Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 11. märts 2023:

karmid lahingud Bahmuti ja Donetski rindel jätkusid, suuri muutusi rindejoones polnud, jälle suuremates Ukraina linnades õhuhäired, pisu Moldovast, Türgist, Hiinast ja rohkem venemaast…

Esimene meite mees langes Ukrainas, järelhüüdeid oli eile palju ja eks endagi peas mitmesugused kurvad mõtted ringlesid…

Eile õhtul ja täna öösel enamuses suuremates Ukraina linnades õhuhäired kostusid. Hommikuse seisuga oli teada rindejoonest kaugemal tabamustest vaid Slovjanskis. Üleeilse raketirünnakute tagajärgede likvideerimine käib ja nädala lõpuks peaks u 90 protsenti neist likvideeritud olema. Eile vähenes oluliselt Ukraina piiriäärsete külade pommitamine. Väljaspool Harkivi oblastit sai tabamusi vaid 4 küla ja vähenes Harkivi oblasti pommitamine, seal sai tabamusi kolm küla ja üks linn (Vovchansk). Pisu rohkem kurtis vene pool, et mitmed nendegi külad olla pihta saanud. vene pool jätkab kaitserajatiste ehitamisega Ukrainaga piirnevates oblastites kartes Ukraina rünnakut moskva suunal. Sobib hästi hirmude õhutamiseks venemaa elanikele kandmaks sõjaraskusi. Kuna enamus neid rajatisi tehakse kohalikest eelarvetest ja summad kipuvad ulatuma ikka miljonitesse eurodesse, siis selle võrra vähem jagub niigi kasinast rahakotist avalike teenuste osutamiseks.

Kupiansk-Kreminna: pisu vaiksem põhjarindel, vene pomme jagus vaid Dvorichna pihta ja selle ümbrusele. Kupiansk üldse pommidest ilma jäi ja Svatove-Kupiansk maantee ümbruski oli üllatavalt rahulik. Põllud on nii pehmed, et tehnikaga peale ei lähe, isegi Ukrainlased üritavad oma haubitsaid põllult soomukite järel vedades kätte saada. Sestap on loota, et rinde mõnedes lõikudes jätkub kaudtulelöökide kahanemine. Kreminna ümber ja sealt pisu põhjapool vene pool rünnakuid jätkab. Ikka soomusega piki maanteesid ja Kreminnast lõunas asuval metsaalal. Eilsest oli näha pilte vene iseliikuvatest suurtükkidest seal metsas ja tundub, et see võib mingi aeg olla ainuke hea pealetungi suund, sest liivapinnas liikumisele piiranguid ei sea ning sellise tehnika rindeläheduses olek pigem näitab jätkuvat tugeva surve avaldamist. Ukraina suutis eile Kreminna ümber rohkem kaudtulega töödelda kui vene pool.

Siversk: kuidagi rahulik päev koos vähese pommisajuga.

Bahmut: vene rünnakute arv ja intensiivsus vähenemise märke ei näita ja otsitakse aktiivselt igas suunas edenemise võimalust. Tähtsust ei oma, kas sellega kasvab Bahmuti ümberpiiramise oht, mingisugustki edu on vaja ja võib olla loodavad, et kui kuskiltki Ukraina kaitse murdub, siis sellega tõmmatakse ära piisavalt Ukraina vägesid, et nad jätaks Bahmuti maha. Otse põhja suunas Siverski poole rünnakud juba nädalaid edu pole toonud. Siin on vene poolel isegi raskusi eesliinil oma possade hoidmisega, sest sarnaselt paljude kohtadega siingi jätkub eesliinil olevate vene üksuste otsimine droonidega või tuvastatakse neid sidevahendite ohtral kasutamisel ja mõni mürsk või miin teele läheb. Lisandub just miinipilduja tööd, mille tuld siis drooni pildi abil juhitakse ja kui mingi koht ette võetakse, siis enamus kuskil kas possadel või hoonetes olevaid soldateid üles leitakse ja neid järjest mingi aja jooksul töödeldakse. Eile õnnestus vene poolel mööda Slovjanski maateed pidi u 2 km edeneda ja mingit suuremat efekti see ei anna. Mõne kilomeetri pärast on siin ees ootamas tõsisem kõrgustikuvöönd, kuhu peaks isegi soomus pidama jääma. Eile ei õnnestunud põhjapoolsemal ümberpiiramise suunal vene poolel maanteele lähemale saada. Mingi edu saadi Bahmutis põhjasuunalt ja jõuti suure tööstusalani linna põhjaosas. Juba kostis vene poole kurtmist, et seal palju betooni ja maa-aluseid tunneleid ja ruume. Bahmutka jõest vene pool üle saanud pole ning jätkavad ka lõuna poolt linna keskuse suunas surumist, aga siin edenemist ei tuvastanud. Lõunapoolne Bahmuti ümberpiiramise suund ka seisab. Ukraina omad teatavad, et olukord Bahmuti ümber on raske, aga kontrolli all. Kaudtuld oli mõlemapoolselt palju.

Donetsk: siingi vene rünnakute tihedus ja intensiivsus ei langenud. Jätkuvad üritused piiramaks Avdiivka linna ümber ja ei põhjast ega lõunast need eile edu ei toonud. Siingi põllud järjest enam kandvust kaotavad ja suuremat külma enam tulemas olla ei tohiks. Küll oli siin sügisesi vihmasid vähem ja lundki vähe, sestap kui suuremaid vihmaperioode ei tule, siis põllud nii pehmeks ei lähe kui riigi põhjapoolsematel aladel. Marinkas suutis eile vene pool saada uuesti enda kontrolli alla asulat läbiva põhja-lõunasuunalise peatänava. Eks näis kauaks. Küll oli kosta kõva vene poole hõiskamist. Pisu keerulisemaks on läinud olukord Pobieda küla serval (asub Marinkast lõunapool ja on sealsel suunal takisustuseks piiramaks Marinkat ümber lõunapoolsest küljest). Tundub, et küla idaserval asuva vist põllumajandushoonete kompleksi üle on vene pool kontrolli saanud. Krasnohorivka linna rünnakuid eile uuesti prooviti ning Novomykhailivka linna suunas olid mingid üritused rindejoones muutusi toomata. Vuhledari juures mingid rünnakud toimusid, aga täpsemat infot neist pole, kindel vaid rindejoone püsimine. Kaudtuld pisu vähem kummaltki poolelt kuid vene pool suutis toetada kaudtulega kõiki oma rünnakuid ja seetõttu kipub arvama, et mingi koostöö üksuste vahel on vene poolel pisu paranenud. Võimalik, et rohkem kaugtuleüksusi on antud ründavate üksuste otsesesse käsutusse. Ukraina töötleb nii ründavaid vene üksusi kui Donetski ümbrust.

***

Lõunarinne/Herson: eile vähenes veelgi vene kaudtulelöökide arv. Tundub, et siin suunal suudab Ukraina kõige efektiivsemalt vene kaudtuleüksused tuvastada ja need siis hävitada. Krimmi kindlustamine jätkub ja sild pole ka veel korras.

Moldova: USA luure teatas, et kgb plaanib suuremaid rahvarahutusi saavutamaks nn rahumeelne riigipööre panemaks võimule kremlimeelse seltskonna. Täpsemalt igatsugu juba töös olevaid vene infooperatsioone, manipulatsioone jne kommenteerima ei hakka.

Türgi lõpuks USA kasvava surve tõttu peatas sanktsioonide all olevate kaupade transiidi venemaale. Alates sanktsioonide kehtestamisest tõusis vastav transiit läbi Türgi kordades ja esmalt siis deklareeriti kaup riiki sisse, et see nn vabaneks sanktsioonide alt ja siis sealt edasi venemaale. Sealt kaudu liikusid ka relvastuse tootmiseks vajalikud komponendid. Väidetavalt asus venemaa otsima võimalust suunata kaubavood läbi Araabia Ühendemiraatide või läbi venemaa lõunapoolsete vasallriikide.

Hiinas jätkab senine juht oma valitsusaega 100% häältesaagiga. Suhete teravnemine lääne suunal peaks jätkuma, kuigi lehvitatakse loosungeid ülemaailmsest rahust.

venemaal aga kasvavad mured seoses palkade maksmisega nii avalikus sektoris kui suuremates tehastes. Suurima surve all on võimekus maksta palkasid kubermangude tasemel ja nii kõrget maksete hilinemise arvu pole juba kümneid aastaid seal olnud. Maksmata palkade summa tõus on jätkunud juba kolmas kuu ja loodab, et see ka jätkub.

kreml asus paljudes asutustes ja ettevõtetes kokku korjama välispasse. Põhjuseks vajadus võtta need ajutiselt kgb kätte hoiule. Kui ei anna vabatahtlikult, siis võib töösuhe lõppeda. Enamuses suuremates riigiasutustes see tegevus toimub ning lisaks nafta- ja gaasisektoris. Kohati üritavad küll vaheastmete juhid slikerdada ja puhkusele lubatakse siiski enamasti vaid venemaa lõunanaabrite juurde.

venemaal hakkab siseriiklikult tõusma kütuse hind, sest kuidagi peab katma kahanenud tulubaasi. Järjest kasvab töö lõpetavate naftarafineerimisetehaste arv ning jätkuv madal nafta riigist väljamüügi hind tuleb kuidagi kompenseerida. Kuhuni see tõusta võib, näitab aeg.

Jälle on venemaal dollari ja euro põud. Välisvaluuta sissevool venemaale väheneb jätkuvalt kiiresti koos tooraine ekspordist saadava tuluga. Veebruaris müüsid suurimad eksportivad ettevõtted moskva börsil ainult 7,8 miljardi dollari väärtuses valuutatulu, teatas vene keskpank oma finantsturgude ülevaates. Võrreldes jaanuariga (10 miljardit dollarit) langes müük 22% ja võrreldes detsembriga (15 miljardit dollarit) kukkus kaks korda.

Maailma peamiste valuutade – dollari ja euro – sissevool kukkus veelgi rohkem kokku. Kui enne sõja algust toimus neis 87% ekspordiarveldustest, siis veebruariks vaid 48%. Keskpanga andmetel teevad venemaa eksportijad peaaegu pooled tehingutest Hiina jüaanides ja vene rublades. Selle tulemusena: veebruari lõpus tekkis valuutaturul „ajutine dollari likviidsuse defitsiit”, kirjutab keskpank ülevaates. „Osaliselt oli selle põhjuseks ka välismaiste vastaspoolte pankade vastavusprotseduuride karmistamine,” selgitab keskpank. Dollarite puudus on tabanud valuutavahetustehingute turgu, kus pangad saavad laenata ühes valuutas teise „tagatise” vastu. Saadaval oli nii vähe dollareid, et intressimäärad ulatusid miinus 140%-ni aastas. USA dollarite pakkumise positsioonide päevane kogumaht moskva börsil langes veebruaris 2,5 korda – 4,58 dollarilt 1,75 miljardile dollarile, arvutas keskpank.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised