Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 14. märts 2023:

Kreminna, Bahmut ja Avdiivka on jätkuvalt peamised vene rünnakusuunad ja eile mitmes kohas vene pool pisu edenes, ning uudiseid mujaltki…

Eile vaid rindejoone lähedased Ukraina linnad tabamusi said ning jätkus tihe piiriäärsete külade pommitamine. Mõnda küla ikka päevas mitmeid kordi töödeldakse. Pisu rohkem tuli vene poole kurtmist, et mitmes oblastis olla nii siin kui seal tabamusi. Belgorodis olla plahvatanud üks Ukraina poole saadetud rakett ja jupid olla kuhugi linna kukkunud, vene pool asus kohe väitma, et hoopis Ukraina raketi alla lasi…

Kupiansk-Kreminna: öösiti pisu veel miinust oli, aga edasi vaid plusskraadid ning ikka üle 10 kraadi, sestap hakkab maa kiirelt tahenema. Dvorichna kandis vene pool oma rünnakuid jätkab nii Ukraina sillapea likvideerimiseks Oskoli idakaldal kui üritavad lükata rindejoont põhjapoolt Kupianski suunas. Võimalik, et üleeile seal mõnisada meetrit ka edasi saadi. Kaudtuld jagus põhiliselt Dvorichna ümbrusele ja Kupianski linn üle mitme päeva pommisadu sai. Svatove suunalt vene rünnakuid pole juba pikalt olnud, käib vaid Svatove-Kupiansk maantee lähedaste külade nn profülaktiline kaudtuletöötlus. Pisu tõstab uuesti vene pool rünnakute arvu ja intensiivsust Svatove-Kreminna vahel ja Kreminna ümbruses. Dibrova küla juures teist päeva järjest eesmisi possasid pisu edasi lükati. Eile isegi ründeteravik u 1 km mööda põlde lääne poole liikus. Seal põllud suurusega u 1×1,5 km ja need metsaribadega ümbritsetud, sestap ühes kohas tugevam surve soomuse kaasabil surub Ukraina kaitset kaugemale, sest kõrvalt toetada ei saa. Kõlakas käib, et siin olla vene poolel T-90 tankid otsas. Ukraina mitmes kohas ise ka üritab suruda, aga seni rindejoones pigem seetõttu pole vene pool mujal edasi saanud. Küll väidavad mõned vene milblogijad, et Ukraina olla siia uusi värskeid lisajõude toonud. Kaudtuld vene poolelt isegi pisu vähem ja võib olla on põhjuseks Ukraina hea Kreminna ümbruse pidev töötlus.

Siversk: Bilohorivka ümbruses jätkab Ukraina aktiivselt droonidega vastase tehnika ja soldatite otsimist ja nende avastamisel sinna mõni miin või mürsk teele saadetakse. Hetkel tundub, et see taktika siin pisu wagneri rünnakuindu on kahandanud. Eks jala mitmeid kilomeetreid rännata et jõuda üldse rünnakule on treenimata mehel piisav katsumus ja sestap rünnaku alguseks on kiire edenemise hoog enamasti läinud. Rinde keskosas siiski mõnisada meetrit Ukraina eesmisi possasid lääne poole nihutati. Kaudtuld siin vene poolelt hõredalt. Tundub, et siin jagub wagneril kõige vähem kaudtulemoona.

Bahmut: vene pool jätkab kogu rinde ulatuses Ukraina kaitses aukude otsimist ja mõnes kohas ka edasi sai. Põhjapoole eile rünnakud edu ei toonud ja edasi ei saadud ka piki maanteed Slovjanski poole. Põhjapoolsem ümberpiiramise haru eile vaatamata kõvale vene poole survele ei muutunud. Olla siin nii Ukraina vasturünnakuid kui palju täpset kaudtuld oma mõju avaldanud. Nagu Bilohorivka juures, siis siingi vastase leidmisel üritatakse kaudtulega ka üksik võitleja ära lasta või siis pillatakse droonilt granaat. Küll on mõnd videot vaadates karm see Ukraina tulesektor ja kipub liialt lähedale kaasvõitlejatele ulatuma. Bahmuti linnas jätkub vene surve nii põhja- kui lõunasuunalt. Põhjasuund istub kinni tööstusala serval, aga lõuna pool suudeti veel üks pikem kvartali vahe põhja poole saada. Seal enamuses vaid eramajad ja need head kaitset vene kaudtule eest ei paku ning tänu tugevale ja tihedale pommisajule seal suurt arvu kaitsjaid hoida ei saa ning massiga siis vene pool pisu edasi saab. See suund on muutunud Ukrainale uueks murekohaks ja häid tugevaid suuremaid betoonrajatisi vaid paar tükki mõnesaja meetri pärast ees ootamas on. Tundub, et Ukraina peab ise tõmbama linna lõunaserval olevad üksused u 1 km põhja poole Bahmutka lisajõe taha, et mitte kotti jääda. Bahmuti ümberpiiramise lõunapoolne haru hetkel seisab ja ikka Ukraina vasturünnakute ja täpse kaudtule tõttu. vene poole kaotuste arv on igapäevaselt kõrge. Veel ei näe rünnakute intensiivsuse langust ja oht Bahmuti langemiseks kasvab.

Donetsk: Avdiivka ümberpiiramise katsed jätkusid mõlemalt suunalt, nii põhjast kui edelast. Pisu üllatusega aga pidi vene pool oma eesmised possad ära andma Krasnohorivka külast 11 km kirde pool vene rindejoone põhjapoolses servas. Eks näis, kas seal miskit rohkem arenema hakkab ja pisu ohustama vene siinpoolset Avdiivka ümberpiiramise hoogu. Rindejoone muutusi eile vene pool kuhugi suunas lükata ei suutnud, kuigi karmid rünnakud jätkusid. Enim tehnikat ja isikkoosseisu kaotati ikka Opytne-Vodyane juures ning olla sama toimunud Nevelske küla ründamisel üle põldude. Marinkas rindejoon seisab seal põhja-lõunasuunalisel peatänaval. Miskit prooviti uuesti Vuhledari juures, aga siingi rindejoon seisab. Mitmetes uutes kohtades pisu tugevamalt vene pool torgib, et avastada Ukraina possasid et siis kaudtulega neid töödelda. Kaudtulemoona puudust vene poolel pole ja ulatutakse u kuni 10 km kaugusele rindejoonest. Donetski linn ja ümbrus ikka pommisaju rohkuse üle kurdab.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell jälle võrdsustus. Ukraina jätkavat edukalt oma väiksemaid dessante üle Dnepri jõe ning eile olla pandud liikumiskeeld Hersoni kandis, sest üle jõe olla toimetamas ka mingi vene diversiooniüksus. Kinpurni säärel olla vene poolel keeruline oma kaudtuleüksuste elujoone pikkusega. Plahvatused okupeeritud aladel ei lõpe ja osa neist põhjustavad partisanid. Küll olla vene pool hädas nii wagnerite kui soldatite jätkuva rüüstamisega ning nodi ei jaguvat sealsetele okupatsioonivõimu esindajatele ja olla abi palutud moskvalt, et saadetaks siia rohkem miilitsaid. Ukraina kultuuri lämmatamine jätkub ning kes ikka koolis Ukraina keeles õppida soovib, siis see kohe uurimise alla langeb.

Kuna venemaa sõjaliste kaotuste arv Ukrainas kasvab ja Lääne andmetel on hukkunuid ja haavatuid üle 200 000, siis ilmneb venemaa ametlikus statistikas vastuolusid riigi hukkunute arvuga. Iga kuu registreerivad venemaa perekonnaseisuametid umbes 2–3 tuhat surmajuhtumit rohkem kui kajastub venemaa statistikaameti aruandes. Kuna vene poolel enamus langenuid on pigem teadmata kadunute hulgas, siis needki andmed ei lähe statistikasse ega perekonnaseisuametis arvestusse ja kipub arvama, et vaid need, kelle hukkumist on ametlikult kinnitatud või omaksed on kätte saanud surnukeha arvesse lähevad.

Kasahstanis arestiti venemaa kosmodroomi peamise operaatori maapealse kosmoseinfrastruktuuri opereerimise keskuse vara. Selle formaalseks põhjuseks oli võlg 13,5 miljardit tenge ehk 2 miljardit rubla Kasahstani-Vene ühisettevõttele Baiterek JSC. Kasahstani Vabariigi kohtutäiturite teenistus keelas materiaalsete väärtuste ja vara riigist väljaviimise ning selle juhil keelati vabariigi territooriumilt lahkumine kuni uurimistoimingute lõpuni.

Serbia majandusminister kutsus üles teisi ministreid üles arutama venemaa vastaste sanktsioonidega liitumise teemat. Kuna Serbia pole venevastaste sanktsioonidega ühinenud, siis vähikäik majanduses on kiirelt kasvamas. Eks näis, kas jää hakkab selleski riigis sulama.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised