Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. veebruar 2023:

pingeline olukord Bahmuti ümber jätkub, surve tõuseb Donetski rindel ja lõunarindele koondavat vene pool täiendavaid üksusi, Valgevenes plahvatas miskit olulist, venemaa naftahindadega slikerdamine jätkub, saudide visiit Kiievisse…

Täna öösel jälle õhuhäired üle Ukraina. Kiievi lähistel olla mõned droonid alla lastud, kas miskit maapinnal ka tabamusi sai on hetkel teadmata. Piiriäärsete Ukraina külade igapäevane pommitamine jätkus ja vene poole kurtmine ka. Suurema raketi ja droonirünnaku ootel…

Kupiansk-Kreminna: pisu rünnakutehoog rauges. Pinnasteedel läks läbitavus kohati ikka päris keeruliseks ning maastikul olevad raskemad tehnika elemendid ei kipu isegi suutma kohta vahetada. Mingi väiksema aktiivsusega tegevus toimus nii rinde põhjalõigus kui Kreminna ümbruses, aga rindejoone muutusi ei tuvastanud. Kreminna juures kipub arvama, et üleeilsete kaotuste tõttu peab vene pool end pisu ümberkorraldama. Kaudtuld jagus kogu rindele. Küll aga rinde keskosas vene kaudtuld peaaegu polnudki ning Kreminna ümbruses eile isegi kaudtulelöökide arv võrdsustus.

Siversk: Bilohorivka pärast lahingud jätkusid. Mitmed vene blogijad on küll teatanud, et küla juba kuu tagasi vallutatud, aga ikka veel ründavad. Eks siin ikka murekoht Ukraina kahurite ulatumine Kreminnani ja selle odava moonaga pidev töötlus vene üksuste suunal ning sestap suuremat edenemist vene poolel Kreminna suunalt keeruline elluviia, kui Bilohorivka taga asuvad kahurid pidevalt töötlevad. Pigem paneb imestama, et vene poole pingutused siin veel kõvemad pole.

Bahmut: rindeteadetega siin päris selgusetu olukord jätkus. Võimalik, et vene pool suutis Bahmutist põhjas edeneda loodepoole ja osaliselt vallutada Dubovo-Vasilivka küla ning edeneda Yahidne ja Berhivka küla vahel edasi piki raudtee põhjakülge edelasuunal. Hetkel sellele veel Ukraina poolset kinnitust pole. Bahmuti linnas olla vene poole sõnul paar kvartalivahet ühes kohas edenetud, kuid Bahmutke jõeni veel jõutud pole. Linna edelelaservas üritab vene pool mitmes paralleelses suunas jõuda suurema Bahmuti ühendava maanteeni ja vaatamata suurtele kaotustele see veel õnnestunud pole. Siin jätkab rindejoon edasi-tagasi kõikumist, sest igapäevaselt korraldab Ukraina vasturünnakuid. Kõlakas käib, et kogu rindel vahetatavat järjest wagneri omasid välja põhiliselt elukutseliste vastu ja rünnakute kvaliteet vene poolel peaks hakkama tõusma. Kaudtuld mõlemapoolselt palju. Mingi prigozini tasalülitamine siiski vene kaitseministeeriumi poolt jätkub ja võib olla putin laseb nn suurtel poistel pigem omavahel pisu kakelda et suure batjana seda rahmeldamist kõrvalt vaadata. Kogu rindel on lahingud isegi karmimad kui sõjafilmides…

Donetsk: vene pool jätkab soomuse toel rünnakutesurve kasvatamist Avdiivka ümber piiramiseks. Hetkel siingi olukord pisu selgusetu. Võimalik, et Vodyanest siingi vene pool pisu edasi sai, aga ootab sellele rohkem kinnitust, sest tegu vaid vene poole väidetega. Lisaks suruvad seal Pervomaiske poole ning olla sealgi pisu edenetud. Pervomaiske kaitse siiski peab vastu. Marinka juures lahingud jätkusid, kuid siin rindejoone muutusi ei väida kumbki pool. Kaudtuld põhiliselt vene poolelt kogu rindejoonele ja ikka enamasti nn profülaktiline töötlus. Ukraina põhiliselt Donetski ümbrusele keskendub ning vene rünnakute tagasilöömisele. Vuhledari juures rünnakuid ei tuvastanud.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell jätkus ja Hersoni suunal see juba mitu päeva võrdne. Hetkel kõlakad, et lõunarindele on hakanud vene pool pisu rohkem üksusi koondama.

Eile hommikul toimus valgevenes Matšulitši lennuväljal mitu plahvatust, mille tagajärjel sai kannatada venemaa varajase hoiatamise ja juhtimislennuk A-50 (läänes on sarnased lennukid AWACS nime kandavad). Sellest teatas valgevene opositsioonikanal BYPOL. Pealtnägijate sõnul oli kella 8-9 paiku kuulda plahvatusi. Kahe plahvatuse tagajärjel said kannatada lennuki esi- ja keskosa, avioonika ja radariantenn.

„Kahju on tõsine, lennuk ei lenda kindlasti kuhugi,” seisis BYPOLi avalduses. Algatuse juht Aleksandr Azarov kinnitas Nasha Nivale, et „Valgevene partisanid” olid seotud sabotaažiga Matšulitši lennuväljal. Pärast plahvatusi nägid kohalikud elanikud lennuvälja piirkonnas suurt kontsentratsiooni sõjaväelasi ja liikluspolitsei autosid, kes kontrollisid mööduvaid autosid. Hiljem hakkas korterites ringi käima märulipolitsei ning Matšulitši ümbruses patrullis poolteist tundi helikopter, sestap võib kohalike partisanide tegu olla küll. Lennuki tabamine on päris märgiline, sest lennuki seireulatus on õhus u 600 km ja maapealsete sihtmärkide suunas u 350 km. Lennuk on kallis ja neid on toodetud venemaal u 40 tk. Lisaks on see esimene kord, kui hävis oluline vene sõjatehnika valgevene territooriumil. Nii vene kui valgevene seda uudist oma suurtes kanalites siiski ei levita… ja eks ootab võimalikke ülereageerimisi…

Nii India, Hiina kui ka mitmed lääneriigid jätkavad üle kehtestatud hinnalae vene nafta ostmist ja ikka selle transpordihinna kunstliku tõstmisega. Ka olla vene pool saanud liikuma oma soetatud suht vanadest tankeritest koosneva laevastiku ja need seda suurtes kogustes mööda ilma laiali veavad. Pisu juba nukralt ootel, et kunas esimene suurem keskkonna katastroof mõne sellise tankeriga juhtub. Olla neid liikumas ka Läänemerel… Arvamus on, et kipub see venemaa taskusse jõudev nafta tegelik hind olema keskmiselt u 75 dollarit barrel. Küll keeras venemaa eile kinni naftatoru Poola suunal ja Poola teatas, et neil juba uued tarnekanalid olemas ja ohtu naftapuuduseks pole.

Eile oli pisu märgiline Zelenski kohtumine Saudi Araabia Kuningriigi välisministri prints Faisal bin Farhan Al Saudiga. See oli esimene visiit sõjaajal ja ja välisminister kinnitas vajadust täita rahvusvahelist õigust ning jätkuvaid häid suhteid Ukrainaga. Samal ajal oli ka meite kaitseminister Kiievis ja Eesti ikka kiita sai oma panuse eest Ukraina toetamisel. Lugusid meie nii riigi tasemel kui vabatahtlike panusest liigub Ukrainas palju ja on meeldiv tõdeda, et meitel niipalju abivalmis inimesi leidub…

Ukraina laste venemaale küüditamine jätkub, enamasti nad pannakse internaatkoolidesse või lastekodudesse ja allutatakse koheselt tugevale ajupesule kaotamaks nende igasugust mõttemaailma seoses Ukraina kultuuri ja ajalooga.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised