Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: Ukraina Kaitseväe Kindralstaabi facebooki konto

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 20. märts 2023:

vene poole rünnakud veel sellist intensiivsuse kahanemist ei näita, mis lubab väita, et neil rünnakujaks läbi. Rindejoones väiksemad muutused.

Täna öösel idapoolsemates Ukraina linnades õhuhäire töötas, hommikuks tabamustest infot polnud. Selgus, et 14. märtsil Kramatorski ja Konstantinovka pihta lasti kassettlahingumoonaga ja eks seda mingi aja tagant vene pool ikka teeb. Piiriäärsed Ukraina külad elasid oma tavapärase pommisaju käes ning kasvas vene poole kurtmine. Mingi tundmatu droon olla alla kukkunud Tuula oblastis (poole maa peal moskvasse). Suures hirmus jätkab vene pool Ukrainaga piirnevates oblastites kaitserajatiste tegemist. Kas põhjuseks reaalne hirm või vajadus psühholoogiliselt oma inimesi töödelda, ei teagi.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus pigem possakontaktid ja tihe vene kaudtuli Dvorichna ümbrusele. Siin rindelõigus millegi pärast on kogu aeg Ukraina kaudtuld vähe. Võimalik, et ei peeta nii oluliseks suunaks ning loodetakse Oskoli jõele. Juba mitmeid nädalaid pole rinde keskmises osas Svatove-Kupiansk ümbruses lahinguid ning pommitamine vene poolel on oluliselt kahanenud. Suunda siiski maha ei kanna, sest jätkuvalt arvamusel, et gerassimov siiski peaks üritama varsti hambaid näidata ja seda nii siit kui Kreminna suunalt. Plošanka juures vene pool jätkab rünnakutega, kuid suuremaid muutusi need toonud pole. Kreminna ümber rindejoone edasi-tagasi kõikumine ei paista lõppevat. Pisu erandlik oli eilne oluline vene poole kaudtulelöökide langus ja Ukraina oma tõus. Järeldusi veel tegema ei kipu ühe anomaalia peale (kuskil kuklas ikka miskit kripeldab). Paistab, et Ukraina on saanud uue portsu HIMARS-i moona ja nende töö kajastamist jälle rohkem leiab. vene poolel peaks veel ressurssi jaguma nii aktiivseks kaitseks kui rünnakuteks. Vaikselt lisandub neid pisu rohkem väljaõppe saanud mobiliseerituid, eks kergemalt haavatud jõuavad ka kiirelt rindele tagasi (see on ka põhjus, miks võimalusel ei piirdu Ukraina vaid kergemate haavade põhjustamisega vene soldatile) ning vaikne reha venemaa sõjaväeosades jätkub. Ilm kevadiselt soe ja lubab isegi sel nädalal 15 kraadi sooja ja kuni nädala lõpuni pilved kõrgel ja saab päikestki, nädalalõpp siiski kolm vihmapäeva toob ja õige pisu maastiku läbitavust võib korraks halvendada.

Siversk: kõigis kolmes suunas vene rünnakud jätkusid ning kasvab kaudtuletöötlus. Rindejoones muutusi polnud.

Bahmut: ei rauge veel vene poole rünnakud. Põhja poole edeneda pole suudetud, kuigi proovivad. Eile siiski veel põhjapoolset ümberpiiramise haru u 1 km lääne poole lükati ja pisu üllatusega seal olevad väiksed jõekesed pole hoogu maha võtnud. Kuna teid seal pole, siis jalaväega suruvad, aga mitmeid kilomeetrid jala hakata neile järelvedusid tegema ning siin rünnakuid jätkata pole lihtne, sestap loodab, et see rünnakusuund peatselt ise seisma jääb. Seni pole seda põhjapoolse ümberpiiramise haru suudetud piisavalt lõuna poole pöörata, tõstmaks Bahmuti ümberpiiramise ohtu. Bahmuti linnas põhja suund püsib tööstusalas kinni ning Bahmutka jõest pole vene pool üle saanud. Lõunaküljel siiski veel üks kvartalivahe langes. Tundub, et kortermajade kvartal linna edelaserval on hetkel vene poolele parajaks pähkliks. Ümberpiiramise lõunapoolse haruga on pisu segane, mingid Ukraina ja vene poole väited, et oluliselt olla kasvanud Ukraina vasturünnakud ning vene pool olla hakanud possasid siin kaotama, aga täpsemat infot veel pole. On paar videot, kus päris suur hulk (üle mitmekümne ühiku) kergemat lääne soomust seisab nii ühel suuremal maanteel kui maastikul ja vene pool ise vähemalt väidab, et need asuvad lõunapoolse ümberpiiramise haru suunal ja kardavad sealset suuremat pealetungi. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju ning granaatide pillamise videod ei näita kahanemise trendi.

Donetsk: vene pool jätkab pingutusi piiramaks Avdiivkat ümber. Põhjapoolse ümberpiiramiseharu suunal nii lääne kui lõuna poole vene rünnakud jätkusid, kuid eile need edu ei toonud. Tundub, et siia soomust juurde tuuakse ning pigem näeb rünnakute tugevuse kasvu. Opytne-Vodyane „väike Vuhledar” jätkub ning kaotataksegi põhiliselt soomust. Ära lastakse neid nii tavaliste tankitõrjerelvadega, pillatakse neile droonilt miskit plahvatavat või töödeldakse kaudtulega ning egas miinidki pole otsa lõppenud. Marinkas seisab rinne peatänaval. Vuhledari juures väiksemad rünnakud vaid. Kaudtuld jagus vene poolelt kogu rinde ulatuses ning eile vist Ukraina tõstis Donetski ümbruse töötlust.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell, mis Hersoni suunal suht võrdne. Ikka vene pool väidab, et Ukraina lõunarindel aktiivsemalt torgib ja Ukraina seda ei kinnita. Mariupolist läbi siiski palju vene sõjatehnikat liigub nii siia kui sinna. Mingi tegelane jälle autopommi otsa istus. Kipub ootama Krimmi poolsaarele suuremat Ukraina rünnakut õhust… Mustal merel toimetab üha rohkem droone ning enam ei teagi, mitme riigi omad seal ringi tiirutavad. Kuna kreml peab Musta merd juba oma sisemereks (vähemalt mõtleb nii), siis peab kõigi teiste droone selle kohal vaenulikeks. Ukraina viljaveolepingut siiski venemaa pikendas.

Eesti sai jälle Ukrainas kiita, sest meite omade algatus: „EL-i välisministrid peaksid täna alla kirjutama Ukraina laskemoonaplaanile, eesmärgiga anda Kiievile eelseisva 12 kuu jooksul miljon suurtükilasku. Muljetavaldav diplomaatiline töö Eesti poolt, mis pani palli veerema”.

kreml jätkab interneti ahistamist ning üritab kinni keerata kõik kanalid, kust võiks leida infot mobilisatsioonist kõrvale hoidmiseks. Mingid kõlakad vaid, et kgb-s olla pisu hõõrumist erinevate osakondade vahel aga võimalik, et see vaid tavapärane. venemaal pisu kogub hoogu uudis, et NATO paigutavad vene piiride lähedusse u 300 000 sõdurit. Egas siis keegi uudist loe ja paanika ikka käima läheb. Tegu ikka juba meilegi tuttava plaaniga tõsta suutlikust lühikese ajaga tuua kohale suurem hulk väge ja seda hea koordineeritusega kui olukord seda nõuab.

Kasasthani erakorralistel valimistel senine võimupartei enamuse nende parlamendis säilitas (hetkel küll vaid küsitluse tulemused) ja sestap loodab, et kaugenemine venemaast jätkub. venemaa ümbernimetamine moskooviaks on huvitav algatus Ukrainas, millel ajalooline tõde täitsa olemas. Suuremat kandepinda see vist juriidiliselt ei too aga emotsionaalselt peaks kremlile päris valus olema ja pilapiltide uueks laineks palju materjali annab…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised