Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 19. märts 2023:

vene poole rünnakud kahanemise märke veel ei näita, rindel veelgi tihedam pommisadu, putin käis okupeeritud aladel, Hiina staff, zahharova bla-bla-bla jne.

Vaid rindele lähemal asuvad linnad eile tabamusi said ning piiriäärsete Ukraina külade pommitamine oli tavapärasest hõredam. vene poole kurtmist ei tuvastanud.

Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkuvalt väidab, et suutis Dvorichna juures Ukraina sillapea likvideerida, aga Ukraina seda ei kinnita. Plošanka juures ja Kreminna ümber vene poole rünnakud jätkusid rindejoones muutusi toomata. Kaudtuld kogu rindele oli vene poolelt tavapärasest rohkem.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne rünnakud jätkusid ja siingi pisu kaudtuletöötlus vene poolelt kasvas. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Bahmut: Seni rünnakute intensiivsus ja arv languses pole ning jagub neid kogu rindejoonele. Põhjasuunal üritatakse Siverski kui Slovjanski poole tervel lõigul nii mööda teid kui läbi võsa. Vaid kõlakad, et siin hoiab rinnet paigal kasvanud Ukraina vasturünnakute arv. Bahmuti linnas tööstusalas linna põhjaosas juba mitu päeva rindejoon seisab ning üle pole otse saadud Bahmutka jõest kuigi mitmes kohas proovivad. Küll suutis vene pool edeneda linna lõunaosas mitme kvartali jagu. Lõunapoolset ümberpiiramiseharu edenes piki Siverski Donetsi-Donbassi kanalit u 1km läbi sealse metsa. Suure maanteeni jääb seal siiski 2 km ja metsa ning reljeefi veel jagub. vene poole kurtmist, et siia Ukraina koondavat suuremaid uusi üksusi vasturünnakuks. Kaudtuld vene poolelt tavapärasest rohkem ja töödeldi kogu Bahmuti ümbrust kuni 15 km kauguseni rindest pluss Kramatorski linna. Eks kõik Ukraina ühendusteed on pideva kaudtule all. vene poolel kaotuste arvu vähenemist veel ei tohiks olla ning jätkub wagnerlaste osaline väljavahetamine mõnes rindelõigus.

Donetsk: Krasnohorivka külast suutis eile vene pool otse läänepoole siiski saada u 1 km ja põhja-lõunasuunalise raudteeni on jäänud veel u 1 km põllumaad ja üks kõvakattega maantee sinna suunas läheb. Jätkuvalt on Avdiivka ümberpiiramiseks see suund kõige ohtlikum. vene poolel on vaja lükata Ukraina üksused Donbassi linnast nii kaugele, et tavapäraste kahuritega ei ulatuks enam linna mõjutama. Opytne-Vodyane juures põhiliselt soomusega vene pool üritab aga seni edutult. Nevelske, Marinka ja Vuhledari juures mingid väiksemad rünnakud. Siingi jagus vene kaudtuld tavapärasest tihedamalt kogu rindele. Kõlakas tuli, et öösel Ukraina eriüksused olla u 10 vene tanki ära lasknud.

***

Lõunarinne/Herson: siingi kogu rindelõigul vene kaudtuletöötlus kasvas. Kas oli põhjuseks putini visiit Krimmi poolsaarele või miskit muud? Krimmi poolsaare vallutamise 9. aastapäeva tähistamisele putin tuli ning käis ka Mariupolis ning pidas nõu gerassimoviga Ukraina suunalise sõjategevuse peakorteris Rostovis. Eks gerassimov pidi tutvustama oma plaani, kuidas „vabastatakse” Luganski ja Donetski oblastid… Sõjatehnikat venemaa avarustest järjest juurde tuuakse. Küll said Ukraina omad kätte Hiina päritolu laskemoona vene possadelt ja oli nii käsitulirelvade kui miinipildujate moona.

vene välisministeeriumi pressiesindaja maria zahharova kordas 18. märtsil, et kreml ei ole loobunud oma maksimalistlikest eesmärkidest Ukrainas. zahharova teatas, et venemaa on valmis ära kuulama Lääne ja Ukraina ettepanekuid venemaa täiemahulise sissetungi Ukrainasse diplomaatiliseks lahendamiseks, kuid märkis, et lääs peab eemaldama venemaalt kõik sanktsioonid ja kohtuasjad. zahharova lükkas jätkuvalt tagasi Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski tingimused rahuläbirääkimisteks, märkides, et venemaa vägede väljaviimine okupeeritud Ukraina aladelt, kahju hüvitamise kohustused ja rahvusvahelistel tribunalidel osalemine ei ole Ukrainas rahu saavutamisega seotud. zahharova väitis hoopis, et rahu Ukrainas sõltub sellest, kas lääs lõpetab oma relvatarned Ukrainale, „uute territoriaalsete reaalsuste” rahvusvahelisest tunnustamisest ning Ukraina demilitariseerimisest ja „denatsifitseerimisest”. Ei miskit uut, vaid korrati ammu teadaolevat. Njah, tundub, et siiski pisu kreml närveerib selle putini vahistamistaotluse pärast…

Samal ajal on venemaa hädas kiire sündimuse langemisega ning suures hädas hakatakse leevendama venemaa kodakonsuse nõudeid välismaal sündivatele lastele (kui vähemalt üks lapsevanem on vene kodakonsusega). Küll tuli „kõva edu-uudis” venemaalt, et rahval olla rekordsuuruses raha käes. Hm, palju sellest siiski kontodel kinni, sest kogu valuutaga arveldamine on venemaal piirangutega. Lisaks järjest enam eelistab venelane sularaha ja riik üritab pisugi piirata selle ülepiirilist liikumist.

„Vabatahtlik” värbamine üle venemaa käib ja eks ootab kuu ära, et näha tulemust. wagneri juht prigozin lubas ka 30 000 uut liiget spordisaalidest ja koolidest värvata. Karikatuurid putinist said uut hoogu ja nüüd siis vanglateemadel neid järjest nagu seeni peale vihma juurde tuleb. Igasugused isegi rahuteemalised pildid aga kipuvad olema venemaal keelatud ja hea kui vaid töölt lahti lastakse. vene kaitseministeerium teatas, et T-90 meeskonnad juba harjutavad kohtumiseks lääne tankidega. Pisu lootust andev on MIG tüüpi lennukite arvu tõus Ukrainale ja seda just kevadise pealetungi toetamiseks.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised