Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09. veebruar 2023:

vene pool hakkas neljas rindelõigus veel tugevamini suruma ning kasvatas kaudtulelööke rindejoone läheduses, pisu venemaal toimuvast ja Zelenski visiidist Suurbritanniasse…

Mõned õhuhäired täna öösel idapoolsemates Ukraina linnades ja vähemalt üks hulkuv droon eile päeval alla lasti. Piiriäärsed Ukraina külad pommisajus jätkavad ja veelgi tiheneb see Harkivi oblastis. Kipub juba meenutama suurema pealetungi eelset musta maa taktikat. Kasvas vene poole kurtmine, et jälle nad mitmes kohas pihta said. Pisu erandlikud olid ühe vene lennuki raketilöögid üle vene piiri Sumõ kandis oleva Ukraina piiriäärse küla pihta.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus vähemalt kahelt suunalt vene pool rünnakuid jätkas. Kuna isegi vene milblogijad ei ole samadel seisukohtadel ning Ukraina ühtki edenemist ei kinnita, siis pigem tundub, et vaatamata kõvale survele pole vene pool siin edeneda suutnud. Küll oli tugev kaudtuletöötlus piki Oskili jõge Dvorichast Kupianskini. Svatove suunalt asus vene pool uuesti tugevamalt suruma ja tundub, et siiagi on rohkem tanke vene poolel käiku lastud. Novoselivke küla jätkab hallis alas viibimist. Küll on läinud olukord veelgi keerulisemaks Kreminna ümbruses, kus vene pool suudab soomuse toel kolmes suunas suruda. Loodesuunal Tšervonopopivka küla juures madistati terve päev, aga Ukraina kaitsest siiski läbi ei saadud. Dibrova küla ümbruses ei teagi, kus see rindejoon jookseb. Osa vene milblogijaid väidab, et mitu kilomeetrit edeneti lääne poole, osa kirjutab, et siiski ei saadud edasi. Ukraina omad väidavad hoopis, et Dibrova küla vene pool pommitas. Eks peab vist päeva ootama, et selgust rohkem oleks. Suuremaks surumiseks oli siin piisavalt elukutselisi ja soomusega vene üksusi juba u kuu aega, mida küll töötles päris edukalt Ukraina kaudtuli, sestap nende ründevõimekus on hetkel selgusetu. Kipub arvama, et kui suudavad Oskili jõeni jõuda, siis sealt edasi juba keeruline, sest kevad tuleb seal varem kui meil ja siis enam soomusega kõvakattega teelt kõrvale ei pööra. Kaudtuld jagus vene poolelt väga tihedalt piki Oskili jõge ja sealt idapoolsete külade pihta. Ukraina töötleb Svatove ja Kreminna linna ja mõni täppislask ulatub ka 80 km kaugusele. Eks neid Ukraina possade lähedale jõudvaid tanke/soomukeid lastakse põhiliselt kaudutlega ära. Millegipärast näeb järjest vähem käsitankitõrjerelvade kasutamist. Nõus, et see ka palju eluohtlikum.

Siversk: siingi hakkas kogu rindelõigu ulatuses vene pool rohkem suruma. Seekord üritati mitu korda vähemalt kahelt suunalt Bilohorivka küla peale (mis küll vene poole varasemate sõnumite järgi peaks nende kontrolli all olema). Verhnokamjanske ja Spirne küla rünnakud ka vene poolele edu ei toonud. Küll on pisu ohtlikum üle põldude üritus mööduda Spirne külast lõuna poolt ja seejärel põhja pööre Siverski poole. Seal jõudis vene soomustehnika päris mitu kilomeetrit edeneda ja hetkel kipub arvama, et see rünnak tagasi löödi. Kaudtuld vene poolelt jagus siingi tavapärasest rohkem.

Bahmut: kogu rinde ulatuses ründas vene pool suurtükitule toel, abiks ka lennuvägi ja droonid. Hakati tugevamalt suruma põhja suunas Siverski poole, aga tundub, et kuna siin suunal põhiliselt wagner oma jalaväega, siis edu veel lisaks tulemas pole. Küll suudeti mingist Ukraina kaisteliinist Krasna Hora külast põhjas läbi murda ja jõuti külast põhja suunduva maanteeni. Sellega on ära lõigatud kogu Bahmuti põhja- ja loodesuunaline ühendus. Bahmuti linna jääb vaid üks kõvakattega läänesuunaline varustustee. Krasna Hora kaitse veel peab ja üks väiksem tee veel katlast välja viib. Bahmuti linnas surutakse kolmelt suunalt keskuse poole ja eks see maja kaupa edenemine jätkub. Klišiivka küla juures pole maanteele enam lähemale saadud (200-500 m teeni). Tundub, et siin on Ukrainal tee serval päris head kindlustatud possad ning kahuritorusid koos moonaga jagub ning tänasedki kaotuste numbrid peaks vene poolel kõrged olema. Kaudtuld jagus palju mõlemalt poolelt. wagneri vangide värbamise kampaania edukus kahaneb kiiresti ja nüüd asuti siis sisevägede toel vange ähvardama, et kui wagneriga ei ühine, siis hakatakse neile seal igatsugu süüdistusi esitama ja nii nende vangla-aastaid pikendama, kui „vabatahtlikult” wagneriga ei ühine. Miskit liigub ka seadusandlikus ruumis seadustamaks erapalgaarmee lubamist venemaal.

Donetsk: enamus varasemaid rünnakusuundi käiku lasti ja alates Avdiivka idaküljelt kuni Novo Selivka linnani välja põhiliselt soomuse toel üritati rünnata. Eks pisu imestama paneb, et edu siiski kuskil ei saadud. Isegi Marinka peatänava üle kontrolli ei saada. Huvitav, kauaks selliselt rünnates neid soomukeid/tanke veel vene poolel jagub? Kaudutlemoona puudust siin kummalgi poolel ei tundu olevat. Küll ulatus Ukraina eile siingi u 60-80 km kaugusele rindejoonest.

***

Lõunarinne/Herson: luurekad ja kaudtuleduell. Küll kostsid eile mitmed plahvatused nii Mariupoli kui Berdjanski sadama kandist. Vastastikused luurekad käivad nii Dnepri deltas asuvatel saartel kui Kinpurni poolsaarel. Pisu see Kinpurnil toimetamine vähendab vene kaudtuleüksuste tuleulatust ja kontrolli jõe suudme üle.

vene riigiduuma kuulutas välja „kümne aasta perestroika”. Järgmise kümne aasta jooksul tuleb paljud venemaa linnad ümber ehitada, ütles riigiduuma ehitus- ning elamumajandus- ja kommunaalmajanduse komitee esimees pahhomov. Riikliku projekti „Elamu- ja linnakeskkond” kava kohaselt peaks aastatel 2018-2030 venemaal ehitatama 120 miljonit ruutmeetrit eluasemeid aastas. Samas pole plaani kordagi ellu viidud alates riikliku projekti algusest. Näiteks 2021. aastal 92,6 miljonit ruutmeetrit ja 2020. aastal – 12,7% vähem.

Kortermaju ehitavad arendajad kogevad mitmeid probleeme: vaba maa nappus, piiratud insener-infrastruktuur ja nõudluskriis. Viimane ilmnes eriti selgelt 2022. aastal kui müümata korterite maht ulatus rekordilise 66%ni. Ehk siis kokkuvõte, isegi kui ehitada jõutakse, siis liialt tihti kehva kvaliteediga ja uut korterit osta soovijate hulk kahaneb kiiresti. Njah, kui nüüd panna venemaalt lahkujad ja Ukraina sõjas hukka saanud juurde, siis kasvab tühjalt seisvate uute korterite hulk veelgi kiiremini. Kipub nii olema, et kinnisvaratehingute arv ja hinnamuutus on päris heaks majanduses toimuva indikaatoriks…

putin oli Donbassi kohal reisilennuki allalaskmisega otseselt seotud ja vastutab reisi MH17 allatulistamise eest 17. juulil 2014. aastal. Sellisele järeldusele jõudsid ühise uurimisrühma liikmed Haagis pressikonverentsil, mille sõnu tsiteerib BBC. 17. novembril 2022 tehtud kohtuotsuse kohaselt tulistas llennuki alla 2014. aasta 17. juuli öösel Kurskist tunnustamata Donetski Rahvavabariigi territooriumile saabunud õhutõrjesüsteem Buk. Järgmisel hommikul viidi relv tagasi venemaale. Uurijad esitlesid kahte pealtkuulatud telefonivestlust annekteeritud Krimmi juhi Sergei Aksjonovi osavõtul 2014. aasta juulist. Mõlemal juhul väidab Aksjonov, et Buki DPR-i saatmise otsuse tegi „ei [mitte] kindral, mitte kaitseminister”, vaid „kõige esimene inimene isiklikult”: „Nagu nad ütlesid, esimene isik vastutab isiklikult inimeste ees ja ainult tema teeb otsuse,” ütleb ametnik salvestisel. Uurimisrühma esindajad avaldasid ka salvestuse putini enda ja isehakanud Luganski Rahvavabariigi juhi Igor Plotnitski vestlusest. Salvestus tehti väidetavalt 2017. aasta novembris. Selles räägivad putin ja Plotnitski „sõjalisest komponendist”, sotsiaal-majanduslikust olukorrast ja vangide vahetusest. Plotnitski palub isiklikku kohtumist, putin nõustub.

Uurijate meeskond lubas avalikustada kõik uurimise käigus tuvastatavad andmed: see aitab olukorda edasi viia. Kuid putinit tõenäoliselt süüdi ei mõisteta, sest vene föderatsiooni presidendil on rahvusvahelise õiguse kohaselt puutumatus. Hollandi seaduste kohaselt ei saa riigipead oma ametiaja jooksul süüdi mõista üheski kuriteos, isegi mitte sõjakuritegudes.

venemaa valitsus nõudis suurettevõtetelt eelarvesse 200 miljardi rubla ühekordset makset. Algselt nõudsid ametnikud asjaga kursis oleva allika sõnul kaks korda rohkem. Tema sõnul on idee autor rahandusminister siluanov ning kinniseid kohtumisi ettevõtlusega peab esimene asepeaminister belousov. Hiljem kinnitas belousov ise infot, et võimud arutavad ettevõtjatega ühekordset vabatahtlikku panust riigikassasse. Hetkel pole vene suurettevõtted sellega nõus ja eks näis, kuidas kreml neil nüüd käsi väänama hakkab. Küll soovitasid ettevõtjad pisu tõsta tulumaksu, aga sellega pole kreml vist veel nõus.

Zelenski visiit Suurbritaniasse: pole ammu näinud, et nii soojalt üht riigijuhti seal vastu võetakse. Vastuvõtu soojus ja aupaklikkus kippus ulatuma juba peaaegu sama kõrgele, nagu oleks olnud tegu Elizabeth II riigivisiidiga.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised