Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 07. märts 2023:

Bahmuti juures vene pool pisu edenes, mujal rinne seisab vaatamata vene poole rünnakutele. venemaa eelarve puudujääk kasvab arvatust kiiremini ja Aasias hakkab tekkima suurem ühisrinne Hiinale vastukaaluks…

Igaöine idapoolsete Ukraina linnade ööhäirete kostumine jätkus. Eile öösel olid enamasti töös Iraani droonid ja S-300. 15 droonist 13 lasti alla. Enamus tabas ikka eluhooneid ning elektritaristule pihta ei saadud. Tänagi öösel õhuhäired jätkusid. Võimalik, et piiriäärsete Ukraina külade pommisadu pisu vähenes pehmenenud pinnase tõttu. Kui just iseliikuvad torud pole, siis enda laiali laotamiseks on vaja suurtükiüksustel end maastikul paika saada, aga kui pinnas liialt pehme, siis kiputakse sisse jääma ja torugi vajab kindlat tuge. vene poole kurtmist jagus ja olla muret mitmekümne kilomeetri sügavuses venemaal.

Kupiansk-Kreminna: põhjarindel on vene rünnakutehoog raugenud ja pigem luurekad ja kaudtuletöötlus. Küll langes siingi kogu rindel vene kaudtulelöökide arv ja põhjuseks kipub ikka seda pehmet pinnast pidama. Ukraina rinde keskmises osas tabaski Ukraina just iseliikuvaid vene suurtükke maanteel või selle kõrval. Rünnakud jätkusid vaid Svatove-Kreminna vahel lõunapoolses osas ja Kreminna ümbruses. vene pool pole seni suutnud leida Ukraina kaitses nõrkusi, et tekitada läbimurre ja kuna nüüd peaks olema mingiks ajaks soomus teedele kanaliseeritud, siis see raskemgi. Rindejoones suuremaid muutusi ei tuvastanud. Ukraina töötleb põhiliselt Kreminna ümbrust.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne küla vallutamise katsed jätkusid ilma tulemusi toomata. Tundub, et siingi piisab kogu rindele vaid mõnedest Ukraina torudest rünnakute lõpetamiseks. Eks enamus ikka sinna Kreminna kanti laseb. Küll tuleb pisu enam kurtmist, et Ukraina jalavägi olla kohati mugavaks läinud ja igale sihtmärgile ööpäevaselt üritab kaudtuld tellida, aga sellist võimekust Ukrainal pole. Ka on kogu sõja ajal olnud Ukriana probleem suutmatus prioritiseerida sihtmärke ning kasutatakse kallist relvastust liialt odavate sihtmärkide hävitamiseks.

Bahmut: vene pool jätkab kogu rinde ulatuses rünnakuid nii valges kui pimedas. Siverski suunas edeneda pole suudetud ja kogu põhjasuunal katsed leidmaks Ukraina kaitse nõrkusi jätkuvad. Mõnisada meetrit Slovjanski maanteel siiski edasi saadi ja tundub, et kuna ümberpiiramise suunad juba mingi aeg on pidama saadud, siis otsitakse kõrvalt võimalusi ning suudeti pisu laienedada seda Bahmutist loodes olevat rünnakupead. Maanteele siiski lähemale ei saadud. Kõlakas käib, et Ukraina on toonud siia üksusi, kes oleks pidanud valmistuma suuremaks kevadiseks pealetungiks. Tundub, et Bahmuti linnas peaks Ukraina üksused taanduma tänase päeva jooksul Bahmutke jõe läänekaldale. Linna käest ära anda ei taheta, sest kaotuste suhe olevat 1:5 Ukraina kasuks. Edelasuunaline vene rünnakupea eile ei edenenud ja pigem mõnes kohas isegi kaotas possasid, sest siin teostab Ukraina aktiivsemalt vasturünnakuid, hoidmaks töös Bahmuti logistikaahelat. Küll näeb erinevatest videodest, et otsitakse maastikul ohutuid teid, aga maa pehme ja vene pool töötleb aktiivselt kogu Bahmuti linna läänepoolset perimeetrit, sestap varustamisega on seal keeruline. wagneri juhi prigozini igapäevane kurtmine jätkub, et moona ei jagu. Lisaks liiguvad kõlakad, et kuna vene kaitseministeerium värbab nüüd ise vanglatest soldateid, siis wagner on hakanud lähenema psühhiaatriahaiglatele ja loodab sealt saada uut kahuriliha.

Donetsk: rünnakud enamusel varasematel suundadel jätkusid ilma edu toomata. Tundub isegi, et Pobieda küla juures üleeile saadud edenemine käest ära anti. Eks seal olekski olnud keeruline end pidama saada, sest sealsed pikad ühekordsed tööstushooned pommi eest ei kaitse. Hetkel peab siingi rünnakutesurve vähenemise põhjuseks pehmet pinnast. Küll ei jäta vene pool Ukraina kaitses nõrkuste otsimist ja kompamine käib, sest pehme pinnas mõjutab ka Ukrainat. Kaudtuld vene poolelt siingi hõredamalt mistõttu pisu võrdsustus kaudtuleduell.

***

Lõunarinne/Herson: siin vähenes vene kaudtule löökide arv oluliselt. Ikka kipub selle pinnase pehmuse süüks ja Ukraina kaudtuletöötluse tulemuseks pidama. Ukraina kaudtulelöökide arvu kahanemist polnud. Tegevused Dnepri deltas asuvatel saartel jätkuvad ja seni pole kumbki pool kõigi saarte üle kontrolli saavutanud.

Kas Ukrainasse just kevad saabus, aga miinuskraadi enam peatselt ei lubata ja ikka kisub päeval sinna kuni 10 kraadi sooja ning nädala lõpus vihmad ka kohal. Sestap võib olla pisu maastikul rünnakute hoog väheneb.

Auk venemaa eelarves kasvab jätkuvalt, kuna nafta- ja gaasitulud vähenevad ning kulutused sõjale ja sõjatööstusele kasvavad rekordkiirusel. Jaanuari-veebruari tulemuste kohaselt ulatus eelarve puudujääk 2,6 triljoni rublani (34 miljardit dollarit) ehk 86 protsendini aastaplaanist, teatas rahandusministeerium teisipäeval. Nii kiiret langust veel aasta lõpul vene pool ei prognoosinud. Kahe kuuga vähenesid nafta ja gaasi maksulaekumised 46%, samas kui laekumised majanduse muudelt sektoritelt vähenesid 9,1%. Eelarve kogutulud kahanesid 25% 3,163 triljoni rublani. Kulud kasvasid samal ajal 1,5 korda ja ulatusid 5,744 triljoni rublani. Ehk siis peaaegu iga teine vene valitsuse kulutatud rubla jäi maksutuluta. Tundub, et ilma uute laenudeta kogu aastat kreml välja ei vea ja vist ainuke, kes laenata soovib on Hiina. Küll on küsimus, mida Hiina vastu soovib… samal ajal ei jäta korruptsioon osa lõikust tegemata ja tundub, et on pigem kõvas kasvutrendis. Juba nädal ootab kremli uusi sõnumeid, sest kuidagi „vaikne on”. Eks Ukraina süüdistamine biolaboritega teemaga jätkub ja nüüd jõuti veelgi jaburamate lugudeni. Olla nimelt Bahmutis kohal nii ameeriklased, britid jne, kes linnas üritavad kaotada biomaterjalide jälgi… Küll üllatusega mitmetes Ukraina väljaannetes hoiti pöialt Kaja Kallase võidule, sest seni on Ukraina saanud Eestilt palju abi ja selle jätkumist edaspidigi loodetakse.

Aasias on kasvav mure seoses Hiina sõjaliste ambitsioonide kasvuga (mitte ainult Taiwan). venemaa sissetung Ukrainasse sundis lääneriike esitama ühisrinnet ja meelitas NATO-sse uusi liikmeid. Sarnane protsess on täheldatav ka Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas: nähes Hiina presidendi Xi Jinpingi toetust putinile ja Pekingi järjest agressiivsemaks muutuvat positsiooni, hakkavad riigid parandama suhteid omavahel ja USAga ning suurendama kaitsevõimet, pööramaks suuremat tähelepanu piirkondlikule julgeolekule. Hiina Vabastusarmee on pikka aega kogunud jõudu ja moderniseerinud relvi. Peking avalikustas pühapäeval oma 2023. aasta kaitse-eelarve, mis kasvab 7,2%. See on esimene kord kümne aasta jooksul, kui Hiina sõjalised kulutused on tõusnud kolm aastat järjest. 2022. aasta oktoobris Hiina Kommunistliku Partei 20. kongressil, kui Xi Jinping jäi pool sajandit kestnud traditsiooni rikkudes riiki juhtima kolmandat korda, seadis ta sisepoliitikas panuse riikliku julgeoleku (mitte majandusarengu) poole ja natsionalismile välispoliitikas. Xi ei teinud saladust, et soovib Taiwani küsimus lõplikult lahendada. Seetõttu on hakanud paranema suhted Jaapani ja Lõuna-Korea vahel ning mõlemad riigid tõstavad sõjalisi kulutusi. Lisaks on uus Filipiinide valitsus Ameerika-sõbralikum ning kasvab sealgi USA sõjaline kontingent. Austraaliagi tõstab sõjalisi kulutusi ning tundub, et isegi Vietnam üritab USA-le läheneda. Taiwan aga jätkab sõjalisele kaitsele panustamist ja väljaõpe ainult kasvab.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised