Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09. märts 2023:

vene poole intensiivsed rünnakud põhjarindel, Bahmuti ümber ja Donetski küljel jätkusid suuri muutusi rindejoones toomata. Pisu Gruusiast ja venemaa muredest ja uus suurem õhurünnaku laine Ukraina linnade pihta…

Täna öösel nii droonid kui raketid suuremate Ukraina linnade suunal teel läksid ja järjest tuleb uudiseid öistest ja varahommikustest plahvatustest ka Ukraina läänepoolsemates linnades. Mitmes kohas lülitas Ukraina ennetavalt elektritaristu tööst välja ning õhutõrje jooksvalt töötab. Loo kirjutamise ajal plahvatused ja õhutõrje töö jätkus. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine ja vähemalt üks sinna suunas tuld andnud vene kahuriüksus pihta sai.

Kupiansk-Kreminna: vaatamata pehmele pinnasele jätkab vene pool väiksemaid rünnakuid rinde põhjalõigus ja kasvatab rünnakusuundade arvu Svatove-Kreminna vahel. Seni need rindejoones muutusi toonud pole. Kreminna ümber ei saa vene pool vaatamata igas suunas soomuse toel surumisele edasi. Küll langes nii siin kui mujal rindelõikudes Ukraina kaudtulelöökide arv ja vene oma pigem tõusis. Loodab, et see on lühiajaline anomaailma.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne suunal vene rünnakud jätkusid ja kipuvad need jätkuma ka pimedas. Seni piisab paarist mürsust või miinist, et need üritused lõpetada.

Bahmut: kogu rinde ulatuses pigem rünnakute arv kasvab ja ikka igas suunas proovitakse. Kui kuskil isegi mõnisada meetrit edasi saadakse, siis suund pigem Bahmuti ümberpiiramist toetav pole. Enamus rünnakud on jalaväe u rühma suuruste üksustega ja neid siis järjest edasi saadetakse. Ikka näeb videosid, et Ukraina toob kuhugi eesliinile korraks kas soomuki või tanki neid rünnakuid tagasi lööma. Tundub, et neil kergelt relvastatud vene üksustel miskit soomuse vastu pole ja kuna käib ründamine igast suunast väikeste üksustega, siis koordineerimine nende vahel peaks suht võimatu olema ja sestap ka edukat rünnakute toetamist vene poolelt oma kaudtulega pole ja nii siis Ukraina soomus suht karistamatult seal toimetada saab.

Kaudtulega töötleb vene pool põhiliselt rindest lääne poole jäävaid külasid ning teid. Moona lõppemist vene poolelt tulemas pole. Bahmuti põhjaküljel pigem ümberpiiramise oht kasvanud pole ja eks näis, kui kaua veel sinna hakklihamasinasse vene pool oma soldateid saadab. Bahmuti linnas peaks tänaseks kõik Ukraina üksused olema tõmmanud end Bahmutka jõe läänekaldale. Täna pigem peaks vene pool üritama nii põhjast kui lõunast rohkem edasi suruda, et mitte hakata jõge ületama. Kõlakad käivad, et kui Bahmut saab võetud, siis lükatavat suht tühjaks jooksev wagner kõrvale, sest vene kaitseministeerium siiski konkurenti aule ja kuulsusele enda kõrval ei vaja. Sestap see moona jantimine käib ja neid „tarne tõrkeid” wagneri üksustele pidevalt ette tuleb.

Bahmuti edelaküljel on hetkel täpsem info pisu segane. Kuna siin jätkab Ukraina oma vasturünnakute ja täpse kaugtulega rinde sügavusse Kurdjumivka küla suunal vene üksuste mõjutamist, siis viskab sisse kõlakaid, et mitmes lõigus võib olla vene pool isegi taandunud. Kasvanud on erinevate arvajate arv, kes loodavad Bahmuti suunalt uue Ukraina pealetungi algust. Rinde lõunalõigus Majorski kandis jagus ka vene poolel ressurssi siitki uued rünnakud käima tõmmata, aga eile need edu veel ei toonud. Kuna rünnakud jätkuvad nii intensiivselt, siis vene kaotuste arv peaks veelgi tõusma. Mingid kõlakad liiguvad, et vene pool uusi rindehaiglaid püsti paneb ja selleks venemaalt personali ja vahendeid järjest juurde toob. Küll aga on rünnakutel olevad haavatud suht lootusetus olukorras, sest egas abi sinna neid ära tooma lähe ja enamasti põgenev rünnakuüksus suurema osa haavatuid maha jätab. Kuna head meeskonna vaimu enamuses juhuslikult kokku klopsitud vene üksustes pole (erandiks elukutseliste üksused), siis isegi kaitsepossadel ei ole näha haavatutele kiiret esmaaabi andmist, vaid pigem ikka vaadakse, et ise kaugemale peitu saaks.

Donetsk: rünnakute tihe jätkamine kogu Donetski rindelõigu ida ja keskosas nii Avdiivka ümberpiiramise jätkamiseks kui Marinka vallutamiseks. Siiski tundub, et eile kuskil suuremat edu ei saadud ja vene poole kaotusi peaks siingi jaguma. Küll suutis vene pool oluliselt tõsta kogu rindejoonel enda kaugtulelöökide arvu ja pigem Ukraina oma oluliselt vähenes. Kuna seda anomaaliat oli ka põhjarindel, siis pisu mõtlikuks teeb, et mida Ukraina plaanib…ikka infot tuleb, et mitmed üksused ei soovi enam rünnakutele minna ja teatavad, et istuvad pigem kuni 7 aastat vanglas kui sinna hakklihamasinasse naasevad.

***

Lõunarinne/Herson: siingi sama, kasvas vene kaudtulelöökide arv ja Ukraina oma vähenes. Ilm polnud ka selline, et oleks piisavalt õhuvaatluse võimekust seganud. Madinad Dnepri jõe deltas asuvatel saartel jätkusid.

Esimesed Leopard 2 tankid peaksid sel nädalal Ukrainasse jõudma (aga võib olla juba kohal). Hetkel ei tea veel Šveitsi vastust Saksa ja Poola ostusoovile seoses seal laos seisvate Leopard 1 tankide kohta. Plaan oleks need siis Ukrainale anda.

Pikemat aega juba pole näinud neid Izjumi suurel pealetungil üllatuse tagajate ATV igatsugu modifikatsioonide kasutamist, siis pisu loodab, et neid kuskil uueks edulooks koondatakse. Läti teatas, et kõik roolijoodikutelt konfiskeeritud autod Ukrainasse saadetakse.

kreml jätkab vabatahtliku värbamise aktiveerimist. Üheks uueks parneriks on vene gazpromi üks haruettevõte, kus eraturvafirma sildi all hakati värbama kaks korda suurema palgaga kui wagneril (üle 5000 euro) mehi soldatiteks. Lisaks pakutakse häid boonuseid ja varustust. Kubermangude eelarved aga on hädas, sest mobiliseeritute ülalpidamise paljud kulud on seni nende kanda ja enamasti just seal vaesemates kohtades.

Gruusia: „hiiliv” kremli poole kaldumine hetkel võimul oleva seltskonna poolt tõi tänavale kümneid tuhandeid (enamasti noori) selle vastu rahumeelselt meelt avaldama aga protestid muutusid politsei jõulisel sekkumisel kiiresti vägivaldseteks. Süütepudelid ja ümberpööratud politseiautod oli sellest üks osa. Lõpuks asus ka Gruusia president protestijate poolele. Kuna Gruusia kallutamine nii siia kui sinnapoole on ikka veel võimalik, siis vene pool jätkab aktiivset mõjutamist läbi mitmete tegevuste. Eks see vägivallatu riigipööre ja uus lähenemine venemaaga ole kõige odavam. Murelikuks aga on muutunud lõpuks EL, sest selliselt kipub pooleli jääma võimalik suhete tihenemine nendega. Jah, ka Eesti kutsus Gruusia suursaadiku välja rahulolematuse väljendamiseks. Hetkel ootel, kui palju suudab kreml läbi kohal olevate nende mõjuväljas olevate võtmeisikute protsesse neile soovitud suunas edasi lükata…

venemaa kipub ikka ja jälle olema iseenda kõige suurem vaenlane. Alati aga on süüdi teised. Seni pole suudetud panna piiri ärksamate ja ka varakamate inimeste lahkumisele venemaalt ja tundub, et enamus lahkujaid ei plaani niipea tagasi tulla, sest paljudes maailma riikides kasvab mitte kinnisvara rent venelaste poolt, vaid just kinnisvara soetamine. Isegi ladina-ameerikas, venemaaga lõunaküljel piirnevates riikides aga ka Indoneesias jne. Jätkub rahagi väljavool, sest kel sääste või rohkem vara on, siis kardetakse Ukrainale sõja kuulutamist ja sellega seoses võimalikku varade natsionaliseerimist sõjakulude katteks. Kuna paljud väiksemad pangad pole sanktsioonide all, siis sealtkaudu jätkub valuutaarvelduste kasv. Küll kahaneb lääne sanktsioonide mõju suurematele vene pankadele seetõttu. Suuremad vene pangad siiski hädas on ja isegi Aafrikas oma kontoreid kinni panevad. kreml jätkab tegelike majandusnumbrite varjamist ja egas seda põhjuseta teha. Rahvastiku kiire kahanemine jätkub ning karta on, et iibe languse kiire jätkumine ainult hoogustub. Kipub arvama, et iibe auk jätab seal mitmele uuele põlvkonnale oma negatiivse jälje ning järjest kasvav nii hiinlaste kui teiste aasia rahvaste vool venemaale teeb oma trendimuutused sealses rahvastikus…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised