Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 20. veebruar 2023:

rindejoone kõikumine mitmes kohas edasi-tagasi, Bahmuti juures jätkuvalt keeruline, vene vägede mured ei lõppe, Iraanist leiti kõrge rikastusastmega uraani ja püüd keelata vene teemantide äri…

Õhuhäired paljudes Ukraina linnades on muutunud igapäevaseks. Enamusele neist siiski tabamusi ei järgne. Ikka nii öösel kui päeval. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus, aga seekord kurtis vene pool, et vähemalt kuue küla pihta vastu lasti.

Kupiansk-Kreminna: vene pool üritab rinde kolmes lõigus edeneda ja hetkel tundub, et rinne peab ja pigem pidi Kreminna juures vene pool linnast lõunas asuvas metsas mõned päevad tagasi saadud possad loovutama. Väidetavalt vähendavat vene üksuste rünnakukvaliteeti hõredatesse üksustesse mobiliseeritute lisamine täienduseks. Kuna nende väljaõpe puudulik ja kokkutöötamine ning drillid uue üksusega harjutamata, siis kvaliteedi tõusu olla ei saagi. Eks nende palkade laekumisega on ka probleemid, et mitu kuud ei saa isegi elukutselised palka kätte. Kohati käib kurtmist, et kõrgemad ülemad rahad endale võtvat ja rikastumine kõrgemate ohvitseride kihis olla päris tavapärane. Kaudtuld vene poolelt jagus enamusele rindejoonest. Pisu avaldavad vene milblogijad arvamust, et egas nad eriti usu, et vene pool üle Oskili jõe saaks. Veel põllud igatsugu rasketehnikat kannavad, aga nädala lõpuks lubab isegi kuni 10 kraadi sooja ja sealt edasi põhiliselt pluss ja vihma ka sekka, sestap algab peatselt kaitset soodustav ilm. Mingid kõlakad siit kandist liiguvad, et soomukeid veel jaguvat, aga tankidega olla pisu kitsas käes ja neid kiputakse pigem reservis hoidma.

Siversk: vene pool jätkab rünnakuid Bilohorivka küla suunal ja „juba ammu vallutatud” küla pole siiski veel õnnestunud ära võtta. Kaudtuld hõredalt.

Bahmut: põhjasuunal Siverski poole jätkab vene pool kogu joone ulatuses rünnakuid. Lisaks Luganski omadele tuuakse täiendust ka elukutseliste näol. Õnneks koostööst neil miskit välja ei tule ja lihtsalt ilma koordineerimata massiga üritavad. Põhiliselt jalaväega metsaribasid pidi. Kaudtuld jagub siin palju mõlemapoolselt. Bahmuti linna põhjaserval pingeline olukord jätkub. Eile tõi päev pisu meeldivat üllatust, sest täienduseks toodud üksused lõid üleeile vene poole saavutatud 1 km edenemise Bahmnuti suunal tagasi. Siingi kasutab vene pool raudteede kõrval asuvaid metsaribasid edenemiseks ja kohati on lahingkontaktid isegi u paarikümnelt meetrilt. Tundub, et Bahmuti kandis kasutab nendes metsaribades olevate vene üksuste lõhkumiseks Ukraina pool soomukite ja tankide otsetuld. Siin kandis peaks olema üks nii hea Ukraina tankimeeskond, et vene pool pakub selle tabamise eest päris suurt pearaha. Mõnda videot näinud: loovus, kiirus ja erinevate tegevuste hea koordineeritus on märksõnad. Bahmuti linnas eile mõned majad siiski vene pool lisaks sai. Põhilised lahingkontaktid siiski ikka tuttava šampanja tehase ja ühe kalmistu ümbruses jätkusid nagu kaks kuud varemgi. Bahmuti ühendava edelasuunalise maanteeni ikka veel vene pool ei jõua, kuigi mitmest kohast tugevalt surub. Ukraina kaudtuld on enim alates Bahmutist ja lõpetades Donetski linnaga. Jätkub wagneri üksuste väljavahetamine elukutseliste vastu. Lahingud jätkuvalt tavaliselt pimedas ja siin on eelis pisu Ukrainal, sest neil seni veel termovaatluse võimekust rohkem, aga mitte piisavalt. Õnneks jätkab vene pool ikka suurte puntidega (10-30 soldatit) rindejoone vahetus läheduses ühte hoonesse varju minemist ja soodustab siis ühe tabava kahuri lasuga selle päris tugevat mõjutamist.

Donetsk: siingi pisu vene pool Krasnohorivka küla juures eelmistel päevadel saadud edust loovutas ja kipub arvama, et polnud head varjet Ukraina kaudtule eest. Rünnakud siiski jätkuvad. Opytne juures ka mingi tegevus toimus, aga rindejoones see muutusi ei toonud. Mõnedes lõikudes veel väiksemad rünnakukatsed, aga egas aru ei saagi, kas vaid lahingupäevikusse kirje saamiseks. Vuhledari juures ikka vene pool jonni ei jäta, aga juba on läinud neil keeruliseks isegi datšade piirkonnast (asub Vuhledari linnast 3 km kagus) edasi saada, rääkimata seal ohutust olemisest. Siingi kipuvad soldatit otsima varjet ja sooja neis väikestes majakestes suure pundiga ning tänu droonidega vaatlusele siis õigel hetkel tabav lask tuleb. Tanke ja soomukeid enam seal datša rajoonis ei näe (vaid äralastud) ja nii peab vene pool võimaliku rünnakuformatsiooni tekitama õige kaugel Vuhledari linnast. Kaudtuld vene poolelt palju. Küll jätkub vene kaudtuleüksuste ära laskmine Ukraina poolelt ja seda juhtub igapäevaselt ning suuremad arvud isegi üle 10-ne.

Soe aga jõuab siiagi nädala lõpus ja ei jäta oma mõju rasketehnika liikumisele üle põldude avaldamata.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja luurekad. Küll oli tugev tulekahju ühes suuremas vene kasarmus Berdjanski linnas.

vene soldatitele palga maksmise muredele jätkuvad ka mured seoses varustuse, toidu ja medikamentidega. Juba on päris tavaline, et kuskil venemaal raha korjatakse, et mehed rindel saaks soojad riided selga või täiendavat toitu. Kohati tundub, et alkohoolseid jooke liigub rohkem kui sakuskat. Kuna enamus nutikaid on rindel surma saanud, siis erineva sõjatehnika remont rinde läheduses on peaaegu lakanud ja niisiis uut tehnikat raudteel rindele veetakse ja katkist venemaale tagasi. Küll venitab see tehnika eemaloleku rindest ikka väga pikaks. Järjest enam levib vene sotsmeedias lugusid, et sõjast väsinud ja depressioonis olevad vene kindralid peavad käima sanatooriumites puhkamas ja saavad suuri preemiaid. Õnneks jõuavad lood ka rindel olevate soldatiteni ning nende lähedasteni venemaal. Miskit suurt pööret see siiski toomas pole, aga arvatavalt väheneb rünnakuind ja sabotaaž leidmaks põhjuseid ellujäämiseks.

Iraan: rahvusvahelised tuumainspektorid leidsid eelmisel nädalal Iraanist uraani, mis on rikastatud tuumarelvade valmistamiseks vajaliku tasemeni, vahendas Bloomberg kahe kõrgetasemelise diplomaadi teatel. IAEA (rahvusvaheline tuumaenergiaagentuur) püüab nüüd välja selgitada, kuidas Iraan varus 84% ​​rikastatud uraani, mis on rekordtase alates rahvusvaheliste inspektorite riigis viibimisest, ütlesid agentuuri allikad. Olukord võib esile kutsuda uue kriisi, rõhutavad diplomaadid: Iraan ise teatas IAEA-le, et tema tsentrifuugid rikastavad uraani kuni 60%. Nüüd peavad inspektorid välja selgitama, kas 84-protsendilise uraani tootmine oli tahtlik või on tegemist tehnilise õnnetusega ning see kogunes lihtsalt arvukatesse tsentrifuuge ühendavatesse torudesse, kus eraldatakse isotoobid. Iisraeli reaktsioon vist ei jäta pikka ooteaega ja loodab, et sanktsioonidega tõsisemalt selle riigi suunal tegeletakse. Kahjuks lennuliiklust venemaaga seni seisma panna ei suudeta.

G7 riigid arutavad viise, kuidas piirata venemaa teemanditega kauplemist, mis jätkub hoolimata USA sanktsioonidest riigikorporatsioonile Alrosa. Bloombergi sõnul kavatsevad G7 ja EL olukorraga kursis olevatele allikatele viidates luua vene päritolu teemandite jälgimise mehhanismi, mis tulevikus saab aluseks nendega tehtavate tehingute piirangutele. USA kandis aprillis musta nimekirja Alrosa, mis kontrollib kolmandikku maailma teemanditurust 80 miljardi dollari suuruse aastakäibega. Kõik tehingud ettevõttega, mille omanik on kolmandik vene föderatsioonist ja veerand Jakuutia valitsusest, oleks pidanud peatama enne 1. juulit. Kuid Ameerika ametnikel ei õnnestunud Euroopa Liitu sanktsioonidesse kaasata. Meetmete vastu oli Belgia, kus Antwerpen on üks maailma suurimaid teemandikaubanduse keskusi, mis on seda juba 15. sajandist.

Kontrollimehhanism, mida lääneriigid arutavad, on suunatud teemandite piiriülese liikumise jälgimisele. Täielikku lahendust aga veel pole, tunnistavad Bloombergi allikad. Teemandite päritoluriik on tarneahela alguses selgelt jälgitav. Kui kivid kauplemismajja jõuavad, segatakse need teistega ja müüakse partiidena, mille dokumentatsioonis on teemantide päritolu märgitud „segatud”. venemaa teemanditööstuse vastaste meetmete paketti arutatakse järgmisel nädalal osana sanktsioonide ettevalmistamisest venemaa sissetungi aastapäevaks Ukrainasse, teatasid Bloombergi allikad. Eeldatakse, et need hõlmavad veel nelja venemaa panga lahtiühendamist SWIFT-süsteemist, sealhulgas kolm suurimat erapanka – Alfa Bank, Tinkoff Bank ja Rosbank.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised