Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15. veebruar 2023:

põhjarindel vene pool jätkab tugevate rünnakutega, Bahmuti juures ühes lõigus vene pool pisu edenes, väiksed rindejoone muutused Donbassi juures, Moldova, venemaa tuleviku arengutes majandusvallas, kes on suurimad vene nafta ostjad, USA arvamus Ukraina kevadisest suurest pealetungist…

Kramatorsk saab tabamusi igapäevaselt, kaugus rindejoonest u 30 km, sestap põhiliselt vist S-300-ga sinna suunas lastakse. Rindejoonest kuni 20 km kaugusel ülejäänud Ukraina linnad olid pommivabad. Piiriäärsete Ukraina külade harvem pommitamine jätkus, pisu tihedamalt paar kohta Harkivi oblastis. Küll kahjuks polnud vene poole kurtmist enda tabamustest, sestap info venemaa tabamisest puudub.

Kupiansk-Kreminna: tugev vene poole surumine rinde põhjalõigul jätkub ja seni Ukraina kaitse peab. Kaudtulemoona siin vene poolel jagub ja ikka piki Oskoli jõge see töötlus käib. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Mõned vene poole milblogijad küll paari küla hõivamisest teada andsid, aga neid pole Ukraina eelmise pealetungi käigus vabastanudki. Svatove-Kupiansk maantee ümbruses asuvate külade tihe kaudtuletöötlus vene poolelt jätkus. Suuremaid rünnakuid ei tuvastanud ning siingi rindejoones muutusi polnud. Svatove-Kreminna vahel ja Kreminna ümbruses jätkab vähemalt kompanii suuruste soomusüksustega rünnakuid nii Plošanka juures kui Kreminnast loode-, lääne- ja edelasuunal. Hetkel küll rindejoone muutusi ei tuvastanud, aga kindel pole, et mõnes lõigus vene pool ei edenenud. Kuna siia täiendavat reservi juba päris suurele hulgale väele lisandub, siis rünnakute aktiivsus kipub jätkuma, kui mitte tõusma. Küll olla osa sellest reservist mobiliseeritud, keda nüüd osaliselt üritatakse segada enamasti Luganski üksustega, aga eks ka kutseliste juurde. Kuhugi tuuakse ka vene kaitseministeeriumi värvatud vange kahurilihaks, aga pigem vist mitte siia lõiku. Kaudtuld siin jagus mõlemapoolselt ja Ukrainale pisu HIMARS toetust andis, tabades mingit suuremat staffi u 40 km kaugusel rindejoonest.

Siversk: eile alustas vene pool Bilohorivka külale rünnakuid korraga kahelt suunalt, aga mõlemad lõppesid edutult. Pole seni ka tankide toetus aidanud. Kaudtuld sellele rindelõigule vene pool tihendas pisu.

Bahmut: Siverski poole jätkab wagner laienetega jalaväe surma saatmist ning eile see edumeetreid siiski ei toonud. Siia on lisaks toodud vähemalt kaks brigaadi Luganski üksusi ja üks vene motolaskurbrigaad, sestap arvab, et mingit edenemist suuremas hoos siit poolt tulemas pole, kuigi massi jagub. Krasno Horivkast põhjas Paraskoviivka kaitse seni peab. Küll suutis vene pool jõuda u 1 km edasi põhja poole ja nüüd jookseb rindejoon pikalt piki kõrgustikuvööndit. Bahmuti linnas suuremat edenenemist vene poolel polnud, kuigi lahingud käivad ka öösel. Vähemalt üks video eilsest ringles, kus pimedas u rühma suurune vene jalaväeüksus majade vahel edenes ja siis kaugtulega tänu drooni termovaatluse võimekusele otsa sai. Opytne suunalt Bahmuti poole on vene pool toonud juurde dessantnikke, aga seegi pole siin edu toonud. Klišiivka suunal üleeile tagasi löödud vene üksused küll tihedalt proovisid kaotatud possasid tagasi saada. Abiks on siin wagnerile õhudessantväelased. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju ja Ukraina töötleb kogu liikumistrassi Kurdjumivkast vene possadeni. Pisu see Bahmuti kaitsmine vastakaid arvamusi erinevatel analüütikutel põhjustab. Osa arvab, et enda üksuste hoidmiseks ja kevadise pealetungi ettevalmistamiseks peaks pigem Bahmuti ära andma. Teine pool vaidleb vastu ja põhjendab seda väga suurte vene poole kaotustega ning väga soodsate kaitsepossadega (mida peale Bahmuti vist nii palju veel pole), mis kulutavad ära palju vene uuest pealetungivõimekusest. Kipub toetama seda teist poolt.

Donetsk: Krasnohorivka küla juures kasvatab vene pool rünnakute tugevust ning eile isegi ühe väikse mõnesaja ruutmeetrise põllulapi kätte said. Paremaid possasid see ei anna. Küll kasvatab siin vene pool üksuste arvu surve tõstmiseks. Avdiivka suunal pigem possalahingud. Oputne-Vodyane suunal vene pool jätkab soomuse toel üritamisi, eile need pigem väiksemad torkimised olid. Kuna siingi neid oskusliku kaudtulega ära nopitakse, siis suurema massiga vist ei juleta Vuhladari kogemust korrata. Pervomaiske juures vene pool ka ühe väiksema põllulapi sai (100×100 m). Küll hakati suruma uuesti Nevelske küla peale sealt lõunast keset põldusid. Soomuse toel sinna punnitakse ja kipub tunduma, et küla hoidmine läheb Ukrainal keeruliseks. Marinkas jätkusid lahingud peatänava lähistel ja muutusi pole rindejoones see toonud. Ikka üritab asulast lõunapoole Pobieda küla suunal osa rünnakusurvet keerata, et pääseda Marinkast lõunapoolt mööda, aga seni pole seegi õnnestunud. Vuhledari juures vaid kaudtuleduell ja olla vene pool taandunud lõunapool asuva suvilarajooni juurde. Egas sealgi neil head varjet pole, sest Ukraina kaudtuletöötlus on juba kogu selle suvilatevõrgu suht maatasa teinud. Küll ei jäta arvatavalt vene pool siin jonni ja hakkab peatselt uuesti üritama. Ukraina lasi siin ära rindejoone taga oleva TOS-1. Tegu päris vastiku roomikutel elukaga oma portsu rakettidega, mis õnneks väga kaugele ei lase. Kaudtuleduell mõlemapoolselt tavapäraste sihtmärkide pihta.

***

Lõunarinne/Herson: vaid kaudtuleduell. Küll lasti siin rindejoonest u 20 km kaugusel ära vene uuem päris vastik elektroonilise sõja kompleksi Palantin. See on 2018 aastal kasutusse võetud elektroonilise sõjapidamise süsteemi esimene kinnitatud kaotus. Süsteemi kasutatakse vaenlase raadioside ja elektrooniliste luuresüsteemide mahasurumiseks 1000 km laiusel alal, lisaks võimaldab see vaenlast pimestada lühilaine- ja ultralühilainevahemikus ning maha võtta mobiilsidevõrk. Selliste asjanduste ilmumine rindejoone lähedusse teeb pisu ärevaks. Tagaajamised Dnepri delta saartel seni jätkuvad. Küll on päris kiireks läinud Ukraina kahurväe reageerimised vene kaudtule üksustele laskudele ja neid suudetakse päris tihti tabada enne, kui nad jõuavad end kokku pakkida ja kohta vahetada. Sestap on siin rindelõigus vähenemas vene kaudtulelöökide arv. Okupeeritud aladele jätkab vene pool uute ametnike toomist, sest kohalikud ei võta vedu.

Moldova olla sulgenud mingiks ajaks enda õhuruumi, sest seal olla ringi hulkumas avastatud vene luuredroone. Lisaks on juba paar nädalat seal tõusnud pinged ning kahtlustatakse vägivaldset riigipöörde katset. Eile ei lastud Transnistriast fänne üle ajutise kontrolljoone ühele mängule kaasa elama, kartes sealt algavaid vägivaldseid aktsioone. vene poolele oleks Moldova ära võtmist väga vaja, enne kui see NATO-sse astub. Lisaks saaks hakata survestama Ukrainat läänesuunalt.

Üks hea kokkuvõtlik lugu: venemaa ei ela üle pikaajalist vaenutegevust Ukrainas ja majanduslikku vastasseisu läänega, sest sõdivate poolte ressursid on võrreldamatud. Seda väitis ajakirjale Forbes antud intervjuus Mihhail Zadornov, kes juhtis kuni detsembri lõpuni Otkritie panka ja juhtis varem VTB jaemüügi tütarettevõtet (VTB24). 1998. aasta maksejõuetuse ajal seda ametit pidanud Boriss Jeltsini ajastu ühe viimase rahandusministri Zadornovi sõnul ei ole sõjalises ja majanduslikus konfliktis „ressursside tasakaal” „absoluutselt venemaa kasuks”.

Kuigi venemaa kulutab sõjaväele 4% SKT-st ehk siis kaks korda rohkem kui isegi kõige sõjalisema suunitlusega Euroopa riigid, on tema sõjaline eelarve kümnendik USA omast. „Ja kui liita kokku nende riikide ressursid, kes hakkavad Ukrainale relvi tarnima, ja ressursside kogumaht, mida nad suudavad konflikti venimisel varuda, siis, uskuge mind, saame selle veergu panna, need on täiesti võrreldamatud väärtused,” selgitab ekspankur.

Fiasko lõppeb tema arvates ka katsega elada „piiratud kindluse” režiimis, isoleeritud majanduses, mis toodab kõike ise. „See, et me saame kõike ise toota, kasvõi mõnda aega, on muidugi absoluutne illusioon või mingi poliitiline loosung,” ütleb Zadornov. Osaliselt on tema hinnangul võimalik imporditud tarkvara asendada. Kuid „me pole kunagi tootnud ega saagi osa seadmetest toota,” hoiatab Zadornov. Kõik see tõotab venemaale „arengu pidurdumist,” jätkab ta: juba aasta või enama seadmete puudumise tõttu venivad suured projektid, sealhulgas nafta- ja gaasitööstuses, keemiatööstuses ja metsatööstuses.
Lisaks „mitu uut tehnoloogiat, mis jõudsid venemaale globaalsete trendidega, jõuavad meieni hilinemisega,” ütleb Zadornov. Lõpuks toob lääne ettevõtete tagasitõmbumine kaasa konkurentsi vähenemise ja selle tulemusena hakkab domineerima „nõukogude stiilis teenus”.

Hiina, India ja Türgi on suurimad vene nafta ostjad ja tundub, et Hiina ostmise mahud on tugevas tõusutrendis. Kuna venemaal endal on tankerite puudus, siis on asunud Hiina ka oma tankeritega seda vedu teostama. Kuna India on nn kurguni naftat täis, siis seal jooksev ostmine ei tõuse. Türgi kui tuntud vahendaja maa kipub üritama slikerdada ja müüma edasi vene naftast valmistatud tooteid enda omadena. Hiinaga hetkel pisu keeruline, et kuhu suundumus on. Nad pole päris oma koroona murest lahti saanud ning riigi majanduses on päris tugevaid tagasilööke olnud, aga juba sel aastal loodetakse uuesti tugevat kasvu ja kui selleks hakatakse rohkem vene naftat ostma, siis hakkab kerkima ka hind. Hiinal pisuke hirm veel on, et USA võib hakata riigi suunal rohkem sanktsioone põhjustama, sestap osa suuremaid naftatöötlemisfirmasid esialgu vene naftast keelduvad.

Euroopa Liit arutab sanktsioone Dubais asuva laevafirma SUN Ship Management Ltd vastu, kes aitas venemaal naftaekspordi piirangutest mööda minna, teatas Politico kolmele diplomaadile viidates. Nende sõnul andis venemaa riigifirma Sovcomflot 2022. aasta aprillis kogu oma 92-st laevast koosneva laevastiku SUNile üle, et Lääne keeldude korral kütusevedu jätkata. Varem kandis ettevõte nime SCF Management Services, kuid see nimetati ümber, et vältida seost Sovcomflotiga. Selle tulemusena sai SUNist üks peamisi venemaa nafta vedajaid erinevatesse riikidesse, sealhulgas Indiasse ja Kuubasse.
SUN Ship Managementi veebisaidil öeldakse, et see “„kuulub Araabia Ühendemiraatide ja venemaa kodanikele, mida haldavad rahvusvahelised korporatsioonid” ning omab ja opereerib ka 92 Libeeria ja Küprose lipu all sõitvat laeva, mis veavad toornaftat, veeldatud maagaasi ja kemikaale.

Ukraina suudab peagi sõjas initsiatiivi haarata ja vasturünnakut alustada, ütles USA kaitseminister Lloyd Austin 50 liitlasriigi Ramsteini formaadis kohtumisele järgnenud briifingul. Ta märkis, et venemaa ei tuginenud kvaliteedile, vaid kvantiteedile, saates lahingusse halvasti varustatud ja halva väljaõppega vägesid, mistõttu kannab tema armee tohutuid kaotusi. „Ukraina tahab võimalusest kinni haarata, luua endale soodsad tingimused ja pöörata tõusu enda kasuks. Eeldame, et nad alustavad vasturünnakut kevadel,” sõnas Austin. Tema sõnul teevad liitlased kõik endast oleneva, et varustada Ukraina relvajõude soomukite ja tulejõuga tõhusateks operatsioonideks rindel. „Usume, et neil on võimalus initsiatiiv haarata,” ütles Austin.

Varem ütles Pentagoni juht, et liitlased jätkavad Ukraina toetamist sõjas Venemaaga ning aitavad UAF-i vasturünnakut võimalikult edukaks muuta. Alates invasiooni algusest on Kiiev saanud partneritelt surmavaid relvi 50 miljardi dollari väärtuses, ütles Austin. Lisaks saadavad kaheksa riiki Ukrainasse soomukid Stryker ja Bradley ning tankid Abrams, Challenger ja täiustatud tankid T-72. Ja Norra annab Kiievile järgmise viie aasta jooksul sõjalist ja humanitaarabi 7,5 miljardi euro ulatuses. Saksa tankide Leopard kohta ütles Poola kaitseministeerium, et esimesed sõidukid jõuavad Ukrainasse märtsis. Asjaolu, et Ukraina relvajõud alustavad kevadel ulatuslikku vastupealetungi, ütles luure peadirektoraadi juht Kirill Budanov. Tema sõnul on lahingud „kõige kuumemad” märtsis, misjärel Ukraina „annab Venemaale lõpliku kaotuse”. GUR-i juht täpsustas, et lõppeesmärk on jõuda 1991. aasta piirideni.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised