Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. veebruar 2023:

Bideni visiit Kiievisse, vene poole teated väga „edukast” sõjapäevast, aga rindejoones siiski suuremaid muutusi tuvastada ei õnnestunud, mõnes rindelõigus pisu võrdsustus kaudtuleduell, vene statistikaamet teeb „imeseid”, Saksa ragistab vene varadega, venemaa üritab kuidagigi taastada kaduma läinud turismivoogusid ja Hiina mitmenäoline tegevus jätkub…

Eilne Bideni visiit Kiievisse oli vist üks tugevamaid Ukraina toetuse väljendusi oma mõjult sõja jooksul (eelmine oli briti endise peaministri Johnsoni visiit). Kipub arvama, et Bideni kaasa võetud (portfellis) sõjalise abi pakett summas u pool miljardit dollarit oma summalt polegi nii oluline (küll hetkel ringleb kõlakaid, et seal sees miskit ka kaugemale ulatuvat). Veel tähtsamaks peab aga ida-lääs rindejoone nihkumist idapoole ja seda õigeusu traditsioonilisel territooriumil. Eks see oligi üks sõnumeid, mida Bideni visiit Kiievisse tegi. Julgust kogub ka Moldova ning sõnumid sealt vene soldatite lahkumiseks okupeeritud aladelt on tõusuteel.

Suuremad Ukraina linnad rindejoonest kaugemal eile pommisajust pääsesid. Küll kasvas vastastikune üle vene-Ukraina piiri kaudtuleduell. Ukraina tõstab venemaa suunal lööke ja hetkel veel vene kaudtulelöökide vähenemist see toonud pole, aga karistamatuse tunne kipub idanaabril vähenema.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus vene rünnakud küll jätkusid nii Dvorichna kui Kupianski suunas aga rindejoones muutusi tuvastada ei suutnud. Svatove-Kreminna vahel vene pool Plošanka lähistel mitmes suunas üritusi tegi aga siingi muutusi rindejoones ei tuvastanud. Kreminna ümber ikka vene pool kolmes suunas rünnakuid jätkab, aga siingi muutusi rindejoones ei tuvastanud. Kaudtuld jagus vene poolel kogu rindele, Ukraina ikka vaid ründavaid üksusi ja Svatove, Kreminna pihta tuld annab. Homsest siis öösiti kuni -15 paariks ööks ning nädalalõpu vihmade ja soojalaine ootel.

Siversk: vene pool jätkas Bilohorivka ja Spirne küla ründamist, aga jätkuvalt rindejoones need muutusi ei toonud. Kaudtuld vene poolelt hõredalt.

Bahmut: vene pool teatas suurtest ja kangelaslikest edusammudest ning mitmes kohas Ukraina kaitseliinidest läbimurdmisest ja otsi kuidas tahad, no ei leia neid läbimurdeid ja edu. Vaid üks u 100 m edenemine 100 m laiuselt Yahidne küla juures piki metsariba. Tundub, et eilse päeva kohta vene rindeuudised olid mõeldud vaid putini rahustamiseks. Rünnakud siiski tervel Bahmuti rindel jätkusid. Kaudtulelöökide arvu kasv Ukraina poolelt ja miskit pisu segadust vene tavaüksuste kaudtuletoetusega wagnerile. Kipub vist jääma sinna üksuste omavahelise kemplemisele tasandile vaatamata prigozini süüdistustele vene kaitseministeeriumi suunal.

Donetsk: siin siiski suutsin tuvastada u 100 m edenemist Krasnohorivka küla juures ja Nevelske küla juures. Mujal rindejoones muutusi polnud, kuigi mitmes suunas rünnakuid üritati. Hetkel vaid kõlakad, et Vuhledari juures olla Ukraina mingeid vasturünnakuid teinud ja vene pool seal uuesti isegi üritab intensiivsemalt. Eks ootab homset päeva, et täpsemalt selgust saada. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju, aga suhtearv siiski Donetski linna lõigul u 1/3-le vene poole kasuks. Sealt läänepool domineeris vaid vene pool. Kui vene pool ilmateadet vaatab, siis paar külma päeva peaks suurema tehnikaga ära kasutama (kui masinad käima saab).

***

Lõunarinne/Herson: vene tihe kaudtuli kogu lõunarindele jätkus ja pigem Ukraina oma langes. Tundub, et sihtmärkide tuvastamise võimekus tänu lumesajule langes ja Ukrainlased huupi ei pommita. Küll oli Hersoni kandis kaudtuleduell suht võrdne. Väidetavalt olla aga vene pool kuskil lõunarindel pisu tugevalt torkinud, aga Ukraina seda ei kinnita ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Rosstat avaldas esmaspäeval venemaa 2022. aasta SKT esimese hinnangu. Algselt 17. veebruariks kavandatud, seejärel 22. veebruarile lükatud ja selle tulemusena ootamatult 20. veebruaril olnud avaldus näitas, et venemaa majandus kaotas vaid 2,1 protsenti – oluliselt vähem kui isegi optimistlikud prognoosid. Kuid kaks päeva enne putini pöördumist föderaalassambleele avaldatud Rosstati näitaja oli 0,4 protsendipunkti võrra parem presidendi omast. Isegi 2020. aasta pandeemia ajal kaotas majandus rohkem – 2,7 protsenti.

Olukorra „järsk paranemine” hakkas ametlikus statistikas tekkima aasta viimastel kuudel ja mitmed näitajad muudeti „tagasi”, ütles Centrocredit Banki ökonomist Jevgeni Suvorov. Nii hindas Rosstat detsembris põllumajanduse kasvuks 11 kuuga 4,7 protsenti. Ja pärast „selgitamist” sai arv rohkem kui kaks korda suurem – 10,4 protsenti. Põllumajandussektori lõpptulemus – 10,2 protsenti kasvu aasta lõpus – lisas SKP-le 0,2-0,3 protsendipunkti, hindab Suvorov. Oktoobris-novembris registreeris Rosstat salapärase „ehitusbuumi”: ehitusmaht riigis hüppas statistika järgi 8,7-9,6 protsenti, samal ajal kui elamuehitus kahanes. „Ilmselt sai Rosstat ülesande täita miinus 2,5 protsenti,” ironiseeris Suvorov. Aga täitis plaani üle. Ehitus ja põllumajandus on Rosstati andmetel tõusnud juhtivateks tööstusharudeks panuse osas SKTsse. Järsult kasvas ka sõjalise julgeoleku sektor (+4,1%), mis sisaldab kulutusi sõja tõttu kolmes vahetuses töötavatele sõjaväele ja kaitsetehastele. Maksimaalne langus (-12,7%) toimus hulgi- ja jaekaubanduses. Palju päriselt venemaa SKT langes, on siiski teadmata. Küll oli putinil oma kõneks vaja „häid numbreid”.

Saksamaa võimud otsustasid kiirendada menetlust Rosneftilt kontrolli alt ära võtmiseks Schwedti linnas asuva naftatöötlemistehase üle, mis on üks riigi lääneosa suurimaid. Berliini ja suuremat osa Brandenburgist bensiiniga varustav rafineerimistehas on alates septembrist olnud riikliku energiaturu reguleeriva asutuse, Federal Grid Agency välise kontrolli all. Kuid Rosneft jääb formaalselt endiselt 54 protsendiga tehase omanikuks, mida on Družba torujuhtme kaudu naftaga varustatud alates 1960. aastatest. Saksamaa võimud kiirustavad sellele lõppu tegema ja kavatsevad muuta energiajulgeoleku seadust, et kiirendada Rosnefti osaluse müüki, vahendab Reuters Bundestagis arutlusele tulevate muudatuste eelnõude viitega. Hetkel töötab Schwedti rafineerimistehas, mis suudab töödelda 220 000 barrelit naftat päevas, 60 protsendi võimsusega. Tooraine tarnimine venemaalt on täielikult seiskunud. Märtsis alustab Kasahstan endise Rosnefti rafineerimistehase naftaga varustamist Družba torujuhtme kaudu. Esimene 100 000-tonnine partii riigifirmalt Kazmunaigas pidi tagasi minema jaanuaris, kuid lükati äriliste ja juriidiliste küsimuste kooskõlastamise tõttu edasi. Rosneft esitas oktoobris Saksamaa valitsuse vastu hagi Saksamaa föderaalsesse halduskohtusse Leipzigis. Ettevõte nimetas oma varade välise juhtimise kasutuselevõttu osaluse sundvõõrandamiseks ja ülevõtmiseks.

kreml kiitis heaks nimekirja 19 riigist, mille kodanikel on võimalik saada kuueks kuuks venemaa viisa, broneerides hotelli või „muu majutuse”. Dokumendile kirjutas alla venemaa peaminister mišustin. Nimekirja kuuluvad: Bahrein, Brunei, India, Indoneesia, Iraan, Kambodža, Hiina, Põhja-Korea, Kuveit, Laos, Malaisia, Mehhiko, Myanmar, Omaan, Saudi Araabia, Serbia, Tai, Türgi ja Filipiinid. Alates 2021. aasta augustist said välisturistid kõikidest riikidest kuuekuulise venemaale viisa hotellibroneeringu kaudu. Nüüd on selline võimalus ainult nende riikide kodanikel, kes on valitsuse nimekirjas. Päev varem uuendasid venemaa ja Hiina võimud COVID-19 pandeemia ajal peatatud grupituristide viisavabade reiside lepingut. Nüüd saavad Hiina kodanikud taas venemaale tulla viie- kuni 50-liikmeliste turismigruppidena ja viibida riigis viisavabalt kuni 15 päeva. Turistide läbipääsu võimaldamiseks saadab Hiina RV kultuuri- ja turismiministeerium majandusarengu ministeeriumile peagi nimekirja Hiina reisifirmadest, kes on valmis venemaale ekskursioone korraldama. Viisavaba koridori käivitamise eeldatavat aega ei täpsustata. 2022. aastal on välisturistide voog venemaale võrreldes Covid 2019 eelse ajaga langenud 96 protsenti. Aasta jooksul saabus riiki vaid 200 100 välisturisti. Vool osutus veelgi väiksemaks kui pandeemia ajal ja 2021. aastal. 2020. aastal tuli venemaale turismi eesmärgil 335 800 inimest ja 2020. aastal – 288 300. Covid 2019 eelsel ajal külastas riiki 4,9 miljonit turisti. 2023 aastal loodab venemaa Hiina turistide arvu suurele tõusule…

USA rahandusamet ja välisministeerium on sanktsioneerinud Hiina Changsha Tianyi kosmoseteaduse ja -tehnoloogia uurimisinstituudi (Spacety China) ettevõtte wagnerile Ukraina satelliidipiltide edastamise eest. Lisaks tuleb Hiinast droonivoog, mida sõjas kasutatakse. Oluliselt on tõusnud Hiina vene nafta ostud ja plaanitakse valitsuste tasemel koostööd tihendada. Tundub, et jõujoonte muutus lääs-ida on tõusutrendis. Kahjuks kipub nii olema, et paljud lääne riikide kodanikud pole nõus mingitegi heaolu hüvede langusega ja püksirihma koomale tõmbamine välistatakse, mingu või kõik inimõigused ja vabadused allavoolu. Kuna nii venemaa kui Hiina jätkavad vastuolude õhutamist lääneriikides, siis ikka on võimalik, et valitsuse mingis riigis moodustavad vene-hiinameelsed jõud ja üritavad suunda pöörata. Eks see ole ka võimalik, sest meil on nii demokraatia kui sõnavabadus. Pole nõus ühestki inimõigusest ja vabadusest loobuma majandusliku heaolu hinnaga ning selle võitluse rindejoon on meist igaühe kõrval…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised