapani suunal, sest just käis Kiievis visiidil nende peaminister, kes kinnitas toetus Ukrainale. Mingit relvastust üritab vene pool vaidlusaluste (II maailmasõja järgselt vene poolt okupeeritud) Kuriili saartele täienduseks viia, katmaks suurt isikkoosseisu nappust, mille kahanemine toimus põhiliselt Vuhledari juures.

vene raudteel liigub ports T-54 ja T-55 tanke lääne poole. Tankide vanus 50-ndatest ja värv tundus olevat värske. Eks parema tehnika puudus annab tunda. Küll on tegu kergete ja odavate tankidega, millele varuosi jagub ja neid lihtne toota. Soomusekaitse väike, pardarelv kehvake ja igatsugu tehnilisi vidinaid abiks vähe. Mõni lääne moodne tankitõrjerelva lask olla ka kallima hinnaga. Arvata, et need elukad miskit efekti ei anna kipub vale olema, sest maastikul läbitavus hea ja kiirelt ning lihtsalt remonditav. Küll peaks olema keeruline neile kohe pädevate meeskondade leidmine, aga kahe kangiga saab enamus väikse väljaõppega hakkama, kuid vilumuse saavutamine võtab aega, rääkimata koostöö oskusest üksuste vahel.

Vladimiri oblasti kuberner kutsus üles valmistama ette kohalikke haiglaid ja sanatooriume Ukraina sõjas kannatada saanud soldatite raviks ja taastumiseks. Pärast mobilisatsiooni algust hakkasid kõrgelt kvalifitseeritud arstid venemaalt lahkuma. Arstide, meditsiinitöötajate, apteekrite töölevõtmise kuulutuste arv tõusis venemaal 2,5 korda ning Ukraina sõja taustal kasvanud vajadus meditsiinitöötajate järgi on tõusutrendis ning murepilvi näeb kasvamas kogu nende ravivõimekuses.

šoigu soigumine ei lõpe, ta plaanib oluliselt tõsta vene armee õhutõrjeüksuste arvu ja parandada/arendada õhutõrjerelvasid. Njah, mehi nagunii ei jagu ning suutlikkust arendada välja uusimaid tehnoloogiaid on neil juba viimased 15 aastat olnud enamasti vaid ebaõnnestumiste jada, sestap kipub see jääma pigem unistuste valdkonda kuuluvaks. šoigu lahkus ja keeldus vastamast küsimusele, kui kiiresti on oodata rahu Ukrainas. vene kaitseministeeriumi juhitava meediaväljaande TV Zvezda ajakirjanik küsis esmalt šoigult, kuidas sõda lõpeb, millele šoigu vastas: „Iga sõda lõpeb rahuga.” Seejärel küsis ajakirjanik šoigult, kui kiiresti on oodata rahu Ukrainas. šoigu ei vastanud küsimusele ja kõndis minema. TV Zvezda edastas algselt kaadreid šoigu minema kõndimisest, kuid lõikas selle hiljem välja.

Copy uudisest seoses Ukraina sõjajärgse taastamisega: Maailmapank tõstis oma hinnangu Ukraina taastamise maksumusele 411 miljardile dollarile, vahendab Bloomberg. Sõja kahju ületas seega kogu venemaa oligarhide varanduse, mis agentuuri andmetel on 339 miljardit dollarit. Sõda surus 7,1 miljonit ukrainlast allapoole vaesuspiiri – see on 17 protsenti riigi elanikkonnast enne invasiooni. Lisaks tegi venemaa agressioon olematuks Ukraina majanduse 15-aastase arengu, teatab rahvusvaheline organisatsioon. Hinnangu koostas Maailmapank koos Euroopa Komisjoni, ÜRO ja Ukraina valitsusega. Varasema vaatluse kohaselt ulatus sõja esimese kolme kuu analüüsi põhjal kahju 349 miljardi dollarini (sellest teatas Maailmapank eelmise aasta septembris). Kahju suuruse kasvu aeglustumine on tingitud sellest, et sõda käib niigi tugevalt kannatada saanud aladel, samuti on hakatud arvestama rahvusvahelise abi mõjuga. Sellest hoolimata on sõjakahjud endiselt 2,6 korda suuremad kui Ukraina 2022. aastaks prognoositud SKT. „See on kainestav number, mis näitab hävingu ulatust ja jätkuvat vajadust rahvusvahelise toetuse järele,” ütles Maailmapanga Euroopa ja Kesk-Aasia asepresident Anna Bjerde. Maailmapank on alates invasiooni algusest eraldanud Ukraina toetuseks 20,6 miljardit dollarit. vene oligarhid kaotasid sõja-aastal oma koguvarast 67 miljardit dollarit ehk umbes 20 protsenti. See on enam kui neli korda suurem kui teiste riikide miljardäride kaotus, kelle varanduse Bloomberg välja arvutas. Päev varem pakkus USA endine suursaadik venemaal Michael McFaul välja skeemi vene miljardäride sanktsioonidest vabanemiseks. Üks tema pakutud tingimusi oli annetada pool oma varandusest Ukraina taastamise fondi.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised