Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: Ukraina Kaitseväe Kindralstaabi facebooki konto

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. märts 2023:

vene poole rünnakud kahanemise märke ei näita ja pisu edenesid mitmetes rindelõikudes (vene pool siiski teatas suurematest läbimurretest), Krimmis pisu suuremad plahvatused, silmakirjalik Xi moskvas ja miljon tuleb…

Öösel idapoolsemates Ukraina linnades õhuhäired töötasid ja hetkel teada vaid tabamustest Kramatorski linnas. Tuli u nädala tagune info, et Prantsuse lühimaa õhutõrjesüsteem (Crotale NG) olla Kiievi lähistel suutnud kahest tiibraketist ühe alla lasta. Andmete järgi peaks olema tabavuse efektiivsus ühe raketiga u 80 protsenti. Ukraina piiriäärsete külade tihe pommisadu jätkus ja kasvas oluliselt vene poole kurtmine, et neilgi sajune. Moskva lähistel jäi üks tundmatu droon kõrgepingeliini pidama.

Kupiansk-Kreminna: vene poole blogijad ei suuda kuidagi kokku leppida, kas mõnes rindelõigus ikka toimus miskit või mitte ja jagavad väga vastuolulist infot. Tundub, et rinde põhjalõigus pigem vene poole rünnakuid eile ei toimunud. Küll pommitati tugevalt Kupianski linna. Üle pika aja hakkas vene pool piki Svatove-Kupiansk maanteed pidi rünnakuid teostama Novoselivsske küla lähistel. Rindejoones veel see muutusi ei toonud, aga eelnimetatud küla on päris palju kordi käest kätte käinud ja kipub olema seetõttu pidevalt hallis alas. Küll suudab droonide ja SOF üksuste luureandmete abil Ukraina oma kaudtulega ära lasta rindejoonest ka kaugemal vene suuremaid üksuste paiknemisalasid, laskemoonaladusid ning ringi luusivaid kaudtuleüksusi. Plošanka juures igapäevased vene katsed läbimurda jätkuvad ja tundub, et tasapisi soomuse arv rünnakutel võib kasvama hakata. Kreminna ümber võib olla pisu vene pool parandas oma possade seisu loodeservas. Segane seis Kreminnast lõunas asuval metsaalal jätkub ja ei suuda vene pool siit Ukrainat välja suruda. Eks nad ole hädas, sest rünnaku teraviku läänesuunaline edenemine oleks liialt nõrgalt lõuna poolt kaitstud sellelt metsaalalt tulevate rünnakute eest ja tundub, et seni kuni sealt metsast Ukrainat välja ei suruta, seisabki suurem osa vene rünnakut pigem ootel. Kaudtulemoona puuduse üle vene poole kurtmist siit lõigust ei kuule ega näe. Ukraina põhiliselt Kreminna ja Rubizne kanti töötleb.

Siversk: kõigist kolmest suunast rünnakud jätkusid koos tiheneva kaudtulega rindejoones muutusi toomata.

Bahmut: vene poole katsed leida Ukraina kaitses auke jätkuvad kogu rindejoonel. Põhja poole edenemine seisab juba paar nädalat. vene pool küll väidab, et suutis eilegi ümberpiiramise põhjapoolset haru lääne poole lükata, aga Ukraina kinnitust sellele ei leia ja puudub ka visuaalne kinnitus. Küll edenes wagner Bahmutis nii põhja- kui lõunaosas õige pisu. Lõunas pigem rindejoon hakkab sirgemaks muutuma ja ümberpiiramise haarade vahe pole juba nädal vähenenud. Lahingud lõunapoolsema ümberpiiramise haru edendamiseks jätkuvad ja siingi pisu hädas tegeliku olukorra tuvastamisega, vene pool väidab, et neil läheb edukalt, aga tuvastada suudab seda vaid vene kaartidelt ning Ukraina omadelt mitte, kolmandatki osapooled erinevatel seisukohtadel. Kindel tundub see, et Bahmuti ühendava maanteeni pole vene pool siiski püsivalt end paika saanud ning Ukraina vasturünnakud mitmetes rindelõikudes pigem olla kasvutrendis. wagneri juht prigozin saatis mureliku kirja šoigule, et kui neile piisavalt moona ei anta ja tiibasid ei toetata, siis peagi algav Ukraina vasturünnak võib Bahmuti vabastada (ka vist näinud neid videosid Ukraina lääne-soomukite kogunemistest). Lisaks ei andvat vene kaitseministeerium oma õhutransporti toomaks osa wagneri vägesid ära appi Ukrainasse. Rünnakute intensiivsuse langust vene poolelt veel Bahmuti rindelõigus ei näe ja vaatamata mitmetele vene poole kurtmistele, et neil kohatine kaudtule puudus see pigem siiski kehva omavahelise suhtlemise teema, sest otse rindel olev üksus ei kipu saama kaudtuld tellida jne.

Donetsk: siingi vene pool rõkkab, et kumbki Avdiivka ümberpiiramise haru kõvasti edenes, aga isegi kõik vene blogijad seda ei kinnita ja Ukraina omad ka mitte. Intensiivsed rünnakud siiski kummalgi suunal jätkuvad ning pigem peaks veelgi vene poole rünnakute intensiivsus tõusma. Opytne-Vodyane kandis jätkab vene pool tehnika kaotamist nii rindejoonel kui sellest kuni 10 km kaugusel. Leitakse üles ka vene luuretehnikat. Marinka juures tavaline päev ja Vuhledari juures suht vaikne aga kipub arvama, et suuremad üritused veel tulevad. Kaudtuld vene poolelt jagus tervele rindele palju ja eile kasvas Donetski omade kurtmine liialt „sajuse” päeva pärast.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja vene poole jätkuvad väited, et Ukraina luurerünnakud lõunarindel aktiivselt töös ilma rindejoones muutusi toomata. Küll oli ärev öö Krimmi poolsaarel „tundmatute droonide” rünnaku tõttu. Armyanskis toimus vähemalt üks tugevam plahvatus. Krimmi põhjaosas Džankoi linnas toimus plahvatus, mis Ukraina luure hinnangul hävitas Vene tiibraketid Kalibr nende raudteetranspordi ajal. Vene pool teatas vaid, et pisu said eluhooned vaid pihta alla lastud drooni kildudega, aga vähemalt üks plahvatuse video oli küll päris võimas. venemaa blogijad väitsid, et tundmatud isikud asetasid Simferoopolis gaasijuhtme kõrvale pommi, mis põhjustas 19. märtsil plahvatuse ja tulekahju ilma suuremat kahju põhjustamata. Hersoni suunal kaudtuleduell suht võrdne.

Silmakirjalik Xi tuli paariks päevaks moskvasse ja esimene kohtumine putiniga kestis u neli ja pool tundi. Kokkuvõtteks kiitis Xi putinit tema eduka toimetamise eest venemaa juhtimisel ja rahuläbirääkimiste ettepanek ikka kinnitab vene seni okupeeritud alade jäämist vene kontrolli alla samaaegselt riikide suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust silmas pidades. No kuidagi need kaks kokku ei klapi. Küll ei tormanud Xi vähemalt ametlikult ühist läänevastast koalitsiooni looma. kreml on asunud nii Aafrikas, Aasias kui Lõuna-Ameerikas lobistama sellise ühisrinde tekitamist, mis siiski päriselt Hiina maailmavallutuse plaane ei toeta, sest veel on vaja pigem kasvatada oma majandust, et suuta viia kaitsekulutuste USA omast kõrgemaks. Ahjaa, Xi „rahuettepanekus” välistatakse ka Ukraina NATO-sse kuulumine…

EL suutiski eile jõuda kokkuleppele miljon kaudtulemürsku veel sel aastal Ukrainale anda. Õnneks jätkub Ukraina eelarve finantsiline toetamine ja pisu kasvab kontroll antud abivahendite kasutamise üle, sest teada-tuntud korruptsioon pole oma haarmeid veel Kiievi ümbert lahti lasknud. Ka pole sõda takistanud pettureid sealkandis meite kandi inimestelt rahade väljapetmist. Just Läti ja Ukriana koostöös üks suurem seltskond seal kinni nabiti, kes põhiliselt Läti suunale olid keskendunud.

venemaal siiski piisavalt hästi ei lähe ja ühel konverentsil pisu putin kurtis, et kõrgtehnoloogilise staffiga olla siiski keeruline. Kipub arvama, et veel sel aastal peaks hakkama suuremad avalikku sektorit toetavad ITK süsteemid andma piisavalt palju suuri tõrkeid (eks neid häkkerite poolt rünnatakse ka kogu aeg), et miskit riigi haldamises võib minna peatselt üle käsitööle. Päris sõja alguses soetati igaks juhuks palju tavalisi trükimasinad. Just keelati riigiametnikel ära Iphone’id, mitmed Hiina mobiilirakendused on keelatud ja ametnike „vaikuse” tagamine on töös täistuuridel. vene nafta jooksev hind u 45 dollarit barrel on meeldivalt väike ja eks mõne USA ja Šveitsi panga raskused mõjuta maailma majanduse ootusi rohkem kui Ukraina sõda. Jah, eilne tankimise hind meitel kippus juba vanu aegu meelde tuletama…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised