Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 16. märts 2023:

põhjarindel pisu rahulikum, Bahmuti ja Avdiivka ümbruses veel vene poole surve ei lange, lõunarindel olla kasvanud Ukraina luurekad…

Vaid rindest ja riigipiirist kuni 40 km kauguseni mitmed Ukraina linnad tabamusi said (Harkiv, Slovjansk, Kramatorsk jne). Hersoni igapäevases ülevaates tavaliselt välja ei toogi, sest seni pole tuvastanud päeva, kui seda linna ei pommitata. Jätkus tihe pommisadu enamuse piiriäärsete Ukraina külade pihta ja eilegi mitmes kohas rünnakuid korrati. Pisu tavapärasest rohkem kurtis vene pool, et belgorodi oblastis mitmed kohad tabamusi said ja olla ka belgorodi linna kohal mitu Ukraina raketti alla lastud. Küll siiski kostus mitmeid suuremaid plahvatusi linnas ja selle ümbruses, mis mitte raketti allalaskmised polnud. Kuskil olla neil ka vooluga muresid ning miskit raudteega seonduvat pihta sai. moskva ümber jätkab vene pool õhutõrjesüsteemidele platside rajamist (kuigi kreml seda ei kinnita). Kas tegu pigem enda kodanike hirmutamisega või päriselt miskit kardetakse, on hetkel selguseta.

Kupiansk-Kreminna: põhjarindel rünnakuid ei tuvastanud, kaudtuld vene poolelt jagus palju ainult Dvorichna pihta. Korralikult rünnakule jõudmata siin üks vene soomusega rühm Ukraina kaudtule poolt ära hävitati ja pisu rindest kaugemal Pokrovske küla lähistel (Svatovest loodes) vene komandopunkti koos mitme B-27 Uragani MLRS-iga ära lasti. Pisu üllatav, et selle tabamuse jäädvustas ka droon ja kaugus rindejoonest u 22 km ehk siis niikaugele ulatub droonivaatlus selleski rindelõigus. Svatove suunalt vene poole rünnakuid polnud. Plošanka juures ja Kreminna ümbruses eile väiksemad kontaktid vaid rindejoones muutusi toomata. Kaudtuld keskmiselt kummaltki poolelt, aga suhe tõusis Ukraina kasuks ja kippus kuhugi sinna 1:3-le kanti vene poole kasuks. Miks hetkel siin vene poole rünnakute intensiivsus langes ei tea. Väge nagu peaks jaguma ning mõni üksus peaks lausa reservis veel seisma.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne külade ründamised jätkusid ilma rindejoones muutusi toomata. Kaudtuld vähe.

Bahmut: eile suuremaid rindejoone muutusi polnud. Mitmed blogijad arvavad ja sekka ka analüütikuid, et vene poole rünnakute intensiivsus hakkabki langema. Ei kipu seda veel arvama, sest siingi peaks isegi elukutselisi veel reservis ootel olema ning wagnerlased ka veel otsa ei saa. Võimalik, et eile pisu langes mitmes lõigus rünnakute intensiivsus pigem wagneri kehva laskemoonaga varustamise tõttu, mille põhjuseks ikka rivaalitsemine. Ainuke edenemise suund toimus Bahmuti linna põhjaosas, kus seda Bahmutka jõe läänekaldal olevat edasitungi suudeti laiendada pisu lääne poole ja nüüd kipub seal kandis oleva tööstusala kaitsmine raskustesse sattuvat ja pigem peab Ukraina pool osa hooneid maha jätma, et mitte lõksu jääda. Ümberpiiramise haarad kummaltki suunalt ei edenenud. Küll jätkab mitmes lõigus vene pool muudel suundadel Ukraina kaitses nõrkuste otsimist. Kasvab mõlemal ümberpiiramise suunal Ukraina vasturünnakute arv ja intensiivsus. Pisu vene pool kurtis, et olla rinde põhjaharu kanti toodud üks parimaid Ukraina brigaade ja juba olla kaotatud üks värskelt rajatud kaevikuliin. Kaudtuld jagus palju mõlemapoolselt, üks vene lennuk (Su-25) alla lasti jne. Eile sai vaadatud vabatahtlike abi Bahmuti linnas, kuhu läbi pommisaju ikka veel linnas elavatele inimestele süüa ja vett viidi. Olla neid seal Ukraina kontrolli all olevas osas u 3000. Põhiliselt vanemad inimesed ja naised. Ära minna ei taheta. Ega neid kurbasid videosid kerge vaadata ole…

Donetsk: siingi rindelõigus suuremaid muutusi polnud. vene pool jätkab Avdiivka ümberpiiramiseks katseid aga eile peale kaotuste midagi ei saavutatud. Opytne-Vodyane juures jätkub „väike Vuhledar” ja Nevelske küla juures hoopis vene pool ise kaotas pisu eesmisi possasid. Marinkas jätkuvad lahingud ikka selle peatäna juures ja piisas ühe vene tanki äralaskmisest, kui selleks päevaks rünnakute isu neil otsa sai. Vuhledari juures pisu tugevamalt vene pool soomuse toel üritas aga läks nagu ikka. Ainuke rindelõik, kus oli eile vene kaudtuld üllatavalt vähe. Ukraina jätkab Donetski töötlust.

***

Lõunarinne/Herson: vene pool väitis, et mitmes kohas olla Ukraina vähemalt rühma suurused üksused soomusega ning mõne tanki toel üritanud rünnata, aga olla tagasi löödud. Ukraina pool pole miskit kinnitanud. Kaudtuld vene poolelt keskmiselt mõlemal rindel. Lisaks vene pool väitis, et olla löönud tagasi ühe Ukraina suurema dessandi Nova Kakhovka juures, aga sellelegi Ukraina kinnitust pole. Eks reide üle Dnepri teevad mõlemad pooled. Krimmis jätkub kaitserajatiste arvu kasv nii linnapildis kui suvitusrandadel.

Kasvab vene sobivas eas meeskodanike sõjakomissariaatidesse kutsumine nii „andmete uuendamiseks” kui osade sõjaväelaagritesse mitmenädalastele õppekogunemistele saatmine. Mitmed blogijad ja Ukraina pool teatasid kremli soovist läbi „vabatahtliku värbamise” saada juurde 400 000 soldatit ilma mobilistasiooni teist lainet välja kuulutamata. Arvata on, et peale kremli selle soovi täitumist sel moel keegi ei usu. Küll peavad rahaliselt tegevust toetama kohalikud eelarved, mis niigi juba raskustes.

Tai muutus eriti nõutavaks pärast seda, kui putin teatas mobilisatsioonist. venelased lahkusid massiliselt, kartes, et neid kutsutakse Ukrainasse sõtta ja alates septembrit kasvas igakuiste saabujate arv venemaalt seitse korda. Phuketi rahvusvahelise lennujaama andmetel saabus 1. novembrist 2022 kuni 21. jaanuarini 2023 riigi lõunaprovintsi üle 233 tuhande venelase. Paljud otsustasid kolida Phuketi perioodiks 3-6 kuud kuni aasta, enamasti 30-35-aastased inimesed. Küll sõlmisid venemaa ja Tai kurjategijate väljaandmise lepingu ja eks näis, kas mõnda mobilistasioonist eemale hoidjat võidakse hakata seal kimbutama.

venemaa populaarse saatejuhi (propagandist) vladimir solovjovi Itaalia villadele tuli lisa. vene opositsionäärid otsivad ja leiavad ikka neid varjatuid varasid. Leiti, et läbi saatejuhi ema ja abikaasa on lisaks mehe enda kahele villale veel kolm neid seal ja paluti siis Itaalia võimudel needki arestida.

Türgi kaitseminister on valmis laskma USA sõjalaevad Bosporuse väinast läbi „intsidendi” tõttu MQ-9 drooni ja vene sõjalennuki Su-27 vahel. Nii vene kui USA pool tahavad drooni rusud merest kätte saada…

putin kohtus 15. märtsil moskvas Süüria presidendi Bashar al Assadiga. Egas sealt miskit uut tulnudki, sama sisutühi kui oli lukasenka Iraani visiit. Hiina juhi moskva visiidi ootel…

Miskit raskemat rauda erinevates riikidest siiski uueks loodavaks „tankirusikaks” koondub. Eilne Ramstein 10 kohtumine peeti veebis (50 riiki). Loodetakse siiski üle 150 Leopardi kokku saada lisaks muudele tankidele. Paremaid õhutõrjesüsteeme peaks lisanduma jne.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised