Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 11. veebruar 2023:

Ukraina õhukaitse eile kõiki tiivulisi alla lasta ei suutnud, vene pool üritab paljudes kohtades tekitada läbimurret, aga seni see õnnestunud pole ning kiire vene üksuste läbikulumine jätkub…

10. veebruaril tulistas Ukraina õhutõrje alla 71 Venemaa raketist 61. venemaa lasi välja raketid Kh-101, Kh-555 ja Kaliber. Samuti tulistati alla 5 Shahed 136/131 drooni. Massirünnakust põhjustatud ebastabiilsus Ukraina elektrivõrgus viis IAEA juhi Rafael Grossi sõnul ühe Hmelnõtski tuumaelektrijaama reaktori seiskamiseni. Pisu vähenes külade arv, mida vene pool üle piiri pommitas. Võimalik, et ühe vene seiremasti tabamine piiri lähedal kamikaze drooniga seal pisu kaarte segi lõi. Küll jätkas vene pool veel õhtul droonide teele saatmist, mis siiski eesmärgini ei jõudnud, aga meredrooniga ründas eile õhtul vene pool Zatoka raudtee/maantee silda. Purustuste ulatust ei tea, aga tegu ühe olulise trassiga Odessast Rumeenia suunal. Eile kutsus Moldova välja vene suursaadiku, sest nende rakett lendas üle Moldova territooriumi. Liikus ka väide, et see rakett lausa Rumeeniast üle lendas, aga Rumeenia seda ei kinnita. S-300 rünnakud rindejoone lähedaste Ukraina linnade pihta on suht igapäevased.

Kupiansk-Kreminna: lahingud jätkusid nii rinde põhja-, kesk- ja lõunaosas. Pisu meeldiv üllatus, et vaatamata tugevale surumisele ei saanud vene pool ka eile edasi. Pisu hakkab selguma seis Kreminna ümbruses ja tundub, et vaatamata kohatistele soomusrusikate sissetungidele kuni paari kilomeetri kaugusele need siiski peale mõne täpse tabamuse saamist lõppevad ning veel liikuva tehnikaga taandutakse ja rindejoones polegi siin nädala jooksul vene poole edu näha olnud. Ukraina aktiivsus Kreminnast lõunas asuvates metsades pole päevakski lakanud ning egas seal püsivat rindejoont vist paika ei saadagi. Kipuvad Ukrainlased neid muutusi öösel „tagasi õgvendama”. Kaudtuld jagub suuremas osas ikka vene poolelt kogu rindele ja Ukraina vaid rünnakute lõpetamisele ja Kreminna/Svatove linnas sihtmärkide tabamisele.

Siversk: eile siin pisu vene rünnakutehoog vaibus ja üritati vaid Bilohorivka küla poole, aga edutult, ning enamus päeva vaid mõned kahurilöögid vene poolelt.

Bahmut: kuigi vene pool kogu rinde ulatuses hullult surub, siis juba teist päeva erilist edenemist tuvastada pole suutnud. Eks vene uudiste järgi on neil selline hoog sees, et juba peaks sellise hoo järgi olema Kiievi all. Mõned vene milblogijad siiski tunnistavad, et no ei lähe asjad hästi. Bahmutist põhja pool Krasna Hora ümber karm lahingutegevus jätkub ja ei saa veel vene pool külla sisse. Piiramisrõnga edenemine ka seisab. Ukraina töötleb siin päris tugevalt kõike, mis liigub või possal passib ja seda ööpäevaringselt. Eks peab juba mitmes kord oma arvamust muutma, sest Krasna Hora küla peatset langemist juba mitu korda ennustanud ja meeldiv on vahel eksida (ka kordi järjest). Bahmuti linnas käib enamus madinat tööstusrajoonides ja siingi on rindejoon pidama saadud. Klišiivka juures surub vene pool nii jalaväega kui soomukitega, aga need viimased mõned sajad meetrit suure maanteeni on ikka läbimata. Kaudtuld vene poolelt jagus rindelt kuni 20 km kaugusele.

Donetsk: rünnakute surve eile uuesti pisu vähenes ning suundasidki vähem. Krasnohorivka linn (mitte küla) Donetskist edelas on mitmel päeval olnud uuemaks suunaks, aga siingi pole edenetud. Põhiliselt üritavad soomukite toel edeneda ja sestap ka nende kaotused on juba nädal suht kõrged. Päeval küll viskab kuni kraad plussi, aga öine kuni 10 miinust hoiab maa tugevana ja laseb kõikjal toimetada. Vuhledari juures vene pool oma jonni ei jäta ja nüüd kasvatab oma kaotusi ka vene spetznaz. Kaudtuld vene poolel jagus kogu rindele palju. Ukraina laskvat ööpäevas ära u 5000 mürsku ja vist kipub mure olema, et lääneriigid ei suuda sellises tempos varusid taastada. Eks see ole kõige nõrgem koht Ukrainal, sest kaudtulemoon on u 90-95 protsendi vene kaotuste põhjustaja ja tänu Ukraina kahuriväelaste täpsele tööle polegi seni vene pool oma kõva surumistega edu saavutanud. Liigub ka väide, et vene pool on oma kõigist tankidest kokku kaotanud ära umbes pool.

***

Lõunarinne/Herson: vene pool hõivas hallis tsoonis Lugivskoje lähedal Myrne küla. Eks näis, kauaks. Kaudtuld mõlemapoolselt palju. vene pool jätkab rutiinselt piki rinnet ja Dnepri läänekallast kõigi asustatud punktide töötlust. Ukraina aga põhjustas portsu suuremaid plahvatusi nii Melitopolis kui Tokmakis. Mida seal tabati, veel ei tea, aga pimeduses nähtavad plahvatused olid mõlemas linnas päris suured. Tänu vene kahuriväelaste loidusele lasti Nova Kakhovka lähedal ära ka 4 iseliikuvat 152 mm suurtükki.

vene poolel kasvab surve hakata looma otse rindele sõjaväekohtuid ja ikka soov lõplikud otsused kohe täide viia, sest muidu enam soldateid rünnakule saata ei õnnestu. 3-5 aastat vangistust pole seni aidanud, sest nii on soldatil vähemalt elulootust. Eks näis.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised