Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 03. märts 2023:

pisu põhjarindel Kreminna juures vene pool sirgendas rinnet ja Bahmuti juures mitmes kohas sammhaaval edenes, mujal nende rünnakud muutusi rindejoones ei toonud. Kaotuste arv vene poolel peaks jätkuvalt kõrge olema. vene riigipiiri intsidendid kipuvad olema kremli infooperatsioon, Ukraina droonid jätkuvalt kipuvad jõudma moskva lähedusse ning medvedevi ähvardused Poola suunal…

Eilse loo kirjutamise ajaks polnud selge, millega täpselt Ukraina linnu rünnati, päeval selgus, et lisaks droonidele läksid käiku nii tiibraketid kui S-300-d. Peale Zaporižžjas asuva kortermaja tabamust asus vene pool kohe süüdistama, et selle olla Ukraina enda ebatäpne S-300 lask põhjustanud. vene meediaruumi põhisõnumeid on, et Ukraina ründab ennast ise. Piiriäärsed Ukraina külad elasid oma tavapärases pommisajus. Algas vist vene poole suurem infooperatsioon sooviga ettevalmistada vene ühiskonda uueks sõja eskalatsiooniks, kas siis uue mobilisatsiooni näol või võtmaks kasutusele neid jõhkramaid relvi ja meetodeid. Ei hakka täpsemalt neid videosid ja luulusid kommenteerima (isegi pantvangid on abiks võetud rääkimata GRAD-ide võimalikust kasutamisest diversantide tabamiseks jne), sest käpardlikus nende lugude loomisel siiski nähtav. Päris rahulikult siiski vene poole kaudtuleüksused teisel pool piiri olla ei saa ning just põhiliselt neid Ukraina tabada püüab. Täna öösel toimus suurem plahvatus Kolõmas, mis asub moskva lähedal. Hetkel kahtlustatakse Ukraina drooni ja hetkel on teadmata, mida tabati. Igatsugu Ukraina droone aga olla hulkumas ka mujal venemaal ning Krimmi kohal. Osa tundub olevat luuredroonid ja eks loodab, et miskit asjalikku peatselt seal kaugemal tabama hakatakse.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus olla vene poole sõnul Ukraina üritanud Dvorichna juures sillapead laiendada, aga olla see neil ebaõnnestunud. Küll jätkab vene pool päris tugevat Dvorichna maatasa pommitamist ning töötleb kaudtulega kogu Oskili jõe ümbrust kuni Kupianskini välja. Svatove ja Kreminna vahel jätkab vene pool mitmes suunas soomuse toel rünnakuid lääne poole ja vähemalt ühes kohas Kreminnast loodesuunal saadi ridejoon sirgemaks. Kreminna metsaalal lahingud jätkuvad ka pimedas ning rindejoone kõikumine pole lõppenud. Kuna siia on toodud vene poolel appi spetsnaz ja leidub ka T-90 tanke, siis kipub see tähtsaks rünnakusuunaks olevat, ainult kuidagi Ukraina kaitsest ei kiputa läbi saama. Pisu mitmes rindelõigus vene pool kurdab kehva ilma üle, mis väidetavalt siis nende rünnakute võimekust halvendab. Rinde lõunalõigus kaudtuleduell pisu võrdsem.

Siversk: nii Bilohorivka kui Spirne küla suunas rünnakud jätkusid ilma edu toomata. Kaudtuletöötlus jätkuvalt hõre.

Bahmut: vene rünnakute intensiivsus põhja poole on pisu langes. Eks reserve ole vaja pingutuseks piirata Bahmut ümber. Küll suutis vene pool ikka massi ja tiheda pommisaju abil edeneda Bahmuti põhjaküljel veelgi lääne poole ja tundub, et enamus Dubovo-Vasylivka külast on nüüd vene kontrolli all. Suurele maanteele küll lähemale ei saadud ja võimalik, et siin isegi mõne uue saadud possa vene pool kaotas. Siin on lahingutes vene jalavägi ja wagner. Kuna Ukraina jätkab siin oma kaudtulega ka väiksemate possadel asuvate vene üksuste (piisab isegi 4 soldatist) töötlemist, siis kipub arvama, et torusid ja moona vähemalt sellel suunal peaks Ukrainal jaguma. Bahmuti linnas vene pool siiski majahaaval edeneb nii kirde, ida kui lõuna suunast. Küll on nüüd kirde- ja lõunasuunal jõutud Bahmutke jõeni ja eks näis, kuidas nad sealt üle saavad. Bahmuti edelasuunalise maantee poole kolmest suunast vene rünnakud jätkusid ja kipub see rindejoon juba kuu vaid pisu edasi-tagasi kõikuvat. Siit suunalt tuleb ka videosid, et üksik tank või soomuk õigel ajal õiges kohas vene jalaväe rünnaku päris valusalt lõpetab. Seni suudab Ukraina enda varustusteid lahti hoida, eks nad on pidanud võtma kasutusele järjest väiksemaid ja enamuses seal metsasel alal olevaid, et kaista end vene kaudtuletöötluse eest. Seni on vene poole kahurid keskendunud just kahe suurema maantee külade keskel asuvate ristmike ümbruse pommitamisele. Väidetavalt jätkab Ukraina Bahmuti kaitsmist seni, kuni kaotuste suhtarv on tuntavalt Ukraina kasuks. Küll on mure, et seni ei taha kõik elanikud Bahmutist lahkuda ja seal on ka lastega vanemaid. Paistab, et lihtne veenmine ei aita…

Donetsk: Avdiivka ja Vuhledar on suurimad sihtmärgid, mille ümber kõige intensiivsem tegevus käib. No ei saa vene pool Krasnohorivka küla juures edenema ja ei õnnestu ka Vodyane-Opytne suunalt ei soomuse ei jalaväe toel ei valges ega pimedas edasi saada. Ikka väike Vuhledari kordus jätkub. Eile ringles video, kuidas üks Ukraina tank seal kandis kolme ründava vene soomuki eksistentsi lõpetas. Marinkas vene edulugude pajatamine ei lõpe, aga peatänavgi juba vist varsti pool aastat vallutamata. Eks seal iga liikuv vene jalaväelane või soomus ära lastakse. Vuhledari juures on hakanud vene rünnakute intensiivsus uuesti tõusma ja kipub arvama, et siin on wagneri üksusi hakatud ainult jalaväena rünnakutele saatma. Ei lõpe ka soomukite ja tankidega proovimine, aga nendega ründamine on vähenenud. Siingi vene pool kurdab kehva ilma üle. Mujal rindel pigem väiksemad rünnakukatsed. Kaudtulega eile oli vene poolelt pisu hõredam päev ja ikka kurdeti pideva pommisaju pärast Donetskis.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Küll oli eile Ukraina kaudtulelööke Hersonis kandis rohkem kui vene omasid. Tundub, et hakkab õnnestuma vene kaudtuleüksuste mahasurumine. Vuhledaris asuvas tuumajaamas õnnestus lõpuks peale paljusid katseid välja vahetada rahvusvahelise tuumaagentuuri vaatlejate seltskond. Eks vene pool siin jätkab töötlust jõudmaks selleni, et eksperdid kuulutaks lõpuks tuumajaama vene omandis olevaks. Krimmis kipuvad rahulikud päevad läbi olema ning igapäevaselt sealt vene poole kurtmist tuleb seoses Ukraina droonidega. Kuidagi väga vaikne on Krimmi silla teema.

Lapsesuu medvedev asus ähvardama Poolat, et kui see peaks miskit seoses sõjalennukitega Ukrainale andma, siis venemaa ründab koheselt Poolat. Olla jälle üks „punane” joon. Küll suutis juba wagneri juht prigozin selle peale säutsuda, et need mõne mehe punased jooned on juba pigem pruunid… vene riigiduuma liikmetes kasvab soov muuta Ukraina konflikti staatust ja eks piiri-intsidendi loomine selleks oma mõju kipub avaldama. Kas ametlikuks sõja kuulutamiseks läheb või miskit uus mõiste käimasoleva sõja nimetamiseks töösse võetakse näitab aeg. Lisaks süüdistavad kremli omad USA-d Ukraina abistamises kaugel venemaal intsidentide põhjustamises ja olla ka siin juba punaseid jooni ületatud. Pisu närvilisust on kremlis tunda Serbia valitsuse viimaste avalduste pärast ja eks näis, kas hakkavad sealgi rahvarahutusi planeerima võimu võimalikuks muutmiseks. wagner hakkas looma vene spordiklubide juurde värbamiskeskusi ja pakub noortele võimalust hästi teenida (ikka kordades rohkem kui tavalise soldatina). Kuna osa neid spordiklubisid on seotud selle militaarse suunaga (dosaaf vast paljudele miskit ütleb), siis kremli tahe wagnerit elus hoida pole kadunud.

Seni ei oska arvata, kaua Ukraina sõda kestab ja kas see võib jõuda ka mujale ning milliseid inetusi veel tulema hakkab. USA ja vene välisministrite 10 minutiline (G20 raames) kohtumine olla vist rohkem olnud kummagi monoloog. Ka ei suutnud G20 jõuda lõppdokumendi sõnastamiseni erimeelsuste tõttu. Hiina seni ei süüdista venemaad Ukrainasse tungimises ja Indiagi kuidagi kipub samal rajal olevat.

Njah, endal jäi eile soodsa hinnaga WC paber ostmata, sest tootja oli venemaalt ja soodne hind jätkuvalt ei pane ostma sealt kandist pärit kaupu, sestap kaege perra, mida poest ostate. Ikka on meil liialt palju inimesi, kes pole valmis ei kriisiks ega sõjaks. Ukraina kogemus näitab, et kriisi või sõjaajal hakata kas varusid soetama või miskit väljaõpet tegema on hilja. Sestap jätkuvalt soovitan leida väljundid ühinemaks vabatahtlike panustajatega igal elualal, alates sotsiaalvaldkonnast lõpetades digilaigu selga panemisega. Ja igale külale oma kriisi- ja sõjaajaplaan oleks tugev samm edasi… muideks selle tegemist ei takista keegi ega miski, kui küla elanikel selline soov oleks…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised