Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 12. märts 2023:

vene poole rünnakute arv ja intensiivsus kolmes rindelõigus kahanemise märke ei näita, mõned muutused rindejoones ja kremlis võib pisu suriseda, spordist ja Leedu luureraportist…

Öösel idapoolsemates Ukraina linnades õhuhäired töötasid. Zaporižžjas teatati S-300 raketirünnakutest. Suurema pommisaju sai Herson ja ikka saab surma lapsi… Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine jätkus ja miskit vene poolel ära lasti.

Kupiansk-Kreminna: vene pool pisu tõstis rünnakusurvet rinde põhjalõigus nii Ukraina sillapea likvideerimiseks kui piki Oskoli jõge Kupianski poole, aga muutusi rindejoonde teha ei suudetud. Kaudtuld jagus põhiliselt Dvorichna ümbrusele. Eile tõstis vene pool tavalisele tasemele Svatove-Kupiansk maantee ümbruses asuvate külade pommitamise. „Tänu sellele” jäädi ilma ühest mitmikraketiheitjast TOS-1. Hetkel vaid kõlakas, et pisu võis Ukraina siin lõigus edeneda. Suurem vene surve Kreminna ümber ja Svatove-Kreminna vahel piki ida-läänesuunalisi teid. Tugev kaudtuletöötlus vene poolelt siin igapäevane ja vaatamata suurele hulgale soomusele pole läbimurded Ukraina kaitsest õnnestunud. Kreminna ümbruses Ukraina kaudtuletöötlus ei vähene. Küll on kasvanud mõlema poole lennukite aktsioonid ja kipub arvama, et niipea siin vene rünnakute intensiivsus ei lange.

Siversk: vene pool jätkab väitmist, et „kontrollivad” Bilohorivka küla ja siiski jätkavad selle ründamist. Siin suudab Ukraina oma kaudtulega ära lasta kõik mis elab või liigub. Mingi üksuse leidmisel kipub kaudtuld jätkuma nii kauaks, kui kõik lihtsalt tuvastatav on hävitatud ehk siis surnud soldat enam ei ründa kipub olema reegliks. Mureks vaid kaudtulemoona jätkumine. Sarnane töötlus käib ka Bahmuti rindel ning Donetski lähistel.

Bahmut: vene poole rünnakute arv ja intensiivsus jätkuvalt kõrge ning langemise märke ei näita. Pisu kasvab soomuse hulk rünnakutel, aga jalavägi jätkab ikka veel tihedalt kolonnis ründamist ja seetõttu juba paari mürsuga enamus rühma oma eksistentsi lõpetab. Eks see ole puuduliku väljaõppe süü ja juhtimise kvaliteedist ei räägigi. Võimalik, et miskit joovastavat ka antakse, sest igasugune ohutunne madalale tasemele on läinud. Põhja poole eile edeneda ei suudetud, kuigi kogu rinde ulatuses prooviti. Ei suudetud edendada ümberpiiramise põhjapoolset jätku ning pisu vene pool kurtis, et Ukraina olla siia mingeid reserve toonud ja teeb vasturünnakuid. Bahmuti linnas eile vist tegi vene pool esimese katse saada üle Bahmutka jõest ja olla see seltskond tagasi löödud. Põhjasuunal istutakse kinni tööstusala serval, aga lõunaküljest paar tänavahet siiski ühes lõigus edasi saadi. Edelapoolne ümberpiiramise suund ka seisab ja vaatamata terve päev hakklihamasinasse soldatite saatmisele edasi ei saada. Tundub juba, et vene pool loodab, et saadab surma nii palju soldatid vaid selleks, et äkki lõppeb Ukrainal lihtsalt moon otsa. Olukord siiski raske ja kaalukausi kaldumine siia või sinna ikka veel võimalik. Liigub õnneks ka kõlakaid, et vene dessantnike read hõrenevat peaaegu sama kiirusega kui wagneri omad…

Donetsk: vene pool jätkab tugeva survega ja lõpuks suutsid Krasnohorivka küla ära vallutada, lisaks suudeti Vesele külast lõuna suunas u 500 m üle põldude Avdiivka poole saada (2 km veel linnani). Pisu ohtlik see suund on, sest Avdiivka poole ees ootamas datšade piirkond metsas koos väikeste järvedega, mille vahel küll pudelikaelad, aga neid kahjuks palju. Üks vana vett täis karjäär ja üks paraja kõrgusega karjäär võivad siiski pisu domineerida. Suund otse läände, aga enamasti vaid põllud ja esimene tugevam kaitset soodustav joon on põhja-lõunasuunaline raudteetamm. Varustusteid veel niipea ei ohustata. Prooviti pisu tugevamalt otse Avdiidvka peale ja läks nagu tavaliselt. Opytne-Vodyane suunal jätkas vene pool mitmes suunas rünnakuid, kuid eile need edu ei toonud. Prooviti ka Pervomaiske poole lausa kahelt suunalt ning ikka Nevelske küla poole ja siingi rinne seisab. Kaudtuletoetust nagu vene poolelt jagub, aga miks sellise survega siiski edeneda ei suudeta võib olla paljude väikeste nüansside koosmõju. Rünnakud jätkusid ka Krasnohorivka linna, Marinka, Pobieda ja Novomikhailivika suunal, aga siingi edutult. Tundub, et vene poole soov edeneda on tugev ning seni peaks väge rünnakuteks veel jaguma. Siiski kipub arvama, et kuu selliselt peaks vene poole kogu ründevõimekuse ammendama. Mingid kõlakad liiguvad, et vene pool võib hakata tegema suurt aktiivset värbamiselainet, aga eks ootab, sest seni pole ka mobbi teist lainet tulnud. Vuhledari juures pigem possalahingud.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja madinad Dnepri deltas asuvas saarestikus. vene pool eile kinnitas, et Mariupoli juures mingeid Ukraina tabamusi polnud vaatamata plahvatustele ja suurele suitsule.

vene välisministeeriumi pressiesindaja maria zahharova kinnitas, et kremli siseringis on sisetülid ja kreml olla loovutanud tsentraliseeritud kontrolli venemaa inforuumi üle ning ilmselt ei saa putin seda lihtsalt parandada. kremli ajakirjanikud, akadeemikud ja novorossija toetajad pidasid 11. märtsil moskvas foorumi „informatsiooni ja kognitiivse sõja praktiliste ja tehnoloogiliste aspektide kohta kaasaegses reaalsuses” ja selle käigus toimunud paneeldiskussioonis sellise avaldusega välja tuldi. Miskit käärimist võib kremlis olla juba pikemat aega, aga kas sellest mingeid suuremaid muutusi loota on jääb pigem lootuseks.

Spordist: rahvusvaheline vehklemisliidu kongress siis hääletamisega sai piisava toetuse, et lubada edaspidi vene ja valgevene sportlased oma võistlustele. Kongress otsustas, et vene ja valgevene sportlased võivad osaleda individuaalvõistlustel. Poolt oli 86 ja vastu 46 alaliitu. Lisaks otsustas, et vene ja valgevene sportlased võivad osaleda võistkonnavõistlustel. Poolt oli 85 ja vastu 51 alaliitu ja vene ning valgevene ametiisikud võivad osaleda rahvusvahelistel võistlustel. Poolt oli 88 ja vastu 48 alaliitu. Kongressil oli esindatud 146 alaliitu 157-st, kellest 132 osales ise ja 14 andis volituse mõnele teisele osalevale alaliidule. Punktide jõustumiseks oli vaja vähemalt 69 häält.

Briti valitsus kutsus olümpiamängude suurimaid sponsoreid avaldama ROK-ile survet, et takistada vene ja valgevene sportlasi saamist olümpiamängudele. Riigi kultuuriminister Lucy Fraser saatis kirja Coca-Cola, Inteli, Samsungi ja Visa juhtidele, paludes neil avaldada survet Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele seoses mitmete tõsiste muredega, mis tal on seoses keelu võimaliku leevendamisega. Põhilised argumendid ikka see, idanaabril on sport ja poliitika omavahel tihedalt seotud ning seda kõike kasutatakse halval eesmärgil ära.

Leedu riikliku julgeoleku osakond avaldas dokumendi, milles hinnatakse ohte vabariigile

Raport keskendub vene totalitarismile, soovile tugevdada relvajõudude potentsiaali, piirkonna julgeolekuolukorra halvenemisele, mis on tingitud valgevene osalemisest sõjas, Hiina agressiivsele välispoliitikale ja vene võimele teha luuret teistes riikides ja kremli propagandale Leedus. Leedu luure on samuti kindel, et kreml valmistub pikalevenivaks sõjaks, hoolimata kaotustest inimressurssides, maine langusele ja majanduse vähikäigu jätkumisele ning valmistub otseseks vastasseisuks läänega, kuid ebaõnnestumised Ukrainas lükkasid selle edasi. Tõenäoline invasioon – kolossaalseid kaotusi kandnud maaüksuste taastamine võtab aega. Erilist tähelepanu pälvis Kaliningradis baseeruv 11. armeekorpus – esialgsel hinnangul kandis see vähemalt 50% kaotust isikkoosseisus ja umbes 30% varustuses. venemaa valmistub ilmselt pikaks konfliktiks, hinnast sõltumata. Kaitsekulutused on prioriteetsed kõigi muude vajalike eelarvekulude ees, et lahendada süvenevaid siseriiklikke probleeme. Isegi sanktsioonide ajal suurendas venemaa eelmisel aastal ametlikke sõjalisi kulutusi 30 protsenti. 2023. aastal prognoositakse kulu viie triljoni rublani (66 miljardi euroni), tegelikult hinnatakse kõigi salajaste assigneeringute juures sõja maksumust palju suuremaks, öeldakse raportis. Vaatamata sellele, et lõviosa eurooplastest usub endiselt, et moskvalaste relvastatud agressioon lõppeb sõjaga Ukrainas – luureandmed tõestavad taas, et just siin ja praegu pole mitte ainult Ukraina rahva saatus kaalukausil, vaid võitlus käib läänelike väärtuste pärast.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised