Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 19. veebruar 2023:

vene poole rünnakud põhjarindel ei lõppe, Bahmuti ümberpiiramise oht kasvab, Donetski suunal olukord muutusteta, USA asepeaministri avaldus, suure Austria panga slikerdamine venemaal… ja kuidas venemaa edasi võib tegutseda…

Eile hommikul neljast Kalibr tiibraketist 2 alla lasti. Kaks siiski tabasid Ukraina keskosas asuvat Hmelnitski oblastit. Ukraina sõnul said tabamusi mitmed elu- ja koolihooned. Täna öösel ja varahommikul kostsid õhuhäireid Harkivis ja Kramatorskis. Järjest tõuseb vene meedias retoorika rünnata Ukraina tuumajaamade elektriühendusi, et Ukraina peaks oma jaamad elektrivõrgust välja ühendama ja selliselt Ukraina põlvili suruda. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine jätkus ning vene meedia pingutab suure Ukraina ohu maalimisega venemaa territoriaalsele terviklikkusele.

Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkas eile rinde põhjalõigus rünnakuid piki Oskili jõge lõuna suunas jõudmaks Kupianski linnani. Hetkel pisu segane seis, kas siin neil edu oli või mitte. Svatove-Kupiansk maantee ümbruse pommitamist vene pool jätkas. Svatove ja Kreminna vahel ning Kreminna suunalt tõstab vene pool rünnakusuundasid ja hetkel aktiivsuse langust ei näe. Küll on Svatove-Kreminna vahel pisu segane täpsema rindejoonega, sest lai hall ala annab võimaluse kummagi poole üksustel toimetada ilma kaardile muutusi toomata. On kohti, kus lahingkontaktid toimuvad kohe vene poole kontrolli alla oleva joone juures ja on kohti, kus lahingud toimuvad Ukraina kontrolljoonel. Eile rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtulelöökide arv tasapisi vene poolel jätkab tõusu ja pigem usun vene poole surve tõusu. Paar päeva lubab siin isegi päikest ja päeval väikest plussi ja soodustab õhuvaatlust ning õhujõududel rünnakuid. Järgmine nädal lubab küll paariks ööks isegi u 15 kraadi külma ja siis jälle soojemaks tagasi.

Siversk: Bilohorivka küla ründamine jätkub, aga edutult. Kaudtuld vähe.

Bahmut: juba mitu päeva pole Soledarist Siverski poole suruda vene poolel õnnestunud, kuigi suruvad vähemalt neljas suunas ja päris suure massiga. Sestap ka vene poolel suured isikkoosseisu kaotused. Põhiliselt wagneri omad ja sekka ka Luganski üksusi. Küll suutsid wagneri üksused massiga läbi suruda Ukraina kaitsest Bahmutist põhja pool asuva Paraskoviivka külast Bahmuti linna suunal. Kuidagi suudeti saada üle lääne-idasuunalise Bahmutke lisajõe ja ründeteravik liikus edasi isegi üle 1 km ja jõuti Yahidne külani. Suund pole otse põhja poole ohtlik, küll aga edelasuunal ollakse juba kõrgendikul ja sealt edasi surudes põhiliselt avatud alad ja tänaseks põhilise Ukraina varustusteeni on veel 3,5 km. Blogijad siiski arvavad, et Ukraina suudab siia piisavalt reserve tuua. Bahmuti linnas oli eile raske päev ning kagusuunal vene pool ühes kohas kolm kvartalit edenes. Klišiivka suunalt teise Bahmuti ühendava maanteeni mitmes suunas vene pool lahinguid jätkas ja isegi jõudes maanteeni õnnestub seni need rünnakud tagasi lüüa. Ühes kohas küll suutis vene pool rindejoont maantee poole lükata aga kaugus ikka u 1,5 km. Siingi suur vene poole isikkoosseisu kadu jätkub. Kasvab ka vene poole kurtmine linnalahingu raskustest ja kaotustest hoonete hõivamisel või neile lähenemisel. wagneri juht prigozin otsib liitlasi ründamaks tugevamalt vene kaitseministeeriumi ja hetkel pole isegi kadõrovit punti saanud. Lisaks teatas prigozin, et mingit wagneri liitmist vene vägedega ei tule.

Donetsk: ikka vene pool jätkab mitmetes kohtades Ukraina kaitse proovimist. Tugevam surve Krasnohorivka küla poole ja Marinka juures. Üritavad põldude kandvust ära kasutada – võib olla vale tunne, aga kuidagi vähe soomust on mõlemal suunal rünnakuid toetamas. Kaudtule puudust siiski pole ja pomme kõigi rünnakusuundade lähedusse jäävate Ukraina külade ja talude pihta jagub. Eks pisu arusaamatu on Vodyanest suutmatus edeneda (nagu Kreminna juureski), kuigi sinna on kogunenud suur mass soomust.. Marinka juures on vähemalt hetkel vene pool loobunud asulas edenemisest ja üritab põhja pool piki põlde edeneda, aga siingi neid eile edu ei saatnud. Vuhledari juures seni vene poole rünnakuüritused läbi pole ning olla vist isegi kadõrovlasi lisaks toodud. Proovitakse ka uusi suundi, et leida Ukraina kaitses nõrkusi, aga seni õnneks edutult. Donbass ikka Ukraina kaudtule all.

***

Lõunarinne/Herson: kummaski luurekaid ja diversioonigruppe mõlemapoolselt tegevuses ning kaudtuleduell käib. Miskipärast on ka Mariupolis näha wagneri omasid. Hetkel kõlakad, et võib olla kaitserajatiste tegemiseks. Siin kandis olla käiku läinud nende ehitamisel kõik käepärane.

Ikka siis putini Ukraina sõja aastapäeva kõne ootel. Küll jätkab putin kindralitele tärnide lisamist. Mobbitute, aga ka BARS-i omade rahadega narrimine jätkub. Küll ei saa nad preemiaid kätte ning ei suuda leida kedagigi, kes tõendaks, et nad viibisid lahingute tsoonis, et saaks isegi haavata saamise järel raha. kreml jätkab kohalikest eelarvetest mobbitutele tasu maksmise survestamist. Küll pandi seisma vene statistikaameti eile ilmuma pidanud eelmise aasta neljanda kvartali andmete avalikustamine koos aasta kokkuvõttega ja see vist avaldatakse peale putini kõnet. Miskit head selles eelrves siiski pole kuigi nõustnud paljude analüütikutega, et venemaa majandust on seni liialt vähe kärbitud. vene sõjatööstus suudab moona toota juba 7 päeva nädalas kolmes vahetuses ning selle otsa lõppmist Ukraina rindel tulemas pole.

Küll oli märgiline eilne USA asepresidendi sõnavõtt ja copy uudisest: USA võimud süüdistasid venemaad Ukrainas toime pandud sõjakuritegudes. Seda ütles USA asepresident Kamala Harris Müncheni julgeolekukonverentsil. „USA on ametlikult tuvastanud, et venemaa on toime pannud inimsusevastaseid kuritegusid.” Ja ma ütlen kõigile neile, kes need kuriteod toime panid, ja nende kuritegudega seotud ülemustele, et teid võetakse vastutusele,” ütles asepresident. Ta ütles, et osariigid uurisid hoolikalt toime pandud kuritegude tõendeid. Tema sõnul pole kahtlustki, et tegemist on inimsusevastaste kuritegudega. vene armee viib läbi „laiaulatuslikke ja süstemaatilisi rünnakuid tsiviilelanikkonna vastu”, pannes toime „kohutavaid mõrvu, piinamisi, vägistamisi, küüditamist ja hukkamisi”, ütles Harris.

ÜRO raport viitas juhtumile, kus vene sõdur sundis nelja-aastast tüdrukut endaga oraalseksi tegema. Harris lisas: „Olgem kõik ühel meelel: kõigi teadaolevate ja tundmatute ohvrite nimel tuleb õiglus jalule seada.” Oma kõnes loetles ta ka kuulsamaid juhtumeid, milles venemaad süüdistatakse. „Me kõik oleme näinud pilte Mariupoli teatrist, [kus] tapeti sadu inimesi. Tuletage meelde pilti rasedast emast, kes tapeti pärast seda, kui sünnitusmaja, kus ta valmistus [lapse] sünnitama, tulistati. Pidage meeles Butsha tsiviilisikute pilte, kes on külmavereliselt maha lastud. Nende surnukehad jäeti tänavale <…>. Pidage meeles nelja-aastast tüdrukut, kelle ÜRO teatel vägistas vene sõdur,” loetles Harris venemaa sõjakuritegusid.

Lisaks küüditas venemaa Ukrainast vägivaldselt venemaale sadu tuhandeid inimesi, sealhulgas lapsi. Sel nädalal sai teatavaks 43 Ukrainast ebaseaduslikult välja viidud laste „ümberkasvatamise” laagrit. Need avastasid Briti eksperdid. Kõik need kuriteod on Ameerika Ühendriikide asepresidendi sõnul rünnak universaalsete inimlike väärtuste vastu, ütles Harris. Ka USA välisminister Anthony Blinken mõistis venemaa sõjakuriteod hukka. „Seaduse põhjaliku analüüsi ja olemasolevate faktide põhjal tegin kindlaks, et venemaa sõjaväelased ja teised venemaa ametiisikud on Ukrainas toime pannud inimsusevastaseid kuritegusid,“ ütles välisministeeriumi juht. „Need kuriteod ei saa jääda karistamata. Kõik vastutajad tuleb vastutusele võtta,” lisas ta. Sellegipoolest on inimsusvastases kuriteos süüdistamine lääneriikide ülekaalukalt otsustavaim avaldus venemaa vastu. Kuigi Harris president putinit ei nimetanud, on selge, et tema ligi aasta tagasi algatatud invasioon on põhjus, miks Ukraina kodanikud on nüüd nende rahvusvahelise õiguse rikkumiste ohvrid, märgib Politico.

Austria jätkab pisu imelikku ja silmakirjalikku tegevust ja ilma USA sekkumiseta asjad paremuse poole ei liigu ja nii alustas USA seal uurimist, kas sanktsioone rikutakse ja copy uudisest: venemaal jätkuvalt tegutsevatest läänepankadest suurim Raiffeisenbank (Austria) on alustanud venemaa krediidiasutuste korrespondentkontode sulgemist.

Raiffeisen Bank Internationali pressiesindaja kinnitas, et kontsern on vähendanud oma korrespondentide võrgustikku viiele venemaa pangale. „Ülejäänud venemaa pangad, kellele me korrespondentteenust osutame, on saanud juhised, mis puudutavad individuaalset maksimaalset maksete arvu USA dollarites ja eurodes, mida RBI on nõus töötlema,” selgitas RBI esindaja. Uus sulgemiste laine oli pärast seda, kui USA võimud esitasid Austria pangandusgrupi vastu nõuded. Jaanuaris alustas sanktsioonide eest vastutav USA rahandusministeeriumi välisvarade kontrolli büroo (OFAC) uurimist Raiffeiseni panga suhtes ja nõudis teavet tehingute kohta „seoses hiljutiste sündmustega venemaa ja Ukraina ümber”. Olukorraga kursis olev Reutersi allikas ütles, et OFAC on pangalt küsinud andmeid oma tegevuse kohta venemaal, okupeeritud Donbassis ja teistes Ukraina piirkondades, aga ka Süürias, sealhulgas teatud klientide tehingute kohta. See võib lõpuks kaasa tuua sanktsioonid Raiffeiseni vastu, ütles agentuurile kaks asjaga kursis olevat inimest. Raiffeisenbank teenindab 4,2 miljonit Venemaa klienti ja omab Venemaal varasid 28 miljardi euro väärtuses.

Kipub arvama, et hoidumaks järgmisest mobbi lainest võib venemaa siiski hakata ajateenistuse lõpus saatma kogu seltskonda Ukraina rindele. Varustus neil on, väljaõpe just läbitud ning peaksid suutma toimetada küll. Selleks ei pea isegi uut mobbikäsku andma, sest senine veel kehtib ja on ka aluseks, miks lepingulised, kelle teenistuse tähtaeg kukkus, ei saa väest vabaks, sest siis pannakse nad kehtiva mobbiga edasi teenima. Mingi sebimine käib ka Luganski ja Donetski üksustega. Nende kvaliteedi tõstmiseks on vist vene kaitseministeerium plaaninud välja vahetada kogu nende ohvitserkonna vene kutseliste sõjaväelaste vastu, lootuses nii tõsta üksuste võimekust. Küll algas seetõttu miskit rahulolematus nendes üksustes ja eks näis kuidas edasi. Hetkel ei näe, et kogu Luganski/Donetski oblasti suudab vene pool märtsiks vallutada. Kuna konventsionaalselt ei õnnestu, siis kipub arvama, et järjest enam igatsugu muid vahendeid proovima hakatakse. Hetkel vaid kõlakas, et Hiina miskit varjatult, aga olulist sõjatehnika abi on vist venemaale andmas. Lisaks tuumarelvadele on venemaa arsenalis igatsugu keemilisi vahendeid. Küll on selge, et sõjaliselt nii nõrk pole venemaa juba ammu olnud. Ka kahaneb kiiresti nende luurevõrk läänesuunal, aga kasvab hübriidsõda rahutuste võimendamisel ja valeuudiste tootmisel selle asemel. Kurb on seda näha ka Eestis jätkumas…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised