Sõja ülevaade: 378. päev – vene pool edenes, Ukraina kaitse peab
Avaldatud: 8 märts, 2023Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.
Ukraina 08. märts 2023:
tugev rünnakutelaine mitmetes rindelõikudes jätkus ning pisu vene pool edenes, Ukraina kaitse peab ja vene kaotuste kõrge arv peaks jätkuma…
Õhtused ja öised õhuhäired idapoolsetes Ukraina linnades koos piiriäärsete Ukraina külade pisu hõredama pommitamisega jätkusid. Küll polnud eile vene poole kurtmist, et nemadki pihta said. Ikka veel vene suurema raketirünnaku ootel…
Kupiansk-Kreminna: ilm pole vene rünnakute intensiivsust vähendanud, küll on rünnakusuundi vähem. Mingid possalahingud rinde põhjalõigus rindejoones muutusi ei toonud. Ka on juba paaril päeval vähenenud siin vene kaudtulelöökide arv. Rindest kuni u 10 km kauguseni neid vene kaudtuleüksusi ikka avastatakse ja pihta neile antakse. Seni pole vene pool suutnud oma kaudtuleüksusi piisavalt kaitsta. Svatove-Kreminna vahel paaris paralleelses läänesuunalises rünnakus kaotas ainult ühes kohas vene pool tänu heale kaudtulele 5 tanki mitmeid kilomeetreid enne Ukraina possadeni jõudmist. Droonid õhus sihtmärkide tuvastamiseks on sama tavaline kui automaat võitleja käes. Kreminna ümber vene pool üritab ikka veel liialt väikeste üksustega läbi murda, Kreminnast lõunas asuval metsaalal rindejoon edasi-tagasi kõikumist jätkab. Pisu enam kaudtuld vene poolelt Kreminna ümbruses, mujal pigem tulelöökide arv vähenes. Eks uudiseid venemaalt tuleb, et ladudest igatsugu vanemat tehnikat välja aetakse ning pisu üritatakse modida neid üle 50 (kohati ka üle 70) aasta vanu tanke, soomukeid ja kahureid.
Siversk: Bilohorivka ja Spirne küla poole rünnakud jätkusid ning kipuvad esimese suunas need terve päeva kestma. Põhiliselt jalaväega ning ilma piisava kaudtuletoetuseta ning enamasti ikka paari kahuri või miinipilduja lasuga need rünnakud otsa saavad.
Bahmut: kogu rindel põhiliselt jalaväega vene pool tihedat rünnakutelainet jätkas. Tundub, et otsitakse kõikjalt mingitki edenemise võimalust ja eks mõnes kohas mõnisada meetrit ka edasi saadakse. Põhja poole pole juba mitu nädalat suudetud liikuda. Siin on vene soldatite ja wagneri otsimine kõigilt possadelt nii hoos, et isegi üksikuid mehi Ukraina otsib ja sinna kas granaate pillab või töötleb kaudtulega. On vene poolgi juba aru saanud, et esimestel possadel enam suuremaid üksusi kaitses ei hoita. Küll kipuvad ikka veel rünnakud olema käpardlikud. Rühm liigub rünnakul põhiliselt kolonnis ning liialt tihedalt koos. Tagumised saaksid vaid omasid selga tulistada ja ollakse liialt lihtne sihtmärk nii Ukraina sõduri automaadile/kuulipildujale kui kaudtulele. Jah, pole eriti näinud söösta-kata liikumist või üldse head sünkroonis üksuse sisest liikumist. Bahmuti loodepoolne ümberpiiramise teravik eilegi edasi ei liikunud ning suure maanteeni jõutud seni pole. Lahingud jätkuvad ikka terve päeva ja seni suudetakse oma ülemuste poolt neid vene soldateid surma saata. Arvamused liiguvad, et vene poolel on kulunud Bahmuti senisele ründamisele u 30 000 soldatit. Bahmuti linnas siiski vene pool kvartali kaupa edeneb nii põhja, ida kui lõuna poolt. Hetkel tundub, et üks väike sillapea on veel jäänud Bahmutke jõe idakaldale. Ümberpiiramise edelepoolne suund ka seisab ja siin on Ukraina muutunud järjest aktiivsemaks ning oma vasturünnakute ja täpse ning tiheda kaudtulega ei anna vene poolele võimalust suuremaid rünnakuid käima saada. Maastik on pehme ja raskesti läbitav isegi maasturitele. Ukraina üritab leida rohkem võsa vahel ida-läänesuunalisi liikumisteid oma vägede varustamiseks ja seni kahjuks näeb isegi seal päris palju pihta saanud põhiliselt tsiviiltranspordivahendeid (arvatavalt enamasti sõdurite kasutuses olevaid). Kiputakse arvama, et Bahmuti vallutamine siiski vene poolele jätkuedu võimalust ei loo, sest polevat piisavalt soomusüksusi, rääkimata nende heast koordineeritud ühistegevusest üksuste vahel. Ka peaks olema seal mitmekordne Ukraina kaitserajatiste võrk ees ootamas.
Donetsk: siin tõstis vene pool survet Avdiivka ümberpiiramiseks ja mõlemal suunal see pisu edu tõi. Krasnohorivka külast lõuna pool asuv Vesele küla ära vallutati ja suudeti u 1,5 km edeneda ning nüüd on põhja suunalt Avdiivka linnani veel 2,5 km. Tundub hetkel kõige ohtlikuma suunana. Pisu küll seal veekogud ründekoridore ahendavad, aga mitte piisavalt. Hakati uuesti suruma ka otse Avdiivka peale, aga tundub, et pigem Ukraina üksuste sidumiseks. Vodyane suunalt suutis vene pool soomuse toel edeneda ühe põlluvahe põhjapoole (u 1 km 2 km laiuselt). Siingi vene poole kaotused peaks kõrged olema nii soldatite kui soomuse näol. Marinka juures jagus survet, aga siin rindejoone muutusi ei tuvastanud. Vuhledaris piirduti kaudtulega. Tundub, et Donetski linnast rindejoone kaugemale surumise suurem surve on toonud lõpuks vene poolele pisu edu. Hetkel ei oska veel arvata, kui kaugele siin vene pool edeneda suudab. Eks esimene huvi ole suuta lükata Ukraina kahurid kaugemale, et odava moonaga ei saaks enam Donetski kanti pommitada. Lisaks on vaja edulugusid vähemalt ühe linna vallutamisest…
***
Lõunarinne-Herson: suht võrdne kaudtuleduell. Pisu järjekordse üllatusega üks vene luuresoomuk RB-301B „Borysoglebsk-2″ rindest 15 km kaugusel avastati ja ära lasti. Eks igaüks saab googeldada, millega tegu. Mingi kõlakas liikus, et miskit olla Krimmi poolsaarel plahvatanud, aga kohaliku võimu sõnul olla tegu ikka väljaõppega jne.
moskvas olla põlema läinud siseministeeriumi peahoone ja põlevat „kenasti”. Toimus ka vangide vahetus 130 Ukraina oma vastu anti 90 vene soldatit. Ei oska kommenteerida, miks suhtarv selline on. putin aga andis korralduse sealsetele ravimitootjatele suurendada ravimite tootmist, sest suur puudus olla käes. Nimikiri olla vähemalt 2500 eri nimetust pikk ja eks välisfirmade lahkumine venemaalt on toonud oma tagajärjed. Enamuse nende toodete asendamine kiiresti võimalik pole, kuigi putin juba jalgu trambib ja nõuab kiiret arendustööd koos kiirete inimkatsetega. Eks mure ole arusaadav, sest sealt võib kasvada üles päris kõrge rahutuste laine. Sõltumatu küsitlusfirma uuris venelaste hoiakuid mobbist välismaale põgenejate suhtes ja umbes pooleks see seltskond läks, ühed siis arvavad, et ikka peaks vara ka ära konfiskeerima ning sarnane mõte ringleb juba pikemat aega ka vene riigiduumas.
Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.