Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 16. veebruar 2023:

miskit askeldamine Ukraina piiri vahetus läheduses asuvates vene oblastites, keeruline olukord Kreminna ja Bahmuti suunal jätkub, Donetski suunal rinne enamuses seisab, õhuhäired üle Ukraina, putini uue kõne ootel, vene üliõpilaste värbamine ja India lõpetas toornafta ostmise venemaalt…

Lääne luureagentuurid kinnitavad, et vene pool on asunud lennukeid ja helikoptereid koondama Ukraina piiride lähedale ning usuvad, et venemaa võib õhus aktiivsemat sõda alustada ning on võimalik uus rünnakusuund otse venemaalt. Hetkel seal veel piisavalt soomust ja isikkoosseisu selleks pole, aga ettevalmistused nende toomiseks käivad. vene õhuvägi peaks u 90 protsenti alles olema ja võimalik, et üritavad hakata õhus domineerima.

Täna öösel u kella kahe paiku hakkasid tööle üle Ukraina õhuhäired. Hetkel rohkem infot veel pole. Piiriäärsete Ukraina külade tavapärane pommitamine jätkus. Küll oli üks video, kus vene kaudtuleüksus peale Ukraina suunal tuleandmist (D-30 veoauto järel) pääsesid väga napilt vastutulest (kümnete sekundite mäng). Seekord kurtis vene pool, et Ukraina isegi Belgorodi linnast kaugemale ulatus.

Kupiansk-Kreminna: Dvorichna juures pisu vene poole intensiivsus langes, rindejoones muutusi polnud, aga kaudtuld vene poolelt päris palju. Otse Kupianski poole pole juba pikemat aega vene pool rünnanud ja piirdub vaid Svatove-Kupiansk maantee ümbruses olevate külade igapäevase pommitamisega. Svatove-Kreminna vahel eile isegi päris mitmes paralleelses suunas soomuskolonnidega rünnati, aga tundub, et need rindejoones siiski muutusi ei toonud. Kreminna ümber jätkas vene pool kolmes suunas rünnakuid ja võimalik, et linnast lõunas asuvas metsaalas mingid vanad kaotatud possad vene pool suutis uuesti vallutada. vene kautuletöötlus isegi sinna metsaalale olevat läinud nii tihedaks, et parem olla olnud liivases pinnases asuvatest kaitsekraavidest eemalduda. Õnneks on seal ka vene poolel raske pidama jääda. vene väge peaks surve tõstmiseks veel piisavalt jaguma ning moona puudust ka pole. Ukraina jätkab kaudtuld nii ründavate soomuskolonnide pihta kui töötleb Svatove ja Kreminna ala.

Siversk: Bilohorivka küla pisu prooviti, aga muutusi see rindejoones ei toonud. Kaudtuld kogu rindel hõredalt.

Bahmut: vene poole rünnakud jätkusid kõigis lõikudes. Üritatakse suruda Siverski poole, aga siin eile siiski edeneda ei suudetud. Pisu edeneti Krasna Hora külast loodes üle suure maantee. Paraskoovivka küla kaitse seni peab, kuigi on kolmest küljest ümber piiratud. Lisaks tundub, et Krasna Hora loodepoolne osa pole vene kontrolli all. Hetkel tundub see seoses Bahmuti ümberpiiramise üritamisega kõige ohtlikuma suunana. Bahmuti linnas vaatamata öötundideni kestvates lahingutes edeneda vene pool juba mingid päevad pole suutnud. Klišiivkast Bahmuti edelasuunalise maantee suunal on aga vene pool juba teist päeva hädas Ukraina vasturünnakute tõrjumisega ja tiheda kaudtuletöötlusega. Kui siit Ukraina kasvõi pisike edu jätkub, siis võib loota mingit kaardimaja kokkukukkumist.

Donetsk: Avdiivka linnast põhja pool asuva Krasnohorivka küla suunal rünnakud eile jätkusid ja tundub, et siin vene poole surve tõusuteel, piiramaks Avdiivkat ümber. Võimalik, et jälle u 100 m edeneti. Tundub, et Vodyane juures on suurem seltskond vene väge koos soomusega koondunud. Hetkel küll rünnaku üritused veel pisu nõrgad, aga kipub arvama, et seda kandvate põldude aega hakatakse peatselt ära kasutama. Küll on siingi vene pool hädas miinidega ja sarnaselt Vuhledari juures nende otsa tihedalt sõidetakse. Ukraina kaudtuli ka ei hellita, sestap ei suuda vene pool kogu Vodyane külas end paika saada. Nevelske küla rünnakud ka jätkusid ja seni küla kaitse peab. Marinka juures üritas eile vene pool asulast kahelt poolt mööda põlde mööduda ja võimalik, et u 100 m edeneda ka suudeti. Vuhledari juures hakkas vene pool uuesti kahest suunast ründama, aga ikka edutult. Kõlakas käib, et siia on vene pool hakanud soomust juurde tooma. Kaudtuld mõlemapoolselt palju.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell jätkus. Ukraina ulatus jälle kuni Krimmi poolsaareni. Mingid vene poole kõlakad käivad, et Ukrainal olla kuskil Dnepri idakaldal mõned possad hõivatud, aga kinnitust selle pole. Kuigi vene pool on siin suunal megalt kaitsepossasid rajanud, siis nende juurde tegemine jätkub.

putin esineb venemaa föderaalassambleel kõnega 21. veebruaril, Ukrainasse sissetungi aastapäeva eel. Järgmisel päeval kohtuvad riigiduuma ja föderatsiooninõukogu, et sõnumit arutada. Kavas on riigiduuma koosolek ja föderatsiooninõukogu erakorraline koosolek. Föderatsiooninõukogu määrustikukomisjoni juht Timtšenko ütles, et kohtumisel on kavas arutada seadusi annekteeritud Ukraina piirkondade integreerimiseks „venemaa õigusvaldkonda, mis tuleb vastu võtta enne 1. märtsi”.

Föderatsiooninõukogu aseesimees Žuravlev lisas, et senaatorid kaaluvad „kahte olulist seadust”: piirkondade jaoks spetsiaalsete riigikassa laenude loomise ja naftasektori maksustamise kohta. Varem on kreml öelnud, et putini sõnumi teemaks on „hetkeolukord”, sealhulgas majanduses ja sotsiaalsfääris. putin rääkivat ka Ukraina sõjast ning üritusele võidakse kutsuda sõjategevuses osalejaid, ütles riigipea pressisekretär peskov. putin võib välja kuulutada sõjaseisukorra kehtestamise, ütles Föderatsiooninõukogu allikas Nestkale. Tema sõnul on senaatorid aasta algusest saati oodanud presidendi sõnumit ja ei välista ühtegi stsenaariumi. „Kuulsime kulisside taga igasugust teavet, sealhulgas kõige negatiivsemaid stsenaariume kuni sõja väljakuulutamiseni,” lisas ta.

venemaa sõjakomissariaadid hakkasid nõudma üliõpilastelt värbamistegevusega nõustumise avalduste allkirjastamist. See võimaldab õpilasi sõjaväkke võtta isegi õppeperioodi keskel. Vabatahtliku nõusoleku allkirjastanud õpilased saadetakse tervisekontrolli ja sealt juba vastuvõtukomisjoni ette. Seal tunnistatakse nad ajateenistuskõlbulikuks ja väljastatakse kutse sõjaväeteenistusse saatmiseks juba enne diplomi saamist.

venemaa nafta peamiseks ostjaks saanud India ei päästa venemaa naftatööstust Euroopa diislikütuse embargost. India rafineerimistehased ei osta enam venemaa diislit, teatab Reuters tööstuse allikatele ja rafineerimistehaste esindajatele viidates. Neist ühe sõnul on impordikulud, sealhulgas veo- ja kindlustuskulud liiga kõrged ja ületavad G7 riikide kehtestatud „lae” – 100 dollarit barreli kohta. India on diislikütusega täiesti isemajandav, ütles rafineerimistehase allikas Reutersile. Ja venemaa kütust reekspordiks osta on kahjumlik Indias kehtivate maksude tõttu, selgitab ta. Reutersi allikate sõnul on India valmis ostma vaid kõige odavamaid venemaa naftatooteid. Nii suurendas maailma suurima naftatöötlemiskompleksi omanik Reliance Industries veebruaris venemaa tööstusbensiini importi ja kolmekordistas ka kütteõli oste. Bharat Petroleum ja Indian Oil, mis vajavad naftakeemiatööstuse odava lähteainena naftat, võivad eeskuju järgida.

Euroopa Liit kehtestas venemaa naftatoodete mereveo keelu 5. veebruaril, kehtestades samal ajal „hinnalae”. Ajalooliselt eksportis venemaa poole naftasaaduste toodangust – umbes 144 miljonit tonni 290 miljonist. Samal ajal läks 90 protsenti Euroopa turule, mis on nüüdseks sanktsioonidega suletud, väidavad Alfa-Bank analüütikud. Nendele kogustele on Aasias ostjate leidmine palju keerulisem kui toornaftale, hoiatavad nad: „India ja Hiina on rohkem huvitatud oma enda rafineerimistehaste infrastruktuuri arendamisest”. venemaa naftatöötlemistehased valmistuvad sanktsioonide tõttu tootmist 15 protsenti kärpima, ütles varem Reutersile valitsuse plaane tundev kõrge allikas. IEA andmetel eksportis venemaa 2022. aastal keskmiselt umbes 1,2 miljonit barrelit naftasaadusi päevas. Suletud Euroopa turg toob mahud alla 5 korda – esimese kvartali lõpuks jääb ostjateta umbes miljon barrelit igapäevast eksporti, hindab BCS analüütik Ronald Smith. „Naftatoodete embargo võib olla olulisem kui toornafta embargo,” hoiatab BCS-i Smith. venemaa võimud loodavad, et probleem laheneb aasta teisel poolel, mil luuakse uued tarneahelad, ütles Reutersi allikas.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised