Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 13. märts 2023:

Bahmuti ja Avdiivka ümber karmid lahingud jätkuvad ning pingeline on mõlemas… vene kaudtule üks tihedamaid päevasid, Moldova…

Täna varahommikul mõnedes idapoolsemates Ukraina linnades õhuhäired kostusid. Piiriäärsete Ukraina külade pommisadu tihenes. vene poole kurtmist tabamustest ei täheldanud.

Kupiansk-Kreminna: lahingud Kreminna ümbruses ja võimalik, et pisu vene pool enda possasid parandas Dibrova külast loodes. Võimalik, et suur hulk vene väge ootab maa tahenemist. Küll jätkatakse tihedat pommitamist kogu rinde ulatuses ja enamus külasid kuni 10 km rindest tabamusi saab.

Siversk: rünnakuid ei tuvastanud, vaid pisu kaudtuld vene poolelt.

Bahmut: rünnakute tihedus ja aktiivsus vene poolelt jätkub ja otsitakse kõigis suundades läbimurde võimalusi nii päeval kui öösel. Mõnes kohas ka pisu edu saadakse. Põhjasuunal saadi kontroll Zaliznyans’ke küla üle (kaks talu). Lisaks suudeti suruda end edasi põhjapoolses ümberpiiramise suunas mitmes kohas veelgi loode poole. Slovjanski poole laiendati piki maanteed enda kontrolli all olev etteulatuv sektor 3 km laiuseks ning selle loodeserval jõuti Orihovo-Vasilivka külani. Mõnisada meetrit saadi edasi rünnakusuuna keskosas läänepoole, siin pisu panustab väikestele jõekestele, mis peaks vene poole hoogu maha võtma. Küll pole juba üle kahe nädala vene pool suurele Bahmuti ühendavale loodesuunalisele maanteele lähemale saadud. Bahmuti põhjaküljel olev tööstusrajoon on saanud vene rünnakute edenemise pidama, üle pole saadud Bahmutka jõest idasuunalt. Küll jätkub kvartali kaupa edenemine linna lõunaosas. Lõunapoolne ümberpiiramise haru seisab ka juba mitu nädalat, kuigi tihe ründamine käib. Mingi kõlakas tuli, et eile ühes lõigus vene pool suure maanteeni jõudis. Seda on ka varem juhtunud ,aga seni pole seal pidama saadud. Ukraina suudab siin enim vasturünnakuid teha ja infot tabavast kaudtulestki siin sektoris kõige rohkem. vene pool töötleb nii Bahmuti linna kui selle ümbrust kuni 5 km kauguseni (mõned linnad ka paarikümne kilomeetri kaugusel rindest tabamusi said). Ukraina pool kinnitas, et langenute suhe on siin tõusnud 1:7 Ukraina kasuks. Kemplemine wagner ja vene kaitseministeerium jätkub ja egas hästi aru saagi, kaua sellel nii kesta lastakse. kremlil on seni wagnerit vaja ka mujal maailmas, aga liialt tugevaks ei saa lasta sel organisatsioonil kasvada, võib ohustada ladvikut. Veel vene rünnakute hoo vähenemist tulla ei tohiks.

Donetsk: pisu Avdiivka ümberpiiramise oht eilegi kasvas just põhjaserval. vene pool jõudis eile Kamjanka külani. Seal küll peaks tugev kaitse olema, aga külasse ei vii läänesuunalt ühtki teed, vaid üle põllu ja siis üle ühe väiksema jõe on võimalik liikuda ja enamus sellest alast peaks olema vene tule all, sestap kipub arvama, et küla peatselt maha jäetakse, kui just suurema vasturünnakuga seisu ei parandata. Opytne-Vodyane suunalt eile vaatamata mitmetele üritustele vene pool edasi ei saanud ja maha jäi nii isikkoosseisu kui tehnikat. Mujal Donetski rindel väiksemad vene rünnakud ilma edu toomata. Kaudtuld vene poolelt jagus väga palju kogu rindele juba teist päeva ja kipub arvama, et miskit suuremat survet siiski veel üritatakse käima lükata.

***

Lõunarinne/Herson: luurekad ja kaudtuleduell. Tundub, et Hersoni suunal suutis vene pool kaudtulelöökide arvu tõsta samale tasemele kui oli varasemalt. Ukraina oma pole muutnud. Küll juba teist päeva kostub Mariupolist plahvatusi. Krimmi sillal autotransport töötab (hetkel teadmata, kas silla teine kaherealine suund töötab), aga olla tõstetud turvameetmeid ja järjekorrad olla paari kilomeetri pikkused. Raudteesild siiski korras pole ja tundub, et enne suve seal miskit liikuma ei saadagi. Räägitakse, et küüditatud Ukraina laste arv olla u 150 000.

venemaa välisministeeriumi pressiesindaja maria zahharova väitis eile, et 11. märtsi meediakajastus tema kommentaaride kohta, milles ta olla tunnistanud kremli „siselahingut”, on vale ja tegu on „teaberünnakuga”. Päris sellega nõustuda ei saa, sest eetrist siiski kõike öeldud ära enam kustutada ei saa…

Moldovas jätkub vene poole organiseeritud rahutuste laine korraldamine. vene meedia ise nimetab seda nn rahumarsiks. Olla kaks suuremat nõudmist, üks, et kolme kuu kommunaalkulud maksaks kinni riik ja teine, et Moldova lõpetaks Ukraina sõjas osalemise. Eilsest üritatakse mujalt riigist bussidega sõita pealinna, et korraldada suurem meeleavaldus nõudmaks senise valitsuse tagasiastumist. Olla plaanis ka selle käigus miskit vägivaldsemat käima lükata ja sestap hakkas Moldova politsei pidama kinni juba enne pealinna meeleavaldajate busse ning kahtlasi just õiges eas olevaid meeskodanike täiendavaks kontrolliks ära viiakse. Pealinna lennujaamas vähemalt üks wagneri tegelane kinni peeti (tätoveeringud kehal vastavad ja ülla-ülla, ka kehtiv vene sõjaväepilet) ja tagasi saadeti. Pingete kasv peaks jätkuma ning kipub arvama, et miskit inetut siiski vene pool plaanib lisaks nn rahumeelsetele meeleavaldustele.

India teatas eile, et hakkab järgima venemaa suunalisi sanktsioone, aga vist kipub see vaid sõnadesse hetkel jääma, sest palve valitsuse poolt sealsetele pankadele ja suurettevõtetele sanktsioonide järgimiseks on pigem deklaratiivne.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised