Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 18. märts 2023:

vene poole rünnakute intensiivsus raugemas pole, pisu rindejoone muutusi, droonirünnak Ukraina linnade pihta, putin tagaotsitav, varjatud mobb, midagi mujalt maailmast ja miskit meid puudutavast…

Mitmed suuremad Ukraina linnad eile vene droonirünnaku said ja üritati kahjustada olulist infrat. Ulatuti kuni Lvivini. Teated plahvatustest Novomoskovski, Hmelnitski ja Dnipro linnas ning Dnipropetrovski oblastis. Mitu drooni alla lasti, aga varahommikuks veel täpsemat infot polnud. Piiriäärsete Ukraina külade tihe pommisadu jätkus ning vene poole kurtmist ei tuvastanud.

Tuli kõlakas, et Ukraina on liigutamas valgevene lähistelt osa üksusi ida suunale… pisu murelikuks teeb gerassimovi suunalt tulev vaikus, ei saa olla, et miskit enamat tal plaanis pole… putini käsk on ikka täitmiseks…

Kupiansk-Kreminna: Dorichna juures teatas vene pool, et Ukraina oma üksused Oskoli jõe idakaldalt ära tõmbas, aga Ukraina poolset kinnitust sellele veel pole. Plošanka juures ei vaibu vene rünnakud ning Kreminna ümbruses üritab vene pool kuskiltki Ukraina kaitsest läbi saada. Enamus vene kaudtuld oli koondunud Dvorichna ja Kreminna läänesuunale. Maantee Svatove-Kupiansk oli isegi kaudtulepoolest suht vaikne koht.

Siversk: eile siin rindelõigul vene rünnakute arv kasvas Bilohorivka, Verkhnokamyanske ja Spirne suunas ning tundub, et Verkhnokamyanske juures Ukraina eesmistelt possadelt taandus. Kaudtulelöökide arv vene poolelt tõusis. Võib olla hakkab vene poole tahe siiski esmalt üritatada Siversk ära võtta kasvama…

Bahmut: enamuse rindejoonel vene poole rünnakud jätkusid Ukraina kaitses nõrkuste leidmiseks. Põhjasuunas edenemine juba mingi aeg seisab, kuigi kipub arvama, et suurem surumine nii Siverski kui Slovjanski poole võib ees olla. Hetkel vaid kõlakas, et Soledari juurde vene pool rohkem soomusega üksuseid koondab ning kasvanud on soomustehnika kasutamine mitmes rindelõigus. Hetke videote baasil siiski arvamusel, et enamus põlde juba soomust kannab ja suuri kevadisi vihmasid pole palju olnud ning ilm jätkab soojenemist. Pisu eile põhjapoolsel ümberpiiramise harul üleeilsele edenemisele lisa tuli ning sel metsasema/võsasema ala põhjaserval olevaid põldusid pidi u 1 km edasi saadi. Bahmuti linnas kipub hetkel rindejoon kõigis kolmes suunas pigem seisma, võimalik, et lõuna poolt mõned majad siiski kätte saadi. Bahmutka jõest pole seni wagner üle saanud. Ümberpiiramise lõunapoolne haru juba pikalt seisab ja siingi tundub, et rohkem soomust hakkab vene poolelt rindele jõudma. Kaudtuld vene poolelt palju nii päeval kui öösel. Bahmuti kandist tuleb enim videosid granaatide pillamisest droonidelt nii päeval kui öösel vene poole pihta. Kui droon leiab pisu suurema üksuse, siis ka kaudtuld tellitakse. Ikka kipub nii olema, et kui moona jagub, siis kogu leitud üksus üritatakse järjekindla tööga rivist välja viia. vene poole rünnakute intensiivsuse langust veel ei oota, pigem isegi soomuse toel tõusu prognoosib.

Donetsk: rünnakud samadel suundadel kui varasematel nädalatel ilma suuremaid muutusi rindejoones toomata. Kransohorivka külast seni vene pool edasi saanud pole ja otsib ka Kuzemivka kaudu võimalust siiski põhjapoolset Avdiivka ümberpiiramist jätkata. Opytne-Vodyane „väike Vuhledar” pisu väiksemas mahus sai eilegi jätku ning Marinkas ikka tank või soomuk päevas kaotatakse. Vuhledari juures vene poole rünnakud siiski toimuvad ja eile vist pisu üht põldude vahelist metsariba Vuhledarist kagus mõnisada meetrit edasi saadi. Kipub arvama, et egas sinna pidama jääda tänu Ukraina kaudtulele. Eks siingi vene pool veel jonni jäta ja ootab kasvavat survet suuremate üksustega. Kaudtule kahanemise märke vene poolelt pole ja Donetski ümbruses vene pool seni rahu ei saa.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Hetkel vaid vene poole väited, et Ukraina omad pisu tugevamalt oma üksustega lõunarindel torgivad. Ukraina ise siiski ühestki enda rünnakust teada pole andnud. Plahvatused Mariupoli kandis ei kipu lõppevat ja Krimmi poolsaarel Perevalne sõjaväebaasis toimus plahvatus. Põhjust ei tea ja asub see poolsaare lõunaserval.

Varjatud mobilisatsioon värbamise sildi alla on enamuses kubermangudes hoos ja eks palgalubadus 2500 eurot (venemaa keskmine palk on 700 eurot) võib mingi hulga rahvast anda aga kindlasti mitte soovitud 400 000. Küll on see erisus, et kutsed sõjakomissariaati tulemiseks lähevad eelnevalt ajateenistuse läbinud reservväelastele.

Hiina president Xi Jinping kohtub 20.-22. märtsini venemaal riigivisiidil putiniga, et arutada tõenäoliselt sanktsioonidest kõrvalehoidmise skeeme ja Hiina huvi vahendada Ukraina sõjale läbirääkimiste teel lahendust. kreml teatas, et putin ja Xi kavatsevad allkirjastada täpsustamata kahepoolseid dokumente ning arutada venemaa ja Hiina laiaulatusliku partnerluse päevakajalisi küsimusi. Hiina ettevõtted on väidetavalt müünud Venemaa üksustele püsse, droonide osi ja varustust, mida saaks kasutada sõjalistel eesmärkidel, ning Lääne luureagentuurid on teatanud, et Hiina juhtkond kaalub venemaale surmava varustuse pakkumist. Xi kavatseb tõenäoliselt arutada putini ja venemaa ametnikega sanktsioonidest kõrvalehoidmise skeeme, et toetada Hiina varustuse müüki ja venemaale tarnimist. Eks ootab kohtumise tulemusi…

Haagi Rahvusvaheline Kriminaalkohus andis välja venemaa presidendi vladimir putini vahistamismääruse. Sellest teatab BBC News. Samuti anti välja vene föderatsiooni laste õiguste voliniku maria lvova-belova vahistamismäärus, sest mõlemad on väidetavalt vastutavad sõjakuritegudes, milleks on elanike (laste) ebaseaduslik väljasaatmine ja nende toimetamine Ukraina okupeeritud aladelt venemaa territooriumile.

Kohus rõhutab, et määratud toimingud kuuluvad Rooma statuudi artikli 8 lõike 2 punkti a alapunkti vii ja artikli 8 lõike 2 punkti b alapunkti viii alla, mis on peamine Rahvusvahelise Kriminaalkohtu volitusi reguleeriv dokument. putini ja sarnase süüdistuse saanud lvova-belova vahistamismäärus anti prokuröri taotlusel välja 22. veebruaril, märgib ICC. Ligi kuu aega hoidis kohus vahistamismääruse andmise fakti saladuses, et „kaitsta ohvreid” ja „tagada uurimise ohutus”. Nüüd otsustas kohus selle siiski avalikustada, kuna sõjakuritegude toimepanemine Ukrainas jätkub ja avalikkuse tähelepanu äratamine võib aidata neid ära hoida, öeldakse teates. Kuriteod, milles putinit süüdistatakse, on Ukraina okupeeritud territooriumil toime pandud vähemalt 2022. aasta 24. veebruarist, rõhutab kohus. Vahistamise orderite täitmine sõltub rahvusvahelisest koostööst – Rooma statuudile on alla kirjutanud 123 riiki. Nende hulgas näiteks kõik Ladina-Ameerika osariigid, aga ka Kasahstan. Nende võimud peavad nüüd putini visiidi korral arreteerima.

venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja maria zahharova ütles, et Rahvusvahelise Kriminaalkohtu otsused on „õigustühised”. „venemaa ei ole Rahvusvahelise Kriminaalkohtu Rooma statuudi osaline ega võta sellest tulenevaid kohustusi. venemaa ei tee selle organiga koostööd,” selgitas ta. Minu mäletamist mööda mingid aastad tagasi sealt tõesti venemaa välja astus…

Soome hakkas kartma, et venemaa poolt vanade, halvasti kindlustatud või üldse kindlustamata tankerite laevastiku kasutamine lääne naftaekspordi sanktsioonidest mööda hiilimiseks võib kaasa tuua Läänemerel keskkonnakatastroofi. Soome ametiisikud ütlesid Washington Postile, et detsembris, pärast täiendavate piirangute jõustumist, hakkasid Soome lahte tekkima vanad naftatankerid, mis varem seda marsruuti läbinud ei olnud. Nüüd sõidavad „pensionile jäänud tankerid” mööda Läänemerd ja meeskonnad ei tunne selle veetee iseärasusi. Väljaande vestluskaaslaste sõnul pole sellised tankerid enamasti kindlustatud. See suurendab tõenäosust, et naftareostuse või kokkupõrke korral jääb neil puudu ressurssidest päästetööde korraldamiseks. Detsembris kirjutas Reuters vanade naftatankerite turu buumist. Kreeka ja Norra omanikud müüsid need rekordkõrgete hindadega Lähis-Ida ja Aasia ostjatele, kes kasutasid ära neid venemaa nafta Indiasse ja Hiinasse tarnimiseks. Suured Lääne ettevõtted lõpetavad tavaliselt üle 15 aasta vanemate tankerite kasutamise, millest enamik saadetakse seejärel vanarauaks. Samal ajal ulatub venemaa praeguse laevastiku laevade vanus 20 aastani.

Kasahstan seisab silmitsi venemaa ettevõtete abipalvete kasvuga, et lääne sanktsioonidest mööda hiilida, vahendas Reuters seitsmele olukorrast otseselt teadlikule inimesele viidates. Nende sõnul on venemaa äri viimastel nädalatel Kasahstani vastaspooled ühise töö ettepanekutega sõna otseses mõttes üle koormanud. Idee on korraldada kaupade tarnimine, sealhulgas sanktsioneeritud kauba tarnimine – alates lennukite varuosadest kuni Austraaliast pärit haruldaste muldmetallideni. Reutersi allikate sõnul kasvas huvi Kasahstani läbiva transiidi vastu hüppeliselt pärast seda, kui Türgis tekkisid probleemid sanktsioneeritud kauba transiidiga. Türgi, millest on saanud suurim keskus lääneriikide piirangutest möödahiilimisel ja viimase aasta jooksul kolmekordistanud tarneid venemaale, lõpetas märtsi alguses venemaa föderatsiooni suunduvate kaupade tollidokumentide töötlemise. Türgi ametnik ütles Bloombergile, et otsus on seotud sanktsioonidega. VPposti andmeil hakkas 14. märtsil uuesti tööle Türgi transiit. Küll aga on toll laiendanud piirangute loetelu, et hõlmata kaupu, mis on sattunud viimastesse sanktsioonipakettidesse. Nii on Euroopa Liit keelanud venemaale tarnida mitut tüüpi seadmeid ja elektroonikat: elektrigeneraatoreid, pumpasid, binokleid, radareid, mootorsaane, veoautode varuosi. Ja USA on keelanud elektroonika ja kodumasinate tarnimise rohkem kui 300 dollari eest, milles enam kui 25% Ameerika tehnoloogiast.
Reutersi allikad usuvad, et Türgi poolel pole probleeme täielikult lahendatud. Njah, ei arvanudki, et päriselt Türgi oma slikerdamise lõpetab. Küll teatas Türgi valitsus, et kohe ratifitseerib Soome ühinemise NATO-ga.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised