Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 25. veebruar 2023:

põhjarindel suht rahulik, Bahmuti ümber väga pingeline ning surumine Donetski suunast pigem kasvab, tankidest teel Poolasse, USA jätkab vene oligarhide varade konfiskeerimist ja Hiina droonidiil venemaaga…

Ukraina keskosani suuremates linnades öösel jälle õhuhäired kostusid, kuid nagu varasemalt, siis neile linnade tabamisi ei järgnenud. Tundub, et ohutum on enamusel Ukrainlastel magada keldrites ja varjendites, sest teadmata on, kuna järgmine raketilaine tuleb ja eelmisest on juba pisu aega möödas. Küll arvatavalt S-300-ga lasti Zugujevi, Siverski, Slovjanski ja Kramatorski pihta. Ukraina piiriäärsete külade tihe pommitamine jätkus ja seda kogu piiri äärse nii tihedat pommitamist on olnud juba u nädal. Pisu ikka vene pool kurdab, et mitmes kohas ka pihta saab.

Kupiansk-Kreminna: pisu üritusi kummaltki poolt rinde põhjalõigus ilma rindejoones muutusi toomata. Kaudtuld vene poolelt igapäevaselt palju piki Oskili jõge kuni Kupianskini välja. Juba mitu nädalat pole olnud aktiivsemat ründetegevust Svatove-Kupiansk maantee ümbruses ja vene pool jätkab seal maantee ümbruse külade igapäevast töötlemist. Mingeid tabamusi siiski vene pool saab ja tundub, et Ukraina oma väikeste tsiviildroonidega isegi juba ühele soldatile granaadi pillab. Njah, surnud soldat pole oht enda ja lähedaste elule. Kreminna lähistel siiski vene pool jätkas üritusi mitmes suunas ja tundub, et pisu on kasvamas rünnakuüksuste suurused. Eile see veel rindejoones muutusi ei toonud. Kreminnast lõunas metsaalal rindejoon jätkas edasi-tagasi kõikumist. Kaudtuld siingi vene poolel enamusele küladele jagus ning Ukraina päris kõvasti töötleb Kreminna ümbrust. Pluss kraadid tänaseks kohal ning mitmeks päevaks jagub vihma. Eks näis, kas see hakkab soomust kanaliseerima toimetamaks vaid teedel.

Siversk: Bilohorivka küla rünnakud jätkusid ja kipub nii olema, et kuskilt nurgast proovivad wagneri omad, kuskilt Luganski üksused ja sekka ka mõnes kohas elukutselised. Seni külasse sisse saadud pole. Kaudtuletöötlus vene poolelt jätkuvalt hõre.

Bahmut: kogu rindejoonel vene poolel ressurssi rünnakuteks jagub. Ikka ei saada vaatamata tugevatele katsetele edeneda põhja poole Siverski linna suunas. Ei mööda põlde ega teid. Pisu toetab Ukraina kaitset Soledari linnast põhjas asuv kõrgendikuvöönd, mis annab hea vaatlusvõimekuse sihtmärkide tuvastamiseks just Ukrainale. Eks vene pool proovib jõuda vähemalt kõrgendiku servani, aga seni see õnnestunud pole. Küll jätkati eile edenemist põhja suunalt Bahmuti poole. U 500 m saadi edasi Berhivka ja Yahidne küla vahel asuva raudtee äärsetes metsaribades. Küll on 1,2 km pärast ees üks väike jõeke koos raudteesillaga ja loodab, et seal enam nii lihtsalt üle ei saa ja peab murdma hakkama siiski lõuna pool asuvate põldude kaudu. Siin põhiliselt vene pool ründab jalaväega ja päris tihti näeb videosid, et kuskil pisu ette liigutatud Ukraina soomuk vene rünnakusuundi metsaribades või külades oma otsetulega töötleb. Bahmuti linnas kirde servas vene pool vähemalt ühe kvartali vahe veel edenes ja Bahmutke jõe idakaldal on Ukraina kaitsel läinud üha raskemaks. Nii wagner kui dessantnikud üritavad jõuda Bahmuti edelasuunalise suure maanteeni, aga vähemalt kolmest suunast rünnakud edu veel toonud pole ning siingi rinne juba nädal seisab ning peale vene üksuste pisu kaugemale maanteest löömist pole vene pool varasematele uutele possadele uuesti jõudnud. Ukraina nii Soledari kui Klišiivka ümbruses jätkab nii rindel askeldavate vene üksuste hõrendamist kui rindejoonest kuni 5 km kaugusel sihtmärkide tuvastamisel sinnagi lööke antakse. Kuskil üks vene kopter eile lasti ja vene kaotuste arv peaks jätkuvalt kõrge olema.

Donetsk: surve tõuseb vene poole sooviga piirata ümber Avdiivka linn. Eile lõpuks tänu massile õnnestus vene poole edeneda need õnnetud 2 km üle põldude ja mööda maanteed ja jõuda Krasnohorivka ja Vesele külani. Vesele küla ees õnneks väike veetõke ja Krasnohorivka küla on kolmest suunast kõrgendikuga ümbritsetud, kahjuks on üks suund nüüd vene poole käes. Läbi küla ründamine peaks kulukas olema, aga külast põhjas asuvad platool olevad põllud pakuvad paremat edenemise võimalust, aga siingi läks soojaks ja vihm ning plusskraad peaks hakkama põldude kandvusele mõjuma. Murelikuks teeb võimalik vene poole jõudmine Avdiivkasse ja põhjasuunalise raudtee läbilõikamise ohu kasv, sinna veel u 3 km. Lisaks jätkas vene pool Avdiivka teisest küljest surumist, piiramaks linna ümber ja tõstab rünnakutes osalevate soomukite/tankide arvu. Eile õnneks siin rindejoone muutusi ei tuvastanud. Ei saadud lähemale ka Pervomaiskele. Hetkel vaid kõlakad, et Nevelske külani vene pool jõudis, aga Ukraina omad seda ei kinnita ja pigem usun neid. Ka läheb seal põldudel askeldamine vene soldatitel juba tänasest keerulisemaks ja siin lubab homseks juba lausa 14 kraadi sooja kaheks päevaks. Ikka koos vihmaga. Marinka juures vene pool hakkas uuesti nii asulas kui sellest lõunasse jääva Pobieda küla poole suruma. Siingi võeti uuesti tanke appi ,aga eks neid sel suunal vähe ole ja kipuvad esimese tugevama kontakti või Ukraina kaudtule esimeste laskude järel kiirelt taanduma. Vuhledari juures mingi tegevus siiski jätkus ja ei saa vene pool sealt datšade piirkonnast Vuhledari poole. Kurdetakse, et kuna Vuhledaris on kõrged hooned veel maatasa tegemata, siis seal asuvad Ukraina silmad tuvastavad kõik sihtmärgid linnaümbruse avatud aladel liialt kergelt ning täpse kaudtulega palju pahandust siinsetele vene üksustele põhjustatakse. Mingid kõlakad nii siin kui teistes rindelõikudes vene üksuste omavahelisest rivaalitsemist ning varude endale krahmamisest jätkuvad ning üksuste vahelist koostööd pole õnneks seni veel käima saadud. Kaudtuld mõlemapoolselt jagus. vene poolel jagub kaudtulemoona ikka kogu rindele ja Ukraina keskendub Donetskile pluss rünnakute tagasilöömistele.

***

Lõunarinne/Herson: mõned luurekad kummaltki poolelt ja kaudtuleduell. Küll on juba mitmel päeval märgata, et Hersoni suunal on kaudtulelöökide arv võrdsustunud. Lisaks olla vene pool siia suunda pisu üksusi juurde toonud. Hetkel ei oska arvata, kas Ukraina kaudtuletöötluse järgse üksuste hõrenemise tõttu või kardetakse siiski Ukraina suuremat rünnakut.

Esimesed leopardid teel Ukrainasse: Saksamaa tarnib Bundeswehri varudest Ukrainasse neli täiendavat lahingutanki Leopard 2, mis suurendab nende koguarvu 18-ni. Rootsi annab Ukrainale üle 10 Stridsvagn 122 (Leopardi 2 moditud versioon) tanki ja Poola just andis üle esimesed 4 Leopard 2 tanki. Eks on veel kõvasti pingutamist, et suuremaks pealetungiks saaks kokku u 200 ringis seda suure toruga elukat. Täpselt ei tea kui palju juba neid T-72 erinevaid verisoone on juba viimasel kuul Ukrainale antud ja kui palju lähiajal tulemas, aga kuskilt mälusopist see sinna üle 100 ikka on.

Euroopa Liit, USA ja Suurbritannia pisu laiendavad sanktsioonide ringi, aga see on kahjuks päris vaevaline protsess. USA on asunud pisu jõulisemalt vene oligarhidega tegelema: New Yorgi lõunapiirkonna prokurör esitas hagi vene oligarhi Viktor Vekselbergi kuue korteri konfiskeerimiseks. Teda süüdistatakse sanktsioonide rikkumises ja rahapesus. Kinnisvara, mille miljardär soetas juba enne sanktsioonide nimekirja sattumist, väärtus on ligikaudu 75 miljardit dollarit. Vekselbergile kuulub kaks korterit New Yorgis Park Avenue’l, kinnistu New Yorgis Southamptonis ja kolm korterit Floridas.

Selle kohtuasjaga saadab USA tugeva signaali neile, kes rikuvad sanktsioone ja tegelevad rahapesuga, et USA kasutab kõiki olemasolevaid vahendeid kuritegelikul teel saadud tulu konfiskeerimiseks ja kasutab seda raha liitlaste abistamiseks Ukrainas. Varem süüdistas justiitsministeerium Vekselbergi ninameest, 70-aastast Vladimir Vorontšenkot rahapesus ja sanktsioonidest kõrvalehoidmises. Osakonna teatel aitas ta vene miljardäril omandada USA-s kinnisvara. Vorontšenko kaasas tehinguid korraldama New Yorgi advokaadi. Oligarh tegi usalduskontole kokku umbes 90 rahaülekannet 18,5 miljoni dollari väärtuses, advokaat kulutas selle raha rajatiste teenindamiseks. Pärast Vekselbergi sattumist USA sanktsioonide alla lõi Vorontšenko justiitsministeeriumi teatel maksete tegemiseks eriskeemi.

Advokaat hakkas Bahama pangast raha liigutama kontolt, mis oli avatud kattefirmale Smile Holding Ltd., mida prokuratuuri väitel kontrollis Vorontšenko. Veebruari alguses esitas justiitsministeerium Voronenkole süüdistuse, kuid The Wall Street Journali andmetel lahkus ta riigist. Renova ettevõtete grupi asutaja Vekselberg sattus USA sanktsioonide alla juba 2018. aastal. 2022. aasta märtsis kehtestati talle täiendavad piirangud seoses venemaa sissetungiga Ukrainasse. 2022. aastal hindas Forbes tema netoväärtuseks 5,5 miljardit dollarit. Veebruari alguses konfiskeeris Washington teiselt vene oligarhilt Konstantin Malofejevilt 5,4 miljonit dollarit. Ameerika kohus kandis selle raha esimest korda üle Ukrainale. Malofejevit süüdistati ka selles, et ta üritas kehtestatud sanktsioonidest mööda hiilida.

Saksa väljaanne Der Spiegel teatas 23. veebruaril, et venemaa ametnikud peavad läbirääkimisi Hiina droonitootjaga Xi’an Bingo Intelligent Aviation Technology 100 drooni ZT-180 masstootmiseks ja venemaa vägedele aprilliks tarnimiseks. Der Spiegel teatas, et droon ZT-180 võib kanda 35–50 kg raskust lõhkepead, mis viitab sellele, et need droonid võivad olla kahesuguse kasutusega tehnoloogia, mida vene väed püüavad hankida nii luure-eesmärkidel kui ülitäpse relvasüsteemina. venemaa ja Hiina ametnikud on väidetavalt välja töötanud plaanid droonide venemaale saatmiseks võltsitud saatedokumentide alusel, mis märgivad, et seadmed on tsiviillennunduse osad.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised