Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 23. veebruar 2023:

vene pool mitmes lõigus rünnakute intensiivsust tõstis, rindejoone muutusi vaid Bahmuti põhjaserval, venelaste „vabatahtlikud” värbamised jätkuvad, luzniki üritus ja India…

Igaöine õhuhäirete laine üle Ukraina idapoolsete linnade ja juba mitu päeva pole sellele järgnenud pommitamist. Piiriäärsete Ukraina külade igapäevane pommitamine siiski jätkus ning Ukraina löökide üle vene poole kurtmine tõusuteel. Kurtmine ulatus kuni Belgorodi linnani. Küll eile vähemalt kahes kohas üle vene-Ukraina piiri üritasid vene luure/diversioonigrupid miskit toimetama hakata Ukraina poolel, aga tagasi löödi.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus vene pool jätkab üritusi surumaks Kupianski poole, aga edutult. Kaudtuld jagub vene poolelt siiski palju. Svatove-Kreminna vahel eile mitmes kohas jõudis vene pool mitu kilomeetrit edeneda enne kui soomuskolonnid tagasi löödi. Kreminna ümber metsaalal linnast lõunas üritas vene pool vähemalt ühe tanki ja ühe soomukite kompaniiga rünnata ja peale nelja tanki ja mitme soomuki kaotust taganeti. Kaks neist tankidest olla olnud T-90. Eks neid tanke kasutataksegi olulisemate suundade peal. Kreminna ümbrus sai eile tavalisest rohkem Ukraina kaudtuletabamusi.

Siversk: Bilohorivka küla poole rünnakud ei lõpe ja proovitakse mitmest suunast, aga edutult. Kaudutuld igapäevaselt hõredalt.

Bahmut: kogu rindejoone ulatuses vene rünnakud jätkusid. Põhja poole edenemine siiski seisab ja vaid suur isikkoosseisu numbrite kaotus jätkub. Kuna suuremat ressurssi vene poolel vist siiski pole, siis tundub, et Soledari juurest põhja poole hakkab surve kahanema ja enamus jõudu keerati tagasi lõuna poole Bahmuti peale. Eile Berkhivka küla vähemalt osaliselt wagneri ja dessantnike segu poolt vallutati ja jõuti ka Jagidnõi küla piirini, kus käivad lahingud. Eks see hetkel kõige ohtlikum suund ole, sest ikka on veel õhus võimalus, et nii edenedes võidakse lõpuks Bahmuti viimane pisu suurem ühendustee läbi lõigata. Bahmuti linna kirde-, ida-, kagu- ja lõunaosas lahingud jätkusid ja tundub, et suuremaid edenemisi vene poolel eilegi polnud. Küll on hakanud Ukraina blogijate arvamus liikuma, et võib olla peaks linna selle osa, mis asub Bahmutke jõest ida pool ära andma. Eks põhjuseks nii suurem ümberpiiramise oht idakaldal asuvate üksustel kui soov ära kasutada jõge ühe kaitse elemendina. Bahmutist lõuna pool suure Bahmuti edelasuunalise tee poole vene pool mitmest kohast rünnakuid jätkab, aga siingi rinne seisab. Kaotusi jagub siin vene poolel palju ja miskit segadust wagneri üksuste ja appi tulnud dessantnike vahel jaguvat. Kuskil Bahmuti rindel käib ka kõlakaid, et osa mobbituid viilib rünnakutest kõrvale. wagneri juht prigozin jätkab ühe vihasemalt vene kaitseministeeriumi verbaalset ründamist.

Donetsk: siingi vene pool mitmes lõigus rünnakutele tugevust juurde keeras, aga kuskiltki edenemist tuvastada ei suutnud. Ikka Krasnohorivka küla poole, Vodyane, Pervomaiske, Nevelske, Marinka ja Vuhledari juures need põhiliselt toimusid. Küll on märgata, et mitmes rindelõigus on vähenenud soomustehnika arv rünnakutel. Hetkel veel sellest järeldusi tegema ei hakka. Kaudtuld jagus vene poolelt palju ning Ukraina ikka enamasti vaid Donbassi ja selle ümbrusele keskendus.

***

Lõunarinne/Herson: vene blogijad väidavad, et suurem rünnakuüritus lõunarindel siiski olla tehtud, aga Ukraina seda ei kinnita ja rindejoones muutusi tuvastada ei suutnud. vene kaudtuld jagus palju mõlemale suunale ning ikka veel miskit seal Mariupoli linnas plahvatamist jätkab.

Ühes miilitsakoolis moskvas olla kooli õppurid suletud suurde saali ja hakatud survestama neid sõlmimaks „vabatahtlikult” vene sõjaväega ühinemise lepinguid. Lõpuks olla õppurid päästnud moskva miilitsa sekkumine.

Njah, putini suurejooneline luzniki üritus oli esmalt suur pakasuhha ja läbikukkumise hõngu oli tunda. Esmalt siis said vist kõik moskva riigiasutused käsu 70 protsenti ametkonnast staadionile putini kõnet kuulama saata. Osa rahvast toodi ka kaugemalt. Pakuti preemiat 500 rubla, tasuta süüa, mingit nänni ja tuntud artistide kontserti. Staadionil küll lõpuks oli palju rahvast, aga putini kolmeminutilise kõne lõpus üritas putin välja meelitada kolme suurt hurraad, aga see vaid ürituseks jäigi. Kuna ilm oli parajalt miinuses ning vist vaid üks tuntud artist oli kohal, siis suur osa rahvast hakkas juba suht ürituse alguses lahkuma. Tundub, et virnade viisi kohale toodud vene lipudki jäid sinna, kus nad varem olid. Küll oli tugev turvalisuse kontroll ja ja igatsugu ajakirjanikke sisse ei lastud (vaid kutsutud). Lisaks käis isikukontroll, et teada-tuntud protestimeelsed osaleda ei saaks.

G20 suurriikide ühendust juhib hetkel India ja nad üritavad igatsugu ametlikest dokumentidest välja jätta mõistet Ukraina sõda. Koos Hiinaga jätkatakse vene nafta ja gaasi sissevedu. Küll olla Hiina lubanud USA-le, et relvade vedu nad siiski venemaale tegema ei hakka. Muud staffi siiski saadetakse. Tihenenud on ka Iraani-moskva lennud ja toovad sealt ka suurtükimoona. Küll on märgata rindel vene poolel kaudtulemoona ja rakettide kvaliteedi olulist langust. Plahvatavad väljalaskmisel ja ei lenda „lubatud” kriteeriumite järgi. Mingi lugu liigub, et vene pool on hakanud kasutama nn kamikaze soomukeid, mis olla kaugjuhitavad ja lõhkeainet täis ning nad juhitakse Ukraina üksuste juurde ja plahvatama pannakse. Hetkel ei oska seisukohta võtta. See küll võimalik, aga selle edukas toimetamine kipub olema suht väikse tõenäosusega ja võib olla oli nn ühekordne üritus. Egas kipu ka uskuma, et Ukraina laseks lihtsalt ühel vene soomukil karistamatult enda possadeni jõuda.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised