Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 10. märts 2023:

selle aasta suurim vene õhurünnak, rindel vene rünnakute arv pigem kasvab, kuid läbimurdeid Ukraina kaitsest pole seni saavutatud ja mõned uudisekillud venemaalt…

9. märtsi öösel ja varahommikul toimus Ukraina suuremate linnade pihta 2023. aasta suurim raketilöök. Teele läks Ukraina kriitilise infrastruktuuri poole 84 erinevat raketti, sealhulgas 28 Kh-101/Kh-555 ja 20 tiibraketti Kalibr, kuus laevatõrjeraketi Kh-22, kuus hüperhelirakettiga Kh-47 Kinzhal, kaks Kh- 31P ülehelikiirusega laevavastast raketti, kuus juhitavat raketti Kh-59 ja vähemalt 13 S-300 õhutõrjeraketti pluss kaheksa Iraani drooni Shahed-136, mis Ukraina ametnike sõnul püüdsid enne raketirünnakuid Ukraina õhutõrjesüsteemide tähelepanu kõrvale juhtida. Ukraina väed tulistasid väidetavalt alla 48-st Kalibr ja Kh-101/Kh-555 tiibrakettidest 34 ning neli drooni Shahed-136. Ukraina ametnikud märkisid ka, et kõik kaheksa Kh-31P ja Kh-59 raketti ei jõudnud sihtmärkideni. Ukraina õhujõudude pressiesindaja Juri Ihnat märkis, et Ukraina vägedel ei olnud suutlikkust osa Venemaa rakette alla tulistada – viidates tõenäoliselt rakettidele Kinzhal ja S-300. Õnneks siiski tabati nii suure rünnaku käigus liialt vähe Ukraina energiataristut ja mitmetes linnades kestis elektrikatkestus vaid mõne tunni ja seegi pigem eelneva väljalülitamise tõttu. vene milblogijad on vastakate arvamustega sellise rünnaku vajalikkusest ja liialt väiksesest kasust. Kuna see rindel muutusi ei too ja siiani Ukraina elektritaristut päriselt hävitada pole suudetud ning paljude nende rakettide asendamine on keeruline, siis kiputaksegi arvama, et tegu pigem kremli meediaoperatsiooniga siseriiklikule tarbijale.

Piiriäärseid Ukraina külasid pommitati ikka edasi ja pisu kasvas vene poole kurtmine, et tabati ka mingeid objekte piirist mitmekümne kilomeetri kaugusel. Nagu ikka, siis vene meedia sõnul vaid eramaju…

Kupiansk-Kreminna: Dvorichna juures jätkab vene pool jõupingutusi likvideerimaks Ukraina sillapead üle Oskoli jõe ja seni pole see neil õnnestunud. Svatove-Kreminna vahel jätkab vene pool piki ida-läänesuunalisi teid soomuse toel rünnakuid. Üleeile vist Plošanka lähistel suudeti hallis alas kuni 500 m edeneda ja olla neile abiks olnud kolme tanki kasutamine lisaks soomukitele. Sellised pisu tugevamate rünnakuüksustega kompimine peaks pigem kasvama, kui vene pool soovib siin edeneda. Kreminna ümber lahingud jätkusid ja rindejoon jätkab kõikumist edasi-tagasi. Seni pole vene poolele edu toonud ka öised rünnakud, sest termovaatlusvõimekus leiab vaikselt liikuva vene jalaväe isegi metsas lihtsalt üles ja ikka õhust miskit neile kaela pudeneb. Võimalik, et vene kaudtulelöökide arv pisu vähenes ja mingid kõlakad liiguvad, et palju kaudtulemoona läheb Bahmuti kanti. Tihe Kreminna ümbruse töötlemine Ukraina poolt jätkus.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne külade ründamised käivad ja vaatamata rünnakute tugevnemisele rindejoones seni muutusi saavutatud pole. Tundub, et Ukraina on hakanud siingi aktiivsemalt eesmistel possadel olevaid soldateid droonide abil otsima ja kui leitakse ka üks soldat, siis mürsk sinna kanti läheb. Eks soov on rindejoont tasapisi kaugemale lükata.

Bahmut: rünnakute arv pigem isegi kasvab ja kaudtuld jagub kogu Bahmuti ümbrusele. Tabamusi saavad kõik linna ümber olevad külad ja liikumisteed. Njah, isegi need väiksed ja mudased võsavahelised teed on üles leitud. Transport siiski liigub ja eks üritatakse sõita nii kiiresti kui võimalik, et vähendada tabamuse saamise tõenäosust. Põhja pool Siverski suunas pole edasi saadud kuigi ikka proovitakse. Bahmuti loodepoolse ümberpiiramise suunal eile vene pool sai kontrolli Dubovo-Vasylivka küla üle. Juba üritavad sealt lääne poole suruda, sest lõunapoolne vene rünnakusuund Bahmuti kotti võtmiseks juba mingi aeg seisab. Kuna siia tuuakse järjest abiks soomusüksusi, siis hetkel näeb vene rünnakute intensiivsuse kasvu. Eks järjest lääne suunas edenev ründeteravik annab ka suurema võimaluse leida kuskil lõunasuunal Ukraina kaitse nõrkus. Bahmuti linnas jäi rindejoon seisma Bahmutka jõele. Linnas väidetavalt vene pool eile ei edenenud. Pommitamist jagus väidetavalt palju mõlemapoolselt. Isegi vene pool pisu kurtis ja süüdistas Ukrainat linna idaosas asuvate rahulike elanike pommitamises. Edelapoolne vene rünnakusuund jätkab edasi-tagasi kõikumist nii Ukraina vasturünnakute kui täpse kaudtule tõttu.

Donetsk: siingi rünnakute arv tõusuteel. Krasnohorivka küla suunal surve jätkub edenemise kasvatamiseks piiramaks Avdiivka ümber, uuesti lükati käima rünnakud lõuna pool paralleelselt Kamianka küla juures aga seisab seal see rinne. Krasnohorivka suunas edenemise tõenäosus on kõrgem, sest Kamianka küla taga algab soisem ja ühe väiksema jõega ala. Opytne-Vodyane juures vist pisu vene pool soomust kaotades oma kontrollitavat ala laiendas. Pervomaiske suunal uuesti rünnakud käima lükati ning ikka üle pehme põllu Nevelske küla suunal prooviti, aga siin edu ei saadud. Marinka kaitse peab ja siin ikka seis selline, et vene soldat või soomus asula keskel päris kiirelt ära lastakse. Eks seal suurt varjet miskit enam ei paku. Isegi Vuhledari juures hakkas uuesti rünnakute aktiivsus kasvama. Olla juurde toodud merejalaväge. Kõlakas liigub, et vene kaitseminister šoigu andnud käsu sealsele komandörile kindralpolkovnik muradovile võtta Vuhledar iga hinna eest, et lahendada venemaa kaitseministeeriumis laialt levinud kriitika edusammude puudumise ja oluliste kaotuste kohta Vuhledari piirkonnas. Eks varasemad sealsed kaotused just selle mehe kehva juhtimise tõttu juhtusidki ja kuidagi ei usu, et ta suutis õppust võtta. Sõjaliste otsuste tegemine vaid emotsioonidele ja poliitilistele suunistele tuginedes tavaliselt on hukatuslik. Siingi vene pool pisu kurtis, et kaudtulemoonaga kitsas, et minevat palju sinna Bahmuti kanti. Eks osa muret pigem ikka kehvas logistilises tagamises.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell jätkus. Ukraina olla ulatunud jälle pisu kaugemale aga sihtmärkide tuvastamisega pisu keeruline… Enerhodaris asuv tuumajaam oli mitu tundi ilma täiendava vooluta ja süsteemid töötasid diiselgeneraatoritel, nüüdseks ülekandeliinid taastatud.

Gruusias sealne parlament küll „välisagentide” seaduse lugemiselt maha võttis, aga kremlimeelne valitsus jätkab ning pigem kipub arvama, et siin suunal mujal edulugude puudumise tõttu kremli huvi vaid kasvab. Transnistrias lükati uus vene teabeoperatsioon käima ja hakati süüdistama Ukraina luuret Transnistria juhi tapmise planeerimises. Njah, mida see muudaks jäi isegi vene poolel vastuseta… Lisaks olla vene poolel plaanis miskit Ukraina-valgevene piiril korraldada… kuna rindel loodetud edu pole saavutatud ja jõude igatsugu kgb üksusi jagub, siis neid järjest enam endale rakendust otsima pannakse…

Uudisekilde venemaa suundumustest kaasamõtlemiseks: vene rahandusministeerium tegi ettepaneku kehtestada kriminaalkaristus krüptokaevurite suhtes, kes keelduvad maksuametile aru andmast. Neid ootab kuni nelja-aastane vanglakaristus.

Nõustudes 300 miljardi rubla suuruse „vabatahtliku” panusega eelarvesse, küsivad venemaa rikkamad inimesed Kremlilt vastuteenet. Nimelt tegi venemaa Töösturite ja Ettevõtjate Liit ettepanekud ettevõtluse halduskoormuse vähendamiseks ning ettepaneku kaotada kriminaalvastutus kriminaalkoodeksi 10. artikli alusel, vahendab Vedomosti.

Artiklite hulgas, mille dekriminaliseerimiseks tehakse ettepanek, on rahaliste vahendite kandmine rublades ja välisvaluutas mitteresidentide kontodele valedokumentide abil (rahapesu). Karistus selle eest on hetkel kuni kolmeaastane vangistus. Nüüd soovitakse rahapesu nimetada ümber halduslikuks rikkumiseks ja leevendada karistust rahatrahvini. Kuna sellest kipub veel vähe olema, siis täiendavalt soovitakse kaotada kriminaalvastutus ebaseadusliku ettevõtluse, saasteainete atmosfääri paiskamise reeglite rikkumise, pettuse või usalduse rikkumise eest ilma olulist kahju tekitamiseta, leiutise ja kasuliku mudeli ebaseaduslik kasutamise eest. Meetmete pakett on saadetud nii justiitsministeeriumile, peaprokuratuurile, siseministeeriumile, riigiduumale kui ka ettevõtjate ühendustele, ütles tööandjate liidu asepresident. Tema sõnul on algatust plaanis arutada 16. märtsil toimuval tööandjate kongressil, kuhu oodatakse president putinit.

moskva Timirjazevski kohus mõistis armee kohta tehtud võltsingute eest 8,5 aastaks vangi Telegrami kanali Protest MGU autori Dmitri Ivanovi. Aktivist avaldas sõjavastaseid postitusi, mis muu hulgas rääkisid tsiviilisikute tapmisest Buchas ja Irpinis, Mariupoli ja Zaporožje tuumajaama tulistamisest. Prokuratuur väitis, et ta levitas „laimavat teavet” vene sõjaväe kohta „poliitilisest vihkamisest ajendatult”. Tõendite hulgas oli kgb ekspertiis, mille autorid võrdlesid Ivanovi postitusi vene Föderatsiooni kaitseministeeriumi ametliku esindaja Igor Konašenkovi sõnavõttudega, aga ka Moskva Riikliku Ülikooli töötajate ütlused ja õpilase tegevus. Karistused vene sõjaväe „laimamise” eest kipuvadki keskmiselt sinna kanti.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised