Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 12. veebruar 2023:

suuremat survet vaid paaris kohas, lisaks suurtele inimressursi kaotusele on laes ka tehnika kadu, prigozzini tasalülitamine jätkub ja ikka OM…

Eile sai mõni rindele lähemal asuv suurem linn tabamusi ja Harkivis said S-300 raketitabamustega pihta pisu energiataristu. Vähenes piiriäärsete Ukraina külade pommitamine ja üheks põhjuseks võib olla, et eile päris tuntavalt tõstis Ukraina oma kaudtulelööke venemaa suunal ja plahvatusi kostus isegi belgorodi linnast. Tundub, et sellest vene poole valimatust pommitamisest hakkab Ukrainal lõpuks villand saama.

Kupiansk-Kreminna: enamus rindel pigem possalahingud, kus järjest tõuseb tankide kasutamise osakaal. Nihutatakse tank possale, kus saab otsetulega Ukraina possade poole ohutumast kaugusest lasta, tehakse töötlus ära ja tagasi. Siis uuesti ja mingil hetkel proovitakse edeneda. Kreminna juures siiski vene pool paar u 1X2 km põllulappi enda kontrolli alla sai. Miskit olulist see ei mõjuta. Küll on seal keeruline end paika saada, sest põldude vahel olevad 10-20 laiad lehtpuude ribad varjet ei paku ning külmunud pinnases on uute possade rajamine vaid labidaga pisu vaeva nõudev. Lisaks ollakse jooksvalt päris heaks sihtmärgiks. Kaudtuld mõlemapoolselt palju. Mitmest kohast tuleb kõlakaid, et vene soomukijuhid on hakanud oma masinaid rivist välja viima, et ei peaks rünnakule minema. Lisaks üleeile Ukraina pool üllatas suure arvu vene kaudtuleüksuste tabamisega.

Siversk: siingi rahulikum päev ning enamasti hõre kaudtuli.

Bahmut: Krasna Hora külast lõpuks Ukraina taandus, aga edasi kaitse peab. Mujal Bahmutist põhja pool ning Soledari kandis edeneda ei suudetud, kuigi ei saa öelda, et ei üritatud. Bahmuti linna on hakanud ka vene pool rohkem tehnikat sisse lükkama ja üritab tankide abil otse lasta kõiki hooneid, kus keegi võiks peituda. Elukutselised vist enam suurte isikkoosseisu kaotustega jätkata ei soovi. Nüüd siis vaja Ukrainal jälle tankitõrjerelvi rohkem linna territooriumile. Eilegi vene poole edenemisest linnas tuvastada ei suutnud. Ukraina suudab öösel mõne kaotatud hoone tagasi saada ja egas seal eesliinil vene soldatil eriti magada ei lasta. Klišiivka juures käib terve päev hull vene poole surumine, et jõuda lõpuks suure maanteeni. Kaotused ei tundu kindraleid üldse huvitavat. Pisu mitmete vene üksuste kurtmist, et moona, meditsiinilise tagamisega ja toiduga olevat kehvasti või siis täpsemalt pole peaaegu üldse. Eks see põhiliselt puudutab mobiliseerituid ja tundub, et varustuskanalites võtavad elukutselised enamuse. Hetkel pisu ettevaatlikku optimismi on, et äkki on loota peatselt siingi pisu vene poole murdumist, aga kui, siis alles mitme nädala pärast.

Donetsk: siin rünnakute suunad kõvasti langesid. Suuremad rünnakud Marinkas ja Vuhledari juures ja peale suurte vene poole kaotuste miskit kirja panna ei saanudki. Mõlemat kohta vene pool päris hullult pommitab ja peab ka pisu õnne olema, et „vales majas” pole. Kipub arvama, et Vuhledari juures peaks mõlema merejalaväebrigaadi koosseisud päris kõhnad juba olema. Lisaks saab suuri kaotusi spetznazi brigaad. Siin jätkub elukutseliste kurtmine, mida võimendavad vene enda milblogijad, et juhtimine ei kannata kriitikat. Mindud on kriitikaga juba nii kaugele, et selliselt küll vene pool suurt rünnakut käima panna ei suuda. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju.

***

Lõunarinne/Herson: lõunarindel kaudtuleduell jätkus. Võib olla eilsed ja üleeilsed täpsed Ukraina tabamused Melitopoli, Tokmaki, Mariupoli ja Berdjanski pihta (ikka Donetsk ka) on tekitanud tarneahelatesse nii suure tõrke, et enamus Hersoni rindejoont oli vene kaudtulest vaba. Jagus seda vaid Hersoni ja selle lähiümbruse pihta.

Hetkel pisu ootel, et mida suures „rünnaku vajaduses” seoses kremli soovidega üritama hakatakse. Kas võetakse appi arsenalist inetuid relvasid, tehakse ära uus kauaoodatud mobbi laine või lükatakse ajateenijad rindele. Kiievi suurem pommitamine ka võimalik sooviga tabada kogu valitsuse koosseisu. Kindlasti otsib kreml võimalusi mujal maailmas olukordasid eskaleerida, et leida meite liitlaste mõjutamiseks uusi kaarte.

vene kaitseministeeriumil sai lõpuks mõõt täis ja kõigis venemaa ametlikes meediakanalites keelati ära sõnad wagner ja prigozin. Lisaks pandi veto uute vangide värbamisele (ainult wagneril). Eks seda otsust juba pikalt oodatud sai. Võib olla hakkab see mõjutama wagneri osalust Ukraina sõjas. Juba mitu nädalat on suund võtta kõik sõdivad üksused ühtsesse struktuuri ja võimalik, et wagnerile ei pruugi see sobida. Hetkel on teadmata, mida wagneri rahastajatele täpselt on lubatud. Eks igatsugu kõlakaid liigub, aga teades paljude venemaa varakate inimeste käitumismustrit, siis jala taha panemine ning tõsine kaklus iga maavara või tehase üle käib ikka loosungiga: eesmärk pühitseb abinõu. Sestap loodan, et noosi jagamise madin mõjutab seisukorda rindel pigem Ukrainlaste kasuks.

venemaa ja valgevene sportlasi ei tohiks lubada 2024. aasta olümpiamängudel osaleda, väidavad 35 riigi, sealhulgas USA, Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Jaapani võimud. Sellest teatas Leedu haridus-, teadus- ja spordiminister Jurgita Syugzhdinene pärast veebikohtumist kolleegidega. Tore, et riikide arv, kes sel teemal jõuliselt arvamust avaldavad tõuseb. Kuidas ROK-is protsess jätkub ei oska veel arvata, sest hääleõiguslike riikide arv on päris suur. Loodan, et kõva lobitöö neile 35 riigile toetajate juurde leidmiseks jätkub. Kipub arvama, et paljud riigid jäävad neutraalseks ning venemaagi leiab mitukümmend toetajat riiki maailmast. Seni siis korraldab venemaa uhkeid spordivõistlusi enamasti vaid omadele ja polegi uurinud, kas välismaal toimuvaid spordiülekandeid üldse ametlikes kanalites peale tennise ja paari raskejõustiku ning võitlusala üldse näidatakse. Küll on venemaa juba varem ostnud Pariisi teleülekande õigused ja huvitav oleks kuulata reportaazi, kui ühtki vene sportlast areenil pole…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised