Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 22. veebruar 2023:

putini grammafoniplaadi kordused, ikka Indiast nafta teemal, Hiina peaministri peatsest visiidist moskvasse, wagneri rahamasinast, kremli survest oligarhide panuse suurendamiseks eelarve augu „lappimisel” ning tankirusika mured…

putini bla-bla-bla ehk „Lible tegi” jätk: ei midagi uut vaid juba kes teab mitmesajas kord esitatud väited. Eks üheks põhjuseks ole ka edu puudumine Ukrainas, sestap sõjateema jäi väga lühikeseks. Kõne oli nii sisutühi, et paljud saalist lausa magasid alates lavrovist ja lõpetades medvedeviga. vene milblogijad pisu kõne järgselt tülli pöörasid ehk siis kremlimeelsemad toetasid putinit ja käredamahäälsed seda täielikuks läbikukkumiseks tunnistasid. Kindlasti siseriiklikult kõne müüb ja annab alust arvata, et kunagi see järgmine mobilisatsioonilaine siiski tuleb…

Täna öösel õhuhäired idapoolsemates Ukraina linnades töötasid. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine jätkus ning vene poole kurtmist ka ise pihta saamisest jätkus.

Kupiansk-Kreminna: ründetegevust põhjalõigus ikka Dvorichna ja Kupianski suunal, aga need eile rindejoones muutusi ei toonud. Kaudtuld vene poolelt jagub ikka palju ja millegi pärast on siin juba väga pikalt Ukraina kaudtuld vähe. Võib olla on põhjuseks Oskoli jõe peale lootmine ja enamus torusid kriitilisemates kohtades. Svatove suunalt Kupianski maantee ümbruse pommitamine vene poolelt jätkus tavapäraselt. Svatove-Kreminna vahel mitmes suunas läänepoole vene rünnakud jätkusid, aga need tagasi löödi. Kreminnast lõunas asuvas metsas rinne ikka edasi-tagasi kõigub ehk siis aktiivsust näitavad mõlemad pooled. Kreminnas olla mitu vene poolele valusat kaudtulelööki tehtud.

Siversk: Blihorivka küla poole vene rünnakud on muutunud veel intensiivsemaks ja üritatakse pimedaski. Seni on tulemuseks vaid kaotused. Kaudtuld ikka veel hõredalt.

Bahmut: rinde põhjalõigul Siverski poole jätkab wagner frontaalrünnakuid, aga vaatamata suurtele kaotustele need edu pole toonud. Kõrgendiku serv Soledarist edelas on juba üle kahe nädala pidanud vastu vene rünnakutele. Rünnakud Krasna Hora suunalt Bahmuti poole pigem said Ukraina vasturünnakuga pisu tagasi löödud juba teist päeva järjest. Ka olla siin kandis mitut suuremat vene staffi paika Ukraina kaudtulega pihta saanud. Bahmuti linnas lahingud jätkusid ja kasvanud on vene poole kurtmine, et linnas asuvad tööstusalad on muudetud sarnaseks Azovstaliga ja neid lihtsalt kätte ei saa. Ka kurdetakse, et Ukraina snaipereid olla linnas palju. Klišiivkast Bahmuti edelasuunalise suure maantee suunal vene rünnakud mitmes kohas jätkusid, aga siingi olla Ukraina vasturünnakud neis hoogu maha võtnud ja edenemist vene poolelt ei suutnud tuvastada. Kaudtule lööke sai Klišiivka lähistel mitu vene üksust ja päris tabavalt. Hetkel tundub, et võib olla on pisu vähenenud vene poole surve linna suunal. Bahmuti rünnakut juhtiva kindrali nahas olla ei tahaks, sest ketukas kremlist peaks varsti tulema. Eks vägi kulub näppude vahelt olematusse ja unenägudes domineerib suur pomm Bahmuti minema pühkimiseks maapinnalt…

Donetsk: Krasnohorivka küla suunal tegi eile Ukraina vene rünnakute vahel ise vasturünnaku ja üle suure maantee varem saadud 100 m edu pidi vene pool maha jätma. Vodyane juures vene pool üritab nii põhjasuunal kui Pervomaiske poole aga edutult. Huvitav, kuidas ta Pervomaiske poole minnes üle veeliini saab? Rahule pole jäetud Nevelske küla, aga siingi pole üle külmunud põldude suudetud seda. Külas elas u 2200 inimest ja rindejoon peab seal juba mitu kuud vastu. Mingeid häid maastiku elemente kaitset toetamas pole ja ikka vene pool seal kinni seisab. Marinkas lahingud jätkusid ning siingi vene edenemist tuvastada ei suutnud. Vuhledari juures on muutunud aktiivsemaks Ukraina pool ja vene rünnakute vahel tehes ise vasturünnakuid on vene üksused Pavlivka suunal surutud uuesti Kaslagatsi jõe taha. Kipub arvama, et siingi sarnaselt Bahmutile vene pool jonni ei jäta ja reserve juurde toob linna vallutamiseks. Kaudtuld jagus vene poolelt väga palju. Küll kurtis vene pool, et Donetsk olla ööpäevase pommitamise all.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Mingi ports plahvatusi kostus Mariupoli linnast aga mis täpsemalt on veel teadmata. Eilegi oli Hersoni suunal kaudtulelöökide arv suht võrdne. Mitmes rindelõigus jätkab Ukraina vene kaudtuleüksuste hävitamist. Nad leitakse droonidega või seireseadmetega (kas siis lasujärgselt või sideseadmete tõttu).

Välispangad hakkasid raha liigutamise voogusid ühe suurema India naftatöötlemisettevõtte suunal kinni keerama, kahtlustades seda hinnalae reegli rikkumises. Eks lääne pankadel on hirm ise sanktsioone rikkuda. vene nafta aga jätkab India poole voolamist.

Hiina peaminister plaanivat moskva visiiti kas märtsis või aprillis. Soov ikka tihendada koostööd ja pisu mure selle tuumarusika vibutamise pärast, sest see kohe üldse Hiina „roomava” maailmavallutamise plaaniga ei sobitu. Kaubandussidemete tihenemine on vene-Hiina vahel tõusutrendis. Eks näis, kas USA näpuvibutus Hiina suunal hoiab neid sõjatehnikat tarnimast venemaale.

Financial Times (FT) teatas, et wagneri grupi juhile prigožinile kuuluvad rahvusvahelised ettevõtted teenivad hoolimata Lääne pikaajalistest sanktsioonidest jätkuvalt sadu miljoneid dollareid kasumit. FT teatas, et prigožini kontrolli all olev ettevõte Evro Polis, mis sai Süüriast energiakontsessioone vastutasuks ISIS-e kontrolli all olevate naftaväljade tagasivõitmise eest, teenis 2020. aastal 90 miljonit dollarit puhaskasumit vaatamata USA sanktsioonidele ettevõttele 2018. aastal, pakkudes 180-protsendilist investeeringu tasuvust. FT teatas, et väiksemad prigožini kontrollitavad ettevõtted, nagu M Invest, mis haldab Sudaanis kullakaevandusi, ja Süüria naftafirma Mercury LLC, mis tõenäoliselt sanktsioonidest kõrvalehoidmiseks oma tegevuse uuele ärinimele viis, teenivad jätkuvalt miljoneid kasumit. FT aruanne näitab veelgi, mil määral pole lääne sanktsioonid suutnud peatada venemaa või venemaa toetatud osalejaid, kes aitavad venemaal Ukraina vastu võidelda.

Oligarhid ja kreml jõudsid kokkuleppele nafta- ja gaasitulude järsu langusega põhjustatud eelarve augu lappimises. Eelarveauku osaliselt „lappiv” ühekordne makse on „kokku lepitud” ehk siis kreml lõpuks vinduva ja maksta mitte tahtva oligarhide pundi fakti ette pani. Siseriiklikult põhjendatakse seda maksu sellega, et neil vene ettevõtetel on suured kasumid ja nad peavad rohkem toetama riiki. Küll luusib seal ringi maksude tõstmise soovi tont, sest eelarve auk on kiires tõustrendis ning Ukraina sõja jätkumisel kasvavad edasi sõjaga seotud kulutused ja riigi kgb haardes hoidmise kulud.

USA üritab kiirendada tankide andmise protsessi ja vist annab laos seisvaid korras tanke. Nii USA kui Saksamaa jätkavad varem kõva kisakoorina (ikka Saksa soovitamuste tõttu lubada Leopardi tanke tarnida Ukrainale) kõlanud riikide survestamist, et nad lubatu siiski õiges koguses ja kiirelt Ukrainale annaksid.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised