Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 13. veebruar 2023:

vene poole rünnakuid jagus palju ning mõnes kohas pisu edeneti, küll makstakse iga meetri eest kallist verehinda ning Ukraina kaitse peab vastu…

Täna öösel mitmetes idapoolsetes Ukraina linnades õhuhäired töötasid ja Dnipro linnas töötas õhutõrje. Kaudtuleduell üle vene piiri on muutunud pisu tasavägisemaks. Vaid Harkivi oblastis asuvat Vovchanski linna päevas mitmeid kordi vene pool pommitab.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus hakkas vene pool kahes kohas uuesti suruma nii Dvorichna peale kui sealt pisu lõunapool Oskili jõe poole. Jätkuvalt üritatakse kaotada siin Ukraina sillapead. Seni arvamusel, et kindlustada oma suurema rünnaku põhjakülge. Üle jõe tagasi pole seni Ukraina kaitset suruda õnnestunud. Pommitatakse seda rindeosa vene poolelt väga tihedalt. Svatove-Kreminna vahel üritab vene pool oma soomuskolonnidega jõuda Ploštšanka külast edelas üle külmunud põldude. Teid siin pole ning reljeefi vähe, sestap võib siin massiga üritamine isegi edu tuua. Eile vähemalt vene pool siin vaatamata kõvale surumisele edeneda ei suutnud. Teine pisu kaugemale ulatunud rünnak mööda põlde Kreminnast lääne suunal Dibrova ja Torske küla vahel ka lõpuks tagasi löödi. Lahingud Kreminnast lõunas asuvas metsas ei lõpe ja rindejoon siin edasi-tagasi kõigub. Tundub, et nädala tagune vene edu on kõvasti väiksemaks kahanenud. Seni ei suuda vene vägi end korralikku suuremasse rünnakuformatsiooni sättida ja proovib kuni kompanii suuruste üksustega, mis aga pole piisavalt võimsad, et Ukraina kaitsest läbi tungida. Kaudtulemoona puudust vene poolel märgata pole ja tuli on päris tihe. Ukraina ikka kokkuhoidlikult Svatove ja Kreminna tiheasustusega vene väge töötleb.

Siversk: Bilohorivka küla võeti nüüd ette tankidega, aga üle põllu nad seni tulla ei julge (eks neid romusid ole seal juba varasemast) ja panevad otsetulega metsaservadest küla poole. Njah, vene uudiste järgi peaks nagu olema see küla juba ammu vallutatud. Kaudtuld jagus keskmiselt.

Bahmut: siin suutis valusate kaotuste hinnaga paaris kohas vene pool pisu edeneda. Siinse Bilohorivka küla juures saadi üks 1×1 km põllujupp kätte ja rindejoon muutus sirgeks. Soledarist surutakse nii ida kui loode poole. Eile jõuti kirde-edela suunalise pika kõrgendikuni ja eks näis, kuidas selle võtmine neil õnnestub. Ollakse seal heaks sihtmärgiks. Bahmuti põhjasuunalise suure maanteeni jõudmine Krasna Hora külast põhja pool suurt rolli ei mängi, sest siit ei toimunud juba ammu Ukraina poolel mingeid vedusid. Küll oma kanalites prigozin kiitleb, et Krasna Hora küla vallutamise au kuulub vaid wagnerile ja üldse olla Bahmutist 50 km raadiuses vaid wagnerlased. Bahmuti linnas rinne peab, kuigi lahingud käivad üle 12 tunni. Klišiivka kandis pole seni vene vägi suure maanteeni jõudnud. Jah, see viimased 200 m peab. Kaudtuld siingi vene poolelt palju kõikjale ning Ukraina jätkab täpsema tulega töötlemist nii ründavate üksuste kui tagala-ala pihta. Jälle on hakanud rohkem sagenema tsiviildroonidega granaatide pillamised vene possadele.

Donetsk: eks siingi paljudes suundades vene pool rünnakuid jätkas. Krasnohorivka küla poole edeneda ei suudetud. Küll pisu üllatusega suudeti jõuda Avdiivka linna kagunurgas asuva metsatukani. Seal rindejoon püsinud 2014 aastast ja hetkel pisu ettevaatlikuks teeb. Siin küll peaks olema Ukrainal päris mitu väga hästi kindlustatud kaitseliini. Pervomaiske juures üritas vene pool eile lõunas mööda põlde edeneda, aga ei õnnestunud. Marinkas lahingud jätkusid ja sealgi üle põldude prooviti asulast lõuna poolt edasi saada ning Pobieda külast lõunas see u 1 km ka õnnestus. Vuhledari juures on vene jäärapäisus edukas enda isikkoosseisu kulumise eeldus. Eile prooviti esmalt tankidega, neid sinna jälle mitmeid maha jäi. Lõpuks üritati vaid jalaväega üle põldude ja metsaääri pidi ning uuesti kaotustega taganeti. Rindejoones seni muutusi pole. Kaudtuld jagus siingi kogu rindele palju ja Ukraina ikka ründavaid üksusi töötleb ja ei jäta ka Donetski kanti ilma.

***

Lõunarinne/Herson: vene pool suutis siin Lobkovo küla vallutada. Kas siin edaspidi vene tegevused aktiviseeruvad, ei tea. 3 km pärast on seal üks suurem kõrgendikuvöönd abiks Ukraina kaitsele. Hersoni suunal pisu vene poole pommitamine kasvas, aga varasemat tihedust veel tagasi ei saadud. Plahvatusi olla kostnud jälle Mariupoli linnast.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised