Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 05. märts 2023:

vene poole tugevad rünnakud mitmetes rindelõikudes jätkusid, kuid suuremaid muutusi rindejoones need ei toonud, Bahmuti kaitse peab, kuigi kuratlikult raske on, pisu pakasuhhast, välisabist ja šoigu visiidist Donetski kanti…

Õhuhäireid mitmetes idapoolsemates linnades nii õhtul kui öösel. Tabamustest info puudus ja võimalik, et neid polnudki. Ei jäta vene pool piiriäärsete külade pommitamist ja jätkab Ukraina süüdistamist, et need vaid elumaju ja kohalikke pommitavad. Üleeile olla belgorodi linna lähistel üks ringi hulkunud droon tabanud suuremat kütusehoidlat, mis asub suure Euroopa suunalise naftatoru trassil. Ukraina võimekus tabada sihtmärke kuni moskvani annab suure võimaluse spekulatsioonideks, milliseid sihtmärke nad võiks tabama hakata ning milline võib olla kremli vastureaktsioon. Kipub arvama, et suuremaks droonisihtmärgiks muutub peatselt Krimm ja selle ümbrus, nii sadamad, sõjalaevad, krimmi sild ja sõjaväelennuväljad. Need küll paremini õhutõrjega kaitstud, kuid pisu rohkem droone teele mitmes laines ja pääseb läbi sealtki.

Kupiansk-Kreminna: vene poole rünnakud põhiliselt Svatove-Kreminna vahel ja Kreminna ümbruses jätkusid ning võimalik, et pisu suudeti edeneda Plošanka juures. Soomust vene poolel jagub ja tundub, et igasugu soomukite ja tankide kasutamine kasvab nii siin kui Donetski rindel. Hetkel veel arvamusel, et vene rünnakute intensiivsus ei lange, kuigi seda mõned analüütikud kipuvad juba arvama. Kaudtulemoona puudust siin vene poolel pole ning Ukraina töötleb tugevalt põhiliselt Kreminnat ja sealt pisu kagupool asuvat Rubiznet.

Siversk: vene pool jätkas Bilohorivka ja Spirne külade ründamist ning proovis ka jalaväega rinde keskosas edeneda. Kõikjal rünnakud tagasi löödi ja juba mitte väga tavapäratu, et kuskil passiv Ukraina tank mõjub hukatuslikult vene jalaväe edenemise katsele. Pommitamist mõlemapoolselt vähe ja eks kipub arvama, et kummaltki poolelt enamus torusid sinna Bahmuti kanti viidud.

Bahmut: ikka enamuses suundades nii päeval kui öösel vene pool massiga surub, veelgi tihenes vene pommisadu ja kipub arvama, et kuna rindejoon mitmes kohas ka edasi-tagasi kõigub, siis seda „sõbralikku” tuld vene poolel jagub (eks selliseid kurtmisi sealt poolt ka tuleb). Eile Ukraina siiski mitmes kohas just ümberpiiramise suundades vasturünnakuid teostas. Kuna Ukraina enamus blogijaid hoiavad Ukraina väe palvel eetrivaikust, siis eks selle täpsema olukorraga ole keeruline. vene poole asjalikumad blogijad siiski eile suuremaid vene edenemisi ei näidanud, kuigi eks kelkimine, et kohe linn käes ikka ole. Bahmuti kandis olevate Ukraina üksuste sõnum on, et kui kästakse taanduda, siis taanduvad, kui mitte, siis kaitsevad. Küll on isegi mõned kriitlisemad vene milblogijad arvamusel, et Bahmuti hõivamine on olnud liialt kulukas protsess ja ära on kurnatud suurem osa suuremaks pealetungiks vajalikku võimekust (nii inimressursi, tehnika, varustuse kui moraali näol). Kõlaks ka, et väidetavalt olla wagner lükanud lahingusse seni hoitud kõige parema väljaõppega veteranid. Jääb siis edasisi uudiseid siit suunalt ootama.

Donetsk: Krasnohorivka küla juures jätkab vene pool pingutusi saamaks külasse sisse ja seni ebaõnnestub. Otsitakse ka kõrval lõikudes nii soomusega kui jalaväega kaitses nõrkusi ja seni neid leida pole õnnestunud. Uuesti prooviti ka Avdiivka peale ja no seisab põhiliselt juba 2014. aastast see rindejoon peaaegu samas kohas. Opytne-Vodyane juures jätkab vene pool põhja poole surumist piiramaks Avdiivka linna ümber ja tundub, et Vuhledari väiksem stsenaarium jätkub siingi. Nii siin kui lõunarindel tundub olevat kasvanud Ukraina luure ja kaudtuleüksuste koostöö tuvastamaks vene kaudtuleüksusi ning juba mingi aeg on tavapärasest kõrgemal vene kaudtuleüksuste tabamised. Marinkas seni vene soomusel vabalt liikuda ei lasta ja kaitse siin peab. Vuhledari juures oli suht vaikne (pomme ikka lendas). Eks liigub kõlakaid, et nn rindevanglad jätkavad agaralt lahingusse minekust keelduvate soldatite töötlemist.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja eile vist Hersoni juures oli Ukraina kaudtuld rohkemgi.

Mingid kõlakad liikusid, et Krimmi poolsaarel eilegi plahvatusi mitmes kohas oli ja mõni neist ka sõjaväeobjektide läheduses. Loodan, et kui vene pool Krimmi silla korda saab, siis sellele uus purustus tekitatakse. Küll jätkab vene pool paaniliselt kõikjal kaitsekraavide rajamist ning igatsugu betoonrajatiste loomist. Tundub, et sel suvel turismi seal kandis tulemas pole.

vene armee kaotas Ukraina sõjas üle 200 000 hukkunu ja haavatu, ütles NATO ühendvägede ülem Euroopas Christopher Cavoli. Sellest kirjutab Saksa ajaleht Der Spiegel. Tema sõnul ületasid ohvitseride kaotused 1800 inimese piiri. Samuti hävitati või jäeti Ukrainas maha üle 2000 vene tanki, lisas Cavoli. NATO vägede juht Euroopas nimetas Ukraina sõja ulatust uskumatuks. Tema hinnangul laseb vene armee iga päev välja keskmiselt üle 23 000 suurtükimürsu. Ta usub, et pärast sõja lõppu peab Euroopa kohanema uue reaalsusega. Cavoli märkis, et NATO riigid peaksid suurendama kaitsetööstuse tootmisvõimsust. Igasugusele agressioonile peab allianss suutma seista vastu „kõvale jõuga”. „Kui keegi tuleb [teile] tankiga vastu, peab teil ka tank olema,” ütles Cavoli. Briti luure viimaste hinnangute kohaselt on venemaa kogukaod Ukrainas, sealhulgas haavatud, 175-200 tuhat inimest. Nende hulgas hukkunuid 40–60 tuhat.

moskva linnavalitsus kuulutas välja hanke mobiliseeritute peredele „toidukomplektide” ja „kingitusteekomplektide maiustustega” tarnimiseks. Dokumendid avaldatakse riigihangete veebilehel.

„Toidupakkide” tellimus peab sisaldama järgmisi tooteid:
300 grammi sinki;
200 grammi kergelt soolatud forelli;
200 grammi šokolaadi;
100 grammi musta teed;
180 grammi kõva juustu (rasvasus 45%);
95 grammi lahustuvat kohvi.

moskva võimud tellisid 800 sellist pakki. Igaüks maksab linnale 2000 rubla (24 eurot). Tundub, et see ongi putini paljulubatud abi kõigile soldatite peredele…

Poola jõudis kogus suur ports USA lahingutehnikat Ukrainasse saatmiseks, jagus seal nii tanke, soomukeid, juhtimis- jne masinaid. Ühikutearv ikka sadades. Lisaks küll pigem kommunikatsiooni pärl, et kaks Ukraina pilooti saabus USA-sse F-16 väljaõppeprogrammi katsetele. Britid aga tõstsid Ukrainale tarnitavate tankide arvu 12-lt 24-le, mingi jää liigub Šveitsis sõjatehnika andmisega ja jätkuvalt tuleb Ukrainasse juba moditud T-72 tanke nii laiast maailmast kui ka vene poolelt saaduid, kus on täiustatud ka kaugemale nägemise võimet. Nende aktiivne remont käib mitmes Ukraina lähedases riigis.

šoigu visiit Donetski kanti tundub olevat pisu erinevaid mõtteid tekitav. Esmalt kild, et gerassimovi visiit polnud võib olla pisu märgiline. Teiseks kohtus ta just Vuhledari kaotuses süüdi oleva kindraliga. Kas võib loota peatselt jälle suure tärni meeste kohavahetusi või kuskilt miskit meeleheitlikku hakatakse proovima? Ikka veel juba jaanuarist uue vene mobbilaine ootel…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised